Výcvik a výchova psa s hendikepom

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod agah » Sob 02.05.2009 10:34

Momentalne mam fr. buldocku a mala som aj hluchu vlciacku. Takze za 1. je velky omyl, ze buldocky su flegmose - moja ma vrtulu v zadku a myslim, ze by v aktivite porazila aj JRT. Za 2. vlciacka ohluchla nasledkom staroby. Nastastie bola naucena aj na gesta, takze nebol to ziadny problem. Ked to zhrnem zusammenn dokopy tak: nikdy v zivote by som na ziadneho psa nepouzila elektriku :nie: :nie: :nie: :vykricnik: Z hluchym steniatkom by som postupovala tak, ze by som sa snazila dosiahnut co najvacsie sustredenie na majitela a naucila na posunky. Tot vsio. Buldocky su velmi zive a vnimave tvory takze si nemyslim, zeby sa nedali dosiahnut dobre vysledky aj bez tryznenia elektrikou. Za vyskusanie by stala mozno aj ultrazvukova pistalka, zavisle od toho ake je poskodenie sluchu, mozno tento druh zvukov by psik pocul.
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod dana033 » Sob 02.05.2009 12:13

Ďakujem za odpovede :yes: .
No čo sa týka tých 2 psov uviazaných k sebe, bolo to myslené asi psi v rovnakej výške, nie také extrémy :haha: . A kto má skúsenosť s hluchým šteniatkom - čo ak by ma malo štenietko v prdeli? No že proste sa ani nepozrie, a ked sa na človeka ani neporzie, no to by teda bola konverzácia :nwm: . Máte s tým skúsenosti, príklad, že či napr. hluché šteniatko na naviaže na človeka alebo na psa, a stále očkom pozerá kam ide jeho pán, poprípade pes :otaznik: . Myslím, že by nebol problém, ak by ten pes stále hladal a išiel za pánom, horšie by ozaj bolo, ak by si pes pína nevšímal a išiel si po svojom : stopy, hárajúce fenky, .... :nwm:
dana033
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 690
Bydlisko: Brestovany

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod agah » Sob 02.05.2009 13:08

Skusila by som tak, aby na zaciatku vzdy malo na sebe voditko. Kedykolvek chces pritiahnut jeho pozornost mas ho na dosah. Okrem toho nekrmila by som z misky ale vyhradne z ruky.
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod livia333 » Pon 27.07.2009 12:30

Ahojte, tak idem sa pridat do klubu. Hoci az tak vela rad som tu zatial nenasla...No dostali sme sa k tomu aj tak trosku nahodou a z nasej strany to nebolo vobec z lutosti. Este sa to sice nepotrvrdilo, ze je hlucha, ale budem zatial vychadzat z toho, ze nepocuje. Ak tu je niekto, kt. od stenacieho veku vychovava hlucheho psika, dajte vase rady a skusenosti. Niekomu to mozno pride nezodpovedne, ale mala som dohodnuteho psika s PP uz predtym, ako som zistila, ze nepocuje a ked mi chovatel zavolal, ze maju podozrenie na to, ze nepocuje, tak som sice vahala a premyslala nad tym, ale nakoniec sme sa pre psika rozhodli aj tak. Chcela som spolocnika k nasej fenke a aj ked som tentoraz chcela psika aj na vystavovanie a pripadne nasledne uchovnovanie, upustila som z toho zase raz :joint: . Taketo zvieratka maju tiez narok na zivot a potrebuju mozno viacej pozornosti, ale tak ako sme si poradili s tym, ze mame doma pomaly uz "chronicky" choreho psa a vyzaduje si viac starostlivosti ako ini psikovia, tak si poradime snad aj s tymto. Chcela by som docielit, aby fenulka nebola odkazana na voditko. Na nebezpecnych miestach to beriem ako samozrejmost, ze bude na vodzke, ale inak nie. Mozno kopem vysoko, ale chcem, aby mala plnohodnotny zivot, pokial to bude mozne.
livia333
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 341
Bydlisko: Bratislava, Dúbravka

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Bára » Pon 27.07.2009 14:00

agah: Prečo takto rázne odsudzuješ elektriku? Netreba byť zaslepený tým, že elektrika = týranie :nie: Ak takýto obojok človek používa správne, nie je problém. Pri hluchom psovi je to vynikajúca náhrada zvukových povelov, pretože aj keď je pes pekne kontaktovaný na teba, sú aj situácie, kedy je jednoducho nemožné psa nakontaktovať na seba len pomocou posunkov a taktiež je hlúposť takéhoto psa držať celý život na vodítku, aby sa náhodou niečo nestalo. Ak je pes vo väčšej vzdialenosti od teba, ak žerie niečo, čo by nemal, ak sa rúti na cestu plnú áut, ak... možno to ten pes nerobí úmyselne (že teraz sa na teba vy :kak: ), ale jednoducho ty ho nemáš ako usmerniť, lebo nie je v tvojom dosahu. Čo by si robila v takej situácii?
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod MisheliQ » Pon 27.07.2009 14:15

Proti elektrike som zásadne aj ja. Skúšal si to už niekto aké to je dostávať el. výboje z toho obojku?
Nech tá elektrika slúži k čomukoľvek a nech je pre kohokoľvek, ja by som to psovi nedala. Radšej ho budem mať na stopovačke ako na elektrine a už tobôž keď by šlo o hluchého psa.
Radšej si toho psa naučím, aby ma sledoval v každej chvíli a zakaždým. A hádam ho nepustím navoľno pokým mu nebudem plne dôverovať a pokým si nebudem na 100% istá jeho správaním (ak budem vedieť ako sa chová/správa, tak budem na to hádam vedieť aj patrične reagovať a budem vedieť predvídať)
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Bára » Pon 27.07.2009 14:29

MisheliQ: Tu ide aj o to, že NIKTO nemá svojho psa zvládnutého na 100%, teda môže nastať situácia, kedy ťa má pes v paži. Pekný článok tu pridala Amaguk, pani tam popísala 3 prípady hluchých alebo takmer hluchých psov, ako sa majitelia vysporiadali s výcvikom. Ako by si riešila ty toho bulteriéra? Možno by sa to dalo stopovačkou, ale prečo by mal pes celý život vláčiť za sebou šnúru? Použitie el. obojku bolo v tomto prípade v poriadku. Prečítaj si ešte raz všetko, čo písal Hegrid. Ak chcem upriamiť pozornosť psa na seba, použijem vibrácie prostredníctvom obojku. V krajných situáciách, ak pes robí niečo zle, ako trest použijem el. výboj, samozrejme s primeranou intenzitou.
Mne osobne je tiež proti srsti, ak niekto používa elektrinu len preto, aby zlepšil psa, resp. aby zlepšil svoju prestíž na pretekoch:ach: , u hluchécho psa, ktorý nie je perfektne kontaktovaný na teba vidím el. obojok ako dobrú alternatívu :ahoj:
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod agah » Pon 27.07.2009 23:15

Uuuuplny suhlas s MisheliQ :jop:
Som absolutne presvedcena o tom, ze ked niekto chce a je dost tvrdohlavy a dosledny najde sposob bez toho aby po kazdy krat ked chce na seba obratit pozornost hlucheho psa ovalil ho kyjakom/pocastoval elektrinou. Ide o to hladat ten sposob a nie hladat skratku.
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Bára » Uto 28.07.2009 9:23

agah: Je to vec názorov :no: :ahoj:
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod agah » Uto 28.07.2009 9:33

Presne tak! Jeden to chce rychlo, druhy dobre.
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod calwen » Uto 28.07.2009 9:37

Ja musim suhlasit s Barou. Ten pes aj ked ma na sebe ELEKTRICKY obojok, ak nedostava vyboje. Iba to zavibruje. Podla mna uzasny sposob ako na dialku uputat pozornost hlucheho psa na mna a potom posunkom riadit dalsie jeho pocinanie.
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Bára » Uto 28.07.2009 9:40

calwen: :jop: Presne tak, napísal to Hegrid, zopakovala som to ja, že ak chcem upútať pozornosť psa, použijem vibrácie, ktoré teda určite psovi bolesť nespôsobujú. :ahoj: Hold, niekto je zaslepený el. výbojmi :aaa:
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod livia333 » Uto 28.07.2009 11:54

no neviem ci som to tu rozputala ja, ale mna nezaujima spominany obojok, ale skor konretne skusenosti ludi, kt. sa s tym stretli, al. maju doma takto postihnuteho psika. Je to kazdeho osobna vec, akym sposobom sa bude snazit docielit vysledok. V krajnom pripade by som to brala ako jednu z moznosti, lepsie ako by sa mi mal pred ocami pes zabit. Ale rada by som sa vratila k povodnej debate a nie k obojku :no:
livia333
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 341
Bydlisko: Bratislava, Dúbravka

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Bára » Uto 28.07.2009 15:13

Livia: Obojok tu bol spomenutý ako jedna z možností ako vycvičiť psíka s takýmto problémom, koniec koncov to popísala aj pani z článku, ktorý sem pridala Amaguk. Ty si nerozpútala nič, proste tu ľudia diskutujú a v niektorých témach sa to zvrhne na kadejaké debaty :smile:
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod livia333 » Uto 28.07.2009 15:31

lenze potom sem niekto pride, precita si xy stran a zisti, ze tam dokopy nic nie je :joint: Ja chapem, ze sa tu debata rozprudi, ale zostane to len na tom jednom bode viaznut :ach:
Skoda, ze nema nikto skusenosti :ua:
livia333
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 341
Bydlisko: Bratislava, Dúbravka

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky