Problémové správanie sa pri autách

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Problémové správanie sa pri autách

Poslaťod martin_d » Pia 30.06.2017 15:41

Dobrý deň//Ahojte.

Rád by som sa opýtal na riešenie nasledujúceho problému. Na dvore máme šteňa (cca 3 1/2 mesiaca mamina nemecký ovčiak, tato belgický ovčiak). Pes si nevie zvyknúť na okoloidúce autá. Zakaždým sa za ním snaží zo štekotom rozbehnúť (von chodí zatiaľ len na vodítku). Nevieme sa tohoto zvyku zbaviť. Každý deň s ním chodím k rušnej ceste (bydlisko je lokalizované tak, že je hneď pri hlavnom ťahu cez mesto, inak sa dá točiť iba dookola okolo pár rodinných domov kde sa toho veľa neudeje). Pôvodne som s ním prišiel ku ceste a pomaličky sme navyšovali dĺžku trate. Pri tomto snažení nebolo vidno žiadny progres. Po tomto som skúsil ísť na väčšiu diaľku od cesty a následne po zvyku a upokojení smesa priblížili zase viac k ceste atď... Tu je vidno jemný posun. Napadlo mi či by nebolo dobré odmeňovať za každé nešteknutie/nevybehnutie po aute a pri každom negatívnom správaní pokarhanie. Nie som si však istý či by som vedel (stíhal) pri rušnej ceste vhodne odmeniť/pokarhať, resp. či je vôbec vhodná takáto metóda. Ak by ste niekto niekedy riešili podobný problém, resp. viete ako na to budem vďačný za každú radu.
PS: je dosť možné Že som niečo blbo resp. neúplne napísal. Ak by som niečo formuloval zmetočne dajte vedieť doplním opravím.
PS2: dúfam že nezakladám zbytočnú tému. Narýchlo som to tu prehliadol a nenašiel som nič podobné (na podrobné skúumanie žiaľl chýba čas).



martin
martin_d
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Problémové správanie sa pri autách

Poslaťod Margita » Pia 30.06.2017 15:44

cize nebeha len popri plote ale vrha sa na tie auta aj ked ides nim na prechadzku?
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Problémové správanie sa pri autách

Poslaťod martin_d » Pia 30.06.2017 15:47

Keď ide von auto a pes je na dvore tak po ňom šteká. Keď idem zo psom na vychádzku a ide popri auto tak po ňom vždy vybehne (áno, vrhá sa na autá aj keď je von na prechádzke)
martin_d
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Problémové správanie sa pri autách

Poslaťod wer » Pia 30.06.2017 16:05

Skus pozriet tuto temu, najdes isto vela podnetov http://www.dogforum.sk/viewtopic.php?f= ... t#p1179940
Ale je to dost tazko riesitelne,najma, ked je tomu vystaveny aj doma a aktivny pes si tym zahana nudu. Pre malinakov inak typicke... A psa pracovnych plemien je nutne zamestnavat psychicky
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Problémové správanie sa pri autách

Poslaťod vavrena » Pia 30.06.2017 16:57

Aj moja to robila, ale nie až takto, ale jej polosestra to mala podobné, dokonca bola schopná odbehnúť z cvičáku od aktivity a bežať pri plote, ak išlo okolo auto. A raz to auto aj napadla, keď nebol plot, auto zastalo a ona ho zakusla v prednej časti.
No a Yaska si časom zvykla, ale v prvom rade som sa musela odsťahovať z prostredia, kde mohla autá naháňať pri plote, lebo z toho jej prepínalo. A tiež mala asi necelé 4 mesiace, keď to začalo. A keď to robila aj na prechádzkach, tak keď išlo auto, tak na vodítko, zaujať aktivitou, a ak vybehla, rázne cuknúť na vodítku, povedať NIE. Ono to vymizlo postupne, asi do dvoch rokov úplne, myslím, že vtedy sa posledný krát (po pár mesiacoch kľudu) stalo, že mi vybehla po motorke.
A vedela som, že na dome budem musieť dať plný plot, a plnú bránu, aby autá nevidela, takže jej prepína teraz len zo susedovho poníka, ktorého vidí na boku. Dobrá správa pre teba je, že to môže vymiznúť, a autá si časom nemusí všímať vôbec, dokonca ani motorky či bicykle.

Proste nakladaj šteňa do auta tak často ako môžeš, vonku nedovoľ oštekávať, daj na vodítko a postav sa niekde na zastávku a zakrmuj, hrajte sa pri ceste... a veľa riadenej aktivity, cvičte, nielen behajte a prechádzajte sa. Aj to je cesta, ale ak môže doma bežať pri plote po tých autách, bohužiaľ, plný plot, alebo zavrieť. Moja malina je v takom stave, že ju teraz často musím zatvárať dnu do domu alebo do jednej časti dvora, ktorú som musela ohradiť len kvôli susedovmu poníkovi, lebo je schopná tam skákať pri plote hodiny, tak ako bola schopná naháňať pri plote autá niekoľko hodín.. a to ako šteňa podotýkam. Ono sa to stáva pri malinách...
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Problémové správanie sa pri autách

Poslaťod Margita » Pia 30.06.2017 18:29

Offtopic: by ma drblo :prd:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Problémové správanie sa pri autách

Poslaťod elfinka » Pia 30.06.2017 18:32

Offtopic: Si tiez vravim ze uf, asi potrebujem prehodnotit svoju tuzbu mat sportoveho psa, ak to znamena ze neni pouzitelny do normalneho zivota lebo ma privelke sebadestrukcne sklony :heh:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Problémové správanie sa pri autách

Poslaťod Efa » Pon 03.07.2017 11:44

... detto to bolo aj u nás = jedno obdobie bola prepnutá tak, že nebola schopná ani vnímať kde je a čo sa ide diať - proste chcela len loviť a bežať ... časom to ale riadením spoločnej aktivity a zvýšeným odmeňovaním za ňu vymizlo ... dnes ak má zamestnanie (je ním aj vychádzka do centra mesta na vodítku) tak funguje v pohode = nezaujímajú ju ani autá, ani cyklisti, ani bežci, či psi, ani deti ... ak ale nie je zamestnaná, tak si veru stále rada popri plote na cvičáku občas preženie cyklistu, resp. motorkára ...
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Problémové správanie sa pri autách

Poslaťod martin_d » Str 05.07.2017 22:50

Vďaka za všetky rady i postrehy. Trošku som to tu študoval počas voľných chvíľ (veľa ich však žiaľ nie je tak sa mi to celkom zlieva dohromady) link(y) čo tu boli odporúčané. Výsledok asi takýto zatiaľ: skúsil som odmeňovanie piškótami (v prípade kľudu) + slovné pokarhanie z jemným šklbnutím do protismeru keď (vyštartoval po aute). Pochopenie prišlo že vedel že dostane odmenu ale tá piškóta mu za to nestála. Zmenou pamlsku za fajný párok vidieť progress celkom evidentnejšie... Zatiaľ mi to teda vychádza že je to skôr vecou usmernenia ako zvyknutia si na autá (tá pažravosť u psov je niekedy celkom benefit :) ).
Vďaka ešte raz a ak by boli ešte dáke rady resp. odporúčania rád prečítam.

S pozdravom

m.
martin_d
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Problémové správanie sa pri autách

Poslaťod hisham » Štv 06.07.2017 8:10

martin_d píše:(tá pažravosť u psov je niekedy celkom benefit :) ).

To si pis, ze je :yes: Len tak dalej, napis potom, ci sa to podarilo uplne zvladnut :jop:
Nothing's ever lost forever, it's just caught inside the cushions of your couch
and when you find it you'll have such a nice surprise.

______
@haku.groen
hisham
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1189


Späť na Riešenie problémového správania sa psov