Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Sponqa » Štv 10.03.2016 14:10

Ahojte,
viem, že táto téma má už 67 strán a ja ju už viem nespamät, predsa sa pokúsim podeliť s mojím problémom.
Máme sučku bišóna, 6 mesačnú, máme ju od 8. týždňov. Ja som pracovala doteraz homeoffice, pričom som ju na krátke intervaly nechávala samú doma. Popritom sme cvičili klasickým spôsobom vychádzanie z bytu, predlžovanie po minútkach. Ja už po 4 mesiacoch musím nastúpiť na 4 hodiny do práce. Bola u nás aj prof. trénerka, vraj robíme nácvik správne.
Náš problém je nasledujúci - po 4 mesiacoch sme sa takmer nikam nepohli. Naša sučka je všeobecne veľmi ustráchaná, citlivá, čo sa nám darí redukovať vďaka je pažravosti (spájame napr. hluk - auto s odmenou). Efekt to nejaký minimálny má. Problém je s nechávaním doma osamote. Vyje, breše, kňučí, je veľmi hysterická. Je to peklo a my si už nevieme dať rady. Vyskúšali sme už všetko. Po 3 mesiacoch tréningu (chodenie preč z bytu, po pár sekundách vrátenie, postupne predlžovanie) každý deň sme sa dostali na 5 minút. Aj to nie vždy. Niekedy je v kľude, inokedy vyvádza aj tých 5 minút (vojdem len ak je ticho min. pár sekúnd). Naša frustrácia je už neuveriteľná, nemôžeme sa nikam pohnúť. Mám pocit, že každý deň začínam s výchovou odznova (vždy musím začať od sekúnd).
Samozrejme, keď je sama doma hneď sa vyšpiní, nedemoluje byt. Ak ju zavriem do vedľajšej miestnosti ak som doma, je v pohode, pospinká si. Sledujeme ju cez skype, ale bolo nám od trénerky povedané, že sa k nej nemáme prihovárať ani ju nekarhať za vytie/kňučanie.
Máme aj klietku, tú používa len keď sme doma, nezatvárame ju do nej, lebo na to si nikdy nezvykla. Keď je sama doma má zapnutú telku, hry (schovávame jej granulky do vysokého koberca). Nelúčime sa, nevítame.
Je tu niekto taký, čo vyskúšal aj inú metódu pri tak tvrdohlavom a citlivom psovi? Chceli by sme k nej parťáka, ale až keď vyriešime jej výchovu.
Ďakujem za radu.
Sponqa
Okoloidúci
 
Príspevky: 6

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod elfinka » Štv 10.03.2016 15:10

Nemam osobnu skusenost, ale na fb som od jednej trenerky zachytila fintu. Ze jej pes bol sialeny separacny uzkostnik, a pomohlo naucit ho odlozenie take ze bol priviazany voditkom v inych situaciach, a toto potom zafungovalo aj ked musela odist z domu. Proste pes dostal voditko a priviazala ho napr. o postel. To voditko mu dalo istotu ze sa panicka zase vrati, ved je to cvik ako vzdy inokedy a tak miesto vyvadzania lahol a spal. Takze skus vymysliet nejake menej konvencne riesenie, ked nefunguju standardne postupy, co by mohlo psika presvedcit, ze sa naozaj vratis.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Lindchen » Štv 10.03.2016 15:27

Browník mal takto vodítko, ale nebol uviazaný, len ho mal na obojku. Skutočne bol pokojnejší a menej štekal, resp. po čase prestal, ale k tomu dopomohlo aj to, že sa tam začal cítiť bezpečne.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod hriva » Štv 10.03.2016 20:51

To uviazanie je dobrý nápad
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Zvlastne chovanie

Poslaťod wewerica » Uto 12.07.2016 9:20

ahojte, pacnem to sem kedze sa mi nechce zakladat novu temu...a nadpis ,,Zvlastne chovanie" sa mi k tomuto problemu celkom hodi.
Ide o toto.... mam dvoch krizencov, mensich, su ako dvaja nerozlucny bratia, vsade spolu chodia a co viac su na mne naozaj zavysly, stale ma sleduju, vsade chodia za mnou atd, a tu je asi ten problem...mensi - Dejvy ked som ho brala z utulku bol bojazlivy, vsetkeho sa bal, veci,ludi,psov,hluku atd...teraz je to uz o dost lepsie ,ale stale socializujeme...a v poslednej dobe zacal robit to, ze ked ja niesom doma, je taky ,,bez zivota" ze len lezi v pelechu cely den, akokeby na mna cakal kym pridem domov, nehra sa ani s druhym psom, ani na mojich rodicov nejako nereaguje, ide sa ked tak len von vyvencit, a tu je problem kedze ja chodievam na cele vikendy prec a niekedy aj viac, za dva tyzdne ma caka tyzdnova dovolenka a teda nechcem aby cely tyzden len lezal v pelechu :ua: co s tym? ako sa s tym da pracovat?
Dakujem za rady.
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: Zvlastne chovanie

Poslaťod Vikiki22 » Uto 12.07.2016 11:43

My máme podobný problém. Len ja to mám viac menej s oboma babami. :ach: Závislosť je sviňa... Ja by som navrhla menej kontaktu s tým psom, nech sa trochu osamostatní. Zo dňa na deň to ale nebude.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Zvlastne chovanie

Poslaťod wewerica » Uto 12.07.2016 11:53

co znamena menej kontaktu? pol dna som v praci ked pridem sa s nimi akurat tak privitam, ideme na prechadzku,mozno trochu pocvicime alebo tak a potom si len ,,nazivaju" doma :lol:
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: Zvlastne chovanie

Poslaťod wer » Uto 12.07.2016 12:01

a ostatni clenovia sa im nevenuju? aj ked aj to venovanie sa je otazne. lebo to nestaci, ze ho len tak zoberu von, alebo mu hodia mlsku doma... ale tak to tazko, ked je clovek na psa v podstate sam...
ja mam to iste. a teda, na viac ako na 2-3 dni som prec bez neho vlastne ani nebola. :haha: a ked je s nim mama, tak aj tak vyckava mna... ale tak tych par dni prezije v pohode. aj ked cakajuc. :lol:
pokial neumrie od hladu, tak by som to neriesila extra... hlavne mas aj malo casu. a ono zas mozno, ked to bude taka dlhsia doba, tak ho to prejde
Naposledy upravil wer dňa Uto 12.07.2016 12:03, celkovo upravené 1
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Zvlastne chovanie

Poslaťod Vikiki22 » Uto 12.07.2016 12:01

Hm. Ja neviem. Menej si ho všímať všeobecne.? :nwm:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Zvlastne chovanie

Poslaťod wewerica » Uto 12.07.2016 12:05

Veru nevenuju, ved rodicia poznas to, ze by zobrali psov na prechadzku alebo tak nehrozi...este ze mame velky dvor a zahradu :no:
mne ho len bolo luto, v poslednej dobe ako pridem domov po vikende tak rodicia mi hovoria ze zase cely vikend prelezal v pelechu, hladny by neostal, vencit sa ide von, tak asi fakt to nejako nema zmysel riesit...ten druhy je v pohode, to je taka vterka, kto ho bude hladkat s tym je kamarat :lol:
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: Zvlastne chovanie

Poslaťod snusmumrik » Uto 12.07.2016 13:56

Ak je z útulku, asi nedá sa zistiť jeho predošlý život, ale pravdepodobne, keďže bol bojazlivý, sa na psieho kamoša a na teba naviazal ako na barličku, ktorá mu pomáhala v boji proti strachu. A nakoľko v uňho prebehlo sekundárne vpečatenie (primárne je v dvoch mesiacoch života) tak sa bojí, že zostane zase mimo svorky keď odídeš a keďže pes nemá časové vnímanie v našom ponímaní, každý tvoj odchod poníma ako na navždy. Na to treba čas, aby si zvykol, že sa vždy vrátiš. Keď budeš odchádzať, vždy mu daj povel (ja dávam "stráž", či idem na 10 min, alebo na dva dni) a bude vedieť, že zostáva s úlohou (aj keď jej nebude celkom rozumieť) na čas, kedy sa vrátiš, a že ty sa určite vrátiš.
snusmumrik
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 13
Bydlisko: Trenčianske Teplice, Košice

mojkanie

Poslaťod loren » Štv 14.07.2016 16:10

AHOJ NIKDE SOM NIC PODOBNE NEVIDELA TAK SA OPYTAM AKO TO RIESITE KED SA CHCETE S PARTNEROM.."mojkat''. Nase 4 mesacne stena inak zvyknute v nasej nepritomnosti byt zavreta v izbe, pri zavreti v nasej pritomnosti nenormalne skuci steka a skrabe dvere ...
loren
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 42

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Vikiki22 » Štv 14.07.2016 16:26

Toto novú tému nepotrebuje. Ide o klasickú separačnú úzkosť, len s tým, že ste vedľa v izbe. Kňučí, lebo vie, že ste tam a ono za vami nemôže. Naučiť sa to dá tak ako keď nie ste doma. Prečítajte si túto tému.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Ivan93 » Pia 06.01.2017 7:51

ahoj, neviem, ci moj problem patri prave sem, ale lepsiu temu som nenasiel. mame doma dvoch psov. 15-rocnu starenku (no stale vitalnu) a 4-rocneho junaka v najlepsich rokoch. ide o prechadzky, ktore obaja miluju, lenze maju na ne rozne naroky. babka preferuje kratsie a volnejsie (z nohy na nohu, obcas sa niekde pristavit), junec zas vydatne a dynamicke. maju "rozdvojku" a chodim s nimi spolocne, lenze obaja su nespokojni z vyssie uvedenych dovodov. rozmyslal som, ze by som s nimi chodil oddelene, ale cital som, ze psy by mali chodit na prechadzky spolocne. obcas sa stane (hlavne pri navsteve veta), ze jeden ide prec a druhy ostane doma. ten, ktory je doma, velmi vyvadza a je z toho deprimovany. spolu by som ich nechcel brat asi uz ani ja, lebo starka ma problemy s kostami (artroza) a potrebuje predsa cosi ine. co by ste mi poradili? dik.
Ivan93
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod wer » Pia 06.01.2017 7:54

Aaaaaaaaa. Od stenata toho "junaka" mali byt venceni aj zvlast! Ako si cvicil toho mladsieho - ci nijako? :ha: Och, och. Hned a zaraz ich naucit na oddelene prechadzky. Toto si ani neviem predstavit... A navyse ich mas na jednom voditku... :rip:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

PredchádzajúciĎalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov