Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod pigie » Str 08.07.2015 14:33

A co ste zmenili?
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10297
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Monika & Parsonky » Str 08.07.2015 14:39

Ráno majú otvorené dvere, my máme tiež otvorené dvere, pred našimi dverami je pelech, v ktorom môžu spať. Je tam len mladšia fena, tak ako som predpokladala, občas leží na prahu do spálne. Staršiu zatiaľ občas nájdeme spať v našej posteli, ale je to stále zriedkavejšie. Ona zároveň stále vchádza do spálne, ak je otvorená.

Offtopic: Teraz som zasa začala riešiť ten ich štekot, keď niekto zazvoní, príde chlap domov, príde návšteva a pod. Raz lepšie, raz horšie. Občas sú fakt chvíle kedy nemám na to nervy. Tie tak hučia, že by aj mŕtveho zobudili. :pac:
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Neustále štekanie

Poslaťod dusanka23 » Sob 14.11.2015 14:03

Ahoj, už dlhšiu dobu mám problém so svojim psíkom, ktorý stále šteká. To by samozrejme nebol problém, len susedia sa sťažujú, ževraj stále šteká keď nie sme doma a tiež niekedy aj v noci. Neviete niekto čo s tým? Ďakujem za pomoc.
dusanka23
Okoloidúci
 
Príspevky: 14

Re: Neustále štekanie

Poslaťod vavrena » Sob 14.11.2015 14:15

Ani v noci nie ste doma?
Má psík režim? Aký je starý, aké plemeno, aké aktivity s ním robíte?
vavrena
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Neustále štekanie

Poslaťod dusanka23 » Ned 15.11.2015 21:19

Je to 3-ročný kokeršpaniel...venujeme sa mu čo najviac sa dá, pravidelne sa s ním hráme, chodíme aj na prechádzky. V noci sme samozrejme doma, keď za ním prídem tak sa potom tvári ako keby to on ani neštekal, takže netuším o čo mu ide :-D Naozaj už neviem čo s tým, známy nám poradil nejaké protištekacie obojky, neviete niekto o tom niečo?
dusanka23
Okoloidúci
 
Príspevky: 14

Re: Neustále štekanie

Poslaťod Bad » Pon 16.11.2015 8:15

dusanka23 píše:venujeme sa mu čo najviac sa dá

no, zrovna tohle může být velmi kontraproduktivní.....není tak trošku rozmazlený?

dusanka23 píše:V noci sme samozrejme doma, keď za ním prídem tak sa potom tvári ako keby to on ani neštekal, takže netuším o čo mu ide

netušíš? No přeci o to, aby za ním někdo přišel :lol: , a naučil si tě pěkně :jop: (mimochodem, musí být v noci separovaný mimo?)

Učili jste ho nějak na samotu?

Zkus si přečíst tohle téma : viewtopic.php?f=88&t=21739
a ke štěkání jsou tady i další
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Neustále štekanie

Poslaťod dogisek » Uto 17.11.2015 12:36

Tiež si myslím, že je tak trochu rozmaznaný a dobre vie čo chce. :-D Inak čo si sa pýtala na tie protištekacie obojky, tak sestra to tuším mala (teda nie ona ale jej psík, chápeme sa :-D) tak sa jej môžem o tom opýtať viac
dogisek
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Neustále štekanie

Poslaťod dusanka23 » Sob 21.11.2015 12:57

Tak to ma ani nenapadlo, že by mohol byť problém v tomto...:/ a áno bohužial musí byť mimo domu z istých dôvodov
@dogisek to by bolo super keby si mi o tom zistila viac, celkom ma to zaujalo
dusanka23
Okoloidúci
 
Príspevky: 14

Re: Neustále štekanie

Poslaťod dogisek » Sob 21.11.2015 19:49

Tak teda pýtala som sa sestry, objednávala odtiaľto elektricke-obojky.sk/obojky-proti-stekaniu/ sú spokojní, ich psík ževraj šteká menej. Inak ak vybraný obojok nesadne, je možné ho vymeniť a to aj použitý. Dúfam že som pomohla. :-)
dogisek
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Neustále štekanie

Poslaťod hruska » Sob 21.11.2015 20:09

chodte uz kamsi s tou reklamou, kazdy druhy prispevok s odkazom na elektriku. Vas by som nou naprala :ach:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Neustále štekanie

Poslaťod dusanka23 » Sob 21.11.2015 20:46

Náhodou, ja som o tejto stránke ešte nepočula, ďakujem pozriem. :-) Inak ženy ďakujem aj vám za rady, inak by som si asi ani neuvedomila, že ho moc rozmaznávam...skúsim ho učiť viac samostatnosti..
dusanka23
Okoloidúci
 
Príspevky: 14

Re: Nicenie veci-nie je doma sama!

Poslaťod AlvinNZ » Str 03.02.2016 10:28

Ulfheiðr píše:Ono také to že psa pred odchodom vybláznim ako sa dá môže mať aj kontra účinok, ak je psík trochu aktívnejší, nebodaj pretáčavý trošičku v hlavičke, tak v tom bláznení dosť dobre môže doma pokračovať sám, najmä ak sa k tomu ešte pridá emócia z tvojho odchodu = tú úzkozť so seba vyblázni aj doma.
Tvoj odchod by sa mal odohrať práveže v klude, nie keď donesieš rozšanteného psa. Skôr aktivitu smerovať po tvojom návrate. Aktívneho psa nemáš šancu pred odchodom ráno za nejakú hodinu unaviť tak, aby potom "padol" a spal 8 hodín. SKôr ho akurát dostaneš do dobrých otáčok. "Padnúť a spať 8 hodín" sa skrátka musí naučiť. Všelijaké kostičky a hračky 99% psov po odchode vôbec nezaujíma.
Mne takto pes vystrájal, neničil, ale vyrevoval jak opičák. Najviac sa mi osvedčilo učiť ho tak, že krátke odchody, príchody, hore dole. Odídeš, prídeš, psa si nevšímaš, nevítaš sa, nelúčiš sa. A hlavne postupne. Tým sa stali pre neho odchody a príchody bezvýznanmné a pochopil, že sa vrátim. Ale trvalo to.

Presne takýto prípad máme aj my doma :ua: Zakaždým keď som ho chcel ráno poriadne unaviť, vyloptičkovať, vybehať, vyblázniť, dosiahol som len toľko, že sa poriadne naštartoval, prišiel domov a na miesto toho aby si ľahol a spal, zobral si loptičku a pokračoval v bláznení. Žiaľ sme momentálne v štádiu, že po návšteve mestskej polície musíme mať cez deň, kým sme v práci, psa na záhrade vo voliére a tiež je to len o revaní :ua: Je to 16 mesačný kríženec belgičáka a kráľovského pudla, čiže extrémne aktívny a spoločenský pes, ktorého za tú hodinku ránu nemám šancu unaviť do odpadnutia. Práve sa mi v poslednej dobe osvedčuje čím menej sa mu venovať, hlavne ráno pred tým, než ho zoberiem do voliéry. Každé jedno slovo, pohladkanie už spôsobuje to, že pri mojom odchode vystrája, šteká, reve. Večer je zase z celodenného stresu vo voliére poriadne psychicky unavený, čiže práve vtedy tiež po hodinovom venčení príde domov, ľahne a spí. Takto sa s ním po večeroch tie odchody a samota trénuje už veľmi ťažko - pravdu povediac ani ho už vtedy nechcem trápiť. Samozrejme hračky, špikové kosti a pod. veci "na zabavenie" psa nefungujú a ako mi aj viacero ľudí potvrdilo, nefungovala by ani psia spoločnosť. Jednoducho pes je naviazaný na mňa a "za každú cenu" chce byť so mnou. Osobne začínam mať podozrenie, že čím viac sa človek takýmto psom s labilnou psychikou venuje, tým je to len horšie a horšie. Už od samého začiatku sme to pokazili, keď sme sa príliš tešili z nového malého huňatého šteniatka (asi ako každý nový majiteľ, hlavne keď si donesie prvého psíka), on sa na nás neskutočne naviazal, hlavne aj kvôli zmene majiteľa v 5tich mesiacoch a toto sa už potom veľmi ťažko a veľmi dlho odbúrava. Teraz už pes veľmi ťažko pochopí, prečo sa mu venujeme menej, prečo ho furt nehladkáme atď. Žiaľ na tento stav si bude musieť zvyknúť, aj keby mu to trvalo niekoľko rokov, lebo inými riešeniami by boli adopcia či útulok a to by sme samozrejme nechceli.
AlvinNZ
Okoloidúci
 
Príspevky: 6

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod AlvinNZ » Str 03.02.2016 17:22

Čo sa týka elektrických výcvikových obojkov a špeciálnych protištekacích obojkov, žiaľ z vlastnej skúsenosti viem, že sú akurát tak na dve veci dobré :-(
Výcvikový obojok má že vraj veľkú výhodu, že pes si tresty nespojí so psovodom (čo mi prizvukovali na cvičáku) - ale práve to je ich najväčšia nevýhoda: pes nevie kto ho vlastne trestá a keď sa používa neodborne, ani to nevie, za čo je vlastne trestaný. Znamená to, že si pes nevytvorí prirodzený rešpekt voči svojmu pánovi, psovodovi a tým pádom ho bude poslúchať len vtedy, keď má nasadený obojok, alebo len v prítomnosti pána (vlastné skúsenosti!!!). Chýbajúci rešpekt je aj dôsledkom nesamostatnosti psa a toho, že nedodržiava stanovené pravidlá počas neprítomnosti svojho pána.
Protištekací obojok má podobný účinok, dokonca keď je pes nesamostatný a v neprítomnosti pána vystrája, ničí a hlavne teda šteká a zavýja, je v podstate v amoku, v pohode dokáže aj najsilnejšie elektrické impulzy odignorovať!!! Dokonca v našom prípade mal aj dobre hustú srsť okolo krku, takže účinnosť bola nula bodov - väčšinou aj píšu, že treba v takýchto prípadoch vyholiť miesto, kam sa prikladá obojok!
Na záver môžem z vlastných skúseností povedať, že ani výcvikový, ani protištekací obojok už nikdy v živote na žiadneho psa nebudem používať. Oveľa viac som dosiahol a za kratší čas s jednoduchou výchovou, napríklad podľa Desenského.
AlvinNZ
Okoloidúci
 
Príspevky: 6

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod pigie » Pia 05.02.2016 9:52

Osobne začínam mať podozrenie, že čím viac sa človek takýmto psom s labilnou psychikou venuje, tým je to len horšie a horšie.

Naprosty suhlas... Ja som sa doma psovi prestala venovat, hrat sa s nim, hladkat ho, nechcela som ho pri sebe, vykazovala som ho na miesto a nie aby sa na mna lepil. Odchody, prichody caste a kratke, najlepsie takmer neustale :haha: Ten pes sa potom tak nejak otrka. Len je to cloveku luto. Ale z vlasltnej skusenosti, ked ta citova vazba nie je taka silna a pes pochopi, ze ma lelzat a spat doma, tak potom som zase navratila iste veci spat, moze mi lezat na nohach, na gauci pri mne lezi, ked sa pozera telka, moze ma nasledovat atd... ALe uz so samotou problem nema (nevratil sa povodny stav) - resp. doma v klude, pochybujem, ze na dovolenke by som ho mohla nechat sameho a bol by ticho - ale zase to nepotrebujem. Ale toto ochladenie voci psovi podla mna vela urobi v rieseni separacnej uzkosti. A tiez panov pach. Moj pes, vzdy bud na posteli alebo na gauci, kde liham/sedavam. Kamaratke pomohlo nechavat kus oblecenia, ktory predtym mala na sebe... A vsetko rano v klude, bez emocii, takmer si nevsimat. Ja ked si prestavim, ako na zaciatku sa mi rval pred dvere, aby sme ho len doma nenechali a teraz ked vidi, ze ideme prec bez neho, tak v klude si odkraca niekam... Proste nepovedala by som, ze sa to da, ale boli to mesiace a to som bola na materskej, takze som sa tomu naozaj plne venovala... Neviem si predstavit toto davat, keby som bola v praci... To nedam...
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10297
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Vikiki22 » Pon 08.02.2016 17:26

Našla som jednu zaujímavú štúdiu o separačnej anxiete. Síce po anglicky, ale oplatí sa prečítať: http://journals.plos.org/plosone/articl ... ne.0141907 :yes:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

PredchádzajúciĎalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov