Kňučanie

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Kňučanie

Poslaťod Marcel » Štv 11.01.2018 21:53

wer píše:Marcel, odkial si?
Inak to knucanie, no. :ha: To je na dlhe lakte. Niekde sme riesili pazvuky pri cviceni, skusim pohladat...

Som z Levic. Pocas drzania aportu sa mi uz celkom dari ho upokojit (pohladenie po hlave, ocny kontakt, par milych slov) a drzi v tichosti, no uvodne chytenie aportu nezabudne komentovat :lol: . Ked som s nim prisiel prvy krat na cvicak (mal vtedy tusim necelych 5 mesiacov), tak vycvikar bol nadseny, ze kolko toho vie a ze mi ani velmi nema co vytknut, no odvtedy akoby sme sa nikam nepohli, prave naopak. Zda sa mi ze ta praca pri nohe na mieste bola lepsia, hlavne urcite rychlejsia. Teraz cvicak trochu zanedbavam, nakolko na obranach sa zatial vobec nechyta a ostatne viem pocvicit aj doma. Vyhovuje mi to viac ako cvicenie v rade a chodza za sebou, kruhovka atd.. Viem tak lepsie reagovat na potreby psika (prestavka, tempo chodze, odmena uvolnenim atd.) Snazim sa s nim teraz viac hrat a vzbudit v nom zaujem o loptu, peska, handru. To knucania ma on inak od malicka i ked pri tej nohe to nerobil az tak intenzivne a naopak, pri jedle sa to zlepsilo. Ked bol maly tak som ho nevedel nijako upokojit ked uz videl misku s jedlom a dnes uz sa to da. Dnes sa nam uz podarilo aj par cvikov na hracku :jupi: .
Marcel
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

Re: Kňučanie

Poslaťod wer » Pia 12.01.2018 10:00

a teda primarne ti vadi knucanie, alebo ten nezaujem o hracku..? :lol:
mame tu taku super temu - videoporadna viewtopic.php?f=110&t=24478&p=1403838&hilit=videoporadna#p1403838 skus sa natocit, lebo takto tazko radit... aelbo si sprav vylet do ba :ha:
a na cvicak nechodis nahodou do svodova?
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Kňučanie

Poslaťod Marcel » Pia 12.01.2018 11:14

wer píše:a teda primarne ti vadi knucanie, alebo ten nezaujem o hracku..? :lol:
mame tu taku super temu - videoporadna viewtopic.php?f=110&t=24478&p=1403838&hilit=videoporadna#p1403838 skus sa natocit, lebo takto tazko radit... aelbo si sprav vylet do ba :ha:
a na cvicak nechodis nahodou do svodova?

Ak mam byt uprimny tak aj jedno aj druhe :lol: , i ked to knucanie mi vadi asi hlavne koli tomu, ze mam pocit ze psika trapim. Keby si poknucal a videl by som pri tom ze ma z cvicenia radost, tak by som to asi tolko neriesil. Bol by to vsak asi problem ak by som mal sutazne ambicie. Nerad by som v nom podporoval nieco, co by bolo neskor problematicke vyriesit. Chcel by som so psikom seriozne pracovat (bol to vzdy moj velky sen a po mnohych rokoch sa mi k tomu podarilo vytvorit podmienky) a k tomu potrebujem aj ten zaujem o hracku a hlavne vidiet ze ho to bavi (ani nebudem hovorit o tom ze mam casto chut sa s nim poriadne vyblaznit, ponatahovat atd. no to je problem). On na pamlsky sice pracuje a aj sa rychlo uci (i ked pri tom vyzera ako trpitel), no je velmi pomaly. Momentalne velmi bojujem s tym ci sa mam s nim venovat sportovej kynologii ked nevidim u neho radost. Neviem ci je moralne spravne s nim cvicit a dufat ze nadsenie sa casom dostavi, alebo to nechat tak a trvat iba na veciach beznej vychovy, aby som ho cvicenim zbytocne nestresoval. Ja mam exterieroveho NO (prosim neukamenujte ma :lol: ). Zial pri vybere som asi urobil chybu ze som nesiel do pracovnej linie, no to uz teraz nezmenim. Nemal som vtedy tie informacie co teraz. Chcem co najviac vytazit z toho co mam, ale samozrejme s ohladom na psika. Do Svodova nechodim. Skusim spravit nejake video a nijako sa nebranim ani vyletu do BA. Inak co sa tyka toho knucania, tak on ma celu zbierku najroznejsich zvukovych komentov aj pri rannom vstavani. Rano pridem do voliery a on sa prevaluje v bude na chrbte a pri tom vydava zvuky od vymyslu sveta (brucanie, piskanie atd). No nemiluj ho :aaa: .
Prílohy
IMAG0681.jpg
IMAG0667.jpg
Marcel
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

Re: Kňučanie

Poslaťod kellee » Pia 12.01.2018 11:39

v leviciach je baba, co sa venuje psom, mozno by vedela poradit, je dobra,
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Kňučanie

Poslaťod Lindchen » Pia 12.01.2018 11:42

Zdravotný problém nemá? Ak píšeš, že je pomalý. Kňučať môže s rôznych príčin, zaleží ako znie, zdravotný problém treba vylúčiť/potvrdiť ako prvý.

Milovať hračku sa dá aj naučiť, ale najlepšie by bolo, aby ti to niekto ukázal naživo. Urob to video a uvidí sa :yes: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Kňučanie

Poslaťod Elis » Pia 12.01.2018 11:50

Marcel píše: Neviem ci je moralne spravne s nim cvicit a dufat ze nadsenie sa casom dostavi, alebo to nechat tak a trvat iba na veciach beznej vychovy, aby som ho cvicenim zbytocne nestresoval..


zakladni otázka: Proc nemá z cviceni radost? Tusis?

To jsou totiž dve uplne rozdilne věci pro me - i když pes není extra do pretahovani, zrani - neznamena to automaticky, ze ho cviceni nebavi - nebo nebude bavit :nwm:
naopak - když se vycvik dobře posklada -dostavi se ta chut - jak na zradlo tak i na hracky (chut po odmene).
nekdy to není jednoduche, prijit jak na to -ale urcite ne nemozne.

Často je problém v maličkostech. A na to clovek potrebuje poradit. Dobre poradit - od nekoho jiného.
Dojed nekam, at na vas kouknou :yes:

Sice jsi ho asi naucil hodne věci sam -ale ne moc dobře. ( nemyslim to zle - mas cit, vsimas si -ale sam pises, ze to není uplne ono).
Nejde s nim dal cvicit stejne a doufat, ze se to samo od sebe casem vyresi. Nevyresi....
Bude to spis horsi a horsi.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6398
Bydlisko: Praha

Re: Kňučanie

Poslaťod Marcel » Pia 12.01.2018 13:19

Lindchen píše:Zdravotný problém nemá? Ak píšeš, že je pomalý. Kňučať môže s rôznych príčin, zaleží ako znie, zdravotný problém treba vylúčiť/potvrdiť ako prvý.

Milovať hračku sa dá aj naučiť, ale najlepšie by bolo, aby ti to niekto ukázal naživo. Urob to video a uvidí sa :yes: .


Tak aby som to upresnil, on je pomalý hlavne počas tréningu (usadnutie, lahnutie atď., nemá to drive). Mimo tréningu nie je žiadny blesk :lol: , no v rámci prechádzky (beh za mačkou :lol: ), či naháňačky je svižný a rýchly, nemá problém skákať a to všetko bez akéhokoľvek kňučania. Pár krát keď som mu niečo odhodil a nevšimol si stopovačku pri mojej nohe, tak vyštartoval tak že som skončil na chrbte. On sa občas dokáže pekne zapáliť, no je problém ho v tom udržať. Po chvíli zvíťazí chuť ísť niečo čuchať, či pozorovať a keď ho od tej činnosti stiahnem tak sa už nechytí. Zdravotný problém nepredpokladám. Prácu s hračkou som už videl naživo a aj na odkazoch v rámci fóra (celkom dosť som to tu už prelustroval :lol: ). Podľa toho postupujem a pomaličky sa jeho záujem zväčšuje.
Marcel
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

Re: Kňučanie

Poslaťod elfinka » Pia 12.01.2018 13:32

A ja budem vynimocne s Elis nesuhlasit, lebo to ze to nevyzera terazhned dobre neznamena nutne ze clovek robi nieco zle. Mne to trvalo tak 2-3 roky nez som zacala mat pocit ze uz psa cvicenie naozaj bavi, proste holt pan nepracovny pes potreboval viac casu nez sa s tym zzil.
Hlavne netlacit na pilu.
A napriklad nosenie lopticky zacal brat ako odmenu tiez po asi roku pomaleho pridavania, pol roka som mu hadzala max 2x za sebou :lol:

A co sa tyka sialeneho blbnutia ktore ti chyba - holt necakat velke pretahovanie, ale napriklad moj velmi ocenuje ked ma moze nahanat a strhnut jak chudaka zver :lol:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3326
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Kňučanie

Poslaťod wer » Pia 12.01.2018 14:20

tak knucanie nesuvisi s "trapenim"... knucanie skor moze znamenat nedockavost.
a cvicenie moze bavit aj exterieraka, zalezi, ako mu to podas. elfinka to berie do extremov, lebo ma jedneho extrema doma :ha: ale ja si skor myslim, ze to bude to, co pise elis... je to stena a uz vie toho asi pomerne dost.... mozno by si mal zlavit a viac sa so psom hrat, zvysovat drive a motivaciu. to je podstatne vybudovat, cviky naucis raz dva uz potom. aj v ramci hry. ale ked nemas zaklad, nie je na com stavat dalej a sa ti to rozsype neskor...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Kňučanie

Poslaťod Marcel » Pia 12.01.2018 14:40

Elis píše:
Marcel píše: Neviem ci je moralne spravne s nim cvicit a dufat ze nadsenie sa casom dostavi, alebo to nechat tak a trvat iba na veciach beznej vychovy, aby som ho cvicenim zbytocne nestresoval..


zakladni otázka: Proc nemá z cviceni radost? Tusis?

To jsou totiž dve uplne rozdilne věci pro me - i když pes není extra do pretahovani, zrani - neznamena to automaticky, ze ho cviceni nebavi - nebo nebude bavit :nwm:
naopak - když se vycvik dobře posklada -dostavi se ta chut - jak na zradlo tak i na hracky (chut po odmene).
nekdy to není jednoduche, prijit jak na to -ale urcite ne nemozne.

Často je problém v maličkostech. A na to clovek potrebuje poradit. Dobre poradit - od nekoho jiného.
Dojed nekam, at na vas kouknou :yes:

Sice jsi ho asi naucil hodne věci sam -ale ne moc dobře. ( nemyslim to zle - mas cit, vsimas si -ale sam pises, ze to není uplne ono).
Nejde s nim dal cvicit stejne a doufat, ze se to samo od sebe casem vyresi. Nevyresi....
Bude to spis horsi a horsi.


To je ten kameň úrazu. Netuším prečo nemá radosť. Môj taký vnútorný pocit je, že veci okolo sú pre neho zaujímavejšie a cvičenie berie ako nutné zlo k tomu, aby sa dostal k odmene, nakoľko tu má rád :lol: . Snažím sa aby bolo cvičenie a ja pre neho viac ako okolie, no zatiaľ sa to nedarí. Počas cvičenia mu nie je vedome nijako ublyžované (pripúšťam stres ktorý môže vznikať ako konflikt jeho záujmu, keď čosi čo ma rád musí dosiahnuť cez menej atraktívnu činnosť). Cvičíme krátko i keď väčšinou každý deň, ale max 5 min. v sérii (maximálne 3x denne a nie vždy to isté) alebo čosi počas prechádzky. Som si vedomí svojich limitov a skúseností a preto hľadám riešenie. Navštívil som už pár cvičákov, no neviem si predstaviť, že by som podľa tých rád postupoval. Asi by som ho znechutil už totálne. Zréjme by teda makal, ale iba kôli tomu že musí. Mne je úplne jasne že treba čosi zmeniť, cítim to už nejaký ten mesiac a hlavne vidím na psíkovi i keď pre niekoho by to bol možno v pohode stav, no ja na ňom jasne vidím keď je pre niečo nadchnutý a keď niečo robí len preto že musí. To že si jasne uvedomujem že treba čosi zmeniť aby som sa pohol ďalej, je aj dôvod prečo hľadám pomoc skúsenejších. Mám dosť pochybnosti v tom či režim dňa ktorý som mu nastavil je správny. Bolo mi povedané že sa mu venujem priveľa. Ráno 5,30-6,30 prechádzka. Počas nej venčenie, nejaké to sadni, ľahni.... chôdza pri nohe (počas nej dostane polovicu rennej kŕmnej dávky, zbytok po návrate za očný kontakt, alebo mu to poschovávam po voliere a dám mu hľadať). Inak iba venčenie, čuchať ho moc nenechávam. Potom je od 6,30-11,00 vo voliere. 11,00-11,30 si odbehnem z práce, vyvenčí sa na záhrade, pohráme sa (iba hra, naťahovanie za handru), potom má druhé kŕmenie (ako jediné z misky, niečo varené alebo surové). 11.30-16.00 je zas vo voliere. 16,00-17,00 niekedy 17,30 prechádzka (podobná tej rannej), okolo 18,00-18,30 má posledné kŕmenie. To dostane celé z ruky počas cvičenia. Celé to cvičeniei trvá tak 20 minút, no je to hlavne zábava medzi cvikmi. Potom je vo voliere a okolo 20,00-21,00 ešte hranie, venčenie, prechádzka. Väčšinou tak okolo 21,00-22,00 chodí spať. Celkovo s nim denne strávim tak priemerne 4 hodiny, občas je to menej. Cez víkend je to viac. Samotné cvičenie však trvá tak 15-20 min. denne. Okolo 45 min. môže byť hranie (a ostatné je venčenie a chôdza na voľno, ale na vodítku. Zatiaľ nemáme 100% privolanie, ale odkladačky tak na 10-20m robím aj vonku. Skúšal som aj ubrať z prechádzok, či nie je preťažený, no to mi potom rozoberá volieru :lol: (robí to vlastne aj takto, no menej).
Marcel
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

Re: Kňučanie

Poslaťod Lindchen » Pia 12.01.2018 14:41

Súhlasím s wer a Elis, môže ti pomôcť aj učiť ho "nevážne" cviky, len pre tú radosť. Niekedy ambície psovoda psa trošku akoby ubijú - je náročný, vyžaduje veľa alebo postupuje príliš rýchlo ("však pes je šikovný"). Pomalý môže byť, lebo je v cvikoch neistý (nevie presne čo má robiť, ideš rýchlo alebo preskakuješ úrovne, niekde mu niečo nezapadlo a spomaľuje ho, že tápe), tiež preto, že sú jednotvárne, nudné, nebavia ho, málo dynamické (pre toto môže aj pokňukávať, chce niečo lepšie), možno odmena nie je top, nechutí, nechce alebo je bežná, ničím výnimočná.
Aj na prirodzene pomalšom psovi je vidno nasadenie, nadšenie - v jeho tempe :yes: . Ak ho nevidíš, treba zapracovať na motivácii, akčnosti, chuti spolupracovať (pes ti chodí čuchať = nebavíš ho alebo ti nerozumie) viac ako na cvikoch.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Kňučanie

Poslaťod elfinka » Pia 12.01.2018 14:41

Lebo som jedneho exterieroveho nufaka uz videla, co bol este horsi nez moj extremista :joint:

Ale jo, beriem polovicu spat, ono to ide aj s extremnym psom a vie sa to zlepsit, ale treba aby sa to robilo spravne. Takze bud je clovek sam megasikovny, alebo teda pod dohladom niekoho megasikovneho.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3326
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Kňučanie

Poslaťod Lindchen » Pia 12.01.2018 14:46

Marcel, niekedy pomôže aj ubrať z cieleného cvičenia a pridať na hre - namotávať psa na seba. Fyzicky pes znesie veľmi veľa, psychicky už menej. Tiež je občas dobrá nechať psa robiť si svoje psie veci :lol: . Napr. pokojná prechádzka, kde nechceš nič, len privolanie (ale teda musí prísť a hneď) a to bohato odmeníš hrou a hneď prepustíš.
Naposledy upravil Lindchen dňa Pia 12.01.2018 14:47, celkovo upravené 1
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Kňučanie

Poslaťod Elis » Pia 12.01.2018 14:47

elfinka píše: neznamena nutne ze clovek robi nieco zle. Mne to trvalo tak 2-3 roky nez som zacala mat pocit ze uz psa cvicenie naozaj bavi, proste holt pan nepracovny pes potreboval viac casu nez sa s tym zzil.


kdybys ty 2-3 roky s nim delala jen shaping napr. - posunula by ses nekam? taky jsi menila/hledala zpusoby, jak ho trochu rozjet. to je to-ze nejaka často malickost, co se zmeni rozhoduje-a pes bude jak vymeneny...nebo taky nebude.
ale zustavat u neceho, kde se mi uz ted nelibi výsledek několik let -to ne.
Offtopic: menim pristup po cca 3? treninku, co nevidim zadny posun...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6398
Bydlisko: Praha

Re: Kňučanie

Poslaťod elfinka » Pia 12.01.2018 15:02

Elis píše:kdybys ty 2-3 roky s nim delala jen shaping napr. - posunula by ses nekam? taky jsi menila/hledala zpusoby, jak ho trochu rozjet. to je to-ze nejaka často malickost, co se zmeni rozhoduje-a pes bude jak vymeneny...

No prave, ze to nebolo nikdy ze malickost a pes ako vymeneny. Zmenilo sa nieco, potom nieco viac, ale tie pokroky v chuti psa sli pomaly, postupne a dlhodobo. Na zazraky uz neverim :smile:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3326
Bydlisko: Česká Kanada

PredchádzajúciĎalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov