Nevycvicitelny pes???

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Nevycvicitelny pes???

Poslaťod Sona Arvay » Štv 16.07.2015 9:55

Ahojte.
S manzelom sme si zaobstarali steniatko, a nakolko sme my taki ti pohodaci, chceli sme aj take plemeno.
Tak sme si kupili shar peia.... BRUNA.
Mala som o nom nacitane po internete, odporucil nam ho aj veterinar tak preco nie?
No napriek umornej snahe ho vycvicit, zvladne tak max sadni, lahni, daj lapku...aj to, len ked sa mu chce, alebo ked nieco vyvedie :D
Zacal sa nam "vyfarbovat" uz ako dvojmesacny ked mi zacal von utekat-byvame na dedine-no v byte, ale pod nosom mame les tak som sa ho snazila naucit navolno aby sa mohol prebehnut... No dvakrat sa mi skoro prebehol rovno pod auto, nahana VSETKO co uvidi a najhorsie na tom vsetkom je, ze si nevezme nic za odmenu... Proste NIC! Od maskrtiek pre psov po prazsku sunku...on jednoducho nereaguje ako normalny pes ze urobi co mu panicka prikaze a zato dostane odmenu. On si ju jednoducho nevezme-a to sme skusali mu jeden den nedat jest ale mepomohlo to. A zas ho trapit niekolko dni bez jedla...
Vedeli sme, ze shar pei nieje vlciak, ked sa bavime o poslusnosti, ale nas Bruno nepocuva nikoho... proste na na nas pozrie a z oci mu normale vidiet-preco by som mal urobit to, co ste mi povedali-?
Aport donesie max 2x, aj to po case.
Nevieme ho odnaucit to ze strasne taha na voditku, niekedy sa smeju susedia ze nie ja chodim s Brunom von, ale on somnou... :D
Skusala som ho "dobit" tym, ze som ho vzala sa prebehnut ale ani po kilometri si Bruno chodil po jazyku :D no tolko co sa vydychal, zasa som ho nevedela ubrzdit. Niekedy taha tak, ze ma predne laby vo vzduchu... musela som mu kupit postroj, na obojku by sa bol zadusil. Skusala som ho naucit na ohlavku, no nic. Do krvi si rozskrabal komplet celu papulu a to sme boli parik...!! Zasa zacal tahat tak ze mal predne vo vzduchu, on od krvi, ja tiez.... a akurat isli deti zo skoly... strasne.
Dalsia vec je, ze k nam nemoze nikto prist-Bruno po kazdom skace, steka a ked sa ho snazime odtiahnut, tak po nas vrci... nijako nevieme odvratit jeho pozornost od danej osoby.
Nikde s nim nemozeme ist-myslim vylet-na kazdeho steka, stale nas niekde taha a ked sa tam nedajboze objavi dalsi pes...najhorsie je, ked sa uz ako-tak ukludni, mam ho omotaneho na ruke, a zrazu nieco uvidi-tak bud s nim letim aj ja, alebo mi s voditkom popali celu ruku.
Mame ho aj napriek tomu velmi radi, nevymenila by som ho za nic na svete, ale naco je nam taky pes, ked s nim nemozeme nikam ist...? Nikto k nam...Je to podla vas normalne ze sa takto sprava pes, ktory by mal byt neskutocny flegmatik? Kde sme uobili chybu? Bude sa s tym dat este nieco robit? Ako ho od toho vsetkeho odnaucit ked nieje ochotny si vziat "odmenu"? Prosim poradte ako dalej.... Dakujem :D
Sona Arvay
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Nevycvicitelny pes???

Poslaťod Sunny » Štv 16.07.2015 10:23

Na toto asi len jedno - dobrý cvičák, resp. "osobného trénera", ktorý sa bude venovať len vám. Psíkovi zjavne vôbec nerozumiete, neviete ako s ním pracovať a on si robí čo chce. Ono to nefunguje tak, že psovi niečo poviete, on to spraví a dostane odmenu :smile: Psa treba učiť, vysvetľovať, ukazovať, určiť nejaké hranice...
Odkiaľ ste? A kým nájdete ten cvičák - veľa veľa čítať, tu na DF je toho hodne popísané, aj o učení neťahania, aj o ostatných veciach.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8297
Bydlisko: Morava

Re: Nevycvicitelny pes???

Poslaťod Barbor » Štv 16.07.2015 11:45

Offtopic: nejdem rýpať ani nič len už nie raz som počula o tom že "veterinar odporučil/povedal/mam ho zbiť/tlačiť hlavu o zem" a podobné rady nad zlato. To je nejaký nový trend ze veterinár = kynológ či ako?
Barbor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1144

Re: Nevycvicitelny pes???

Poslaťod Poca » Štv 16.07.2015 12:15

Vet odboruci sharpeia lebo je to najlepsi biznis. Aj pri skusenom kynologovi sa treba riadit tiez rozumom. Nieje kynolog ako kynolog.
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Nevycvicitelny pes???

Poslaťod Sona Arvay » Štv 16.07.2015 12:36

Som z okolia Ke a ten cvicak... boli sme u jedneho pana co sa tomu venuje-cvici psov a povedal nam ze pes sa sprava normalne a ze vsetko zavisi na tom co zerie. Ze mu mame vysadit varenu stravu a nechat ho len na granulach. Vraj sa od toho zacne vsetko vyvijat. Bruno sa cistych granuli 3 dni ani len nedotkol a zas ho nechat o hlade pomaly tyzden... no neviem
Sona Arvay
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Nevycvicitelny pes???

Poslaťod Sunny » Štv 16.07.2015 12:38

Preto som písala dobrý cvičák... Toto je presne príklad toho blbého cvičáku :ua:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8297
Bydlisko: Morava

Re: Nevycvicitelny pes???

Poslaťod Bad » Štv 16.07.2015 12:42

tohle k plemeni wiki :
Ačkoli vypadá líně a neohrabaně, je živý, nervózní a neustále v činnosti. Ke své rodině je milý a přátelský. Jeho bojovnost a povaha se projevuje v případě ohrožení nebo proti zlodějům. Má sklony ohánět se, pokud se mu něco nelíbí. Trvá mu delší dobu než něco pochopí a jeho výcvik musí být zvláště lehce pochopitelný. Nikdy v dospělosti nezvládne moc povelů, ale je možné jej vychovat k poslušnosti. Dobrý hlídač. Je dominantní

nebo jinde :
Šarpej je svérázný pes, tichý a ochotný společník. Velmi čistotný, příjemný, i když dosti nezávislý pes. Dobře hlídá a vůči cizím lidem je zdrženlivý, změnám prostředí i jiným zvířatům musí přivykat od mládí.Jeho výchova musí být pevná a důsledná, protože se může projevovat agresivně vůči jiným psům

a tohle se mi líbí:
Nicméně jde o velice náročného psa, není vhodný pro lidi zaměstnané s náročnými koníčky a obzvlášť ty, kteří žijí v bytě. Malý, typický panelákový byt, kde žije rodina, není nic pro šarpeje. A pokud i přes hendikep obytné plochy 2 nebo 3 + 1 o tohoto psa stojíte, musíte se připravit, že mu budete muset věnovat mnoho času. Tento pes totiž potřebuje mnoho pohybu, je zvyklý se rvát s medvědy a na dlouhé, dlouhatánské trasy. Pokud mu nemůžete nabídnout minimálně hodinou procházku ráno, a delší túru odpoledne, spojenou s volným během v lese, nebo jinde ve volné přírodě, pejsek bude nešťastný.

holt je to plemeno pro masochisty :joint: Že to má být flegmatik máte od toho veterináře?

Sona Arvay píše:Kde sme uobili chybu

Když pominu výběr plemene, tak patrně v celkovém přístupu. Ono to chce důsledně důslednou výchovu a vybudování si autority.....

Sunny píše:veľa veľa čítať, tu na DF je toho hodne popísané, aj o učení neťahania, aj o ostatných veciach

tak nějak, na tohle několikavětá odpověď není.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Nevycvicitelny pes???

Poslaťod lenli » Štv 16.07.2015 12:53

Ja by som odporucila precitat Trénink je rozhovor od Sustu, tam je toho dost ohladom motivacie a urcite najst ineho trenera. Je pravde ze nejdem cvicit nazrateho psa, ale varena strava vs granule s tym vela nemaju. Niektory psy na jedlo nefunguju (mam jeden exemplar doma) - treba najst inu motivaciu. Ale naozaj najlepsie je ked vam to niekto nazorne ukaze a vysvetli - snad tu niekto niekoho z okolia Kosic odporuci alebo skuste temu Zoznam Výcvikových Stredísk - Košický Kraj viewtopic.php?f=9&t=136
lenli
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 591
Bydlisko: Bratislava

Re: Nevycvicitelny pes???

Poslaťod Lindchen » Štv 16.07.2015 13:11

Len doplním, že niektoré výchovné problémy môže spôsobovať aj strava, ale tieto k nim nepatria. Ten cvičiteľ si možno aj niečo prečítal, ale nejako dosť zle vyhodnotil alebo proste tie granule predáva :heh: .

A veru, šarpej je pre veta dooosť dobrý biznis.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Nevycvicitelny pes???

Poslaťod Sona Arvay » Štv 16.07.2015 13:18

Dobry biznis teda je, ale nastastie nas okrem normalnych ockovani k vet nechodi.
No a raz som mu nevedela vybrat kliesta ... ale viem, ze toto plemeno je dost nachylne na vselico.
Sona Arvay
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Nevycvicitelny pes???

Poslaťod kives » Pon 20.07.2015 8:14

ja by som skôr odporučila individuálneho trénera. dosť veľa budete potrebovať vysvetliť, ako baby písali, o správaní, motivácii, určení hraníc, metodike. držím palce.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2905
Bydlisko: Košice

Re: Nevycvicitelny pes???

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 25.07.2015 18:42

Dovolím si volne citovať pani Soukupovú (ChS Z Molu Es): "Nezáleží na tom, či je niekto začiatočník, skôr verím na "to niečo" čo buď v ľuďoch je, alebo nieje".

Hmm, vybudovaná autorita.... Autorita by mala ísť z človeka prirodzene. Treba pracovať v prvom rade na sebe, lebo veľmi záleží, či sme kopa nervov, ktorá neverí sebe, ani psovi a v tomto stave sa snaží si niečo budovať, alebo sme vyrovnaní, povznesení, vždy vieme čo chceme a ako to chceme. Práca so psom začína prácou na sebe, najmä, ak je vec v takomto stave. Tam určite nieje problém v psovi, ale v nepochopení jeho špecifík a následne nevhodne vedenej výchove. Tiež mám doma takého psa - barzoja - kde mi trvalo roky pochopiť, že nieje ani blb, ani retardovaný, ani ignorant, že je len iný a čo sa musí zmeniť je môj prístup, myslenie a hlavne očakávania od neho. Prístup, s ktorým som vychovala prvého psa a to bol dvojročný skazený magor z útulku - ja jeho siedmy majiteľ, bol na neho úplne nanič. Napríklad privolanie - povel ako taký som oboch naučila rovnakým spôsobom, ale dôvod a motivácia, prečo sú ochotní ho robiť je u každého iný.
Vo vašom prípade by som si dala veľkú námahu, aby ste vyhľadali niekoho, kto pracuje s týmto plemenom, pozná jeho dušu a vie ako s nim komunikovať. Určite v čechách sa nájde niekto, kto so šarpejmi žije skvelý aktívny a naplnený život. Češi sa vedia venovať krásnym veciam. Aby vás naučil plemeno pochopiť a vnímať, vysvetlil vám súvislosti a ako s nim vzhľadom na ne spolužiť, čomu sa venovať, aby mu to sedelo a cítil sa ten pes naplnený a nie frustrovaný vašimi nevhodnými očakávaniami, zákazmi a permamentným stresom.
Držím palce.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Nevycvicitelny pes???

Poslaťod Sona Arvay » Ned 02.08.2015 15:37

Dakujem kazdemu za nazor alebo radu.
Vyhladala som cloveka, ktory sa venuje takemuto plemenu a dal mi velmi vela uzitocnych rad, v prvom rade som vymenila postroj na stahovaci obojok, 5m voditko za metrove a moj pristup, samozrejme ... :D
A z nicoho nic....moj Bruno prestal tahat, reaguje na ostan, sadni, nesmies a staci ho za to pochvalit, pohladkat, popripade ked je uz velmi poslusny, dostane aj pusu :D
Dufam, ze sme na dobrej ceste, venujem sa mu stale ked mozem a ked vidim ze ho to tesi, tesi to pravdaze aj mna.
Skoda len, ze som to zacala riesit az ked to bolo uz dost zle :(
Ked sa za par dni vedel takto zlepsit, kde sme mohli byt, keby som to zacala praktizovat hned od zaciatku... v kazdom pripade si uvedomujem hlavne moju chybu a nevedomost, nakolko mi ten pan povedal, ze on sa chova uplne normalne, no nemal respekt a tym padom si myslel, ze on je hlavou rodiny :D
Sona Arvay
Okoloidúci
 
Príspevky: 4


Späť na Riešenie problémového správania sa psov