Elektrický obojok

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Elektrický obojok

Poslaťod Elis » Uto 09.06.2015 8:29

elfinka píše:Co ale v niektorych pripadoch znamena - ze ho v suvislosti s bezanim za psom pouzit nemozem, podobne ako mi na bezanie za psom nefunguje hocaky iny trest


??? se priznam, ze nerozumim :nwm:
asi zase narazime na to, co si kdo pod jakym pojmem představuje -písmenka nestaci...

elfinka píše: Lebo u nas to privolanie uz v stave "na EO" je, ma len par situacii kde sa stale rozhoduje nespravne,.


zase -fakt nerozumim.
kde, kdy se pes ma co při privolani rozhodovat?? :nwm:

elfinka píše: a kvoli tomu musi tahat stopovacku, nemozem ho pustit mimo jej dosah.


kdy vlastne tu stopovačku zacal nosit?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Elektrický obojok

Poslaťod Scarxik » Pia 12.06.2015 22:08

Stala sa zaujimava vec. Po stretnuti zo znamym ktory sa podobne ako ja dost skepticky vyjadril k pouzivaniu stopovacky podla ktoreho je to absolutne zbytocne cvicenie pretoze pes velmi dobre vie kedy je na voditku a kedy je na volno podla toho sa aj sprava. Podla mna je ucenie psa na stopovacke rovnako ucinne ako to ze pes k vam pride ked ste doma. Mozete to vidiet na psoch ktory su na voditku hrdinovia ale akonahle su na volno su krotky ako baranok.

Ale ine som chcel stala sa mi zvlastna vec je mozne ze pes z nicoho nic zacne pocuvat? ako keby mu niekto prepol program? Pretoze dnes som vyskusal len tak s pasie (ze co s tym uz mozem pokazit) nechat kiru na volno pocas celej prechadzky o stvrtej poobede na preplnenom sidlisku plnom psov deti a ludi.. dal som jej povel k nohe s tym ze som ju neustale sledoval a vzdy ked sa vybrala predobna som ju stiahol za obojok naspat nechal ju sadnut a pochvalil. po nejakych 5-6 takychto opravach mi kira zacala chodit pri nohe a momentalne staci urobit len hlasne EJ a uz sa vrati naspat. Nijakym stylom som ju netrestal proste len to ej a ked to bolo nutne podrzanie za obojok a nechanie sadnut.. vzdy som jej pri tom zastrngal voditkom za uchom s tym ze som jej povedal( ja viem ze mi nerozumie ale myslim ze to vytusila s kontextu) ze ju na to voditko zapnem ak nezacne chodit normalne... chodi pri nohe ukazkovo ked zastavim zastavi aj ona a sadne si.

Na moje prekvapenie sa za ziadnym psom nerozbehla dokonca sme presli okolo psa bok po boku a kym som jej nedal volno nesla k nemu. jeden na nu vystekaval (co ju vzdy nejakym sposobom rozzurilo) no aj vtedy stacil povel nie a ostala pri mne..

kamarat mi povedal ze je to dost mozne ze je to s toho tepla teraz vecer sa ale spravala rovnako este to budem par dni testovat a uvidime... vyzerato tak ze najvacsim trestom pre mojho psa je byt na voditku a tak sa sprava slusne ked na nom nieje len preto aby na tom voditku nebola.

je to nejakym sposobom mozne ci to pokladate len za docasny stav sposobeny vysokymi teplotami ? :)
Scarxik
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 25

Re: Elektrický obojok

Poslaťod wer » Pia 12.06.2015 22:24

ja som zas voci tomuto skepticka. :heh: dost silno pochybujem, ze tvojho psa osvietilo.. ale je dost mozne, ze prispela k tomu tvoja chvilkova doslednost. :joint: to, ze si ju okamzite napraval. :no: no a predstav si, ze takto vies napravat psa aj na dialku. jedine stopovackou, ktora je tvojou predlzenou rukou. :no: a ano, pri nespravnom pouziti sa moze stat, ze pes vnima voditko. ale preto je nutne ho pouzivat dostatocne dlho (idealne aj dostatocne skoro - uz pri este nezdrhajucom stenati), aby sa vytvoril spominany reflex.

a to s tym vyhrazanim sa psovi je hovadina - pes zije okamzikom a nedokaze rozmyslat nad dosledkami svojho spravania.

inak nechapem, naco sa tu vlastne pytas, ked mas takych super sikovnych kamaratov.... :no:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Elektrický obojok

Poslaťod Scarxik » Pia 12.06.2015 23:33

Tiez som voci tomu skepticky ale uvidime ako to pojde dalej nemienim polavit v doslednosti a snad sa nam to podari dotiahnut do dokonalosti.

hej to vyhrazanie sa voditkom je podla mna len pre mna trosku pridanie na psychike :) Ano mam znamych ktory sa vyznaju ale su to stale len nazori 2-3 ludi. ale vzdy si rad necham poradit :) len som bol zvedavy co na to poviete vy na osvietenie mojho psa :D
Scarxik
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 25

Re: Elektrický obojok

Poslaťod Bad » Sob 13.06.2015 9:03

Scarxik píše:dost skepticky vyjadril k pouzivaniu stopovacky podla ktoreho je to absolutne zbytocne cvicenie pretoze pes velmi dobre vie kedy je na voditku a kedy je na volno podla toho sa aj sprava

tohle nastane pouze při špatném používání stopovačky

Scarxik píše:je mozne ze pes z nicoho nic zacne pocuvat?

to nebylo z ničeho nic! Ty jsi ji normálně učil a to jak za pomocí trestů (ano ano, tresty jsi používal, kupodivu :no: ), tak ukazováním,co má dělat.

Scarxik píše:vzdy som jej pri tom zastrngal voditkom za uchom s tym ze som jej povedal( ja viem ze mi nerozumie ale myslim ze to vytusila s kontextu) ze ju na to voditko zapnem ak nezacne chodit normalne...

nejde o slova ale o intonaci a tvé chování. Ke svým psům mám obdobné až stejné projevy a moje intonace,"slovní razance", ksicht,pach vzteku.....jim zcela jasně říká, že sranda skončila. Ono stačí jeden jediný zvuk.....
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Elektrický obojok

Poslaťod Scarxik » Sob 13.06.2015 9:43

Stale sa mi nechce verit ze to zacalo fungovat prakticky po piatich minutach kedze den predtym ked bola na volno hned zabehla za psom na druhy den jej poviem nie a ostane pri mne zacinam mat pocit ze mi niekto psa vymenil :D kazdopadne ak to ide pre moje spravanie ze ju vzdy po 100m pochvalim milo sa s nou rozpravam no ked chce ist prec zmenim ton hlasu na zakazovy a ona pocuva ak je to vdaka tomu budem pokracovat uvidime ako sa to vyvynie...

kazdopadne uz sme mali 3 prechadzky zapnut som ju musel len raz ked ma o to poziadala pani ktora mala slepeho a choreho piska ze ci si ju mozem zapnut predsalen zatial nieje stopercentna tak som nechcel riskovat inak nonstop na volno a vyzera to tak ze si to uziva :) tak uvidime ako sa bude spravat dalej
Scarxik
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 25

Re: Elektrický obojok

Poslaťod Max_36 » Pon 15.06.2015 12:23

Ahoj :smile:
Ja som ZA elektrický obojok. Aj keď som na začiatku stál s dilemou že predsa len je to môj pes a nie je toto brutálne? S touto myšlienkou som sa pohrával naozaj príliš dlho. Napokon to poriešilo správanie môjho psa s ktorým som si nevedel rady pri háraní vôbec a požičal som si ho od známeho. Nechcel som tomu veriť že je to "slabé" ale naozaj to nie je taký masaker ako keď zo psa lietajú lúče prúdu a trepe sa v kŕčoch tri hodiny- TO NIE ! Len je mu to nepríjemné a teda sa tomu bude sám vyhýbať. Pokiaľ si nedokážeme vychovať psa prirodzenou autoritou, tak toto nám môže pomôcť.
Max_36
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Elektrický obojok

Poslaťod Lindchen » Uto 16.06.2015 6:33

Dobrá reklama :heh: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Elektrický obojok

Poslaťod Rehssi » Uto 16.06.2015 7:09

zbežne som to tu prelistovala, no nenachádzam- viete mi niekto dať link na článok ako správne používať EO? Čo som vygooglila tak len hádky, pochybná propaganda alebo maximálne občas rada čo nerobiť.
Rehssi
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1032
Bydlisko: Bratislava

Re: Elektrický obojok

Poslaťod Lindchen » Uto 16.06.2015 7:26

Asi záleží ako na čo. Ak na privolanie, tak v podstate celkom jednoducho. Článok nemám, ale ja som postupovala takto - dala psa na stopovačku, ktorú som mala na dosah a išla do zveri (keďže na privolanie inak chodil). Nechala som psa vybehnúť, povel, impulz, stopovačka na navigáciu, aby vedel, kam má ísť, pochvala. 3-4 opakovania a pes neutekal. Potom už len pobehoval, ňuchal si stopy, sledoval zver, ale nelovil, na privolanie chodil. PO 5 rokoch začal loviť zas :heh: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Elektrický obojok

Poslaťod Margita » Uto 16.06.2015 15:10

lind,a nepisala si niekde ze ten impulz prebehol?
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Elektrický obojok

Poslaťod Lindchen » Uto 16.06.2015 15:14

Jop, keď som neskôr vymýšľala nácvik na poľovné skúšky (loviť, ale chodiť na privolanie). Tak som sa na to vykašľala, mala som to radšej nechať tak, potom mi začal zase loviť, riešila som už len so stopovačkou.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Elektrický obojok

Poslaťod Margita » Uto 16.06.2015 15:18

cize v konecnom dosledku ti EO nepomohol
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Elektrický obojok

Poslaťod Lindchen » Uto 16.06.2015 15:26

Noo, keby som to nechala v pôvodnom štádiu (pes nevybieha svojvoľne po zveri, prichádza na privolanie, lov sa nedovoľuje nikdy), tak pomohol. Nepomohol mi pri nácviku aktívneho poľovného psa a jeho odvolania od zveri, tipla by som to na problém v metodike.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Elektrický obojok

Poslaťod Max_36 » Štv 18.06.2015 18:21

My sme ho použili na to, aby nám neskákal do našej mačky. Impulz prebehol možno pár krát a odučil sa. Už ju nenaháňa a ani nekuše. Myslím, že pre spolunažívanie psa a mačky je to ideálne riešenie aby jej pes neublížil.
Max_36
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky