Výcvik a výchova psa s hendikepom

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Bára » Uto 28.07.2009 16:49

Offtopic: Stihla som si všimnúť, že debaty o el. obojkoch, ostnáčoch a podobne nikam nevedú... :ach:
Poznám jednu babu, ktorá sa ujala hluchej cavalierky, ktorá dovtedy slúžila ako stroj na šteňatá. Myslím, že fenka mohla mať okolo 5 rokov a hluchotou zrejme netrpela odmalička, ktovie. Baba ju celkom fajn zvládala, a keďže sa konečne dostala do rúk človeka, ktorý jej prejavoval aj lásku, tak bola na ňu moc naviazaná, vonku ale stále opatrná, za ten krátky čas sa naučila aj zopár posunkov, tuším, že z vodítka ju ani nepúšťala. Fenku nechala neskôr utratiť kvôli zdravotným problémom, aspoň myslím (bolo to pred 4 rokmi)
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Offca » Uto 28.07.2009 17:01

Kim od narodenia počuje zrejme len niektoré frekvencie. Ludský hlas a krik nie, bubienkytrhajúci jakot áno. Mnaučiace mača v dialke áno. Celý život funguje na posunkoch a vonku bejváva/l pustený navoľno - stráži si on mňa. Prinajhoršom sa len začmuchá a zahrá okrem hluchého aj autistu.
Je toto skúsenosť?
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod agah » Uto 28.07.2009 23:01

Aj ja som pisala o mojej hluchej fenke NO. Sice ohluhla uz v starobe ale uplne skvele to zvladala posunkami a recou tela. Nikdy nebola specialne cvicena na posunky.
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod livia333 » Štv 30.07.2009 10:32

nasla som nejake linky, takze ich sem hodim, mozno sa do buducna niekomu zidu. Su vsak nemecky:

http://www.tauberhund.de/
http://www.parson-russell-terrier.at/themen/health/taubheit.htm
livia333
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 341
Bydlisko: Bratislava, Dúbravka

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod MisheliQ » Pia 04.12.2009 23:21

adushiik4 píše:Offtopic: Ozaj... platí to vo všeobecnosti , že biely pes = hluchota?

Co je hluchota? Hluchota je přerušení přenášení zvuku do mozku. Existuje několik druhů hluchoty.
Co způsobuje vrozenou hluchotu? Dědičná hluchota u Dalmatinů je způsobena selháním přísunu krve do hlemýždě v prvních pár týdnech života, což přivádí k degeneraci buněčných chloupků. Ztráta buněčných chloupků je trvalá a nevratná, což má za následek trvalou hluchotu. Postižená štěňata můžeme zpozorovat nejdříve ve čtyřech týdnech života. Hluchota může být oboustranná (obě uši) nebo jednostranná (jen jedno ucho). U ostatních plemen je hluchota obvykle zapříčiněna právě touto degenerací buněčných chloupků.

Která plemena jsou zatížená vrozenou hluchotou? Je zaznamenáno více jak 60 plemen a toto číslo pořád narůstá.

Hluchota je vázána u zvířat s bílou srstí na absenci nebo nedostatek melanocytů (pigmentová bunka, obsah.pigment melanin), jež jsou potřebné pro normální vývoj vnitřního ucha. Tato hluchota je neléčitelná,...
Pravděpodobně se jedná o polygenní (rozličného pôvodu) přenos, na vývoji hluchoty se tedy podílí více genů.

Alfabetický seznam plemen postižených kongenitální hluchotou:
Anglický setr, akita, argentinská doga, australský honácký pes, bígl, bernardýn, border collie, bostonský teriér, boxer, bulldog, bullteriér, dalmatin, dobrman, doga, foxteriér, knírač, kokršpaněl, kólie, německý ovčák, kuvaš, pitbulteriér, pointer, rhodézský ridgeback, rottweiler, sealyham teriér, sibiřský hasky, skotský teriér, staroanglický ovčák, velký pyrenejský pes, trpasličí pudl, west highland white terrier a další.

zdroj: http://naire.dalmatian.sweb.cz/Cz/Zdrav ... /Sluch.htm http://www.sunsetdalmatian.com/hluchota.html
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod adushiik4 » Sob 05.12.2009 0:19

Mishel ďakujem za odpoveď , aj keď ma to veľmi nepotešilo :hmm: viem o tom, že biele plemená sú nachylnejšie na hluchotu, no najviac som počula o tých franc. buldočkoch bielej farby .. to že tam patrí aj westík som nevedela :ua:
adushiik4
Šampión
 
Príspevky: 2147
Bydlisko: Michalovce

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Seryova » Pon 07.12.2009 13:04

Z vlastnej skusenosti viem, ze elektricky obojok aj pri nizkych vibraciach kope.Teraz sa vzite do roli hlucheho psa .
Cvicila som hlucheho psa aj slepeho aj s inak postihnuteho. A suhlasim s ofkou ze pes si ma sledovat svojho pana a nie pan psa.
Seryova
Nováčik
 
Príspevky: 29

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod zuzka:) » Ned 03.01.2010 19:04

ja mám asi rok a pol hluchého bosíka... zaľúbila som sa doňho na prvý pohľad, tak som rada, že sme spolu... mám ho od jeho 5 mesiacov a do vtedy žil len tak na dvore so svojimi rodičmi, tak vedel akurát prísť keď prišli oni a žrať až na povel... ja som ho učila len na posunky, a myslím, že ich aj dosť veľa pozná, keď mu niečo dobre vysvetlím, tak to hneď pochopí a fakt dobre si všetko pamätá... chodí aj na voľno, ale zase nie na sídlisku, kde sú ľudia, ktorí sa ho boja, cyklisti a všelijaké psy, pretože, ak niečo zbadá, nemám šancu ho práve vtedy zavolať... nedokázala by som ho odsúdiť na život na vodítku... našťastie dosť dáva pozor kde som, aj keď hnevá ma, že viac keď je na voľno a keď je na vodítku vie, že som na druhom konci, tak až tak nie...
ja som sa o vybrujúcom obojku dozvedela až neskôr a bol dosť problém ho zohnať. elektrický som nechcela, pretože sa mi to nepáči a aj jeden výcvikár mi povedal, že ak elektrinu porovná s vybráciou, tak ten elektrický šok je skôr taký, že pes sa zľakne a keďže to má nahradiť oslovenie, že pes sa má na mňa pozrieť, tak to sa mi fakt nepáči... ale nejak veľmi ten obojok nepoužívam, keďže sa naňho nedokážem 100% spoľahnúť a myslím, že je lepšie ak sa často pozerá sám od seba či od neho niečo nechcem... (ale práve rozmýšľam, že sa k tomu obojku trochu vrátim, lebo na sídlisku na mňa niekedy príliš kašle...)
som rada, že ho mám, aj keď je to trochu komplikovanejšie minimálne s tým, že naňho musím dávať pozor...
a čo sa týka samotného výcviku na posunky, myslím, že nie je rozdiel medzi "normálnym", akurát, že pes musí udržiavať očný kontakt, ale tak cvičia aj zdravé psy...
a musím sa pochváliť, že máme už celkom pekné privolanie, aj keď 100%-né nebude bohužiaľ nikdy...
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Hanka 1 » Pon 04.01.2010 0:21

Myslím, že na to jdeš dobře a že budete mít přivolání brzy na 100%. U hluché fenky, kterou jsem chvíli měla, jsem používala hození drobných kamínků do její blízkosti - ne trest, ale upozornění - podívej se na mně a pak posunek, který jí vedl. Fungovalo to dobře.Moji psi handicap díky Bohu nemají, ale podařilo se nám mít kontakt (teď se do mě hodně lidí naveze) dá se říct na myšlenku - požádám psa na dálku, aby se na mě podíval, on to udělá ... a pak funguje posunek i od srnek, zajíců a koček.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Amaguk » Štv 07.01.2010 23:27

neviem, ci to bude navazanie :no: , ale priznam sa uprimne, ze mne osobne je dost tazke naozaj uverit, ze neprehanas a ze svojich psov vazne ovladas na dialku myslienkami
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod vavrena » Štv 07.01.2010 23:40

Offtopic: Ja keď dosť dlho "žiadam", tiež na mňa pozrú :nwm: . Alebo keď sa blížim v noci domov a myslím na to, že nemám zobudiť mamu a psov - tiež zacítia myslenie a hučia, ešte som ani do výťahu nedošla :joint:
vavrena
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Amaguk » Štv 07.01.2010 23:44

fakt to funguje aj u vas? (dosial som o tomto nejako nepocula, aj ked cosi ako citanie myslienok som u mojho psa zaregistrovala) a ako ich o to ziadas?
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod vavrena » Štv 07.01.2010 23:55

No, stojím a čakám a myslím a silno žiadam, že "ty krpatý hnusný dilino, kukni už na mňa!" no a on sa vtedy pozrie. Ale niekedy myslím tak hlasno, že čo im urobím, keď prídu, že radšej utekajú preč :ach: .

Niekedy sa s HerrBohom aj hádame cez myšlienky. Napríklad ja písknem (akože ku mne, lebo my sa dorozumievame aj pískaním :no: ) a Herbo stojí ako tá vec v teplej vode.
Na to si ja pomyslím: "Ty malý bastard, ty si to nepočul?"
A on na mňa ukradomky kukne a si pomyslí: "Počul som, ale snáď nebudem behať, jak ty pískneš!"
A ja si na to pomyslím: "Tak tomu ver, že budeš!" (aj si dupnem nohou niekedy, že akože myslím naozaj)
On na to: "Až keď narátam do 5!"
ja na to: "Ty nevieš rátať!"
On na to: "Máš pravdu, neviem, ale ešte toto si očúram." Ako púšťa moč, ešte sa uškrnie a pomaly sa doplazí. A niekedy, keď nemočí, a príde do tri (aj predsadá vtedy ukážkovo), tak sa na mňa pozrie zdola korálkovými očami a pomyslí si: "Piškót nemaš?"
vavrena
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Amaguk » Štv 07.01.2010 23:58

:heh: :jop: tak teraz si ma dostala :aplause: :klobuk:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod raky » Pia 08.01.2010 0:06

Vavrena :jop: :haha: neuveritelné, ešte sa musíme veľa učiť... :heh:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky