Pes hrabe. Rozhrabáva všetko, ničí.

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Pes hrabe. Rozhrabáva všetko, ničí.

Poslaťod Fixi » Štv 25.04.2019 20:41

Dobrý deň, :ahoj: nehnevajte sa, že zakladám novú tému, ale bohužiaľ som žiadnu takú nenašla, ktorá by našu situáciu vystihovala, a to som prešla naozaj všetky. ...aspoň si myslím.

Máme 2 psíkov, jedného už skoro 2 roky (toho máme od šteniatka) a druhý má cca 1 rok, ale máme ho iba pár týždňov, doniesli sme ho preto, aby ten prvý nebol stále sám, keďže dosť často niesme doma. Ide vlastne o to, že ten prvý, ktorého máme od malička nikdy nič netrhá, nehryzie, nehrabe, keď je otvorená brána ani náhodou nevyjde von, dokonca ani keď ho voláme..jednoducho poslušný pes. Strašne rád sa líška a behá. Nikdy sme ho k ničomu neučili, jediné čo vie, je podať labku, ale nič iné, nikdy nebol vyslovene učený na to aby neničil alebo aby prišiel keď ho voláme, proste všetko prišlo samo. Proste nerobí zle. Nedávno sme doniesli k nemu toho druhého psíka, spoznávanie išlo zo začiatku trošku zle, keďže sme sa báli, že sa navzájom dotrhajú a nepustili sme ich z vodítka, ale akonáhle sme ich pustili navoľno, nech sa nejak spoznajú sami - išlo to bez problémov, oňuchali sa, trochu na seba povrčali, prvý deň-dva ten starší občas po ňom vybehol zo žiarlivosti, ale už to nerobí. Celkom si zvykli na seba. Je tu však ten PROBLÉM... Keďže u priateľovej starkej ten pes bol stále iba zavretý vo voliére a nevenovali sa mu ani trošičku, iba to keď dostal jesť, alebo ho pustili na minútku prebehnúť sa vo dvore, tak teraz ako je u nás všetko ničí. Najvačší problém je, že všetko rozhrabáva, všade robí jamy, zbytočne ho privedieme na to miesto a pacneme ho :nie: , pretože najbližšie to urobí zas. Rozhrabal nám záhradku (maličkú, skôr to vyzerá ako skalka), priateľ zasadil cibuľky kvetov, a hneď na druhý deň to bolo vyhrabané. Upravila som to, znova som to zakopala a znova tam urobil diery. Doslova krátery. Už som skúšala obložiť dookola väčšími kameňmi, s nádejou že si možno uvedomí že tam je hranica a tam nemá. Hneď ako ho tam uvidíme upozorníme že tam nemá čo hľadať a odíde, ale skoro stále keď niesme dlhšie doma, znova objavíme rozhrabané niečo. Keď máme otvorenú bránu tak podľa nálady, občas počúvne a nevyjde von, niekedy mu netreba ani povedať, iba pekne stojí v bráne a pozerá na nás kým napríklad niečo vyberáme z auta, a inokedy zas "nevídí, nepočuje, nevníma", zbytočne mu povieme, zakričíme, voláme ho k sebe, nič nezaberá. Jediné čo ostane je nechať otvorené a keď sa vráti, rýchlo zatvoriť. Neviem prečo raz poslúchne a druhýkrát akoby sme ani neexistovali. :oo:
Ešte na začiatku, keď sme ho priniesli som si všimla že asi nebude robiť dobrotu a preto som mu nakúpila hračky aby sa mal čím zabávať keď sa nudí (nášho prvého psa hračky nikdy nezaujímali, on sa radšej túli keď sme doma). S hračkami sa aj hrá, dokonca sa hrajú aj obidvaja spolu. Behajú, bláznia sa, vidno, že ich to spolu baví, ALE, tu je to ale, keď sa práve nehrajú, alebo sa nehrá s hračkami, tak HRABE. :ua: Neviem ako ho odnaučiť, alebo či existujú nejaké odpudzovače, ktoré naozaj zaberajú. Ale toho by asi nebolo riešenie, lebo keby nehrabal tam, tak by si našiel iné miesto.
Minule zas spolu rozhrýzli sieťku na plote, a toto náš prvý pes nikdy nerobil.
Poraďte prosím ako prevychovať ročného psa, ktorý je ako "neposlušné decko". :nwm:
Už som čítala na internete všetko možné.. Neviem čo s tým. :nwm: :ua:
Naozaj neviem kde začať, keďže do práce odchádzame skoro ráno a prichádzame večer, takže čas na extrémne výcviky tu niesu... :ua:

ĎAKUJEM VÁM VŠETKÝM za každú jednu radu a prajem pekný deň bez problematických hafankov :lol: :smile: .
Fixi
Okoloidúci
 
Príspevky: 6

Re: Pes hrabe. Rozhrabáva všetko, ničí.

Poslaťod clupko » Pia 26.04.2019 8:17

nemozte cakat, ze sa pes nauci vhodnemu spravaniu sam od seba. treba sa mu venovat. povedala by som, ze vacsina ludi tu ma taku pracu, ze rano odchadzaju a vratia sa vecer, a napriek tomu sa dokazu venovat aj vycviku.
kym nevie co moze a co nie, treba mu zamedzit v pristupe tam, kde nema chodit/hrabat. a venovat sa mu, vychovavat ho. neviem, co povazujes za "extrémne výcviky", ale ten pes nevie ani zaklad. ak ani vy neviete, ako na to, odporucam cvicak. zatial si mozes pozriet temy o zakladnom vycviku.
co sa tyka hrabania, je mozne, ze ta zabrana tam bude musiet zostat dost dlho.
a to, ze "ho privedieme na to miesto a pacneme ho" uz nemusite robit, nema to efekt. treba mu to vysvetlit inak.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Pes hrabe. Rozhrabáva všetko, ničí.

Poslaťod Fixi » Pia 26.04.2019 8:57

Ahoj, ďakujem za odpoveď. Nemyslela som tým že sa mu nevhveme vobec venovať, písala som iba že tomu prvému sme nič neučili a čuduj sa svet aký je to dobrý pes.. samozrejme že sa chceme venovať, len na to nieje tolko času... ja aj priateľ pracujeme 6 dní v týždni, ráno o pol 7-7 odchádzame a prídeme domov okolo 8 najskôr.. ešte doma popripravovať znova ďalší tovar atď, tak toho času naozaj nieje moc, a keď človek doma celé dni nieje a večer si chce aspoň čo to porobiť , dokonca už ani na to nemá poriadne čas tak neviem či by niekto ešte večer keď je rád že je rád extra učil psa. (Samozrejme že poďla tohto bude jednoznačná odpoveď asi taká že načo nám je pes keď naňho nemáme čas.) ......Preto som písala to “pacneme ho” neviem či som sa správne vyjadrila, myslela som to tak že ho privediem na to miesto, ukážem mu o čo ide a dostane max tak letmo po “zadku” (žiadne týranie), do voliery ho zatvárať nechceme pretože mi ho je lúto tam zatvárať, veď nech si behá po dvore a hrá sa s druhým... Ibaže ako ho od toho odučiť, keď to nevie pochopiť, obaja veľmi radi lovia, chytia hocičo myš, už doniesli aj potkana, všade striehnu čo sa len pohne, ide hlavne o to hrabanie, nehrabe tam koli myši alebo žeby tam niečo videl, len asi z nudy alebo ja nieviem.. Ten druhý nerobí zle vobec. Extrémnym vypcvikom som myslela asi odborníka alebtie výcviky sú zas celkom drahé, a vačšinou cvičia psov skôr na obranu a také veci. Čiže okrem toho že by sme to nejak ohradili potom nevidím iné riešenie, a to sme zatial nechceli.. preto som písala či s tým náhodou niekto nemá skúsenosť, a akým sposobom sa mu podarilo toho psa naučiť že to nesmie. Lebo aj napríklad tie odpudzovacie granulky alebo čo to je si myslím že nieje bohviečo a ajkeby to pomohlo a začne to robiť niekde inde tak možem rovno celý dvor tým obsypať a potom chudák pes. Neviem čo s tým..
Fixi
Okoloidúci
 
Príspevky: 6

Re: Pes hrabe. Rozhrabáva všetko, ničí.

Poslaťod wer » Pia 26.04.2019 9:08

psovi sa nutne treba venovat... zabavit ho. a necakat, ze staci hracka, ktoru im tam pohodite a oni sa nejak zabavia spolu sami - toboz, ked ten druhy pes nie je prilis hravy. :ua: nie vsetci psici su rovnaki, kazdy ma ine naroky proste.
hrabanie urcite neodstranite tym pacnutim :pac: :pac: :pac: to nema sancu pes pochopit, to je kolosalna blbost. mate dve moznosti. jedna je, ze VZDY, ked zacne hrabat, tak mu to zarazite. prizvukujem, ze vzdy - tzn ze aj ked ste mimo dosah... musi byt v tom viackrat neuspesny, ako uspesny... tzn ze ked 9x mu v tom nezabranite (lebo nie ste doma, nevidite ho atd) a 1x ho prichytite (co vy ho ani pri cine neprichytite, ale cakate, ze si spoji nasledky s jeho aktivitou :ach: ), tak to nema absolutne zmysel... druha moznost je, zabranit mu v tom fyzicky, aby nemal sancu to viac urobit a nadalej sa v tom utvrdzovat. kotec, oplotenie, cokolvek...

a poznamka na okraj. s tymto rezimom by ste nemali mat ziadneho psa. :ua: porozmyslajte skor, ci im nenajst druhy domov... su to mlade psiky, zvyknu si.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Pes hrabe. Rozhrabáva všetko, ničí.

Poslaťod kellee » Pia 26.04.2019 9:09

pes to pacnutie nechape ale ze totalne vobec. a ano naco pes ked ste cely den prec :nie: toto ja nepochopim. Inak dovodom moze byt aj nuda. pes je neunaveny, nevybity a tak si hlada takuto zabavku
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Pes hrabe. Rozhrabáva všetko, ničí.

Poslaťod wer » Pia 26.04.2019 9:12

ja osobne nemam nic proti psom na dvore. ale aby pes travil cele dni sam na jednom mieste bez kontaktu s clovekom, to naozaj nie. aj keby mal obr zahradu. pes potrebuje spolocnost a podnety, ktore mu neposkytujete. aj ten prvy pes by bol mozno uplne iny, keby zil u niekoho ineho, kto sa mu bude venovat a bude dostavat dostatok podnetov.

kupte si macku. tej bude stacit plna miska.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Pes hrabe. Rozhrabáva všetko, ničí.

Poslaťod Fixi » Pia 26.04.2019 9:23

Obidvaja sú hraví, stále ich vidím spolu sa hrať, či ráno, či večer, ešte aj do domu niekedy počujem ako behajú hore dole.... válajú sa pri sebe atď ... čiže určite sa hrajú aj cez deň . Nie len večer :D ... doniesli sme ho preto lebo ho chceli dať utratiť a nevidela som v tom vypznam, keďže tomu psovi nič nieje a lutovala som ho. A zároveň náš starší dokáže byť celé dni sám doma a neurobí nič zlé, ale je strašne hravý keď prídeme, tak sme si mysleli že aspoň bude mať “parťáka” a cez deň sa mebude nudiť a nebude sa nudiť ani tem deuhý. Občas keď je čas tak im pohadzujeme hračky, beháme s nimi po dvore nech sa bláznia trošku, niekedy hračku aj prinesú, niekedy treba ísť tam kde ju položili a tak. Niekedy ich vidím s hračkou sa len tak hrať, obkusávať, dokonca hračky začali baviť aj staršieho (asi videl druhého a zistil že je to zábava).... toho druhého máme cca 3 týždne iba, boli sme s nimi aj pri hrone, s prvým sme aj predtým chodili, ale podotýkam že málokedy, keďže na to ten čas velmi neostáva... ten nový vlastne mi príde strašne nevybúrený, čomu sa nečudujem, keďze bol skoro rok iba zatvorený a iba občas mal zmenu keď tam prišli vnučatá, ale aj tie sa s ním max hrali 5-10 minult vo voliére, na dvor bol púšťaný naozaj iba na prebehnutie... :/ a tu som si myslela že ho to bude baviť že velký dvor, “kamoš”, hračky.... tam nič z toho nemal.... a predsa to nestačí... :/
Fixi
Okoloidúci
 
Príspevky: 6

Re: Pes hrabe. Rozhrabáva všetko, ničí.

Poslaťod Fixi » Pia 26.04.2019 9:28

Keď prídeme vacsinou priateľ sa s nimi pohrá vonku, pomojká, pobehá s nimi, skáču, hračky hádže, behajú atď.... niekedy aj ja.. čiže každý deň ten kontakt majú aspoň na chvílku ajkeď nie celý deň...... samozrejme že človek aj do práce musí chodiť, niektopríde z práce o 4, vtedy ešte ten čas je, ale nemyslím si že s nimi vysedáva povonku kazďý deň 4 hodiny......
Fixi
Okoloidúci
 
Príspevky: 6

Re: Pes hrabe. Rozhrabáva všetko, ničí.

Poslaťod clupko » Pia 26.04.2019 9:29

no, tak asi spravne ocakavas, ake reakcie pridu - cize asi aj sama vies, ze to nie je dobra situacia pre psy...
mate doma dve stenata, ktore su 13h denne 6 dni tyzdni same, a cudujete sa, ze nie su vychovane a hrabu? ved sa nudia (alebo aspon ten zivsi z nich, niektoremu psovi to asi staci...). a ze maju niekde pohodene rozne hracky, alebo dvor k dispozicii, je irelevantne. potrebuju aj ine podnety. to nie je o tom, ze bude vysedavat vonku 4 hodiny, ale ze sa psovi budem venovat. cvicit, hrat hry, sportovat.
ze "ho privediem na to miesto, ukážem mu o čo ide a dostane max tak letmo po “zadku” " - tam vobec nejde o nejake tyranie. ale pes toto nema sancu pochopit. nespoji si to s tym, co spravil pred x hodinami.
a ze tie vycviky su drahe, a cvicia psov skor na obranu?? a boli ste sa vobec niekde pozriet?
achjo.
ja mam vycitky ked je pes 9-10h sam doma, a pritom on vyzera v pohode a venujem sa mu, ked sa da. 13h si neviem predstavit. fakt pouvazujte o tom, ze im najdete iny domov, chapem, ze ich mate radi a nechcete sa ich vzdat, ale toto nie su vhodne podmienky pre psa. sama uznas, ze to je dlhy cas, su to mlade psiky, a vy vobec neviete co s nimi. minimalne jedneho mate este len kratko, tak asi nemate este az tak vytvoreny vztah. radsej mu najdite iny domov, kde sa mu budu moct venovat, vsak ide o akcne stena.
a o ake psiky vlastne ide?
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Pes hrabe. Rozhrabáva všetko, ničí.

Poslaťod wer » Pia 26.04.2019 9:33

az na to, ze nielen 13 hod... oni su same minimalne 23 hod! :nie: naco su vam? nie je vzdy dobre sa hrat na samaritanov... vsak toto je horsie ako v utulku :nwm:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Pes hrabe. Rozhrabáva všetko, ničí.

Poslaťod kellee » Pia 26.04.2019 9:34

tie cvicaky naozaj nie su drahe, my napriklad vycvikarke platime len to, aby sa jej preplatila cesta, kedze k nam do Brezna dochadza

nepremyslali ste nad tym, ze by vam ich niekto cez den chodil aspon vyvencit? lebo toto je fakt taky strasne nudny zivot a ten pes si proste najde nejaku zabavku. podla mna keby ho aj do koterca zavriete, on by zacal ten koterec nicit,
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Pes hrabe. Rozhrabáva všetko, ničí.

Poslaťod wer » Pia 26.04.2019 9:35

a ked robite tolko, tak hadam nie zadarmo.. :ach: to uz mi je fakt argument toto.. :ach:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Pes hrabe. Rozhrabáva všetko, ničí.

Poslaťod Fixi » Pia 26.04.2019 9:42

Čierny - 2 r
Biely - 1 r
Prílohy
22195831-9758-44AC-81CB-BFEB88541569.jpeg
Čierny - 2 r
Biely - 1 r (“nový”)
Fixi
Okoloidúci
 
Príspevky: 6

Re: Pes hrabe. Rozhrabáva všetko, ničí.

Poslaťod Fixi » Pia 26.04.2019 9:45

Sú to kríženci..lepšie povedané malí bastardi :D .. a som si takmer istá že aj ich rodičia... ale že z akých plemien tak to naozaj nemám poňatia...
Fixi
Okoloidúci
 
Príspevky: 6


Späť na Riešenie problémového správania sa psov