Pes uteká z domu, z dvora

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Uteká mi pes

Poslaťod maira6 » Pon 20.01.2014 23:44

Ja tu nie som od toho, aby som súdila iných a sa nad nich vyvyšovala a ani posmievala. Dala som jej radu, ktorá by podľa môjho názoru jej mohla dočasne pomôcť. Utekať za psom každý deň do lesa nie je bohviečo. Ale ak máš lepší nápad, ako dosiahnuť to, aby pes neutekal (plot z toho vynechaj), tak sa podeľ. Ironické poznámky nikomu nepomôžu. Jedine, ak si tým potrebuje niekto zvyšovať sebavedomie...
,,Ono totiž není šedivých dnů, které bují svou všedností. To jsou jenom unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost.” Jan Werich
maira6
Hafan
 
Príspevky: 721

Re: Uteká mi pes

Poslaťod katkariinka » Pon 20.01.2014 23:59

maira, ja suhlasim s tym, ze pes ma byt zabezpeceny. reagovala som len na tu jednu vypichnutu vetu, lebo to si fakt strelila uplne mimo. :no:
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Uteká mi pes

Poslaťod maira6 » Uto 21.01.2014 0:02

katkariinka píše:maira, ja suhlasim s tym, ze pes ma byt zabezpeceny. reagovala som len na tu jednu vypichnutu vetu, lebo to si fakt strelila uplne mimo. :no:

v streľbe sa mi kedysi celkom dobre darilo, žeby som ju potrebovala precvičiť? :plac:
,,Ono totiž není šedivých dnů, které bují svou všedností. To jsou jenom unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost.” Jan Werich
maira6
Hafan
 
Príspevky: 721

Re: Uteká mi pes

Poslaťod Buchťa » Uto 21.01.2014 0:17

katkariinka píše:maira, ja suhlasim s tym, ze pes ma byt zabezpeceny. reagovala som len na tu jednu vypichnutu vetu, lebo to si fakt strelila uplne mimo. :no:


Naprosto souhlasím i já - na tuto větu byla zaměřena má poznámka k Tvému jménu.

Pes má být zabezpečen a pokuď to nejsem mu schopna poskytnout, nemám si ho pořizovat. Je tady na DF ohromné množství rad a zkušeností, tak si nejdříve něco přečtu.

Offtopic: Za svým příspěvkem si stojím, ať už si to vysvětluje každý, jak chce.
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Uteká mi pes

Poslaťod Bad » Uto 21.01.2014 7:40

Taky si toho drobka můžou vzít domů, že..... :smile:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Uteká mi pes

Poslaťod gaidheal » Uto 21.01.2014 8:14

maira6 píše:Jemu musí dôjsť, že tá ohrada alebo priviazanie je následok jeho utekania...


a aby mu to ozaj došlo, tak mu treba dať papier a pero a nech 100x napíše "už nikdy nebudem utekať" aby si to poriadne uvedomil :pac:

maira6 píše:
katkariinka píše:maira, ja suhlasim s tym, ze pes ma byt zabezpeceny. reagovala som len na tu jednu vypichnutu vetu, lebo to si fakt strelila uplne mimo. :no:

v streľbe sa mi kedysi celkom dobre darilo, žeby som ju potrebovala precvičiť? :plac:

maira6, asi by si mala ostať pri tom strieľaní a neradiť tu také blbosti, čo v každej príručke pre začínajúcich majiteľov psov sa dozvieš, že sa to nerobí " nikdy psa netrestáme po čine, pes nepochopí časové súvislosti"

Bad píše:Taky si toho drobka můžou vzít domů, že..... :smile:

aj to je riešenie, ale je asi zbytočné tu niečo radiť, keďže:
lilinka222 píše:.... takže--- :jazyk:


vlastne osoba, čo tému založila, mimochodom úplne zbytočne, lebo tém, kde sa rieši podobný problém, je tu kopec, stačí hľadať, vlastne žiadnu radu vôbec nechce, keďže vie všetko najlepšie.

takže :jazyk:

(chudák pes :plac: )
gaidheal
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 531

Re: Pes uteká z domu, z dvora

Poslaťod Jessy3522 » Str 22.01.2014 15:54

Ahojte, mám doma 5 ročnú fenku, nemám ju odmalička pretože sa našla na ulici a tak, ale napokon skončila u mňa, problém je taký že tiež mi zdvora uteká. Mám dvoch psov, ju a nemeckého ovčiaka, ten za mládi tiež pár krát utiekol, no zabezpečili sme plot a teraz už možnosť nemá, avšak táto moja fenka je taká malá a obratká že kým utekám za nou tak ona je už preč , vkuse si najde dieru v plote, aj kedď to zaplatáme proste stále utečie a ja už nechápem odkiaľ. Proste ide o to, že ked s nou idem s tým zámerom von, že sa ideme prejsť, môže ísť na ulici pri mne aj bez vodítka, ale ak som na dvore a ujde mi tak môžem na nu aj kričať a nepríde ani keby neviem čo, ešte pridá a uteká. Keď sa vráti nikdy ju netrestám, takže ani sa nemá dôvod báť vrátiť. Bývam na dedine a tu sa vlastne aj našla túlať po uliciach nedaleko od môjho domu, domnievame sa, že uteká preto, že sa vracia na miesto kde sa zdržiavala ako tuláčik, pretože ked som bola na prázdninach u tety, chodila som ju vonku venčiť bez vodítka, vyšla som s nou na dvor (dvor majú neoplotený), vyvenčila sa a pekne na zavolanie prišla. Ked sme doma, uteká, vždy ide na miesto kde sa zdržiavala kým sa tulala, ide sa vyváľať do kravského hovna a potom sa vráti domov. Už dlhšiu dobu to riešim tak, že je na dvore na stopovačke, cvičíme privolavačku na rôzne vzdialenosti, ale ona ako keby cítila že ju mám pod dozorom a počúva na slovo. Dnes som ju nechala ísť trošku dalej odomna, tak aby som bola na dosah od stopovačky tak 2 m, ona vtedy sa rozbehla a utekala už už preč, ale stihla som ju a tak bola sklamana že jej to nevyšlo. Viem že niekde robím chybu ale neviem kde, čo mám ešte skúsiť, žiadny pes mi toto nerobil ale ona neustále. A ešte ked na nu voláme ta kdee, ako keby nás ani nepoznala a ešte tryskuje :/
Jessy3522
Nováčik
 
Príspevky: 47

Re: Pes uteká z domu, z dvora

Poslaťod maira6 » Štv 23.01.2014 0:37

gaindheal, a ty ináč nemáš iné čo na prácu, ako kritizovať iných príspevky? Chudák si ty, že máš takéto potreby, nie pes, hm... Užitočnejšie by bolo, ak by si poradil/la niečo k téme.

btw: môžu to napísať aj tisícky kníh, nikto ma nepresvedčí, že pes vôbec nechápe súvislosti. Ja som na svoju nakričala len raz, čo roznosila hlinu z kvetináča - bolo to dávno po tom, ako to urobila, len som to po príchode našla. A odvtedy nič. A keď ide okolo kvetináča, ešte na mňa pozrie pre istotu. A neplatí to len pri psoch, ale aj pri iných zvieratkách. Často sú oveľa múdrejšie, ako si myslíme, resp. každý ma tak múdreho psa, za akého ho považuje...
,,Ono totiž není šedivých dnů, které bují svou všedností. To jsou jenom unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost.” Jan Werich
maira6
Hafan
 
Príspevky: 721

Re: Pes uteká z domu, z dvora

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 23.01.2014 12:24

Musím potvrdiť, že mám rovnakú skúsenosť čo sa týka chápaní niektorých veci "po" ako ty s tým kvetináčom. Ale rozhodne na tom nestaviam výchovu, že počkám až pes niečo spraví a potom ho vytrescem. Bod číslo jedna je prevencia a ešte raz PREVENCIA.

Avšak.
Ak mám psa, čo uteká z dvora, hold, zabezpečím ho. Či už priviazaním, keď nemám plot (tu stojí za zmienku kvalita života takéhoto psa,z môjho pohľadu tento spôsob držania psa je úplne neprípustný), alebo spravím taký plot, aby sa cez neho nedostal. Tam tretia možnosť nieje. A to je tá zodpovednosť pri chove psa. Buď na neho tie podmienky mám (alebo som ochotná ich vyrobiť ak vznikne potreba takto niečo operatívne riešiť) a psa zaobstarám, alebo ich nemám a psa nezaobstarám. A nie že živelne kúpim psa, vyskytne sa problém a nie som v podstate ochotná ho nejak efektívne riešiť, len čakám, až mi niekto poradí zázrak. Verím, že si ludia uvedomia do budúcna, čo obnáša mať psa, čo obnáša mať za neho zodpovednosť a že občas treba reálne pohnúť prstom a niečo pomerne podstatne zmeniť. :ach:

K tomu priväzovaniu. Pes si to nevysvetlí tak, že už nebude utekať, ak ho po mesiaci pustím. Nie, naopak - vezme nohy na plecia takým spôsobom, že si majitel ani len nestihne prdnúť. To je proste fakt, ktorý sa nedá obísť.
Ak budem mať chovný priestor (koterec, výbeh, dvor, obyvačku...) zabezpečený tak, že s kludným svedomím tam psa nechám aj samého, potom môžem začať uvažovať nad tým, čo mám spraviť, aby to utekanie nebolo viac pre psa doslova šport, droga, návyk.

Offtopic: Pozoruhodné je, že jeden z mojich psov je chronický lovec, ale na chate v lese nemáme plot a je to tam v pohode. Za 7 rokov sa stalo asi 3x že od dverí vyslovene zdrhol preč. Keď som tam s nim prvý raz došla, tak som ho na vodítku vyložila z auta, obišla som dokolečka také pomyslené hranice a na amen pustila. A hop, pes neuteká od chalupy. To skôr toho druhého svrbia nohy na prieskumy. Raz mi odišiel preč so susedom...
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Pes uteká z domu, z dvora

Poslaťod Tchor » Štv 23.01.2014 15:49

Clovek se ma prizpusobit tomu ze ma psa - pokud toho neni schopny nema si ho porizovat. Zacni tim ze postavis spolehlivy koteckde pes bude v tve nepritomnosti. Nasledne s nim zacni poradne cvicit privolani a delat poradne plot. Pokud se pes uz naucil utikat jina moznost nez prostor kde bez dozoru je musi byt neopustitelny...
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Pes uteká z domu, z dvora

Poslaťod maira6 » Uto 25.02.2014 20:30

Tu je jedno video s CM, kde rieši práve tento problém - v druhej polovici videa. Ak vieš anglicky, možno ti to trochu pomôže...

https://www.youtube.com/watch?v=HMzuvHIVcu0
,,Ono totiž není šedivých dnů, které bují svou všedností. To jsou jenom unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost.” Jan Werich
maira6
Hafan
 
Príspevky: 721

Re: Pes uteká z domu, z dvora

Poslaťod straka17 » Sob 28.06.2014 10:49

Ahoj, chcela by som vas poprosit o radu. Babka ma psa, 8 rocneho bisona. Problem je v tom, ze jej stale uteka. Ma pletivom "poplatanu" celu branku, plot ale stale si niekde najde cestu von. Je mi jasne preco uteka - uz ani nie od nudy, ale vonku je to bez pravidiel. Zacala som ho cvicit, stanovovat pravidla (je velmi rozmaznany). Naposledy ked utiekol, som pribehla k nemu a stroho ho slovne pokarhala. Vyzeral, ze sa hambi ale vedel za co? Ma toto trestanue efekt alebo ked utecie bez emocii ho doniest domov?


Mala straka (send from mobile)
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Pes uteká z domu, z dvora

Poslaťod Aris » Sob 30.01.2016 0:25

By ma veľmi zaujímal váš názor prečo mi pes uteká :heh: . Celý ten útek totiž vyzerá tak, že sa hore v záhrade prepchá popod plot ( robil sa skrz psa nový plot za dobrú pálku, ale zničil ho na dvoch miestach) a uteká dole k bránke aby sme ho pustili dnu. Nemá žiadnu zastávku, max. možno občas niečo očúra. Ja len tŕpnem aby niekoho nestretol raz, aj keď to je možno 20m? Nejak mi to celé nedáva zmysel, kebyže sa nudí tak ide na dlhší výlet, či? :nwm:
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2682
Bydlisko: Kysuce

Re: Pes uteká z domu, z dvora

Poslaťod pigie » Sob 30.01.2016 7:51

straka17 píše:Naposledy ked utiekol, som pribehla k nemu a stroho ho slovne pokarhala.

Treba karhat, ked bude chciet podliezt ten plot... Treba ho pristihnut pri cine, pockat si na to a aj zopar krat. Ak ho nemozete sledovat, tak von nepustat. A samozrejme v oboch pripadoch je najlepsi plot, ktory pes nezdola a je pokoj :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10298
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Pes uteká z domu, z dvora

Poslaťod wer » Sob 30.01.2016 8:01

Aris, zlozvyk. Kazdym jednym uspesnym pokusom sa to len utvrdzuje.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

PredchádzajúciĎalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov