Sprejový obojok

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Sprejový obojok

Poslaťod Iwka » Sob 29.12.2007 22:29

Počuli ste už o tom? V skratke... používa sa to na odvolanie psa a prerušenie nežiadúcej činnosti... Ked sa pes robi, ze nepocuje, majitel stiskne knoflik a na psovom obojku to vyda neprijemny zvuk... ako keby niekto sprejoval.

Čo si o tom myslíte :otaznik:
Obrázok
Iwka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1532
Bydlisko: Praha

Poslaťod Rony » Ned 30.12.2007 10:09

Tento obojok je ešte horší ako ten elektronický. Raz som videla ako sa to používa. Psík bol z toho úplne vystresovaný, mal strach z cvičenia aj z cvičiteľa. :ua:
Rony
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 99
Bydlisko: Žilina

Poslaťod lusy » Ned 30.12.2007 17:41

Rony píše:Tento obojok je ešte horší ako ten elektronický. Raz som videla ako sa to používa. Psík bol z toho úplne vystresovaný, mal strach z cvičenia aj z cvičiteľa. :ua:


preco by mal mat strach z cvicitela??? ved si to nemoze spajat s nim? ci sa mylim?
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Poslaťod Rony » Ned 30.12.2007 17:51

Podľa toho na čo sa obojok používa. Ak sa používa vtedy keď je pes v priamom kontakte s cvičiteľom, tak si to môže spojiť.
Rony
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 99
Bydlisko: Žilina

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 31.12.2007 9:29

lusy píše:
Rony píše:Tento obojok je ešte horší ako ten elektronický. Raz som videla ako sa to používa. Psík bol z toho úplne vystresovaný, mal strach z cvičenia aj z cvičiteľa. :ua:


preco by mal mat strach z cvicitela??? ved si to nemoze spajat s nim? ci sa mylim?


Poznám psa, čo sa skrs elektornický obojok bál cvičiteľky.
Myslím, že je dôležité, aby si pes spojil trest s psovodom, musí vedieť, že ho trestá psovod, inak je zmätený.

Katarina: šak napíš, čo si o nich čítala, mňa by to celkom zaujímalo, lebo v tých knižkách sa človek niekedy dozvie neuveriteľné veci.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod Rony » Pon 31.12.2007 11:25

Mne sa celý ten spôsob cvičenia "neposlúchneš=trest" nepáči. :hmm:
Rony
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 99
Bydlisko: Žilina

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 31.12.2007 11:56

Rony píše:Mne sa celý ten spôsob cvičenia "neposlúchneš=trest" nepáči. :hmm:

a ako by si na to šla, neposlúchneš-nič sa nedeje? Aj v prírodnej smečke pes dostane trest ak prekročí isté medze, preložené do reality,ak neposlúchne vyššie postaveného jedinca. Teraz nehovorím o forme trestu, alebo o treste vôbec :ahoj:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod Rony » Pon 31.12.2007 12:47

Ulfheiðr ja som to myslela tak že keď so psom cvičím nejaký povel a on ho neurobí, tak ho netrestám. Ja cvičím tak že poslúchneš=odmena. Iné je to už keď povel ovláda, viac krát mu prikážem to isté a neposlúchne, ale to sa nám stáva minimálne. A ešte keď vie že niečo nemôže a aj tak to spraví. Ako trest sa mi nezdá vhodný ten obojok a ani bitie.
Rony
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 99
Bydlisko: Žilina

Poslaťod katarina » Uto 01.01.2008 19:16

Privolanie pomocou obojka s repelentom:
(len pre vodcovské a dominantné psy)

Obojok s repelentom je obdoba elektronického zariadenia na diaľkové ovládanie. Ak ho používa odborník - to je dôležitý predpoklad - je výborný pri výcviku dominantných psov. Pracuje na tom istom psychologickom výcvikovom princípe ako výcvik s dlhou šnúrou s tým rozdielom, že šnúra je nahradená diaľkovo ovládaným obojkom. Obojok na batérie je naplnený repelentnou tekutinou, ktorá je pre psa neškodná. Pri stlačení ovládača sa z obojka pod bradou psa vylúči repelntný sprej a vytvorí oblak zápachu rovno psovi pred nosom. Má to dva možné následky:
- Náhly a silný zápach spreja psa vyľaká, ten sa okamžite vrhne späť k majiteľovi, ktorý ho nadšene volá.
- Hra (alebo iný záujem psa) sa náhle preruší, čo mu dáva ešte jednu možnosť počuť a poslúchnuť povel "Ku mne!"
Pre psa je nepríjemnou skúsenosťou byť vyrušený náhlym zápachom, keď ignoruje povely majiteľa. Väčšina psov sa rozhodne, že je lepšie bežať k majiteľovi po pozornosť, podporu alebo niečo iné. Pes si nepríjemnú skúsenosť nespojí s vami, pretože ste ďaleko. No rýchlo si spojí príchod k vám s pochvalou a odmenou. Je veľmi dôležité, že úplne porozumiete načasovaniu vo výcviku psa skôr, než využijete repelentný obojok.

Colin Tennant - Zlozvyky psov
katarina
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 377
Bydlisko: Dechtice / Brno

Re: Preušenie nežiadúcej činnosti psa - metódy a skúsenosti

Poslaťod meridia » Štv 22.10.2009 7:04

já to fakt nikdy nepoužila,tak opravdu nevím.. :nwm: jaký negativa teda vidíš?Nemyslím tím ty o síle a směru větru atd :no: Myslíš,že na přerušení nežádoucí činnosti se to nedá vůbec použít? ani při správným postupu?mám zkušenost pouze zprostředkovanou od majitelky několika bíglů,používá to s úspěchem(dle ní) na tuším jednoho či dva psy.
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: Preušenie nežiadúcej činnosti psa - metódy a skúsenosti

Poslaťod Tchor » Štv 22.10.2009 7:48

Negativa vidim stejny jako u ty elektriky - to jest pomucka vyzadujici schopnost cist psa a odhad kdy pouzit, s tim kdyz to nebude pouzito s temahle znalostma povede to ke znerveni psa.
druhy negativum, i proti EO, je nemoznost regulace intenzity podnetu dedy nemoznost nastaveni podle daneho psa.
EO ma, ale i pozitiva- moznost nastaveni presne podle psa, moznost naprosto presneho casovani. (oboji ale vyzaduje znalosti a zkusenosti ze strany psovoda)

Kam ty negativa vedou bylo krasne videt ve zminovanem poradu. Bohuze to neni ojedinely.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Preušenie nežiadúcej činnosti psa - metódy a skúsenosti

Poslaťod meridia » Štv 22.10.2009 9:12

pomucka vyzadujici schopnost cist psa a odhad kdy pouzit, s tim kdyz to nebude pouzito s temahle znalostma povede to ke znerveni psa.

takže jako s každou jinou pomůckou..
souhlasím,že ta ukázka v pořadu tak jak byla je celkem k ničemu.
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: Preušenie nežiadúcej činnosti psa - metódy a skúsenosti

Poslaťod Tchor » Štv 22.10.2009 9:27

Ja sam nemam rad "demonizovani" jakekoli pomucky, ale celkem chapu proc ruda nechce tohle resit u nej na poradne. Protoze ten kdo ma na to tyhle pomucky pouzit nepotrebuje rady te poradny a 99% lidi kteri na tu poradnu chodi na pouziti tech pomucek nema. neschodnu se snim v tom ze je potreba o nich mlcet, muj nazor je ze je potreba lidi vazne varovat pred jejich pouzitim bez predchozich znalosti, ale ze neni mozny posuzovat vycvikare podle toho jestli ty pomucky pouzivaji nebo nepouzivaji, ale jen a jen podle toho co na ne rika ten pes.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Preušenie nežiadúcej činnosti psa - metódy a skúsenosti

Poslaťod Amaguk » Štv 22.10.2009 10:32

osobne si tiez myslim, ze ani demonizacia ani mlcanie nie su cestou, podobne ako nie je cestou nekriticke spoliehanie sa na to, ze su to nejake zazracne pomocky, ktore smahom gombika vyriesia problemy v psom spravani
ludi treba skor informovat nez im tie informacie upierat. Tot moj nazor :smile:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Elektronické výcvikové obojky

Poslaťod animals » Štv 08.07.2010 16:34

Ja by som sa chcela spytat,ako je to so sprejovymi obojkami ( to su take,kde namiesto trestu elektr. sokom strekne voda psovi do nufaku,cize mu nesposobi bolest ale psovi je to neprijemne,ucinnost je cca 95 percent- to keby niekto nevedel :no: ) Su taketo obojky na vycvik vhodne alebo je to to iste ako EO ?
animals
Okoloidúci
 
Príspevky: 19

Ďalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky