Tréning pokrokovým posilnením; Behavior Adjustment Training

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Tréning pokrokovým posilnením; Behavior Adjustment Training

Poslaťod Lindchen » Pon 21.03.2011 18:20

Fajn, že máme novú tému, kde sa človek necíti ako debil, že píše modrým :heh: .

Prečítala som si oba linky, ktoré dala kohutik, zaujal ma hlvane ten druhý, tak som si ho pozorne prečítala (Rozhodnutie - aby prišiel na zavolanie). Zaujímavý pohľad na vec, stojí za zamyslenie. Budem ale kontrétna a zacitujem:
(výcvik v pokojnom prostredí v bode 1) 2) Neskôr použite ohradené priestory, vodítka, aby ste obmedzili prístup k inej voľbe. Dlhé šnúry sú skvelý nástroj k tréningu privolania. Postroj je ďalší skvelý nástroj, ako udržať vodítko mimo dohľad psa, a obmedzuje škodu ak pes náhle potiahne z nejakého dôvodu.

Veď to je o tom, čo tu mnohí robíme. Pomocou stopovačky navigujeme psa, aby pochopil, čo od neho očakávame, čím skutočne obmedzujem prístup k inej voľbe (napr. naháňanie spomínaného králika). Nič prevratné. Kliker k tomu pripojiť môžem, ale nemusím. V prípade zveri sa prostredie dá kontrolovať len veľmi ťažko, tzn. prechod od menej rušivého prostredia k "rušivejšiemu" prebieha veľkým skokom (buď tam zajac je, alebo nie je, nič medzitým). T.j. pes sa pri zočení zajaca správa vždy nežiaduco. Nemáme totiž šancu v tomto prípade ovplyvniť počet zajacov, čerstvosť stopy apod. Toto môže bez trhnutia stopovačky (myslím u psa, ktorý vie, čo daný povel znamená) fungovať len u psa, ktorý naháňa zver pre zábavu, pre nedostatok aktivity alebo pre zlý vzťah s majiteľom. Som presvedčená, že korekcia je nutná u psov, u ktorých je nezávislosť a samostatnosť zásadnou charakteristikou plemena. Bišónik aj bígl sa môže naučiť krásne privolanie, ale zatiaľčo bišon sa to môže pokojne naučiť práve spôsobom popísanom v texte, bígl rozhodne nie. Duriče boli dlhodobo šľachtené na samostatné rozhodovanie a prácu ďaleko od psovoda a bez jeho vplyvu a usmerňovania (na rozdiel napr. od sliedičov, prinášačov alebo stavačov). Práve preto je preňho durenie najsilnejšou motiváciou, t.j. jediným správnym rozhodnutím v jeho živote (pečené stehno u pažravého bígla nič neznamená, ak je v dohľade zver, resp. sú tam stopy). Je to plemenný znak, aj v poľovnom skúšobnom poriadku sa píše, že temperament duriča je cennejší, ako reakcia na privolací signál, t.j. durič nemusí ani na poľovnej skúške za istých presne definovaných podmienok prísť na privolanie (vtedy, ak je v kontakte so zverou, môže si dovoliľ ignorovať privolanie). Preto u bígla budem vždy preferovať vynútené privolanie (stúpenie na stopovačku pri vybehnutí a následné privolanie).
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod kohutik77 » Pon 21.03.2011 19:44

Lindchen tvoj nazor, ale ak nahodou citas casak psi sporty precitaj si clanok od Martiny Klimesovej v seriali Hrajeme si se psem.. tvrdi ze hrami na pozornost a zvysovanie kontroli to ide. A tam nevidim ziadny neg. podnet. Ak chces kludne ti ten clanok poslem. :lol:
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Lindchen » Pon 21.03.2011 19:56

Čítam pomerne nepravidelne, buď zabudnem, že má vyjsť alebo ho už nedostanem :ach: .

Ok, Martina pracovala s duričom-pracákom?
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod kohutik77 » Pon 21.03.2011 20:08

V tejto teme mi slo hlavne o toto. http://www.facebook.com/note.php?note_i ... 9560841044
Nemam skade vediet ci s nim pracovala alebo nie, ale pokial nechces pripustit ze sa na to da ist pozitivne tak je to asi aj tak jedno :ua: ten clanok sa ale fakt oplati precitat...
http://www.facebook.com/album.php?id=14 ... &aid=33291
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Lindchen » Pon 21.03.2011 20:22

Tu nejde o to, že nechcem pripustiť. Ja som takto pracovala so psom 1,5 roka bez úspechu. Myslím tým, že by som nemusela použiť stopovačku a psa pritiahnuť. Koniec-koncov, aj v článku ktorý si sem dávala, sa to píše, že si istým psa stopovačkou. Takže ak mi nezareaguje na môj postup, tak ho nechám zdúchnuť aj so stopovačkou? No nie, však na to ju tam mám. A keď už ju mám, tak psovi pripomeniem, že teda aha, tu ťa volám. Stále tvrdím, že prostredie lesa/pole nie je kontroľovateľné prostredie, nemôžem pomaličky postupne zvyšovať náročnosť, tak ako napr. pri bežnom výcviku (doma, na našej ulici bez psov, na našej ulici so psami, na cudzom mieste bez psov, na cudzom mieste so psami atď). Na pole proste prídeš, jeden deň si psa pekne privolám, prídem zajtra a je tam 5 zajačikov. Istím si psa stopovačkou, tak ju použijem. Ako by si použila stopovačkou (vychádzam stále z článku na FB), keď psa nemykneš? Vieš, bígl totiž pracuje a žije pre durenie, nerobí to len tak, akože však nemám čo robiť, je to jeho niekoľkostoročná práca a zamestnanie. Keby sa takto ľahko dal presvedčiť, že nemá duriť, je to veľmi nekvalitný jedinec. Bígl musí duriť, aj keby traktory padali, nemálo bíglov nezastaví ani impulz z EO, nie to ešte sľubený pamlsok.
Píšem o tom, že tento postup som praktizovala, a nie jeden deň ani jeden týždeň, je logický a každý uvažujúci psíčkar ju použije (opäť vravím, nič prevratné a známe už mnoho rokov - postupné zvyšovanie náročnosti a odmeňovanie) a výsledok bol taký, že keby som nemala psa na stopovačke a nepristúpila ju všas, mám psa ktoviekde.
Nevravím, že to nemôže fungovať, ale nemožno o tejto metóde paušálne hovoriť ako o použiteľnej na všetky typy psov. Obzvlášť, ak si ty nikdy nepracovala s istými plemenami, ako sú duriče a severania, primitívne plemená, prípadne chrty.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod kohutik77 » Pon 21.03.2011 20:28

Lindchen mojim prvym psom bol spic krizeny s terierom. A na poli bol vzdy na volno. Za zajacmi a srnami odbehol vzdy, ale po zavolani dosiel vzdy aj naspat, takze mu to vyslo asi na takych 10metrov. Takze so severanom skusenosti mam. A mimochodom jeden z mojich psov kt. mam teraz je NO krizeny z kopovom a druhy koker s labradorom. A 50 metrov od domu mam velke pole a les. :smile:
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Lindchen » Pon 21.03.2011 20:41

Neviem, aké sú povahovo tvoje psy (pracovne myslím), ale môj je z pracovnej línie, po predkoch, ktorý robili skúšky v I. cene. Ono totiž pri krížencovi ti môže vyskočiť všeličo, hlavne, pokiaľ boli rodičia bPP, kde vlastnosti sú rôzne. Nemôžeš proste porovnávať svoje psy a môjho, alebo Tesáka od Amaguk, keď nevieš, ako reagujú. Poznám psa, ktorý sa napr. na kliker nechytá, nedokáže ponúkať správanie, len tupo pozerá, nedokáže pochopiť ani to, že po kliknutí prichádza pamlsok. To len na ilustráciu toho, že čo vyhovuje a funguje jednému, nemusí druhému. Ak si niekedy započula o uličkovej metóde nácviku slalomu v agility (je to taká "klikerovská" metóda, núti psa prísť na to sám, ako má prekonať slalom), kamoškine psy to pochopili veľmi dobre a veľmi rýchlo, môj Aris to nevie dodnes a to na tréningy sme chodili vždy spolu a učili sa rovnako. Teraz sa učí inak, a ide mu to oveľa lepšie a rýchlejšie.
Navyše, sú psy, ktoré majú v paži urobiť niečo pre svojho majiteľa, aj keď sa mu venuje a pracuje s ním. Takže ešte raz: niekomu niečo šlape, niekomu nie. Nemá zmysel teraz tlačiť ostatným metódu, ktorá na konkrétnom psovi nefunguje. Na to sú rôzne metódy a postupy, aby si človek mohol vybrať. Každý nech si skúsi, čo ho zaujme a uvidí, či sa mu darí takto pracovať, či nie.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod calwen » Pon 21.03.2011 20:45

spic krizeny s terierom

To mam aj ja a tiez je to lovec, dokonca aj podporovany coursingom. A je to nebe a dudy proti biglovi, huskymu ci chrtovi. A ze takychto zdrhacov poznam dost. Nikdy by ma ani len napadlo porovnavat moju krizovatku s tymito psami :oo:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod kohutik77 » Pon 21.03.2011 20:57

A to pouzitie snury je myslene tak, ze ju drzis aby pes neodbehol, ale pritom mal aku taku volnost. Ale nie ze ho k sebe tahas ani nic podobne. Preto je tam spomenuty aj ten postroj. Jednoducho zabranis posilneniu a ked sa pes trochu skudni das povel a posilnis. Cim menej je beh za srnami ci zajacmi posilneny tym menej sa to spravanie bude vyskytovat no nie? +nejake cvicenia pozornosti, mne sa osvedcil aj cvik so psom ze ked citi napnutie voditka automaticky povoli a kuka na mna

Je mi jasne ze kazdy pes ma inu povahu, ale je mi tiez jasne ze zakladne principy ucenia su u vsetkych psov rovnake. A myslim si ze to nie je o tom ako reaguju teraz, ale o tom ako chces aby reagovali, ci? K tomu psovi co si nespojil kliker a jedlo...ten co nezere? Pochybujem ze pes nie je schopny vytvorit si ani zakladnu reakciu zalozenu na klas. podmieneni. Ak nie myslim ze tam je problem skor v pristupe k psovi ako v tom ze to nedokaze pochopit. Tot moj nazor.

Calwen ja neporovnavam ja len vravim ze som mala spica. Nikde nepisem ze vs. su rovnake. Nechapem odkial toto beriete.
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Amaguk » Pon 21.03.2011 21:01

Len pre presnost, co sa tych plemennych povah tyka - tiez som mala spica a mozem povedat, ze oproti huskacovi je to nebe a dudy - priepastny rozdiel
co je v podstate logicke, lebo spice boli slachtene na strazenie, kdezto haskaci maju mnohe crty a pudy naozaj stale nemodifikovane, v stadiu svojej prirodnosti a prirodzenosti :yes:

btw, moj druhy pes bol mix husky a spic, ale povahovo totalne haskac, ako z knizky -holt asi su silne tie primitivne geny :lol:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod kohutik77 » Pon 21.03.2011 21:21

Lindchen preco svojmu psovi nedoprajes lovecky vycvik ked je na to tak zatazeny a ma na to vlohy? Vraj u vacsiny psov ktore vykonavaju pracu na kt. su slachtene sa ovladatelnost radikalne zvysi. Ale nevim s biglom skusenosti nemam. :lol:
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Baarbora » Pon 21.03.2011 21:35

kohutik77 píše:A to pouzitie snury je myslene tak, ze ju drzis aby pes neodbehol, ale pritom mal aku taku volnost. Ale nie ze ho k sebe tahas ani nic podobne. Preto je tam spomenuty aj ten postroj. Jednoducho zabranis posilneniu a ked sa pes trochu skudni das povel a posilnis. Cim menej je beh za srnami ci zajacmi posilneny tym menej sa to spravanie bude vyskytovat no nie? +nejake cvicenia pozornosti, mne sa osvedcil aj cvik so psom ze ked citi napnutie voditka automaticky povoli a kuka na mna



neviem, preco sa tvaris, ze je toto pouzitie snury nieco ine, ako pouzitie snury, o ktorom sa hovori tu, ked princip je ten isty - zastavit psa v rozbehu(resp. idealne pred rozbehom, ze :ach: ), ale s tym, ze je zachovana urcita volnost.
moj pes sa uz napriklad dokonale naucil na snure chodit, odvolatelny uz v pociatocnom stadiu stopy. v "sterilnom" prostredi nezdrha, drzi sa viac-menej pri mne, resp. je jednoducho odvolatelny aj na "pocem".
uz sa mi stalo napriklad, ze zdrhol z aportu...my fault, letel pre loptu, pustila som voditko, zobral loptu, nabral smer ku mne a v polke zahol a uz ho nebolo...
na druhej strane, som si ista, ze niekto skusenejsi by si s tymto poradil mozno lepsie :nwm:
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod kohutik77 » Pon 21.03.2011 21:56

Ale je predsa rozdiel mat psa na snure a postroji, cize to az tak neregistruje a rozdiel ked ma pri tom na krku obojok. Ja som tym chcela povedat ze snura sa v tomto clanku nepouziva na pritiahnutie psa alebo na cukanie, ano on sa sice zastavi a trhne sa ale ten postroj to dost zmiernuje. A to je vsetko na co pri tej metode snuru pouzijes. Len na zastavenie na nic ine. To je vsetko co tym bolo myslene. :hafan2:
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod vavrena » Pon 21.03.2011 22:24

Ano, presne NEREGISTRUJE to stopnutie!!! Do prdele, a ty si akože mala na postroji a dlhej šnúre 30kg (alebo viac) psa? Vieš, čo to spraví s Tebou, keď sa ten pes rozbehne na postroji??? Ležíš na zemi a nestihneš ani zrevať stoj!!! :oo: Nechápem, čo je zlé na tom stopnutí, ako inak mám prebrať psa, keď mu spred nosa vyletí zajac. Postroj je na ťahanie, a nie na koniec stopovačky, inak celá stráca zmysel.
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Baarbora » Pon 21.03.2011 22:26

ale to fakt nie je o metode. ked mas psa, ktory je v tranze, tak si, chces-nechces splnenie povelu musis vynutit. myslim, ze to, ze som so psom v stadiu, ze uz si nemusim vynucovat, ale na tej stopke to robi automaticky(v momente, ked sa zarazi na konci, coho uz byva pomenej) po poveli "ku mne" splni co od neho chcem a je odmeneny, z mojho pohladu fakt uspech :ha:

Offtopic: alebo to mam chapat tak, ze na tom postroji(fakt neverim tomu, ze pes si nevsimne voditko na postroji) psa len zastavis, nic nespravis a pokracujes dalej? a pes sa oprie(rozumej vyleti po stope) zas a ty len zastanes a zas ides?
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Ďalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky