Ako na dominantné, hyperaktívne šťeniatko?

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Ako na dominantné, hyperaktívne šťeniatko?

Poslaťod Hey_liv » Uto 26.04.2016 21:58

Ahojte všetci. Mám haskyho. Respektívne dva aj pol mesačnú fenku menom Mia. Je zlatá a keď je pokojná, tak je i veľmi priateľská a inteligentná. Problém je však podľa mňa v tom, že je to ignorantka. Ako každý pes a hlavne štena hryzie čokoľvek a kohokoľvek, snažíme sa jej to zakázať a dohodli sme sa na slovíčku Nesmieš, veľmi nato však nereaguje. Ona vlastne mnohokrát nereaguje ani na meno :/ no keďže je u nás len dva týždne chápem, že si na tieto veci ešte zvyká. Nechceme ju trestať, i keď sme čítali o akom si treste, že jej dáte takú akoby facku na ňufáčik. I keď sme to skúsili, lebo treba skúsiť inak nezistíme čo je správne, no ihneď sme prestali pretože začala štekať a vrčať a trochu sa potom bojíme. Nechceme z nej vychovať agresívneho psíka. A k tomu ignorovaniu, skúsili sme aj to. Pri hre keď nás kusla až do krvy a ani za Boha pustiť, tak sme zvolali Nesmieš, dupli a otočili sa k nej chrbtom ako znak ignorovania. Zo začiatku vždy vrčí, mrnčí a šťeká no potom si ide svojou cestou a začne na truc ignorovať nas. Skúsili sme aj výmenu ruky za hračku čiže odlákanie pozornosti. O hračku nemam v ruke v kuse, ešte 5 krát potiahne a stlačí ešte silnejšie, nakoniec kusme do krvy alebo roztrhá nohavice. Ano chvílu sa s hračkou pohrá no potom sa opäť vráti k ruke, veď predsa ľudské mäso je chutnejšie. Poslednú dobu sme si všimli, že už aj v pokoji pri hladkaní hryzie, čo nerozumiem. Je u nás krátko a zvyká si, no na večer sa v nej prebudí vlk asi. Zabudne že mi sme tu pánom, vrčí, nekontrolovateľne pobehuje a ak beháte s ňou tak je to v poriadku no znova asi o 5 minút začne na nás vrčať a naposledy sa nam dokonca zakusla do nohavíc a dvojo už roztrhala. Tak to skúšame riešiť zatvaraním do volieri, tak sme ju ako tak odnaučili od lezenia a pchania do dverí a domu. No asi to moc nezaberá, buď sa nejako z volieri dostane a vylezie na schody pred dvere, alebo na druhý deň kuše znova akoby sa včera nič nestalo. Často stratíme nervi a sme veľmi rozhorčený, nervózny a ona to asi vycíti lebo kuše ešte viac. Pripisujem to k rastu zubov a možno k nevybitej energií. No predsa nechcem aby bola nekontrolovateľná a nepriateľská. Túžime ju pohladkať bez hryzania. Poradíte mi ako nato?
Hey_liv
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2

Re: Ako na dominantné, hyperaktívne šťeniatko?

Poslaťod martin_s » Uto 26.04.2016 22:27

My sme to mali podobne... To ze bude kusat pri hladkani je normalne, otazka je asi v intenzite (to sa vyjadria skusenejsi). Ale vecerne explozie energie sme tiez absolvovali a postupne sme to obmedzili ked sme sa spolu so stenatom naucili co ju najlepsie unavi. Nie len fyzicky ale aj hlavu... Po takomto vyziti sme spokojni vsetci :smile:
martin_s
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 594
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako na dominantné, hyperaktívne šťeniatko?

Poslaťod hisham » Uto 26.04.2016 22:27

Juj, zase toto? Treba si v prvom rade uvedomit, ze to je normalne. Vase steniatko v ziadnom pripade nie je agresivne. Iba vam nerozumie. Pises, ze nemas vzdy hracku v ruke. Bolo by dobre mat vzdy nejaku aspon PORUKE. Presmerovavat na nu steniatko, striedat hracky, aby sa mu nezunovali, najst tu pravu, pre ktoru sa pojde roztrhat. Chvalit, ked sa bude venovat hracke, ignorovat (odist), ked sa bude venovat niecomu, co vam bude vadit (toto neznamena, ze ju budete ignorovat pol dna. Staci chvilka. Akonahle bude z jej strany naznak, ze je ochotna robit nieco ine, vyuzite to vo svoj prospech, ponuknite jej alternativu a ziaducu cinnost odmente). Skuste s nou nejake jednoduche cvicenia, napriklad ocny kontakt ci celkom uzitocny povel pust :no: Vela chvalte a odmenujte pamlskami. Hlavne je vybudovat si doveru. Nedopustte, aby sa vas steniatko zacalo bat. Vsetko s kludom.
A neboj, ona sa trosku skludni, nepotrva to vecne :no:
Nothing's ever lost forever, it's just caught inside the cushions of your couch
and when you find it you'll have such a nice surprise.

______
@haku.groen
hisham
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1189

Re: Ako na dominantné, hyperaktívne šťeniatko?

Poslaťod Sunny » Str 27.04.2016 10:27

dohodli sme sa na slovíčku Nesmieš, veľmi nato však nereaguje

Musíte ju najprv naučiť, čo to slovíčko znamená, ona predsa nerozumie jeho významu len tak sama od seba. Ale hlavne ju radšej učte, čo SMIE, než zakazovať čo nesmie - účinnejšie je vysvetliť šteniatku, čo je dobré a za to chváliť, než trestať za to, čo robiť nemá a čakať, že na to správne príde sama.

Ona vlastne mnohokrát nereaguje ani na meno :/

Ako ju učíte reagovať na meno?

Skúsili sme aj výmenu ruky za hračku čiže odlákanie pozornosti. O hračku nemam v ruke v kuse, ešte 5 krát potiahne a stlačí ešte silnejšie, nakoniec kusme do krvy alebo roztrhá nohavice. Ano chvílu sa s hračkou pohrá no potom sa opäť vráti k ruke, veď predsa ľudské mäso je chutnejšie.

Ako sa s ňou hráte? Sama sa s hračkou nemá prečo hrať, ju baví ruka preto, lebo sa hýbe, uskakuje - treba s hračkou uhýbať, uskakovať, nech ju loví. A ak sa zahryzne do ruky - zatlačte jej tu ruku ešte viac do papulky, uvidíš ako rýchlo pustí :no: Bude jej to totiž nepríjemné.

na večer sa v nej prebudí vlk asi. Zabudne že mi sme tu pánom, vrčí, nekontrolovateľne pobehuje a ak beháte s ňou tak je to v poriadku no znova asi o 5 minút začne na nás vrčať a naposledy sa nam dokonca zakusla do nohavíc a dvojo už roztrhala. Tak to skúšame riešiť zatvaraním do volieri

Na večer chytá šajbu väčšina šteniat - je to malé decko, je normálne že behá, lieta a chce sa hrať a biť a trhať :nwm: Nečakáte snáď od nej, že bude pokojne ležať pri vás a pozerať telku :nwm: A naozaj to nemá nič spoločné s tým, kto je tam pánom. Zatváranie do voliery to nevyrieši.
Druhá vec - voliera nemá byť za trest, má to byť pre psíka jeho miestečko, jeho pelech. A ak ju tam plánujete mať v budúcnosti, tak zatváranie za trest, ešte ak sa odtiaľ vie aj dostať, je veľmi zlá cesta - bude tam akurát tak zavýjať a snažiť sa ujsť.

Ak sa môžem spýtať - prečo práve husky? Lebo tieto problémy čo riešite teraz, sú len zlomok toho, čo vás v živote s huskym čaká - bude to horšie, o hodne horšie...
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8297
Bydlisko: Morava

Re: Ako na dominantné, hyperaktívne šťeniatko?

Poslaťod Shel-chan » Štv 05.05.2016 21:53

Prečo sa váš pes chce hrať? Lebo je to ŠTEŇA. Prečo sa správa ako ignorant? Lebo je to HUSKY.
Ale nie, naozaj. Čo ste očakávali od šteniatka huskyho? :nwm: Či ste si ho kúpili, lebo sa vám páčila farba?

Hey_liv píše:snažíme sa jej to zakázať a dohodli sme sa na slovíčku Nesmieš, veľmi nato však nereaguje.

No to je pekné, že vy ste sa na tom dohodli, len ako tak čítam, tak ste sa o tom zabudli dohodnúť aj so šteniatkom :heh:

Hey_liv píše: Túžime ju pohladkať bez hryzania. Poradíte mi ako nato?

No, najjednoduchší spôsob je počkať ešte rok a ono to odíde samé [emoji38]

Ale zas. Oceňujem, že keď psík robí niečo, čo sa vám nepáči, používate jedno slovo a potom sa od psa otočíte. Určite by som nedupala ani nezvysovala hlas, maximálne zjujkla akože od bolesti, a potom pevným hlasom povedala to nesmieš, ale bez kriku. A otočila sa.

Len neviem, prečo sa sťažuješ, že vás potom psík ignoruje. Veď ste ho práve ohukli a odmietli sa s ním baviť!!
Ale hlavne! Robí presne to, čo ste (asi) chceli! Čiže keď sa psík upokojí a sadne si a tvári sa urazene, POCHVÁĽTE HO. V pokoji, pokojným hlasom, pohladkať, ponúknuť mlsku, ponatahovat sa s ním o uzol. A psíka naučíte, že slovo "nesmieš" je vlastne povel, a po jeho zapocuti treba prestať robiť, čo robí, a upokojiť sa. To predsa chcete, či?

Dôležité je psíkovi vždy namiesto nežiaducej činnosti odviesť jeho pozornosť na činnosť náhradnú. Čiže keď vám bude trhať nohavice, ponúknite mu uzlík, o ktorý sa s vami môže pretahovat.

Ono pri kusani do rúk veľakrát stačí aj to, keď sa prestanete hýbať a stichnete. Korisť, čo sa nehýbe, už nie je taká zaujímavá. A keď sa šteniatko prestane metať, môžte ho pomaly skúsiť pohladkať - ale po boku, nie po hlave. Ak sa mu prihovárate, tak pokojným tichým hlasom. Celkovo pomáha, ak sa pri šteniatku správate potichu a hýbete pomaly, keď chcete, aby bolo aj ono potichu a pokojné. Rýchle pohyby, hlasné zvuky a vysoké tóny sú pre šteniatko neodolateľné, a vtedy vás aj začne "loviť".

V jednom videu som videla pekné odporúčanie - všimnite si, ako často za deň psíka chválite. 5x? 10x? Ani raz?
Dajte si za úlohu, že šteniatko pochválite aspoň toľko a toľko krát do dňa. Síce vašim slovám nerozumie, ale rozumie intonacii hlasu. Dáte mu tým najavo, ktoré správanie je pre vás žiaduce, a podporujte ho v ňom. Zároveň úspech motivuje, čiže vašim pozitívnym pristupom sa bude šteniatko viac snažiť sa vám zavdacit.

Len pozor, aby ste omylom nechvalili správanie, ktoré sa vám nepáči (napríklad sa psíka snažíte "upokojit", keď šteká vonku na iné psy, alebo keď sa trhá na vodítku lebo sa bojí ísť do autobusu apod. - pre psa je to stále pochvala, nie chlacholenie).

Sent from my BlackBerry Passport using Tapatalk
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5363
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Ako na dominantné, hyperaktívne šťeniatko?

Poslaťod Hey_liv » Uto 10.05.2016 9:44

Ďakujem za rady. S tým kusaním sme si uz poradili. Zvykla si na povel zákazu aj na pochvalu. Tiež som čítala, že je lepšie psa chváliť, ba možno aj viac ako hrešiť, to myslim tak, že pochvaliť za pozitivne veci a nie za zloty. Huskyho sme si vybrali z toho dôvodu, že sme chceli veľkého, mierumilovneho, aktívneho psika. Sestre sa páčia vlčiaky, mne a mamine zas labradory. Keďže labradora sme už mali a pred Vianocami nám ťažko ochorel zhodli sme sa, že bude dobré skúsiť niečo nové. Naša huskynka je skvelá, veľa sa s ňou nasmejeme... je inteligentná... má len 3 mesiace a už sa krasne naučila povelu sadni a lahni, prinesie aport, pustí a dokonca aj povel ku mne vie či k nohe jej to nerobí problém. Bola som mala keď sme vychovavali psika pred tým, bola inej povahy ako je Husky, čo je asi samozrejmè. Aj to že hryzie je pre mňa samozrejmé, len ešte sa v tom trénovaní nevyznám a chcela som sa o tom dozvedieť čo najviac a najsť niečo čo nam obom bude vyhovovať pri vycviku. Mrzi ma ak som vas nejako rozhorčila svojimi otázkami, ale som zastancom toho, že ak mam mat psika určite chcem o ňom vedieť čo najviac, chcem mu porozumieť a nechcem aby bol blbý.
Veľa ludi sa chyta za hlavu, keď poviem že mam Huskyho no čim ďalej tym viac nam dokazuje že je skvelá.

Ďakujem za rady a ochotu odpovedať na otazky
Hey_liv
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2

Re: Ako na dominantné, hyperaktívne šťeniatko?

Poslaťod Sunny » Uto 10.05.2016 10:10

Že sa pýtate je skvelé :jop:
Ja som sa pýtala hlavne preto, že husky je povahovo náročnejšie plemeno a veľa majiteľov si ho kúpi len kvôli modrým očiam bez toho, aby vedeli čo ten pes potrebuje. Je to veľký lovec (takže rátajte s tým, že aj keď teraz povel ku mne funguje, tak s veľkou pravdepodobnosťou najneskôr do roka pri zveri fungovať prestane), taktiež veľký zdrhač (ak bude bývať na dvore/v koterci, treba poriadne zabezpečenie, sú schopní sa podhrabať/preliezť/prekúsať skoro cez všetko) a potrebujú väčšinou veľa pohybu (dlhé túry, beh, prípadne ťahanie biku/kolobežky). Jo a ešte radi presádzajú záhradku :heh:
Učia sa veľmi rýchlo :yes: len často aj to, čo by nemuseli :heh: Takže pri ich výchove je dvojnásobne dôležitá dôslednosť, každé povolenie pravidiel patrične zneužijú :heh:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8297
Bydlisko: Morava

Re: Ako na dominantné, hyperaktívne šťeniatko?

Poslaťod Shel-chan » Uto 10.05.2016 12:45

Ako Sunny hovorí :yes: ten názov témy bol zlý štart, ale ja vravím, že hlúpy je ten, čo nevie a nespýta sa :jop:

Ďakujem aj za odpovede, a snáď na fóre aj ostanete, lebo ten posledný príspevok sa veľmi dobre číta :jop: krásne pokroky! :poklona:

Sent from my BlackBerry Passport using Tapatalk
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5363
Bydlisko: Bratislava – Lamač


Späť na Riešenie problémového správania sa psov