Neovladatelne stena pri styku s ludmi

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Neovladatelne stena pri styku s ludmi

Poslaťod Miki.no » Ned 23.11.2014 18:25

Zdravicko

Mam pomaly 6 mesacneho stafforda. Poslusny pes az na par chyb. Najvacsi problem mam s navstevami, ale aj pri normalnom kontakte s ludmi vonku.

Pride ma pozret rodina alebo kamarati. Pes sa zacne nenormlane tesit,skakat a je ako pojaseny. Vobec nieje prijemne ked po Vas skace 26kilovy psik. Aj ked sa mi podari dat ho sadnut a aby cakal, vydrzi to len chvilu a pri prvej prilezitosti vystartuje. Tak isto vyskakuje aj na gauc ak tam niekto sedi. Poviem mu dole, bud pocuvne alebo ho musim dat rucne dole. Aj ked ho vystihnem pred vyskokom a poviem fuj, odstupi...ale pride z druhej strany gauca ( prefikany ). Zatvarat ho moc nechcem do inej miestnosti aj ked sa to musi robit, ale tusim mi za chvilu prerazi aj tie dvere :-) Ten isty pribeh sa deje aj vonku ak sa mi niekto prihovori...staci uz len ocny kontakt okoloiduceho a pes vruuuum tahanice za nim. Mam 4 rocnu sestru a nevim cim to je, ale ju ma furt v hladaciku. Musi byt pod dozorom pretoze ked sa pusti hned po nej skace. Chcem len podotknut, ze pri mne tieto veci vobec nerobi. Pridem domov, troska sa povrti..sadne...cakam dokym ho nepohladkam. Na gauc sa kde tu pokusi vyskocit, ale velmi malo kedy. Proste pri mne je to uplne iny pes.Prejde to vekom alebo nieco robim zle?
Miki.no
Okoloidúci
 
Príspevky: 17

Re: Neovladatelne stena pri styku s ludmi

Poslaťod aNeMiC » Ned 23.11.2014 20:31

Nedovoľte psovi sedieť na gauči ani keď tam nikto nie je - ak má pes raz dovolené na gauč ísť, nebude rozoznávať to, či tam niekto sedí alebo nie :ua: Snažte sa psa pri skákaní nevšímať, jeho to omrzí - doma som to s labradorkou takto riešili. Návšteve som zakázala, aby si ju všímla a ona sa 3 minútach ukľudnila - potom sa to posúvalo na 2 min, 1 a nakoniec na pár sekúnd, až ju to omrzelo úplne :yes: No, je rozdiel medzi staffordom a labradorkou - stafforda si asi tak ľahko nejaká návšteva všímať nedokáže nevšímať :ach:
...Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today...
aNeMiC
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 554
Bydlisko: ♡ Rajecká dolina ♡

Re: Neovladatelne stena pri styku s ludmi

Poslaťod Renata » Pon 24.11.2014 8:53

aNeMiC píše: jeho to omrzí
alebo aj nie :no:
Mini.no psika treba naucit, co ma robit ze sa stena tesi a jasi, ked pridu ludia, je normalne. ma skoro 30 kilo a uz to navstevu moze obtazovat, je tiez normalne. povely, ktore ho ucis, platia do ich zrusenia. ked mu dam povel sadni, tak pes ma sediet, pokial ten povel nezrusim. ziadne
vydrzi to len chvilu
ty ho musis naucit, co sadni znamena.
Miki.no píše:Poviem mu dole, bud pocuvne
to je tiez anarchia, pes si robi co chce. poviem dole a pes dole zlezie. ako sa povely ucia, ako sa upevnuju a aj ako sa pracuje s rozjasenym stenatom je vsetko popisane vo vychove a vycviku.
Maybe the reason I love animals so much, is because the only time they have ever broken my heart, is when they've crossed that rainbow bridge
Renata
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 932

Re: Neovladatelne stena pri styku s ludmi

Poslaťod Bad » Pon 24.11.2014 10:39

Renata píše:to je tiez anarchia, pes si robi co chce. poviem dole a pes dole zlezie

anebo je povel splněn (takže z výchovného hlediska - povel musí být splněn - je vše v pořádku):
Miki.no píše:Poviem mu dole, bud pocuvne alebo ho musim dat rucne dole


Miki, a odměňuješ ho za splnění povelu (i když ho musíš sundat) - obecně za plnění povelů?
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Neovladatelne stena pri styku s ludmi

Poslaťod hugo :) » Pon 24.11.2014 14:40

Miki.no píše:Ten isty pribeh sa deje aj vonku ak sa mi niekto prihovori...staci uz len ocny kontakt okoloiduceho a pes vruuuum tahanice za nim.

k ostatnému sa vyjadrovať nebudem, mne pes návštevu oňuchal a ľahol si, nezaoberal sa ňou... vtedy bol šteňa, teraz neviem ako by reagoval. ja som asociál, k nám moc ľudí nechodí :lol: teda k prechádzkam, túto reakciu dobre poznám. ak sa len prechádzame okolo ľudí a on by šiel za nimi, tak ho slovne navigujem, niekedy (pri malých detičkách, ku ktorým ho to láka najviac) ho aj vodítkom korigujem, trocha pritiahnem k sebe... a samozrejme fixácia na pánička: mlsky, hračky, pochvala, atď :no: ak huga niekto chce pohladkať, poprosím toho dotyčného aby trocha počkal. ja medzitým ho posadím, bez povelovania, iba ručne (jemne zatlačím zadok na zem) až potom ho môžu hladkať. ak sa zdvihne, opakujem celú procedúru. čiže jeho vytúžené hladkanie od cudzích dostane iba ak sa správa tak, ako očakávam. paradoxne psovi by som to už dávno vysvetlila, resp. by on už dávno pochopil, keby cudzí ľudia neboli ako tupci :ach: aj keď ich prosím aby vyčkali, hrnú sa k nemu...
Obrázok
hugo :)
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 385

Re: Neovladatelne stena pri styku s ludmi

Poslaťod merri » Pon 24.11.2014 16:06

hugo :) píše:ja medzitým ho posadím, bez povelovania, iba ručne (jemne zatlačím zadok na zem) až potom ho môžu hladkať. ak sa zdvihne, opakujem celú procedúru. čiže jeho vytúžené hladkanie od cudzích dostane iba ak sa správa tak, ako očakávam. paradoxne psovi by som to už dávno vysvetlila, resp. by on už dávno pochopil, keby cudzí ľudia neboli ako tupci aj keď ich prosím aby vyčkali, hrnú sa k nemu...

Nuz, to sa ani nemozes divit, ze to doposial nepochopil. Aky ma mat vyznam, ze ho posadis rucne bez povelu? Pes si spoji akurat tak to, ze vidim cloveka = manualne ma posadia. Pises, "hladkanie od cudzich dostane iba vtedy ak sa sprava ako ocakavam" - ale to nie je spravanie, ze psovi je zatlacena prdel k zemi, takze on netusi, ze sa tam ocakava od neho nejaka interakcia. Naucil by sa to, ak by to vyzeralo tak, ze vidi cloveka - povel - jeho sadnutie - odmena hladkanie. Postupom casu pri dostatocnom pocte opakovani zacat povel vypustat, ked to pre psa bude uz zautomatizovany postup a bude to sadanie ponukat.
Alebo psa naucit sadanie ako "vychodzie" spravanie, ktore ho naucis zachytavanim alebo tvarovanim bez povelu (ale NIE zatlacenim na zadok, takou metodou, kde si ten pes uvedomuje, co robi a co sa uci), a bude ho sam ponukat ked si bude chciet zasluzit nejaku odmenu (coz moze byt rozna odmena, typu ideme na prechadzku, pes sa tesi, ale otvorim branu az ked si sadne) a potom to prenasat do stretu s ludmi. Toto ale ma zmysel len ak je pes nauceny takemuto sposobu fungovania, kedy on aktivne skusa, za co pride odmena.

A k povodnej otazke - dat psovi aj doma voditko, ktorym budes korigovat to, aby nemal sancu na ludi skakat, a ktorym ho vies naviest do pozadovaneho spravania, za ktore ho mozes odmenit. Pri takto veeelmi tesivych psoch to chce vela, vela casu kym sa upevni napr. odlozenie v takto narocnej situacii, to pilovat postupne, nechciet to od psa ked sa nevie vpratat do koze. Kym sa to nauci, nedat mu sancu na toho cloveka vykocit, ale to treba predvidat, a stopnut uz ked sa vyskocit chysta, nie ked uz skace.
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Neovladatelne stena pri styku s ludmi

Poslaťod aNeMiC » Pon 24.11.2014 18:11

Renata, ako ktorý pes. Kým pes nevie základnú poslušnosť, zbytočne by človek psa dávala sadnúť. Keď už pes vie, že ak bude sedieť až do odvolania, nevyrazí po návšteve - ako si už spomínala :-)
...Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today...
aNeMiC
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 554
Bydlisko: ♡ Rajecká dolina ♡

Re: Neovladatelne stena pri styku s ludmi

Poslaťod hugo :) » Štv 27.11.2014 14:50

merri píše:Naucil by sa to, ak by to vyzeralo tak, ze vidi cloveka - povel - jeho sadnutie - odmena hladkanie. Postupom casu pri dostatocnom pocte opakovani zacat povel vypustat, ked to pre psa bude uz zautomatizovany postup a bude to sadanie ponukat.
Offtopic: neviem povelovať psa, ktorý je taký naradostený že na povel nereaguje. keď mu položím ruku na chrbát, trocha pohladím smerom nadol a jemne zatlačím, už tam tá reakcia je. tak môžem maximálne vydať povel a popritom manuálne mu pomôžem... mimochodom keď bol šteňa, spravila som chybu: netrvala som na zotrvaní v povele, dal riťulu na zem a hneď vstal. potom som to naprávala. v kľudnom prostredí nie je problém, sedí kým mu nedám voľno. ale keď je takto mimo, tak nevydrží. neničím tým povel "sadni" , keď som ho ešte nepreniesla do takto vzrušivého prostredia? :nwm:
Obrázok
hugo :)
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 385

Re: Neovladatelne stena pri styku s ludmi

Poslaťod merri » Štv 27.11.2014 17:24

Samozrejme treba naroky zvysovat postupne, nevydam povel ked viem ze ma pes nevnima. A ked chcem ucit nejake spravanie v takejto situacii, prave vtedy treba s tymi narokmi dobre narabat a poznat si psa, jeho reakcie, to ci vnima alebo nie. Podla toho vyberat vzdialenost od zaujmaveho objektu, v ktorej budem so psom daco robit, neprestrelovat to, tym psa kludu clovek nenauci, ked ho pri kazdom okoloiducom necha zajst tak daleko, ze pes nevnima. Zastat vzdy v takej vzdialenosti kde povel sadni uspesne zvladne, a az ked to po x opakovaniach v danej vzdialenosti s prehladom zvlada, naroky zvysit.
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Neovladatelne stena pri styku s ludmi

Poslaťod Bad » Štv 27.11.2014 17:46

hugo :) píše:v kľudnom prostredí nie je problém, sedí kým mu nedám voľno. ale keď je takto mimo, tak nevydrží. neničím tým povel "sadni"

hugo, v takových případech je důležité dát psu včas uvolňovací povel :no:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Neovladatelne stena pri styku s ludmi

Poslaťod hugo :) » Štv 27.11.2014 21:10

Offtopic: merri, my nemáme problém pri okoloidúcich, tých zvládame v pohode, ale keď dochádza priamo ku kontaktu. a ja neviem, kedy a kto ma osloví že chce psíka pohladiť, teda neviem ani tú vzdialenosť medzi ním a ľuďmi podľa potreby zvyšovať či znižovať, čo sa ani prakticky pri pohladení nedá...
inak počas môjho vyše ročného viac - menej neúspešného psíčkarenia som pochopila, ako krok po kroku treba zvyšovať nároky, resp. na ďalší krok ísť až keď má aktuálny level perfektne zmáknutý... ale čo som doteraz nepobrala, a stále som sa chcela spýtať: čo ak nastane situácia, keď potrebuješ od psa určitý úkon, napr. aby si sadol, ale za takých rušivých podmienok, o ktorých vieš, že nie je schopný povel splniť? polopate: učiš psa sadnúť (ľahnúť) na povel, čo aj spĺňa v doma, na záhrade, medzi ľuďmi ktorí sú v určitej, pre neho akceptovateľnej vzdialenosti. zrazu ideš za vetom, on potrebuje aby si pes sadol (ľahol) no vieš že je to pre jeho hlavičku veľa rušivých podmienok (viacej ľudí na jednom mieste, neznáme prostredie, štekot cudzích psov v čakárni, vôňa chémie v ovzduší)? ako vysvetliť?

bad: ja práveže potrebujem v tejto situácii, aby pes ostal sedieť :lol:
teda u môjho je ten problém že sa natoľko teší ľuďom, natoľko sa vrtí a otáča ako paragraf, že by bol schopný hlavne tie detičky sotiť na zem... preto chcem aby ostal na rici v kľude. pre neho je ťažká asi prvá pol minútka, potom sa skľudní a užíva si hladkanie. u nás to vyzerá tak, že keď prídu za mnou a spýtajú sa či môžu huga pohladkať, ja ich poprosím aby chvíľku počkali, manuálne psa posadím (asi nemusím vravieť, že pri takom veľkom psovi na silový nátlak ani nemôžem pomyslieť teda žiadny vrestling sa nekoná) a potom ich pustím k psovi. bez povelu, len aby vytvoril rutinu: prídu za nami - ja sa porozprávam - on si sadne - pohladia ho. mala som pocit, že začína chápať čo chcem, lebo sa stalo, že keď sa blížil kŕdeľ detičiek cca 5-8 ročných, sám od seba sa posadil. skoro mi sánka spadla, viem že prekonal sám seba, aj som ho do neba vychválila :lol: ale potom som natrafila na tĺkov, čo sa doslova bez opýtania prirútili za nami, peso sa mojkaniu tešil a aj keď sme hneď odtiaľ odišli, došlo mu že k tomu aby dostal vytúžené pohladenie nepotrebuje nič spraviť. tak prečo by robil, však? :ach: a moja snaha bola pohnojená, začíname odznova...
Obrázok
hugo :)
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 385


Späť na Riešenie problémového správania sa psov