Tréning pokrokovým posilnením; Behavior Adjustment Training

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod kohutik77 » Pon 21.03.2011 23:36

Ak chcete vediet jak to myslim prestudujte si tie clanky poriadne a snad tam najdete odpoved. Ak nie nepomozem vam. Uz sa nemienim x-ty krat opakovat. :bum: Hlavne ten pre ktory som zalozila tuto temu. Ten je asi najpodstatnejsi.

Baarbora citaj vyssie.
Naposledy upravil kohutik77 dňa Pon 21.03.2011 23:39, celkovo upravené 1
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Amaguk » Pon 21.03.2011 23:38

no veru, ja mat Tesona na postroji, ked vystartuje za srnou, tak amen tma :pac:
ale nejako nerozumiem, ako mato stopnutie na potroji zafungovat lepsie, nez ked ho mam na obojku, specialne, ked mam psa, ktoremu je istych situaciach uplne lautr putna, ze ked sa rozbehne, tak sa na tom obojku poriadne sekne... :nwm:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Lex » Pon 21.03.2011 23:39

tak tu musim napisat, sem sa to hodi, ako raz chrtisko vystartoval... bola som na luke a rozhodla som sa ho ucesat (aby som nemala doma bordel ,robim to vzdy von)... tak som si len pristupila zmotanu stopovacku nohou aby som mala volne ruky... a zrazu zajko-provokater si to zacal surovat po poli a Jack hurááááá za nim.... :dunco3: stihla som len chytit stopovacku na konci, a ten zbytok si viete urcite predstavit... letel furminator, potom sluchatka z MP3jky, no a potom ja... zaborila som to ksichtom do travy.... garantujem vam ze som nestihla povedat pred napnutim stopovacky ani prve pismeno z jeho mena... :haha: ludia, vo mne by sa krvy nedorezali... to bolo jediny krat ked som mala chut to psisko zabit... ale na nieco to bolo dobre, zacali sme lovenie konecne poriadne trenovat, dnes sme v stadiu ze na stopovacke nevyraza, ani nenapne voditko, bo by som mu hnaty zlamala... (alebo on mne?) ale keby bol navolno tak zdrhne... blbe je, ze chrtisko beh nevzda, len ked obet zmizne z dohladu... co vidi, to lovi...

kohutik, poriadne si to prestudujem a skusim praktikovat... aspon uvidime ci to funguje... ale dopredu hovorim ze som clovek dost lenivy, takze je otazne ako dlho nam chut do treninku vydrzi... :pac:
Lex
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 143
Bydlisko: Hradec Králové

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod usagi » Pon 21.03.2011 23:39

vavrena píše:Ano, presne NEREGISTRUJE to stopnutie!!! Do prdele, a ty si akože mala na postroji a dlhej šnúre 30kg (alebo viac) psa? Vieš, čo to spraví s Tebou, keď sa ten pes rozbehne na postroji??? Ležíš na zemi a nestihneš ani zrevať stoj!!! :oo: Nechápem, čo je zlé na tom stopnutí, ako inak mám prebrať psa, keď mu spred nosa vyletí zajac. Postroj je na ťahanie, a nie na koniec stopovačky, inak celá stráca zmysel.


Ha a ja mojmu davam stopku vzdy len na postroj :joint: ale to z dovodu nevylomenia krku,ked mu na nu v pripade nudze skocim.

Na vacsieho-tazsieho psa,by som stopku automaticky pripla k obojku :nwm:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod kohutik77 » Pon 21.03.2011 23:41

Amaguk to stopnutie ma zafungovat tak ze v podstate nijak, len nedovolis psovi odbehnut za srnou. A prave preto postroj aby sa so psom az tak nesklblo. Precitaj si hlavny clanok k tejto teme a snad pochopis preco..
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Amaguk » Pon 21.03.2011 23:43

mne len nejde do hlavy, aka je logika vychovnej funkcie jemnejsieho stopnutia u niekoho, u koho nefunguje ani to tvrdsie - len tolko
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod vavrena » Pon 21.03.2011 23:46

Usagi, ano, pudla na stopke by som tiež udržala, ale postroj dostávajú len na ťahanie, tak asi by neboli veci pochopené správne.
Ja myslím, že by to malo vyzerať takto podľa metódy postroj-stopka-ťažký pes. Ja na jednom konci stopky, na druhom náš baset s postrojom, ano?
Tak, a ideme si po lúčke, baset si ňufká v kriačkoch, keď tu zrazu vyletí mu zajac spred nosa. Keďže nestihnem mávať basetovi pred nosom lákavým kusom slaniny ani polkou mŕtveho prasaťa, čo nosím na tieto účely v kabelke, aby som bola atraktívnejšia ako utekajúca kožušina, baset v zlomku sekundy vybieha za zajacom. Kým sa stihnem zaprieť do zeme a zrevať, že Kumnéééé, baset v tranze dorazil na koniec stopky a pokračuje ďalej. Ja už ale letím k zemi, lebo nízke ťažisko psa pôsobí ako motorový čln na lyžiara s lyžami zaliatymi v betóne, takže úspešne rozryjem mäkkú lúčnu pôdu vlastným nosom. Po niekoľkých metroch si baset uvedomí, že sa mu beží ťažšie, tak sa obzrie, čo dopekla mu zavadzia. Hneď po vypľutí hliny z huby zrevem znova že Brunookumnéééé, a než Bruno rozozná v lúčnej pôde plavé vlasy a zvyšky oblečenia, rozbehne sa ku mne. Ja vtedy pohotovo vyberám kliker a kliknem, lebo pes beží ku mne. A keďže mám byť lákavejšia ako ten zajac, aby pes bežal nadšene, za týmto účelom použijem tú polku prasaťa, čo si nosím. :angel:
vavrena
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod kohutik77 » Pon 21.03.2011 23:51

Ta snura funguje len na to aby sa neposilnil beh za srnoou. Nie na ziadne sklbanie. Moj pes by si rychlo domyslel ze ked nemam snuru nemozem nic. Mozno prave preto vacsinu ludi ktori cvicia svojich psov pozit. metodami SPRAVNE, funguju psy jak hodinky. A ochotne. Vravim studujte clanok.

A otazka...naco by ste na psy revali Ku mneee ked vvidite psa jak uteka od vas a viete ze neposluchne? Asi principu vobec nechapete. :lol:

Myslim principu tejto metody..
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Lex » Pon 21.03.2011 23:52

usagi píše:
vavrena píše:Ha a ja mojmu davam stopku vzdy len na postroj :joint: ale to z dovodu nevylomenia krku,ked mu na nu v pripade nudze skocim.


ja myslim ze krk mu nezlomis... ked chrtisko vystartovalo, tak to prezilo, aj ked je pravda ze letel vzuchom ako stihacka... (a ja tiez)... a to sa specialne u chrtov dava bacha, lebo maju dlhe krky ako zirafy....

ja postroj moc nemusim... uz len preto ze pes nan nereaguje tak citlivo ako na obojok... hlavne v tych extremnych situaciach na zaciatku, ked vyrazal... ale musim si to tu este nastudovat...
Lex
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 143
Bydlisko: Hradec Králové

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod vavrena » Pon 21.03.2011 23:58

kohutik77 píše:A otazka...naco by ste na psy revali Ku mneee ked vvidite psa jak uteka od vas a viete ze neposluchne? Asi principu vobec nechapete. :lol:


Nie, ty nechápeš o čom tu ľudia hovoria, lebo nikdy si nemala duriča, chrta či severana.
A na čom by som po ňom revala, keď beží preč? Lebo viem, že poslúchne, pretože MÁM V RUKE ŠNÚRU... čítaš? Reflexný oblúk ti vraví niečo? Ty nechápeš princípu šnúry podľa mňa :nwm:
vavrena
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Lex » Uto 22.03.2011 0:00

kohutik77 píše:Amaguk to stopnutie ma zafungovat tak ze v podstate nijak, len nedovolis psovi odbehnut za srnou. A prave preto postroj aby sa so psom az tak nesklblo. Precitaj si hlavny clanok k tejto teme a snad pochopis preco..


to by u nas asi nefungovalo, páč chrtisko neodbieha za srnou... on ju loví... nejrychlejsi greyhoundi startuju rychlostou 40km/h a myslim ze po troch metroch (???) dosiahnu sestdesiatku... takze aj ked beriem do uvahy jeho vek, myslim si ze na 40km/h sa dostane urcite.... ako keby si sa priviazala o moped.... :no: teraz hovorim o situacii predtym nez som ho odnaucila vyrazat za zverou... takze tento sposob by mohol fungovat napriklad teraz, ked uz nevyrazi ale nevenuje mi pozornost... chapem to spravne?
Lex
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 143
Bydlisko: Hradec Králové

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Baarbora » Uto 22.03.2011 0:00

ja aj po opakovanom citani clanku nevidim nic prevratne a nic zasadne...
pytam sa Teba kohutik77, lebo zjavne takto so psom pracujes. pre mna je lepsia polopatisticka prax, ako ospevne metody nejakeho clanku. ale zatial som sa akosi nedockala ani vysvetlenia, ani nicoho, len odkaz na clanok :nwm:


Offtopic: imho, psa ucim na postroji tahat, resp. je na to nauceny. pre to je pre mna(aj preto, lebo postroj vhodny na tahanie stopky nemam) tento sposob relativne nepouzitelny, pretoze 2/3 vychadzky by som buzerovala psa za to, aby netahal. na druhej strane, vobec by sa nedostal ku stopovaniu! :jop:
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod usagi » Uto 22.03.2011 0:03

Offtopic: vavrena - ved pisem,ze vacsiemu by som to pripla na obojok,samozrejme :joint:

Lex - neviem,neviem,ked 56kil priskoci 3 kg prckovi stopku na krku -ci by to este rozchodil.radsej neriskujem.Moj na postroji netaha,reaguje dobre aj na maly podnet - takze mne postroj plne vyhovuje :yes: Mame problem len v jednej situacii a vtedy tiez postroj neposobi neg.,takze u nas to funguje aj takto :smile: je to ako pri vsetkom ostatnom,kazdemu sadne nieco ine.
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Amaguk » Uto 22.03.2011 0:11

kohutik77 píše:Ta snura funguje len na to aby sa neposilnil beh za srnoou. Nie na ziadne sklbanie. Moj pes by si rychlo domyslel ze ked nemam snuru nemozem nic. Mozno prave preto vacsinu ludi ktori cvicia svojich psov pozit. metodami SPRAVNE, funguju psy jak hodinky. A ochotne. Vravim studujte clanok.

stale nerozumiem rozdielu, ako beh za srnou moze lepsie neposilnit slabsi podnet...
a trufam si povedat, ze ja svojho psa svicim spravne - nevyskusala som mozno vsetky metody, ale tie co som vyskusala, viem pouzit, dokazom je, ze mam vycviceneho psa - az na drobnu charakterovu chybicku, ktora ja vlastna velkej vacsine severanov a specialne husky - a tou je mimoriadne silny geneticky dany lovecky pud

btw, kazdy rozumny vycvikar ti povie, ze nie vsetko plati na uplne vsetkych psov a nie kazdy pes bude fungovat ako hodinky. Su to zive tvory, nie roboty a kazdy pes, tak ako aj clovek, ma svoje individualne danosti a tym aj limity a tym padom je bez lamania ohybatelny len po istu hranicu. A tiez si treba uvedomit, ze svoju rolu zohrava aj vek psa...
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod kohutik77 » Uto 22.03.2011 0:36

Amaguk ale to hadam vies. Ked pride ten podnet kt. pes poriadne neciti, beh sa neposilni jednoducho preto lebo za srnou ist nemoze, posobi negat. trest(nedostane co chce). Ak pride posilnenie potom vzdy od teba, pes bude snazivy skor k spravaniu kt. ma nejaku odozvu cize bude vnimat teba (posilnenie vsak musi mat vysoku hodnotu, ako som uz pisala + su tu dolezite aj rozne hry na zvysenie tvojej hodnoty v ociach psa a na udrzanie pozornosti-dost to potom zjednodusuju), viac ako zajaca. Je to ale zdlhavy proces, no stoji za to. Aspon mne sa to oplatilo.

Ak pride trhnutie je to poz. trest, kt. si pes ale spoji aj so snurou. Nabuduce mozno nepotiahne lebo prislo negat. posilnenie a to znamena nestartujem- nepride sklbnutie) Ale ako je zname pes sa vie naucit vyhybat poz. trestom, alebo si na ne jednoducho zvykne,a preto ta pravdepodobne nabuduce ked bude na volno bude mat v ....
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky