Výcvik a výchova psa s hendikepom

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Výcvik a výchova psa s hendikepom

Poslaťod MisheliQ » Pon 21.01.2008 19:15

Táto téma ma napadla po tom, čo som videla tento inzerát:
Darujem za darmo jedného psíka 10 týždňového francúzsky buldoček je očkovaný aj odčervený vada je hluché odber ihneď.
http://zvierata.hyperinzercia.sk/stenat ... rcia360948
a rozmýšľala som o to, že si ho dám k sebe "do kolonky" a budem o tomto psíkovi premýšľať hm..ale najviac so všetkého má zaujíma, ako by ste Vy riešili problém s výcvikom takého hendicepovaného psa? čiže hluchého? ako by ste postupovali? A čo s menom, privolanie a podobne? Vedeli by ste poradiť nejaké riešenie? ĎAKUJEM veľmi pekne, možno to niekomu tiež aj v budúcnosti pomôže, ktovie :no:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Hegrid » Pon 21.01.2008 20:32

Ahoj. No možno by tu aj bolo riešenie. Existujú elektrické obojky, ktoré majú dve funkcie. Jedna je el. výboj a druhá vybrácia. V prvom rade je potrebné aby bol pes na teba velmi dobre naviazaný a musíte mať medzi sebou 100% vizuálny kontakt. Keďže pes nepočuje, budeš s ním musieť komunikovať aj pomocou posunkových povelov. Vybrácie môžeš použiť pri privolaní aj pri iných poveloch. Povedzme, že chceš psa naučiť sadnúť. stlačíš tlačítko na vybráciu jeden krát a potom ho rukami uložíš do požadovanej polohy a následne ho odmeníš. Privolanie povedzme stlačíš 2x, ľahni 3x a tak ďalej. Môžeš použiť aj rôžnu dĺžku podnetu / povelu /. Napríklad pri zostaň podržíš tlačidlo dve - tri sekundy.
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Tatiana » Pon 21.01.2008 20:36

ako maznacik kludne, nauci sa ,a ten obojok neviem ale treba skusit
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod MisheliQ » Pon 21.01.2008 21:19

Hegrid píše:Ahoj. No možno by tu aj bolo riešenie. Existujú elektrické obojky, ktoré majú dve funkcie. Jedna je el. výboj a druhá vybrácia. V prvom rade je potrebné aby bol pes na teba velmi dobre naviazaný a musíte mať medzi sebou 100% vizuálny kontakt. Keďže pes nepočuje, budeš s ním musieť komunikovať aj pomocou posunkových povelov. Vybrácie môžeš použiť pri privolaní aj pri iných poveloch. Povedzme, že chceš psa naučiť sadnúť. stlačíš tlačítko na vybráciu jeden krát a potom ho rukami uložíš do požadovanej polohy a následne ho odmeníš. Privolanie povedzme stlačíš 2x, ľahni 3x a tak ďalej. Môžeš použiť aj rôžnu dĺžku podnetu / povelu /. Napríklad pri zostaň podržíš tlačidlo dve - tri sekundy.

no tie posunky bude treba určite, lenže zase na druhej strane nie vždy bude so mnou udržiavať kontakt, nie? napr. sa príliš sústredí na niečo a tam by určite len pomohli tie vibrácie...v mnohých prípadoch..ale pri takomto hluchom či slepom psovi je ten kontakt majiteľa psa veľmi dôležitý, to určite..majiteľ psa je pre psa tou nahrádzajúcou časťou, ktorá tomu psovi chýba, napr. ako ten sluch či iné..
a myslíte že by sa dalo s hluchým psíkom docieliť to, že by som ho mohla zo 100% alebo aspoň z 99% istotou mať niekedy aj na voľno? lebo ako nechcela by som ho trebárs veľmi obmedzovať, ale asi by som nemala veľmi možnosť čo? ako viem, že tu sú ešte lúky a tak, ale na tie nemám možnosť chodiť každý deň..lebo to zaberie 2 hodinky, minimálne
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Tatiana » Pon 21.01.2008 21:27

na volno doma urcite,vonku radsej na voditku a ak by sa naucil na tie povely pomocou posunkov mozno,buldocek nie je az taky ulietany,staci mu prechadzka s tebou
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod MisheliQ » Pon 21.01.2008 21:42

Tatiana píše:buldocek nie je az taky ulietany,staci mu prechadzka s tebou

hehe :lol: že nie je ulietaný, to bolo milo napísané..a tak uvidím čo a ako, či mám tu odvahu ísť do toho, pretože to mi zaberie veľmi veľa práce, je to veľmi veľká zodpovednosť..ale inak ak má niekto záujem o toto šteniatko, inzerát je tu a je platný, kľudne sa tomu pánovi ozvite :ahoj:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Hegrid » Pon 21.01.2008 22:17

Práve preto som písal o tom elektrickom obojku. Vybrácie nahrádzajú zvukový povel a el. výboj môžeš použiť ako trest za neposlušnosť. Ale tento typ výcviku by som asi riešil so skúseným výcvikárom. Takže keby si sa rozhodla do toho pustiť tak nebudeš mať s výcvikom poslušnosti problém. Bude ti ten pes presne reagovať na vybračné poveli, ako na hlasový povel. Takže ho budeš môcť bez problémov venčiť na volno. Proste je to len v tom, že zvukový povel nahradíš vybráciou.
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod MisheliQ » Pon 21.01.2008 22:19

Hegrid píše:Práve preto som písal o tom elektrickom obojku. Vybrácie nahrádzajú zvukový povel a el. výboj môžeš použiť ako trest za neposlušnosť. Ale tento typ výcviku by som asi riešil so skúseným výcvikárom. Takže keby si sa rozhodla do toho pustiť tak nebudeš mať s výcvikom poslušnosti problém. Bude ti ten pes presne reagovať na vybračné poveli, ako na hlasový povel. Takže ho budeš môcť bez problémov venčiť na volno. Proste je to len v tom, že zvukový povel nahradíš vybráciou.

a kto by mal byť tým skúseným výcvikárom? môže byť aj niekto, kto má agility klub? niečo ako je v Canislogu v PP? Vedeli by mi poradiť ako sa taký obojok používa a pod? A nebude to mať psychické následky? Ďakujem :smile:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Amaguk » Pon 21.01.2008 22:24

o vycviku hlucheho psa neviem nic, ale stretla som pred nedavnom babenku s hluchou argentinackou a ta mi vravela, ze je naucena cisto na posunky

a toto mi vyhodil ujo (ci teta) G.
http://www.bilyboxer.info/img/vycvik%20hl.psa.htm
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Hegrid » Uto 22.01.2008 8:58

Neboj, nemá mať z čoho psychické následky. Jedine v prípade, že by sa pri výcviku postupovalo nesprávne, ale to sa velakrát stáva aj keď je pes úplne v poriadku. Určite ti bude vedieť poradiť výcvikár, ktorý už vycvičil niekolkých psov a venuje sa kynológii aspoň 10 rokov. Hlavne sa s takým psom musí zaobchádzať s rešpektom na jeho handicap, aj keď si myslím, že keď je hluchý, tak si to ten pes vykompenzuje niekde inde. Proste príroda to tak zariadila. Možno bude mať dobrý nos, alebo zrak. Vela ľudí by takéto zviera dalo utratiť, pretože si myslia, že sa s ním nedá nič robiť. Že je to trápenie, lebo by musel byť stále na vodítku. To však podla môjho názoru nie je pravda. Myslím že to vzdali skôr, akoby sa o to vôbec pokúsili.
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Rika » Uto 22.01.2008 12:36

Môj známy má hluchého dalmatínca - už sa tak narodil. Reaguje čisto na posunky a s privolaním nie je problém. Tým, že je hluchý sa bojí od neho vzdialiť a tak sa drží stále pri ňom.

Je úžasný, ja som ani nechcela veriť, že je hluchý, vôbec to nevidno... a kebyže ich stretnete na prechádzke, tak si poviete, akého má poslušného, vycvičeného psa. A aj keď ho nepočuje, má meno a normálne ho oslovuje... to je pre nás také automatické, mňa to tiež napadne až po tom, čo ho oslovím, zavolám naň, že veď on ma vlastne nepočuje :heh: :hi: . On vás stále jedným očkom sleduje a akonáhle si čupnete, beží k vám celý natešený aby ste ho pohladkali. :smile:
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod MisheliQ » Uto 22.01.2008 13:54

Rika píše:Môj známy má hluchého dalmatínca - už sa tak narodil. Reaguje čisto na posunky a s privolaním nie je problém. Tým, že je hluchý sa bojí od neho vzdialiť a tak sa drží stále pri ňom.

Je úžasný, ja som ani nechcela veriť, že je hluchý, vôbec to nevidno... a kebyže ich stretnete na prechádzke, tak si poviete, akého má poslušného, vycvičeného psa. A aj keď ho nepočuje, má meno a normálne ho oslovuje... to je pre nás také automatické, mňa to tiež napadne až po tom, čo ho oslovím, zavolám naň, že veď on ma vlastne nepočuje :heh: :hi: . On vás stále jedným očkom sleduje a akonáhle si čupnete, beží k vám celý natešený aby ste ho pohladkali. :smile:

jj, to si aj ja myslím, že hluché psy sú priveľmi naviazané na svojho majiteľa a neustále ho sledujú, v tom je ich plus asi...pretože ten majiteľ psa je tým, čo tomu psovi chýba, v tomto prípade jej jeho sluchom..

Hegrid, no niektorí tak ale urobia lepšie, že sa zdajú skôr akoby mali niečo urobiť, ja tiež nemám odvahu pustiť sa do niečoho takého, je to strašne veľká zodpovednosť, ktorá budem musieť niesť určite aspoň tých 15 rokov..každý, kto sa rozhodne pre hendikepovaného psíka musí vopred uvážiť jeho plusy a mínusy, ktoré mu musia byť jasné, nie že sa potom bude psa zbavovať, pretože o to viac sa tomu psovi skomplikuje život...je to fakt veľké rozhodnutie, o to väčšie však ako pri kupovaní si zdravého psa, pretože tu ide o to, že či je človek schopný starať sa oňho, či má ten dar trpezlivosti a či bude mať čas naňho..ale veľmi pekne ti ĎAKUJEM za rady, Vám všetkým..dúfam, že táto téma v budúcnosti pomôže aj niekomu inému..

a nebolo by zlé ak by sa sem zapojil niekto, kto má skúsenosť s hendikepovaným psíkom...pretože, síce mám akú takú predstavu aká asi je starostlivosť o takého psíka, ale veľmi by ma to zaujímalo, som zvedavá...aké postupy volil atď? hm? Ďakujem
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod Hegrid » Uto 22.01.2008 15:27

Veď ja viem a súhlasím s tebou. Aj ja by som uvažoval o tom či si takého psa nechať. Nemyslel som tým, že by si sa o to nepokúšala ty. Práve tým že nad tým uvažuješ a zháňaš informácie vidím že máš snahu a ja ti budem velmi držať palce pokial sa rozhodneš nechať si ho.
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod vymysleny » Pia 25.01.2008 18:13

osobne som cvicil niekolko psov, nebolo ich malo, a na takeho psa by som si netrufol, da sa to zvladnut ako napisal hegrid, ale zaciatocnik by sa do toho sam nemal urcite pustat, ked tak chces, tak si najdi niekoho skuseneho kto ma s vycvikom skusenosti.
vymysleny
Šteniatko
 
Príspevky: 71

Re: Pes s hendikepom

Poslaťod MisheliQ » Pia 25.01.2008 18:34

vymysleny píše:osobne som cvicil niekolko psov, nebolo ich malo, a na takeho psa by som si netrufol, da sa to zvladnut ako napisal hegrid, ale zaciatocnik by sa do toho sam nemal urcite pustat, ked tak chces, tak si najdi niekoho skuseneho kto ma s vycvikom skusenosti.

huh rada by som, ale neviem kto by mi mohol zaručiť že tu v Poprade je niekto skúsený al. skúsenejší čo sa týka nepočujúceho psa? Poprad nie je ako Košice či Blava, kde si môže človek vyberať..máme tu len málo kynológov, o canislogu som zatiaľ počula len samú kritiku, samozrejme však, že sa o to nechcem opierať a radšej sa sama presvedčím, a potom agility klub Tatry, alebo ako, no inak o nejakej súkromnej osobe, kynológovi absolútne neviem takže kde inde by som sa mohla obrátiť ak nie k agility klubom a podobne? Možno by celkom pomohlo, ak by som si na internete vyhľadala niekoho, kto má s týmto skúsenosť a aspoň si s nim písala a s takým kynológom tu v PP by som sa snažila s tým niečo robiť, veď predsa len nikto z neba učený nespadol a každý raz začínal v niečom po prvýkrát...tak čo myslíte? mohla by som to keď tak urobiť takto? Bolo by to dobre alebo podľa vás by to bolo moc komplikované? ďakujem za odpovede
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Ďalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky