štekanie a vrčanie na ľudí

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

poradte prosim, agresivna sucka

Poslaťod Sana » Sob 26.04.2008 21:21

Zdravim vas, zacalo to tak pred pol rokom boli sme v istej casti pri Vahu a zrazu vybehla a utekala a strasne stekala na ludi co prichadzali nasim smerom, bola som z toho v soku, pozorvovala som ju v buducnosti ale dlho sa to neopakovalo. Samozrejme ma na prve slovo neposluchla. To mala 3/4 roka. Ospravedlnovala som ju, ze bola nervozna lebo to bol taky nervozny den straveny v aute....VBsetci sme boli mimo. Teraz tak pred mesiacom sme vysli z auta a bol podvecer a niekto siel po hradzi a zas sa pustila za nim a sialeny stekot, to uz som bola zufala ale nakoniec som si povedala asi je to tymi hormonmi, kedze mala prerusenie gravidity a sla prave z druhej injekcie. Neprikladal som tomu dolezitost, lebo miluje ludi a ludia miluju ju. Nema urcite s nikym nejaky extra zly zazitok. Skor ju chce kazdy hladit. Dnes sme boli na priehrade a zenska sedela na trave same a moja sucka za nou a stekot. To uz ma vydesilo, preboha ani vo sne by ma nenapadlo, ze vychovavam agresivneho psa. Spomenula som si na veterinara ako ju vzdy "zhadzoval" lebo sa pri nom pocuravala (pred tym jej operova nohy), ze je typ ktory zo strachu moze pokusata plus je krizenec NO a ti su skratovi -povedal. Zacinam mat z toho strach a to som bola pysna aku mam zlatu mierumilovnu sucinku. No som hotova. Nevidela som jej do tvare, neviem co citila, potom som ju dala na voditko a poprosila som zensku nech mozme k nej ist, boli sme od nej 30cm a bola normalna. Ale bola na voditku. ja neviem, je ochranarska? Je ustrachana a boji sa hoccoho? Je dominatna a chce zadrapovat, nema predo mnou respekt? Socializovana co sa tyka ludi je pomerne ok, vzdy si ju niekto pohladi. nechapem (i ked napadlo ma pred troma dnami jej majitel pridal tam kde byva 50 sliepok, ci ju to nemohlo znervoznit) ale aj tak, to nie je ospravedlnenie. Taka som zvedava na vase odpovede....Dakujem
Prečítam si pravidlá pre podpis!
Sana
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 692
Bydlisko: Trencin

Re: poradte prosim, agresivna sucka

Poslaťod NemesiS » Ned 27.04.2008 7:28

možno to bude tými výkyvmi hormónov.
no zdá sa mi, že šteká zo strachu.
a možnože cítila potrebu ťa ochraňovať, keď bola na voľno.
keď si ju upla na vodítko, asi pochopila, že už poomc nepotrebuješ.
no len hádam, neviem, či to aj tak bude.
Najhoršie je to mučivé čakanie na niečo, čo nikdy nepríde.
NemesiS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 875
Bydlisko: Sobrance(19)

Re: poradte prosim, agresivna sucka

Poslaťod Tasha » Ned 27.04.2008 8:32

Nemesis, vymenoval - a si skoro všetko čo písala. :ach: myslím, že k tomuto by sa mal vyjadriť niekto ako rea alebo hanka...
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: poradte prosim, agresivna sucka

Poslaťod starr » Ned 27.04.2008 10:18

Napíšem niečo k tomu aj ja :lol: .

Ak som správne pochopila, prvý takýto "útok" spravila, keď mala 3/4 roka, čiže v takej zdravej bublajúcej psej puberte. Druhý prípad tak o mesiac neskôr a tretí tiež ešte v období dospievania.
Ja by som to videla tak, že fenka je vo veku, kedy skúša, čo si smie a čo nesmie dovoliť, kedy začína v žilách cítiť dospelosť, ale ešte presne v mozočku nevie, čo ten pojem znamená, kedy je jej fyzický vývoj takmer ukončený, ale psychický sa len začína formovať do akého predštádia definitívneho štádia.
Fenka objavuje ako keby nové možnosti. Zistila, že vie aj riadne štekať, že vie byť aj riadne dominantá, že sa jej dokonca aj niekto zľakne, že sa dá takto brániť panička, že panička je z toho mierne vedľa, takže je to pre ňu také celkom zaujímavé. Určite takéto "útoky" ešte niekoľkokrát zopakuje, lebo to, ako na ne budú reagovať objekty jej "útoku" a hlavne to, ako na ňu budeš reagovať TY, ju utvrdí v tom, či je správne to, čo robí, nasmeruje ju to niekam, dá jej to buď istotu v jej činoch alebo jej tú istotu zoberie.

Teraz je najvyšší čas, kedy by bolo treba s tým niečo robiť, lebo čím bude staršia, tým môžu byť jej "útoky" tvrdšie a častejšie, a zároveň, čím bude staršia, tak ju ťažšie nasmeruješ na inú cestu (ak sa to vôbec ešte bude dať).

Ako jej máš ukázať, že tadiaľto cesta nevedie, by Ti mal povedať niekto kompetentnejší, kto napríklad mal tú česť vidieť pri práci p. Desenského, alebo kto sa takýmto psom venuje, ja Ti teraz napíšem aspoň také malé minimum, ktoré bude možno prvým krôčikom.

Myslím, že je potrebné dať jej jasne na javo, kto je pánom Vašej svorky, kde je jej miesto a v súvisloti s tým aj to, že Ty od nej nepotrebuješ, aby Ťa takto neopodstatnene ochraňovala. Začala by som tak, že by som niekoľkokrát denne doma na nej cvičila dominantné gestá a trochu by som pozmenila určité veci, na ktoré bola zvyknutá, a ktoré si si možno predtým ani neuvedomovala, že si ich ona vysvetľovala možno tak, že môže siahať na Tvoju úroveň. Lebo vzťah pes-človek nie je nikdy o partnerstve, pretože v psej svorke niečo ako rovnocennosť nepozajú, ale vždy je to o hierarchii - t. j. nie ste si rovní, ale jeden z Vás je nadriadený (vždy to MUSÍ byť človek) a druhý z Vás je podriadený (MUSÍto byť pes). Toto by bolo Tvojej fenke treba pripomenúť, resp. ukázať, ak má v tom medzery. Dominanté gestá na nej môžeš robiť tak, že si k nej kľakneš, dáš jej svoju bradu na lopatky a chvíľu ju tak budeš držať, pričom ona musí toto priloženie Tvojej brady (sánky) na svojom chrbte strpieť. Ďalej sa k nej postav a polož obe Tvoje dlane s vystretými rukami na jej lopatky. Aj toto musí strpieť. Ak by sa začala nejako mykať, jančiť alebo robiť vylomeniny, tak ju musíš šikovne s dávkou sily prevrátiť na chrbát, pričom Ti musí bez protestu ukázať brucho. Ak sa bude brániť, treba ju pritlačiť k zemi a držať ju pod krkom, kým úplne nepovolí. Keď povolí, tak ju slovne pochváľ a môžeš jej dať povel, nech sa postaví. Toto prevrátenie k zemi bruchom hore a držanie pod krkom by som používala aj vtedy, keby mala tendenciu na niekoho vonku vybehnúť. Lebo to, že na neho vybehne, je prejavom jej dominancie a to, že Ty ju uzemníš, že prejavom Tvojej dominancie a jej submisivity, čím by sa fenka mohla opäť dostať do reality, v ktorej velíš Ty. Ďalej jej často dávaj najavo, že Ty si pánom tak, že jej budeš pokladať dlaň na hlavu. Poznám psov, ktoré si to ani nechcú nechať urobiť, lebo je to od človeka tiež dominantné gesto. Ďalšia vec, ktorú ju nauč, aby sa videla na druhom mieste je, aby si vždy chodila do dverí prvá Ty a ona až za Tebou. U nás doma na to používame povel "ja prvá". Psy ho dobre poznajú a naučili sa ho v priebehu jedného dňa. Oni vedia aj sami od seba, že ma majú púšťať prvú, avšak niekedy sa stane, že Dino sa tak teší na návštevu alebo na žrádlo, že sa chce vrútiť predo mňa, vtedy však poviem "ja prvá" a on ma zahanbene pustí. Ďalej s ňou môžeš precvičovať akékoľvek cviky - dávaj ju sadnúť, ľahnúť, volaj ju k sebe. Za splnenie povelu nech dostane slovnú pochvalu a občas aj nejakú maličkosť pod zub a za nesplnenie nech dostane pokáranie prísnym hlasom, vyťahanie za kožu na krku, prípadne otočenie horeznačky a držanie pod krkom. Ak ju chceš ešte viac zdegradovať, tak jej zakáž vstup na vyvýšené miesta v byte. Pes si nesmie líhať na kreslá, gauč, postel a pod., nesmie vyskakovať na stôl a pod. Ako Tvoj správny podriadený Ťa teda musí poslúchať, musí strpieť, keď mu dávaš sánku a ruky na kohútik, keď jej dávaš dlaň na hlavu, keď leží pred Tebou hore bruchom, púšťať na prvú do dverí a neterigať sa na vyvýšené miesta, ktoré patria vodcovi svorky. Vonku sa nesmie ťahať na vodítku dopredu, ale musí ísť zároveň s Tebou. Keď dostane povel "voľno", tak môže byť pustená a môže si aj behať. Ak by na niekoho vonku začala štekať, treba ju ešte pred tým, nez začne, ešte v náznakoch hneď potrestať vyššie opísanými spôsobmi a keď prestane, tak ju treba pochváliť.

A ešte, čo sa týka žrania, nerob to tak, že položíš misku na zem a ona sa Ti na ňu vrhne, ale nauč ju, že jedlo si môže vziať až vtedy keď jej to dovolíš. Polož na zem/do stojanu misku, prikáž jej "zostaň", a po chvíli jej pokojného stánia jej povedz "môžeš" a ukáž na misku. A nedávaj jej zo svojho jedla nikdy, keď žobre, ale ju vtedy totálne ignoruj.

Viac Ti dúfam napíše niekto zdatnejší v prevýchove psov. :ha:

POZNÁMKA: Keďže tento príspevok bol viacerými pochopený nesprávne (inak, ako som to myslela), tak ho neberte ako smerodajný. Bola to MOJA skúsenosť s MOJIM psom, ktorému vyššie opísané pomohlo, aby sme mali spolu krajší a lepší vzťah, ale keďže ja aj môj pes sme divní a iní ako "normálni" ľudia a psy, tak na nás platí asi niečo iné ako na ostatných. Takže ho berte s rezervou, iba ako MOJU skúsenosť, ktorá u Vás vôbec platiť nemusí, ba Vám môže, podľa slov niektorých, aj poškodiť. Každý sme totiž iný - aj pes, aj človek.
Naposledy upravil starr dňa Ned 27.04.2008 23:04, celkovo upravené 4
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: poradte prosim, agresivna sucka

Poslaťod max » Ned 27.04.2008 12:35

Myslim, ze to tu uz bolo aj spominane ale to, kto vojde prvy do dveri nema vobec vyznam na to ci si vnimany ako alfa. Moj havo chodi v pohode prvy dverami a nemam pocit, ze by tym moje postavenie nejako "utrpelo".
Takisto spi s nami v postely a vobec s tym nemam problem je uplne bezproblemovy, respektuje ma.
To, ze si alfa neznamena, ze musis psa neustale "potupovat" je to o niecom inom, ale to tu uz bolo spomenute v mnohych prispevkoch.
A s tymi "dominantnymi gestami" mozes psa akurat tak este viac zdeptat a zneistit. Hlavne ked pes ani nebude vediet dovod preco to robis. Pride mi to ako nieco take akoby si za niekym prisiel dal mu facku a bez slova odisiel.
„Priľnutie človeka ku zvieraťu je obdobou ľudskej potreby vyjadrenej pocitmi lásky a priateľstva v najčistejšom a v najušľachtilejšom zmysle slova.“ Konrad Lorenz
max
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 720

Re: poradte prosim, agresivna sucka

Poslaťod Tatiana » Ned 27.04.2008 13:12

tiez mozem potvrdit moji psi maju dovolene lezat kde chcu,ale staci moj pohlad a uz sa premiestnia,nemusim ani slovo povedat,a vonku to musi fungovat,kedze su svorka a obcas maju nejake nezhody,je to o respekte z prirodzenej autority nie vynutenej bitkou ci krikom,u stenata tolerujem zastekanie na neznamy predmet ci ked sa zlakne ,ale u dospeleho psa vystekavanie ked je so mnou ci pri plote to nie,prechadzky by boli o nervy a susedia hotovi keby zacnu stekat vsetky,ja neviem mozno je tvoja sucka v niecom nesvoja,dobre by bolo zatial chodit na vodidle ci stopovacke,ale asi ti poradia lepsie ini :no:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: poradte prosim, agresivna sucka

Poslaťod Sana » Ned 27.04.2008 13:16

takto chcem upresnit, on prvy x vybehla, ked mala 3/4 roka ale potom pol roka nic....az teraz toto. Je c elkovo nervoznejsia, aj ked ju cesem snazi sa vykusovat ma do ruk co uz nerobila vela mesiacov (ked ju davam na chrbat) Ona ma proste obdobia , ze je jak baranok vo vsetkom idealna vycvicena a obdobia ked ma akoby navali energie - ona ma celkovo problem s tou energiou, musime ju velmi vybijat. Tak neviem..zatial ste mi dali rozne odpovede, niekto strach , niketo dominanciu...Hlavicku jej hladkam vzdy, zboznuje to ale to nasilne prevalovanie na chrbat nema rada.
Prečítam si pravidlá pre podpis!
Sana
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 692
Bydlisko: Trencin

Re: poradte prosim, agresivna sucka

Poslaťod max » Ned 27.04.2008 15:39

Je to naozaj velmi dobry clanok, uz davno ma u mna miesto medzi oblubenymi odkazmi.
Myslim, ze by sa ho hodilo pridat aj do niektorych tem vo vycvikovej poradni. Viem, ze tam bol aj davnejsie ale mozno je prehliadany a to je velka skoda.

Je mozne, ze tvoja fenka sa niecoho bala. Treba zistit za akych okolnosti sa to stava, co je podnetom. Moj havo sa napriklad niekedy zlakol alebo zastekal na neobvykle veci, ktore predtym na danom mieste neboli, napr. nejaky velky igelitovy sacek, ktory sa o nieco zachytil a povieval vo vetre. Vtedy stacilo aby som podisla k tomu predmetu a on videl, ze vsetko je vporiadku.
„Priľnutie človeka ku zvieraťu je obdobou ľudskej potreby vyjadrenej pocitmi lásky a priateľstva v najčistejšom a v najušľachtilejšom zmysle slova.“ Konrad Lorenz
max
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 720

Re: poradte prosim, agresivna sucka

Poslaťod rea » Ned 27.04.2008 16:06

Sana podľa opisu je tvoja sučka jednoducho labilný psík, ktorému prerušenie gravidity vo veku trištvrte roka na stabilite nepridalo, tvoje prekvapenie z jej správania v opísaných situáciách tak isto nie. Spomínanými "prejavmi tvojej dominancie" ju rozhodíš ešte viac (chodenie ako prvá do dverí, !prevaľovanie ne chrbát!, spávanie v posteli a p.)to by bol znova len prejav tvojej nestability, tu ide o to, aby jednoducho len rešpektovala tvoje rozhodnutia a toto sa často uvádza ako zjednodušená pomôcka, ona len potrebuje stabilné, rozhodné a kľudné vedenie, mala by si jej byť vzorom a istotou, upevňovať ovládateľnosť tak, aby ste sa pri prípadných ďalších reakciách mali o čo oprieť. Nesmie sa ti stať ďalšia takáto nehoda, aby po niekom vybehla, svedčí to o tvojej neistote a neschopnosti vziať situáciu do vlastných rúk, tak ju preberá ona spôsobom vyplývajúcim z jej nestabilnej povahy. Počítaj s tým, že jej stabilizovanie nie je v rozhodnosti a tvrdosti pri výcviku, ale vzor jej dávaš práve v obyčajných bežných a často náhodných situáciách, ak sa v nepredvídanej situácii zľakneš, nezachováš kľud a spanikáriš alebo len zneistieš, bude tak jednať aj ona. Vyhodnotí určitú situáciu ako nebezpečnú a snaží sa objekt strachu odstaviť svojim správaním, pretože navoľno jej v tom nemáš ako zabrániť, nemáš jej ako ukázať, že si v kľude, pretože teba si v tom momente nevšíma. Myslí si, že celá situácia spočíva na nej.Ustriehni si to, ale nie okato, ale tak, aby si sama nebola v napätí, veď tí ľudia, na ktorých šteká nie sú nebezpeční, to vieš, len sa v tej situácii objaví tvoja obava z jej reakcie, ona nevie vyhodnotiť, z čoho tá obava je, len ju cíti, prisúdi ju tomu podnetu a koná. Zozačiatku to mohla byť náhoda, zhoda okolností, ale ak sa to takto stane viac krát, správanie sa upevní a ty potrebuješ upevniť iné správnie, ako zvolila ona. Takže kľud, ak sa to stalo dva-tri krát, nič nie je stratené, maj situáciu dobudúcna pod kontrolou a ukáž jej, že sa nič nedeje.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: poradte prosim, agresivna sucka

Poslaťod Sana » Ned 27.04.2008 19:56

Dakujem vsetkym za odpovede,

Rea prerusenie jej gravidity sa konalo v 1 a 1/4 roku...Do postele ju nedavam, a neviem mam pocit, ze byvam dost vyrovnana, ale asi musela zacitit ten moj strach. mRZI MA LEN ZE JE TAKA LABILNA, AK TEDA JE,Budem sa snazit zachovat klud ale asi na voditku. Ja tomu ale nerozumiem, dnes lezala na trave a preslo okolo nej asi 50 ludi aj deti...a ona no problem. Ach jaj. Mozno jej fakt niekedy prdnu nervy?
Prečítam si pravidlá pre podpis!
Sana
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 692
Bydlisko: Trencin

Re: poradte prosim, agresivna sucka

Poslaťod NemesiS » Ned 27.04.2008 19:59

šanca tam stále je.
nikdy si nebudeš istá.
preventívne ju maj na vodítku, či dávaj náhubok.
Najhoršie je to mučivé čakanie na niečo, čo nikdy nepríde.
NemesiS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 875
Bydlisko: Sobrance(19)

Re: poradte prosim, agresivna sucka

Poslaťod Sana » Ned 27.04.2008 20:02

takze kym nebudem mat psika sto percent vycviceneho, poslusneho tak vzdy mozem s takymto niecim ratat? Ale preco to robi bez voditka a na voditku " tutuli mutuli aky krasny psik" a ona si sadka, vsetci ju vyhladia....Nechapem
Prečítam si pravidlá pre podpis!
Sana
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 692
Bydlisko: Trencin

Re: poradte prosim, agresivna sucka

Poslaťod NemesiS » Ned 27.04.2008 20:05

ani keď bude na 10000% vycivčená, si nikdy nebudeš istá.
môže sa to prejaviť po čase...
no budeš si istejšia.
ak je raz labilná, tak ani po vycvičení by som si nebol istý.
len ju nebudeš musieť mať na vodítku, bude lepšie počúvať, no náhubok by som jej nechával.
Najhoršie je to mučivé čakanie na niečo, čo nikdy nepríde.
NemesiS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 875
Bydlisko: Sobrance(19)

Re: poradte prosim, agresivna sucka

Poslaťod rea » Ned 27.04.2008 20:17

Sana ak aj bude na sto precent vycvičená a raz nestihneš dať povel, môže to urobiť zas. Výcvik je v tomto prípade len niečo (aj keď dôležité), o čo sa môžeš oprieť. Pravý problém je v tej stabilite a v jej sebavedomí. Odporúčam vodítko bez košíka, pokiaľ sa dá, ale pokiaľ viem, len vyštekáva, nehryzie. Na to nemá. Museli by ju zatlačiť do kúta, ale na to, aby sa to nestalo, si tam ty. S tým prerušením gravidity som to predtým pochopila zle, ale aj tak je to veľký zásah, o to skôr, ak je fenka labilná. O tom sme tu myslím písali vtedy, keď si sa na to prerušenie pýtala. Veterinár ale tvrdil, že to nie je až taký problém... V kombinácii s určitými okolnosťami môže k problému prispieť.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: poradte prosim, agresivna sucka

Poslaťod starr » Ned 27.04.2008 20:34

max píše:Myslim, ze to tu uz bolo aj spominane ale to, kto vojde prvy do dveri nema vobec vyznam na to ci si vnimany ako alfa. Moj havo chodi v pohode prvy dverami a nemam pocit, ze by tym moje postavenie nejako "utrpelo".
Takisto spi s nami v postely a vobec s tym nemam problem je uplne bezproblemovy, respektuje ma.
To, ze si alfa neznamena, ze musis psa neustale "potupovat" je to o niecom inom, ale to tu uz bolo spomenute v mnohych prispevkoch.
A s tymi "dominantnymi gestami" mozes psa akurat tak este viac zdeptat a zneistit. Hlavne ked pes ani nebude vediet dovod preco to robis. Pride mi to ako nieco take akoby si za niekym prisiel dal mu facku a bez slova odisiel.


Písala som o vlastných skúsenostiach, nám robenie dominantých gest a určenie pravidiel veľmi pomohlo. Nemyslím, že sa jedná o potupovanie psa. Ale koľko ľudí, toľko názorov. Pardón, že som sa vyjadrila a chcela som pomôcť na základe svojich pozitívnych skúseností.
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Ďalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov