Zmena správania u staršieho psa

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Zmena správania u staršieho psa

Poslaťod Janica647 » Štv 28.12.2017 22:51

Dobrý deň,
som tu nová a viem, že sa tu riešilo mnoho zmien správania, nenašla som však nič podobné, ako sa stalo nám.
Mám kríženca vlčiaka s neznámou rasou - je však vyšší a chudší ako vlčiak (váhovo 43kg). Má okolo 6 rokov (adoptovali sme si ho z útulku pred štyrmi rokmi, veterinár nám len potvrdil vtedy jeho približný vek). Ako pes bol doteraz vždy veľmi pokojný, flegmatický, má rád svoj pokoj, nechá sa naťahovať deťmi, ovláda základné povely (okrem ľahni, z nezisteného dôvodu :D ). vždy mal problém s cudzími dospelými psami - s fenkami a šteniatkami nie je problém. Býva vonku s prístupom dovnútra, brávame ho na víkendy na chatu, alebo je somnou u priateľa kde má okrem dvora tiež prístup dovnútra. je to fyzický zdravý pes pravidelne očkovaný, odčervovaný. Proste miláčik všetkých. O to ťažšie sa mi chápe jeho náhla zmena správania.
Keďže ja sa pripravujem na štátnice a priateľ má v práci mesačnú dovolenku, ponúkol sa že ho postráži, aby nebol psík zanedbaný a mal stále svoju dennú dávku pohybu a škrabkania - už predtým u neho bol na dlhší čas a ako som spomínala bývame tam často, pozná susedov aj všetkých psov v okolí.
Posledný týždeň ale začal byť agresívnejší. Aj predtým si vedel šteknúť na susedov cez plot no potom ho to prestalo baviť a na upozornenie prestal. teraz sa však začal vešať po plote a myslím, že by bol schopný ho aj preskočiť. Včera pri večernej prechádzke dedinou ale skočil na susedovu 12ročnú vnučku, priateľ ho mal na vôdzke, prechádzka ako každá iná. dievča sa samozrejme zľaklo a s plačom ušlo do domu. našťastie sa jej nič nestalo a aj keď vrčal, nezakusol ani neroztrhal bundu. dievča psa pozná, neraz sa s ním hrala. proste sa správa akoby mu preplo a nerozumiem, a neviem si vysvetliť, čo sa mohlo stať. v jednej chvíli sa správa normálne a potom má takýto "prepin".
Ak by mal niekto skúsenosti, alebo nejakú radu čo by mohlo byť spúšťačom tejto zmeny správania, budem veľmi vďačná za každý jeden názor.
Janica647
Okoloidúci
 
Príspevky: 2
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: Zmena správania u staršieho psa

Poslaťod Sunny » Štv 28.12.2017 23:18

Prvé čo mi napadá - nebolí ho náhodou niekde niečo? Psy totiž často za pôvodcu svojej bolesti považujú prvého človeka čo je poruke, tak či náhodou.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Zmena správania u staršieho psa

Poslaťod Janica647 » Štv 28.12.2017 23:23

Tiež mi to napadlo, zajtra s ním idem aj k veterinárovi, nech ho pozrie.
ešte som zabudla dodať, že hafáč nie je kastrovaný.
Janica647
Okoloidúci
 
Príspevky: 2
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: Zmena správania u staršieho psa

Poslaťod wer » Štv 28.12.2017 23:40

Ak je to.naozaj uplna zmena spravania - ze nikdy predtym nemal take tendencie a deje sa to bez zjavnej priciny - tak fakt treba vylucit zdravotny problem. Napr to moze sposobovat aj nador na mozgu...
Na druhej strane to moze suvisiet so zmenou prostredia a aj vedenia napr :nwm: Nie je to dedina vs mesto?
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Zmena správania u staršieho psa

Poslaťod kellee » Pia 29.12.2017 0:24

Nerobia mu zle? Myslím susedov, alebo tie deti možno si to ani meuvedomuju
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov


Späť na Riešenie problémového správania sa psov