Ignorácia psov vo dvoroch - ako na to

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Ignorácia psov vo dvoroch - ako na to

Poslaťod Ronny » Sob 09.01.2010 20:32

Dobrý deň.

Mám taký malinkatý problém. Keď som s Ronnym v dedine a brešú po nás tí hnusní psi spoza plotov neviem ako psovi ukázať, že ich ma ingorovať ako aj inú "premávku" na ulici-bycikle, traktor, auto. Najhoršie je na tom to, že ja sa cítim v dedine úplne ináč ako keď sme na poli. Som taký neistý, akoby som sa bál, či k nám nepribehne neaký pes-bitka, či sa mi nevyšmykne vodítko a pod. :pac: :pac: :pac: :plac: Je to hlavne psychologický problém, a neviem ako proti nemu mám bojovať. V prvom rade by mi pomohlo skľudniť seba(ako?) myslieť pozitívne, a každý deň s ním chodiť von do dediny a trénovať, a trénovať...Ronny nie je kofliktný, minulý rok v zime sme stretli na ceste asi 6 psov a jednu fenu :lol:. Prešli sme okolo nich s tým, že nás strašne vybrechávali, a Ronny si iba oňuchal ňufák s tým, čo bol k nám najbližšie. Myslím si, že keby sa chcel byť, v tej situácii biť, tak by som ho na vodítku neudržal-šmykľavá cesta, som bol ľahší, slabší... Pravda je aj to, že to boli psi menší ako Rony, ale s veľkým by to tiež určite nebol problém. Agresívny je iba na susedovho psa. Na nič iné. Ale keby sa susedovi psi správali k nemu vľúdne, tak aj on by nemal dôvod na agresivitu :jop: cez plot. Keď ideme cez úsek kde nie je žiadny plot so psom, ide vpoho.Ale keď začne brechať neaký pes z jednej strany, alebo z obidvoch, tak sa snaží brechať aj on, ťahá sa k nim, medzi brechotom kňučí. Myslím, že keby chcel byť agresívny, vrčal by aj keď je to vzdialenosť dobrých 15m. A na mojej morálke vonku nepridáva ani odpor okolia: raz, keď som išiel s Ronnym sám(inak chodíme aj spolu s mamou) tak sa správal lepšie ako keď išla aj mama, ale stretli sme jednu babku a hovorila:,,Choď s tým psom domov, ešte niečo niekomu narobí", bol som z toho tak znechutený, že som cestu spať dedinou, vymenil za cestu domov cez pole na voľno. Nemáte rady ako najľahšie psíka udržať v kľude(a aj seba), naučiť ho neťahať, aby sme mali príjemné prechádzky? Strašne ma to trápi, že som ho nevychovával keď bol štena, ale jemu ide učenie rýchlo...prosím o pomoc..
Ronny
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 181

Re: Chôdza pri nohe a neťahanie na vodítku

Poslaťod wer » Sob 09.01.2010 21:23

skus ho namotat na seba, zober si pamlsky, prip aportiky, co ma rad. skus presmerovat tu jeho aktivitu na seba. vycihni si nejaky plot so psom - ehm, tak, aby ti nikto moc nenadaval, ze provokujes cudzieho psa - a tam skus trenovat. zo zaciatku na vacsiu vzdialenost od plota, snaz sa ho zaujat na chvilocku - oslov ho a ked sa obrati k tebe/pozrie na teba, odmen ho. pripadne sa s nim hraj s aportikom. snaz sa byt v pohode a na cudzieho psa vobec nereagovat, akoby tam nebol. a tak sa postupne priblizuj k plotu - nie hned, po viacerych treningoch. mal by sa stale sustredit na teba a nemal by si vsimat psov za plotom, i ked stekaju.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Chôdza pri nohe a neťahanie na vodítku

Poslaťod Hanka 1 » Sob 09.01.2010 23:48

Podle toho, jak jsi Ronyho popsal, je hodně citlivý na energie a dokonale vycítí nálady a pocity. On je podle mého názoru rozhozený z tvojí nejistoty. Myslím, že nějaké odměny nebo aportíčky pro něj nebudou důležité tak, jako tvoje energie a city. Zapracuj na sobě a naveď ho na to, aby ty psy za plotem ignoroval, aby se na to vlastně povznesl. Něco ve stylu - to je ale blb, že tam tak řve, vykašli se na něj, nestojí za to. U nás to s běloušem fungovalo absolutně.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Chôdza pri nohe a neťahanie na vodítku

Poslaťod wer » Sob 09.01.2010 23:59

:heh: predstavila som si, ako sa snazi vzpinajuceho NO "energiou" presvedcit, ze ten psicek za plotom nie je az taky zaujimavy...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Chôdza pri nohe a neťahanie na vodítku

Poslaťod Ronny » Ned 10.01.2010 0:36

Je to presne tak :jop: v tej situácii ho nezaujímajú piškóty ani loptičky. Takže dohováranie bude stačiť? A čo keď bude ťahať? Alebo to mám robiť takto,že.... pôjdem na cestu, pred ďalekých susedov-dvaja psi za plotom a začnem trénovať napr. sadni, ľahni a krátke sekvencie chôdze pri nohe? Ako dlho má tento tréning trvať?
Ronny
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 181

Re: Chôdza pri nohe a neťahanie na vodítku

Poslaťod Baarbora » Ned 10.01.2010 0:59

u nas funguje "povel", resp. zvuk, na ktory je pes nauceny, ze sa ma otocit a prist za mnou. bolo celkom jednoduche naucit ho-stacilo par dni pri tomto povele odmenit(zvuk-mechanicky pomoct predviest to, co po nom chcem-odmenit). teraz pri vrieskajucich psoch ho staci ohlasit, pes sa otoci za mnou a takto v pohode prejdeme okolo 90% vrieskajucih zvierat( 10% su psiska v cudzom prostredi, tam to uplne zmaknute nemame).
dalsi priklad, ako napr. prejst okolo ludi, zaradit si psa k nohe, na casovy usek, kym prejdu ludia-pokial sa mi zda, ze pes javi zvyseny zaujem. ak ich ignoruje, len ho ohlasim rovnako ako pri psoch, pride, pochvalim, medzitym ludia prejdu a dam volno. ovsem, pri tomto je pes na voditku, reps. na stopovacke.
neviem, ci je to spravne, ale ked mi vyleti za psom cez branu, v momente ho na tom mieste posadim na zadok a necham sediet(10-15sek) a potom vykrocim. Myslim, ze tym mu dam najavo, ze aj ked je okolo neho kopa zaujimavych vzruchov, stale som tam sef, ktoreho treba vnimat.
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Chôdza pri nohe a neťahanie na vodítku

Poslaťod calwen » Ned 10.01.2010 1:03

Ja som takto vyslovene chodila po dedine a cvicila. Chodza pri nohe, odlozenie a pod. Neskor na stopovacke a potom navolno. Par krat sa mu podarilo prechcat ma a zamieril si to k brane, kde sa hned zacal cez plot bit, ale stacilo zo dva razy prist, stupnut si chrbtom k brane, celom k psovi a poslat ho prec.
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Chôdza pri nohe a neťahanie na vodítku

Poslaťod Hanka 1 » Ned 10.01.2010 8:36

Ronny píše:Je to presne tak :jop: v tej situácii ho nezaujímajú piškóty ani loptičky. Takže dohováranie bude stačiť? A čo keď bude ťahať? Alebo to mám robiť takto,že.... pôjdem na cestu, pred ďalekých susedov-dvaja psi za plotom a začnem trénovať napr. sadni, ľahni a krátke sekvencie chôdze pri nohe? Ako dlho má tento tréning trvať?

Vůbec jsi nepochopil, co jsem se ti snažila napsat. Piškoty a balonky ho zajímat v téhle situaci ani nemůžou a chtít to řešit jejich pomocí vůbec nepovažujuza správné. Jde o to ho naučit, že ten pes za polotem se může třeba postavit na hlavu, ale tvému psovi nestojí za to, aby to řešil. Nedovolilaa bych mu napínat vodítko za žádných okolností - pak nemůže tahat a tím zvyšovat agresi svojí i toho psa za plotem. Pokud máš dojem, že selhalo všechno ostatní - sice tomu nevěřím, když ho necháš tahat na vodítku a zkoušíš to balonkem a piškotem - mužeš ho cíleně nechat vyjet k tomu psovi, pak ho dotáhnout až k tomu plotu tak, že ji zády k plotu (pozor, aby na tebe nedosáhl druhý pes), svého psa přitlačíš k zemi a "řvete" na něj oba. Jestli má odložení, můžeš ho odložit bezprostředně u toho plotu a odejít. Ale jen tehdy, kdy máš opravdu dokonalé odložení, abyste si ho nezkazili. Pak už se mu dlouho nebude chtít něco takového zkoušet.

Wer,
já si zase představuju, jak naštvaného kavkaze nebo asiata držíš na vodítku a nabízíš mu balonek nebo piškot - fakt si myslíš, že to není lepší a pohodlnější toho psa udržet třeba zrovna trošku jinak, než je běžné? Včera jsem tohle řešila u dvou fen kavkazáka. Můžu tě ujistit, že to funguje.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Chôdza pri nohe a neťahanie na vodítku

Poslaťod wer » Ned 10.01.2010 9:19

hanka 1, tak asi nevies pracovat s odmenami... odmeny su najlahsia cesta ako psa motivovat. nikdy som nenapisala, ze mu to pchat pod nos, ked zuri na psa. :pac: ja hovorim o zaujati. ci to bude aport, ci to bude pamlsok, alebo ta tvoja "energia", to je uuuplne sumafuk. ale v case, ked este vnima a nie je v amoku.
a hlavne je rozdiel pes a pes... ja ronnyho psa nepoznam, ale prave vacsina NO su aporteri. a ked vidia lopticku, vypinaju a okolie nevnimaju, cize susedoviec pes im je ukradnuty. :ach:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Chôdza pri nohe a neťahanie na vodítku

Poslaťod Hanka 1 » Ned 10.01.2010 9:30

Myslím, že umím pracovat s odměnami celkem slušně. Může to být nejlehčí cesta, o tom žádná, jen nebude v určitých situacích fungovat. Jsou situace, kdy ti bude fungovat pouze důvěra a respekt, nic jiného. Nevím, proč to točíš do energií, ale jak chceš, klidně to tak ber.
Když to sŕovnáš se situací v lidském světě: někdo na tebe bude gestit a provokovat tě. Vedle tebe půjde tvůj nejlepší kamarád. Ten ti řekne - nekoukej se na něj, koukej se na mě, protože ti za to dám - třeba 500 korun. Uděláš to jen tehdy, kdy nebudeš mít pocit, že si toho provokatéra musíš ty sama ohlídat, že tě ohrožuje, nebo tehdy, kdy odpověď na tu provokaci nebude i tvoje parketa, na kterou se svým způsobem těšíš. Je hodně lidí i psů, pro které hádky jsou super zábava. Když budeš mít pocit ohrožení nebo se budeš chcít jít poprat, vykašleš se mu na jeho odměnu nebo motivaci.
Když ve stejné situaci ti tvůj kámoš řekně něco ve smyslu - je to blb, koukni, jak se nemožně chová, jdem dál a kašlem na něj, nestojí nám za to - asi ti to dodá dobrý pocit, ukážeš provokatérovi prostředníček a jdeš si po svém. A o to jde zase mně. To je ta důvěra, kterou v tebe pes má, která znamená, že ho vedeš a ochraňuješ, že on nemá důvod to řešit. Když se tvůj pes bude chtít jít oštěkat, pak zase nastupuje ten respekt, kdy to neudělá, protože respektuje to, že ty to nechceš.
Podle popisu je Rony pes, který to má v hlavě velmi dobře srovnané a pro kterého výše zmíněná úvaha není nic těžkého. Takže buď tam je málo té důvěry nebo toho respektu. Balonkem nebo piškotem se ani jedno ani druhé opravdu nezískává.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Chôdza pri nohe a neťahanie na vodítku

Poslaťod Ronny » Ned 10.01.2010 12:10

Ako mam docielit, aby nenapinal voditko? A ako si mam u takehoto psika vybudovat doveru? Ako ste to robili vy? Ten psik ma ma rad, miluje oblizovanie. Lenze to nestaci asi...
Ronny
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 181

Re: Chôdza pri nohe a neťahanie na vodítku

Poslaťod Tchor » Ned 10.01.2010 12:40

Duvera i autorita u psa se buduje chapavou jednoznacnosti, klidem a pochopitelnosti pro psa.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Chôdza pri nohe a neťahanie na vodítku

Poslaťod Amaguk » Ned 10.01.2010 13:09

Hanka 1 píše: Pokud máš dojem, že selhalo všechno ostatní - sice tomu nevěřím, když ho necháš tahat na vodítku a zkoušíš to balonkem a piškotem - mužeš ho cíleně nechat vyjet k tomu psovi, pak ho dotáhnout až k tomu plotu tak, že ji zády k plotu (pozor, aby na tebe nedosáhl druhý pes), svého psa přitlačíš k zemi a "řvete" na něj oba. Jestli má odložení, můžeš ho odložit bezprostředně u toho plotu a odejít. Ale jen tehdy, kdy máš opravdu dokonalé odložení, abyste si ho nezkazili. Pak už se mu dlouho nebude chtít něco takového zkoušet.


tomuto nerozumiem... :nwm:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Chôdza pri nohe a neťahanie na vodítku

Poslaťod Tchor » Ned 10.01.2010 13:19

To cose hanka snazi popsat opravdu funguje jen si zdaleka nejsem jistej jestli se to da vysvetlit a naucit pres net.
vychazi to z toho ze psi maji ve zvyku provokovat v okamziku kdy si mysli ze muzou bezpecne ustoupit vtip je v tom ze psovi v tom ustoupeni zabranis. jenze to neni zas az tak jednoduchy
1) da se to pouzit pouze u nekterych psu a jen tehdy pokud ti pes dostatecne veri.
2) nesmi se pritom stat ze druhy pes na toho tvojeho dosahne
3) je potreba pomerne presne odhadnou kdy a jak dlouho to delat, kdyz psa uvolnite prilis brzo nebude to mit ucinnek a kdyz pozde muzete si zbourat duveru.
4) atd.
nejak moc nedoporucuju to lidsem delat bez toho aby to alespon parkrat videli v realu a pochopili princip.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Chôdza pri nohe a neťahanie na vodítku

Poslaťod meridia » Ned 10.01.2010 20:32

1) da se to pouzit pouze u nekterych psu a jen tehdy pokud ti pes dostatecne veri.
2) nesmi se pritom stat ze druhy pes na toho tvojeho dosahne
3) je potreba pomerne presne odhadnou kdy a jak dlouho to delat, kdyz psa uvolnite prilis brzo nebude to mit ucinnek a kdyz pozde muzete si zbourat duveru.
4) atd.

Hm,takže když to tak čtu,tak mám neodbytný dojem,že zadavatel nebude ani náhodou typ co by tohle zvládl..čili tato hančina rada je skutečně dost nebezpečná,neměla by něco takového asi radit,může nadělat hodně škody.
hanka1
Myslím, že umím pracovat s odměnami celkem slušně

myslím,že podle toho co zde a jinde neustále píšeš o odměnách a pamlscích,vůbec jsi princip nepochopila,jinak bys nemohla psát to co stále dokola píšeš..hledat to nebudu,je toho moc a tolik času nemám.
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Ďalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov