Tréning pokrokovým posilnením; Behavior Adjustment Training

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod Monika & Parsonky » Štv 12.05.2011 19:31

môžeš napísať niečo viac o tejto metóde? angličtina nie je moja silná stránka :ua:
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod Lindchen » Štv 12.05.2011 19:35

Pod názvom BAT som to ešte nepostrehla, ale rovnako som riešila agresivitu voči psom s klikerom. Trošku honosne nazvané, nafúknuté, ale v podstate vychádza len z princípov práve s klikerom.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod usagi » Štv 12.05.2011 20:10

Lindchen - pouzivala si aj haltynu?
ake ste dosiahli vysledky?funguje absolutne bezproblemov?Nevplyvaju na neho vypady inych psov?

My sa vkuse tocime dokolecka,tento rok v january behal navolno na donovaloch a bolo vsetko ok,teraz si ho nemozem pustit v zahustenej oblasti ani na 5m od nohy.Uz stracam nadej ze hocico zaberie - natrvalo :ach:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod kohutik77 » Štv 12.05.2011 20:11

Zakladnou myslienkou je to ze pouzijes odmenu ktoru pes uz dostava pre odmenenie noveho, lepsieho spravania. Cize ak je pes odmeneny ked steka na postara tym ze postar odide, nove "nastavenie" pre to aby bol odmeneny bude to ze bude pokojny a vtedy pride odmena (to znamena ze postar odide ked bude pes pokojny-a to je vlastne ta funkcna odmena). Po tejto funkcnej odmene moze prist este bonusova ak by pes nebol dostatocne motivovany. Je tam aj nejake video tusim. Musim to este prestudovat. :smile:

Lindchen moze byt.. :smile: ja som to s klikerom riesila tiez ale chybou asi bolo ze som sice odmenila alternativne spravanie hned jedlom a tu funkcnu odmenu som akosi vynechala,resp.prisla az po granulke, cize pes bol pod stresom stale (s tymto pristupom som to dotiahla najviac tak ze pes ide pri brane s druhym psom pritom sa snazi udrzat pozornost ale knuci lebo vie ze ten druhy pes tam je, a sem tam sa neovladne a zacne stekat,aj to sa cudujem ze v tom amoku reagoval na moj hlas)..ale ved kazdy sa uci na svojich chybach. :pac:

Len dufam ze nas iny pes v najblizsej dobe nenapadne... :hmm:
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod QuintipaNO » Štv 12.05.2011 20:34

a čo si mu dávala ako odmenu ale bo čo vlaste robil pes.
ako idete venčiť máš ho na postroji a ked zbadá psa za plotom tak vyvádza? a od teba príde čo?
QuintipaNO
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1439

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod Lindchen » Štv 12.05.2011 20:40

Používala som dve verzie: jednu na vodítku s haltinou a druhú na voľno s košíkom (voľno relatívne, stopovačka na zemi). Odmeňovala som pozitívne správanie voči psovi na diaľku. Ak sa správal dobre, pes odchádzal (nutná spolupráca s niekym, pes musí byť neagresívny), dostal klik a pamlsok. Neskôr, keď pochopil, o čo ide, otočila som. Zazrel psa, ešte v pokojnom stave klik a pamlsok. Pes opäť odchádza. A tak ďalej, až sme sa dostali k tomu, že je schopný sa zoznámiť s pokojným psom. Predýcha aj psa, ktorý nie je úplne ok, príde na privolanie, resp. si nič nezačne. Ak k niečomu dôjde, čaká, kým toho psa z neho dostanem (čo je bezpečné hlavne pre malé psy, ktorým by mohol vážne ublížiť). Ale zatiaľ sa nám nestalo, že by ho niekto vyslovene napadol. Jeho správanie spustilo to, že po mne skočil túlavý pes.
Mojím úspechom je to, že zvláda aj pitbula od vedľa, či voľne pobiehajúcich provokatérov. Ale asi treba vidieť, ťažko popisovať :ua: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod QuintipaNO » Štv 12.05.2011 20:43

Lindchen :jop:
QuintipaNO
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1439

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod Monika & Parsonky » Štv 12.05.2011 20:50

Toto s tým klikerom a celkovo odmeňovaním poznám, to robím aj aj. Akurát táto metóda mi bola akási nejasná. Ja sa snažím ju vždy upútať so žrádlom a to ide úžasne, keďže ona je hrozne pamlsná. :smile: Bojí sa hlavne veľkých psov, myslela som si, že už to prešlo, ale opak bol pravdou. V mladom, šteniatkovskom veku ju napadla agresivná fena rigbeka, neviem ako sa píše a odvtedy po každom psovi húkala. Dokonca sa stáva, že vrieska aj po šteniatkach väčších plemien, ktoré už teraz vyzerajú byť veľké. :plac:
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod kohutik77 » Štv 12.05.2011 20:58

No isla som na nejakych 10 m od brany, to je este v pohode, ked som prisla na miesto na kt. zvycajne uz sleduje druheho psa a robil hocico len neriesil psa (pozeral na mna, nuchal, otacal sa..) klikla som mu a sla na opacnu stranu, od psa + po kroku prisla odmena (zboznuje susene rybicky), postupne som prisla skutocne kusok k brane so psom na kt. stekal, a teraz z neho vyslo 2xhav a nic viac, k jednej fenke s ktorou viem ze sa znasa prisiel bez toho aby knucal, ci napinal voditko,co po tychto utokoch bolo pravidelne ked videl ineho psa..potom sme sli domov.

Ked som na prechadzke tak ho mam na postroji, pozna ze POD znamena chodza na prevesenom voditku a NUCHAJ znamena okej tu si cuchni k travicke. zatial som to riesila tym ze som dala nuchaj a aj skutocne nuchal a psa prilis neriesil, ale nefungovalo to vzdy. S niekt. psami ma proste zlu skusenost. Dnes napr. ked som s nim bola na prechadzke som sla pri jednom psovi, kt. tiez nemusi isiel pri nohe a potom som sa s nim rozbehla (mame jednu taku hru ze pripravit sa,pozor,start :smile: a nasledne som ho privolala a znova nuchaj uz za branou -psa si nevsimal, cize odvedenie pozornosti zabralo, ale nie je to konecne riesenie..)

este popracujem na tomto a uvidim ake vysledky to prinesie :jop:
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod kohutik77 » Štv 12.05.2011 21:40

Lindchen,neviem ci si to bola ty alebo ktosi iny, niekto tu minule kritizoval premackov princip (to bol taky obrazok ze pes taha za vevricou a ked sa obzrie na majitelku ta to potvrdi a hura za nou). Vyskusala si to? Ja hej a poviem ti ze cim castejsie to pouzivam tym skor zacne pes reagovat na mna ako na objekt jeho zaujmu..leebo vie ze co chce on pride LEN cezo mna a nepotrebujem ziadne granule ani nic ine lebo by to aj tak okaslal. (niekde som citala clanok, ze psy co s tym maju problem-odtrhnut sa od objektu zaujmu,tym klikas co len za naznak,pohnutie ucha,otocenie hlavy..a ide sa za objektom,pre tych najhhorsich bolo popisovane tapnutie po zadku-podotykam nie ako trest,ale len aby pes otocil hlavu alebo dal najavo ze ano vnimam ta).
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod kohutik77 » Štv 12.05.2011 21:49

A nie je kliker tréning nahodou o aktivnom uceni? To psovi otocis hlavu,kliknes a idete za objektom?
Cathie píše:Mna by zaujimalo, ako sa touto metodou da odstranit napriklad problem vystekavania ludi - hlavne ak bolo primarne sposobene strachom, ale momentalne je robene ako buzeracia ludi zo zabavy. Teda prave to, co chce pes dosiahnut JE to, ze clovek odide alebo zavaha a dosahuje to prave stekanim.

Cathie prave to iste bolo opisane pri tom priklade s postarom. NESTEKA-clovek odide.
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod usagi » Štv 12.05.2011 21:50

Offtopic: Lindchen - tak super ze ste dosiahli takyto trvaly vysledok :jop: gratulujem a uprimne zavidim,u nas je to ako u deb.ilov :pac: (sry za vyraz,ale moja motivacia a nadej v tejto oblasti uz splasla)

Sice je to uz trosku OT,ale tiez na halti nic zle nevidim.(pokial to clovek nepouziva na vytrestanie psa),sama ho mam v plane pouzit a to prave pri nevyvreskovani inych psov (nie ako trest po vypade,ale ako sposob podchytenia pozornosti pred),ale najprv musim najst niekoho,kto mi ukaze ako stym pracovat :smile:


To psovi otocis hlavu,kliknes a idete za objektom?



Offtopic: no ja mam nieco take v plane - az na to ze za objektom nepojdeme...a rozmyslam nad tym,ci psa pred tym oslovit,alebo pouzit halty mlcky - pretoze mojim cielom je dosiahnut automaticke otocenie sa na mna pri vzhliadnuti ineho psa :nwm:
Naposledy upravil usagi dňa Štv 12.05.2011 21:56, celkovo upravené 2
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod Lindchen » Štv 12.05.2011 21:52

kohutik77 píše:A nie je kliker tréning nahodou o aktivnom uceni? To psovi otocis hlavu,kliknes a idete za objektom?

Áno je, ale keď pes ani len nenaznačí iný pohyb ako pohyb vpred? Nie je za čo kliknúť.

usagi, ešte je na čom pracovať, chcela by som sa dostať k úplne priateľskej reakcii. Teda po ignorácii o level vyššie, či sa zadarí, uvidíme.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod kohutik77 » Štv 12.05.2011 21:56

No ja som s tym problem mala tiez,ale ked som pockala minutku dve vzdy spravil aspon nejaky pohyb. Neviem moj osobny nazor je ze to tapnutie je lepsie, pripada mi to viac ako volba psa ako ked mu rovno otocis hlavu. :smile:

A to ze premack funguje je znama vec, pouziva ho dost vela ludi, aj ked u nas asi nie je taky znamy.
Naposledy upravil kohutik77 dňa Štv 12.05.2011 22:07, celkovo upravené 1
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod wer » Pia 13.05.2011 9:41

Cathie píše:Kohutik no ide prave o to, ze ona sa rozsteka, zmlkne - ludia sa zlaknu (zastavia, cuvnu, spomalia krok) a VTEDY je spokojna, lebo ich moze buzerovat = ovplyvnila ich svojim stekotom. Cize zamerom jej stekania je, aby clovek bol co najdalej od nej. Mne kliknutie za stichnutie pride ako odmenenie odohnania ludi :nwm:


cathie, vsak ty si to vooobec nepochopila. :ach: ta odmena - "zastavenie, cuvnutie, spomalenie" ma prist AZ POTOM, co stichne. ty ju odmenis tym, o co jej ide, ale az potom, ako bude reagovat ziaduco.. chapes? jasne, ze potrebujes spolupracujucich ludi a natrenovat to.. :pac:
nemusis vo vsetkom odporovat, hladaj tam to, co sa ti ludia snazia povedat... :ach:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12687
Bydlisko: Záhorská Bystrica

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky