Výcvik a výchova psa s hendikepom

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod calwen » Pia 08.01.2010 0:01

Vavrena... TOTO si zapis a publikuj! Povinne, placem smiechom a idem si to precitat aj piaty raz :haha: :haha: :haha:
Inak pri tych myslienkach - Mardi na to nefunguje. Dneska ked sa Basha spustala na boboch dole kopcom a ja som drzala Mardiho a Ballada tiez som sa k nim modlila nech nevypalia - a nepomohlo, ruku mam jak orangutan co ma trhli :pac:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod raky » Pon 11.01.2010 9:44

Hanka 1 píše:Myslím, že na to jdeš dobře a že budete mít přivolání brzy na 100%. U hluché fenky, kterou jsem chvíli měla, jsem používala hození drobných kamínků do její blízkosti - ne trest, ale upozornění - podívej se na mně a pak posunek, který jí vedl. Fungovalo to dobře.Moji psi handicap díky Bohu nemají, ale podařilo se nám mít kontakt (teď se do mě hodně lidí naveze) dá se říct na myšlenku - požádám psa na dálku, aby se na mě podíval, on to udělá ... a pak funguje posunek i od srnek, zajíců a koček.


tak toto by som sa rád naučil - vedel by som to použiť... :ha: Ale možno mám kontakt - keď si ma stráži a občas sa na mňa pozrie či idem a kam atď... - len s tým teda asi neviem tak nejak profesionálne... :joint:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod usagi » Uto 12.01.2010 10:52

ako reaguju zdravi psi na psa s hendikepom?ja som raz videla v dokumente vraj sa ho pokusia "zlikvidovat",bo tak to prebieha aj v prirode medzi vlkmi :nwm:
dnes sme stretli ratlika s ochrnutymi zadnymi nohami (mal vzadu kolecka) a ja som sa bala charlieho k nemu pustit ho ocuchat :pac: ale nakoniec sme aj tak sli,charlie sa mu potesil,ale ovrcal ho ten "vozickar" :smile:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod zuzka:) » Uto 12.01.2010 10:58

ja neviem či psy vedia, že môjmu Denymu niečo je... akože so psami sa veľmi nekamárati ani on, ale s fenkami je úplne v pohode. raz dokonca kamoška nechápala, že prečo je jej fena naňho taká milá
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Hanka 1 » Uto 12.01.2010 11:45

Záleží na povaze a socializaci a založení toho kterého psa. Můj běloušek by ho opečovával a ošetřoval, olizoval a nosil mu jídlo, připadně by se snažil ho zvednout a pomoc mu chodit. Nepřeháním, svému nyní již mrtvému psímu kamarádovi takhle pomáhal do schodů nebo vstávat. Pes psovi, bylo to někdy až k breku, jak se snažil. Amorek umřel ve 13 letech (NO) a Smajlík ho ještě rok hledal, když jsme přišli na návštěvu k jeho majitelům nebo když přišli oni k nám. Čubina takhle opečovávala nemocného štěníka, ale od cizích nemocných psů se drží dál, vůbec je nekontaktuje a nenechala bych jí s hodně nemocným psem bez dozoru.... .
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod ebima » Pia 12.02.2010 11:13

Ahojte

Mám malú sučku maltezáka - Laru :lol: . Máme ju doma už 2 týždne a v prvý týždeň sme zistili, že je hluchá. Aj keď sa mi zdá, že na niektoré zvuky reaguje. Boli sme aj u Veterinára a skonštatoval to isté . Viem že audiometrické vyšetreni robia v Brne, ale zatiaľ ju nedáme vyšetriť. Máme ju ako spoločníka a nechame si ju, lebo je strašne zlatá. V žiadnom prípade by som ju nenechala utratiť. :nie:
Máme však spolu s jej hendikepom aj problémi s výsvikom hygienických návykov. Nepomôže mi na ňu húkať fuj, keď ma nepočuje, preto som po tom ako sme zistili, že je hlucha začala s odmeňovaním. Keď sa vycika vonku a tiež doma na plienku. Samozrejme ju aj veľmi vychválim.
A tiež sa jej snažím ukázať mláčku a snažím sa, aby to pochopila keď sa pozrie na mlačku a môj zdvihnutý prst ako posunok a potom ešte vedľa nej udriem na zem, aby citila vybrácie aj v labkách.
Včera som jej kupila aj nejake kvapky na výcvik hygienického chovania, ale zase sa vycikala vedľa. Viem, že s ňou musím mať omnoho viac trpezlivosti ako s počujúcim psíkom.
Problem je však skôr poobede, alebo podvečer, keď sme obaja s priateľom doma, ona sa vie vycikať na dlažku aj 3 krát za 45 minút po tom čo som s ňou bola už aj von.
Preto by som chcela vedieť čo si myslite, či to robím správne, prípadne ako by som mala postupovať.
ebima :lol:
ebima
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod zuzka:) » Pia 12.02.2010 11:26

to, že jej ukazuješ mláčku, ktorú už urobila asi nie je správne, lebo to nepochopí prečo ju trestáš... postrestať ju môžeš, len ak ju prichytíš pri čine. a to musíš ísť k nej, aby ťa videla, ukázať jej posunok a následne jej zabrániť aby pokračovala a vziať ju na to miesto kde môže... z vlastnej skúsenosti viem, že to je trochu dosť blbé, že vždy keď robí niečo zlé, tak treba vstať a ísť za ním, aby som mu "povedala", že nemá, že nemôžem len na diaľku "fuj"... :ua: ale to udieranie do zeme je celkom dobrý nápad na upútanie pozornosti, pokiaľ pod vami nemáte susedov :lol: u nás na kratšiu vzdialenosť funguje aj fúknutie do srsti :yes:
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Gerda » Pia 12.02.2010 12:13

Moje kamarádka teď řeší něco podobného, sice se slyšícím psem, ale také ho má teprve 14 doma, tzn je to velice malé štěňátko. Asi bych vůbec neučila doma na plenku, vůbec za to nechválila, akorát by mohlo dýl trvat, než se naučí čůrat venku. U malinkého štěněte bych ty loužičky předpokládala a doma se k nim vůbec nevyjadřovala, naopak bych se snažila co nejčastěji brát štěndo ven - po hře, po spaní, po jídle...aby se čůrání doma minimalizovalo. Asi bych štěndo za čůrání doma vůbec netrestala, no co, tak prostě před létem vyměníte koberec, no :-)
Gerda
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 176

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod DITA » Pon 06.06.2011 13:11

Chcela by som sa spýtať či tu má niekto osobné skúsenosti s výcvikom sluchovo postihnutého psíka ??? Uvažujem o adopcii takéhoto šteniatka, no trošku sa bojím výcviku keďže ide o veľké plemeno - nemecká doga... :nwm:
DITA
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 38
Bydlisko: Bratislava

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Tchor » Pon 06.06.2011 13:22

Samozrejmne jde hlucheho psa vychovat, ale je to mnohem narocnejsi na schopnost psovoda komunikovat se psem. Predpoklada to mnohem vic zkusenosti a citu.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Cathie » Pon 06.06.2011 15:38

Dita urcite to bude chciet hodne trpezlivosti, doslednosti a vzajomneho ucenia sa, nebude to take, ako to byva s pocujucimi stenatami.. Na druhej strane si myslim, ze ak je to ozaj steniatko, je to ten najlepsi vek, v akom si nepocujuceho psa mozes vziat - od zaciatku ho mozes ucit to, ako budete spolu fungovat a ako si ta ma sledovat, aby sa nestratil, aby vedel, kam ides, aby vedel, co od neho chces. Ale chce to aj zmierit sa s tym, ze pravdepodobne vzdy budu existovat urcite obmedzenia, za ktore sa nedostanete alebo ze jednoducho den po dni budes musiet vymyslat "alternativne" riesenia, pretoze tie normalne sa nebudu dat pouzit.. Vsetko sa da, ked sa dostatocne chce a je na to cas :no:

Ak sa pre psika rozhodnes, velmi velmi drzim palce a mas moj obdiv :smile:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod zuzka:) » Pon 06.06.2011 16:39

súhlasim :yes: ja mám tiež hluchého psa, tiež veľkého , aj som tu v tej téme už písala. keďže taký psík je odkázaný na očný kontakt s tebou, tak si zvykne na teba pozerať často. môj aj ked je na voľno, tak sa fakt často pozerá kam idem, či niečo od neho nechcem. zo začiatku som mala pri výcviku problém s nedostatkom rúk :lol: lebo mi bolo ťažko držať vodítko, ukazovať povel, usmerňovať, chváliť, ešte nejaký pamlsok :pac: ale naučila som sa a teraz nám to ide celkom fajn :yes:
a to, že je veľký, je výhoda v tom, že nemusím sa zohýnať nízko :lol:
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Tchor » Pon 06.06.2011 16:53

strasne zalezi na tom kolik zkusenosti ma, celkem nejde o to jaky to bude kdyz se to povede, ale mnohem vic o to co bude delat kdyz se to nepovede.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod DITA » Uto 07.06.2011 10:40

Cathie ja by som ju strašne chcela a a určite si ju aj vezmem ak to bude možé, no ešte má nejakých záujemcov čo sú predomnou tak uvidím ako to dopadne, no dúfam že nakoniec bude moja :) je mi jasné že to bude ťažšie ako s počujúcim psíkom ale všetko sa dá zvládnuť a ja verím že to zvládneme :winner:
Zuzka:) že je psík veľký je síce výhoda, ale keď je až taký veľký že je vysoký ako ja tak to neviem či zrovna bude až taká výhoda keď sa rozhodne ísť náhodou inam ako ja :ha:
Tchor no ja ešte s hluchým psíkom skúsenosti nemám a s dogami tiež nie... ale keďže to šteniatko má 2 mesiace myslím že sa naučíme spolu postupne všetko čo je potrebné - všetko sa dá zvládnuť keď sa naozaj chce... :jop:
DITA
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 38
Bydlisko: Bratislava

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Tchor » Uto 07.06.2011 12:07

Budu ti drzet palce, ale dobre to zvaz - tohle neni o tom zkusime to a uvidime - kydz se jednou rozhodnes neni z toho cesta z5 a pokud se rozhodnes spatne odnese to ten pes. Ono i pomahat se musi umet jinak se nadela vic skody nez uzitku.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky