Neovládateľný pri stretnutí s iným psom

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Neovládateľný pri stretnutí s iným psom

Poslaťod mirec2308 » Pon 11.11.2013 8:47

Zdravím Vás,
sme vlastníkmi 6 mesačnej labradorky Lilly. Máme ju v byte, sme veľmi šťastní, že ju máme, poslúcha na základné povely, už aj nejaké na viac, rada aportuje, zabaví sa hľadaním hračiek, krásne sa hrá s deťmi. Len máme jeden problém, s ktorým by sme chceli poradiť. Keď sme na prechádzke a chodník je voľný, ide pekne pri nohe, prípadné oňuchá nejaké kúsky a to je všetko. Ale keď sa blíži pes zalahne, keď už je v blízkosti, tak vtedy vyštartuje a začne byť neoládateľná. Točí sa na mieste na vodítku, chce sa zbaviť obojku prostre je ako v tranze a nedá sa ničím ukľudniť. Je nám jasné, že sa chce s tým druhým psom hrať, ale táto situácia sa stáva neovládateľnou. Potrebovali by sme poradiť nejaký postup, ako ju a hlavne NÁS naučiť zvládať tieto situácie, aby sa skľudnila, prípadne sa so psom len oňuchala a každý išiel svojou stranou. Ďakujem za každú radu a podnet.
mirec2308
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 20
Bydlisko: Levice

Re: Neovládateľný pri stretnutí s iným psom

Poslaťod Ivanka.P » Pon 11.11.2013 9:21

To robí až teraz v pol roku? Dovtedy psov ignorovala? Má aj možnosť pohrať sa s inými psami?

Mám pocit, že vám to začalo vadiť až fenka nabrala trochu na váhe :no: Verím, že toto chovanie je dosť nepríjemné, no naozaj to pre šteňa nieje nič zvláštne, proste sa chce hrať. No ja by som sa práve stretu s inými psami nevyhýbala, skôr by som si našla nejakú partiu na venčenie. Len treba dať pozor, aby týmto hrŕŕŕŕ spôsobom nejakého staršieho psa nenahnevala. Nie každý pes má náladu na neohrabané velké šteňa. :no: sama som zvedavá čo ti poradia ostatní :yes:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Neovládateľný pri stretnutí s iným psom

Poslaťod Lavazza » Pon 11.11.2013 9:58

ja svoju nenechám vyštartovať. Už keď vidím že je zaľahnutá na zemi, otočím ju a ideme iným smerom. Po chvíli sa otočíme a keď je "civilizovaná" nechám ju sa oňuchať s iným psom, prípadne aj pohrať. Naučila sa to pomerne za krátku dobu a rozblázni sa len s šteňuchami ako je ona. Starších psov nechá na pokoji. Ja to mám však ľahšie, lebo naša váži 4 kg :lol: - keď treba vezmen ju na ruky.
Obrázok
Lavazza
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 50

Re: Neovládateľný pri stretnutí s iným psom

Poslaťod mirec2308 » Pon 11.11.2013 11:46

Ivanka.P píše:To robí až teraz v pol roku? Dovtedy psov ignorovala? Má aj možnosť pohrať sa s inými psami?

Mám pocit, že vám to začalo vadiť až fenka nabrala trochu na váhe :no: Verím, že toto chovanie je dosť nepríjemné, no naozaj to pre šteňa nieje nič zvláštne, proste sa chce hrať. No ja by som sa práve stretu s inými psami nevyhýbala, skôr by som si našla nejakú partiu na venčenie. Len treba dať pozor, aby týmto hrŕŕŕŕ spôsobom nejakého staršieho psa nenahnevala. Nie každý pes má náladu na neohrabané velké šteňa. :no: sama som zvedavá čo ti poradia ostatní :yes:


Nerobí to po polroku, presne, začína to vadiť váhou. Čím je väčšia, tým sa okruh psov na hranie zužuje. Väčšina sajej bbojí a tak isto aj majitelia, keď sa tak rozsanti. Ale je ešte pár psov s ktorými sa parádne vybeha A dokonca pri nich nerieši ani tú reakciu, že na nich skáče. Proste len totálne nahanacky A sprinty.
mirec2308
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 20
Bydlisko: Levice

Re: Neovládateľný pri stretnutí s iným psom

Poslaťod hruska » Pon 11.11.2013 11:53

u mna to bolo to iste, pes ked videl ineho psa, bol cely bez seba, tiez salela, pistala, rvala sa za nim. Len moja uz bola starsia, cvicila som dosledne poslusnost, ocny kontakt, najprv bez psov, potom postupne blizsie a blizsie k psom, ani dnes to nie je idealne, lebo som leniva na poslusnost, ale vie prejst v pohode, obcas si ani nevsimne, ze prechadzame okolo ineho psa.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Neovládateľný pri stretnutí s iným psom

Poslaťod Bad » Pon 11.11.2013 12:46

Mirec, určitě ji nauč, že si půjde hrát až odměnou za splnění povelu - dáš např. "k noze" (s očním kontaktem, jestli už máte) a až krásně splní povel, tak ji za odměnu pusť hrát s druhým psem. Samozřejmě platí - s druhým prověřeným psem a po domluvě s majitelem druhého psa! Pokud druhý pes nebude z jakéhokoliv důvodu pro hru vhodný, za odměnu si s ní pohrej ty (a tou hrou ji odveď pryč od druhého psa).
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Neovládateľný pri stretnutí s iným psom

Poslaťod anetulik » Ned 15.12.2013 11:28

Všetko sú to chyby v socializácií ... ja mám tiež labradorku :smile: Choď stále so psami na prechádzky, a keď pôjde okolo pes daj si na vodítko pretože je jasné že keď labík uvidí iného psa sa za ním rozbehne lebo sa chce hrať :lol: (prípadne biť ale to vo výnimkach)
Je to povahou labradorov :ua: S tým mi nič neurobíme :nwm:
anetulik
 

Re: Neovládateľný pri stretnutí s iným psom

Poslaťod mirec2308 » Pon 30.12.2013 7:00

anetulik píše:Všetko sú to chyby v socializácií ... ja mám tiež labradorku :smile: Choď stále so psami na prechádzky, a keď pôjde okolo pes daj si na vodítko pretože je jasné že keď labík uvidí iného psa sa za ním rozbehne lebo sa chce hrať :lol: (prípadne biť ale to vo výnimkach)
Je to povahou labradorov :ua: S tým mi nič neurobíme :nwm:


Chyby v socializácií, veď bola každý deň v kontakte s inými psami, hrávala sa s nimi. A bez voditka s ňou chodiť nemôžem, lebo bývame v meste.
mirec2308
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 20
Bydlisko: Levice

Re: Neovládateľný pri stretnutí s iným psom

Poslaťod kives » Pon 30.12.2013 7:38

mirec, riaď sa tým, čo písala Bad.
Bad píše:Mirec, určitě ji nauč, že si půjde hrát až odměnou za splnění povelu - dáš např. "k noze" (s očním kontaktem, jestli už máte) a až krásně splní povel, tak ji za odměnu pusť hrát s druhým psem. Samozřejmě platí - s druhým prověřeným psem a po domluvě s majitelem druhého psa! Pokud druhý pes nebude z jakéhokoliv důvodu pro hru vhodný, za odměnu si s ní pohrej ty (a tou hrou ji odveď pryč od druhého psa).

je to jednoduché a funguje to.
to, že je to povahou je výhovorka. je to o prístupe a ty to zjavne chceš riešiť, nenechaj sa odradiť.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Neovládateľný pri stretnutí s iným psom

Poslaťod Margita » Pon 30.12.2013 10:44

chyba v socializaci to vobec nemusi byt,ja mam tiet dost divokych psov :lol: len maju nastastie po desat kilo jeden
prvy je "ramenar" :lol: vidi psa,hned sa paprci a robi ramena,druhy je hysterik,vidi psa a zacne skucat ,druheho mam kratko ten sa este nauci
ale s prvym robim tak ze casto pamlskujem,len tak pre nic za nic mu dam pamlsok vela krat za prechadzku,hlavne ked nikde nikoho,ked nema ziadne rozptylenie a viem ze sa bude sustredit a pamlsok vezme,ked ide pes tak pokial sa da ho na seba uputavam a pamlskujem,ked sa da sa vyhneme oblukom a cely cas si pyta pmalsky,tak len zere zere e nevnima co sa okolo deje :lol: ked sa vyhnut neda,tak v urcitom bode si zavrieskat ale potom sa hned na mna otoci a pamlskujem,cize vyzera to uz tak ze intenzita a cas venovany vrieskaniu sa o dost znizila ,a hlavne ked sa blizi pes uz vie ze je vacsia pravdepodobnost ze ten pamlsok dostane,
pri druhom mam postup rovnaky,az na to ze on na pamlsky zatial az tak divy nie je,tak sme uplne na zaciatku zatial
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Neovládateľný pri stretnutí s iným psom

Poslaťod Poshtola » Ned 11.05.2014 16:53

mirec2308 píše:Zdravím Vás,
sme vlastníkmi 6 mesačnej labradorky Lilly. Máme ju v byte, sme veľmi šťastní, že ju máme, poslúcha na základné povely, už aj nejaké na viac, rada aportuje, zabaví sa hľadaním hračiek, krásne sa hrá s deťmi. Len máme jeden problém, s ktorým by sme chceli poradiť. Keď sme na prechádzke a chodník je voľný, ide pekne pri nohe, prípadné oňuchá nejaké kúsky a to je všetko. Ale keď sa blíži pes zalahne, keď už je v blízkosti, tak vtedy vyštartuje a začne byť neoládateľná. Točí sa na mieste na vodítku, chce sa zbaviť obojku prostre je ako v tranze a nedá sa ničím ukľudniť. Je nám jasné, že sa chce s tým druhým psom hrať, ale táto situácia sa stáva neovládateľnou. Potrebovali by sme poradiť nejaký postup, ako ju a hlavne NÁS naučiť zvládať tieto situácie, aby sa skľudnila, prípadne sa so psom len oňuchala a každý išiel svojou stranou. Ďakujem za každú radu a podnet.



my máme presne rovnaký problém s Enorkom, so skoro všetkými psami ktoré na vychádzke stretneme sa chce hrať. Občas aj presne takto isto, keď vidí ísť oproti psa, zaľahne, hlavu pri zemi, pes sa priblíži, Enor vyštartuje, ňuchá a už sa chce len hrať a hrať (to zaľahnutie si neviem vysvetliť, ak niekto viete, čo to znamená tak napíšte). Má okolo roka, čiže ešte má šteňaciu povahu (aspoň teda v týchto situáciách...). Pokiaľ je ten druhý psík tiež na vodítku a majitelia si ho berú preč tak je to celkom v pohode, akurát tak sa stihnú len oňuchať ale rozšanteniu na hru u Enora nedojde (skučí, ale aspoň nerobí vývrtky na vodítku). Ale keď sa stane, že Enor je na vodítku, ale druhý psík na voľno (a majiteľ si ho nevšíma, ako sa nám včera stalo s jedným mladým westíkom) tak ten ho len provokuje a Enor šalie, skáče, vykrúca sa..Sa nám to stalo včera dvakrát s tým istým psom, nechápem ako môže byť niekto tak netolerantný, bez štipky empatie, videli že sa vraciame, psíka si mohli pridržať aby znovu nedobehol a nedráždil toho nášho..nespravili to...

Momentálne cvičím Enora na chôdzu pri nohe bez ťahania (horkoťažko...ťahá dosť, ale už zistil ako sa má správať aby dostal odmenu), klikaním, keď ide pekne pri nohe + očný kontakt, tak mu kliknem a odmením. Budem postupne skúšať viesť jeho pozornosť na mňa i v takýchto situáciách, no a dúfam, že sa z toho "vycvičíme" a vyrastieme...Som rozmýšlala i že možno skúsiť povel sadni keď ide pes, a klikať a odmienať pokiaľ pekne vydrží sedieť.
Poshtola
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 32
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Neovládateľný pri stretnutí s iným psom

Poslaťod straka17 » Ned 11.05.2014 18:07

A čo privolanie? Dať na stopku, nech sa hrajú a skúšať odvolávať pomocou stopky. Nám sa to v šteňacom veku osvedčilo a z hry ho odvolám aj teraz (labrador, ľudomil).
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Neovládateľný pri stretnutí s iným psom

Poslaťod meilasse » Uto 02.02.2016 2:52

Ahoj,odhodlala som sa prispiet na toto forum tiez, skusim trochu oprasit tuto zabudnutu temu a vopred sa ospravedlnujem za pridlhy prispevok – o to viac si budem vazit ak si ho niekto precita a pripadne bude vediet poradit.

Tri mesiace dozadu som adoptovala 10mesacnu fenu (zakrpateny x NO) a situacia je taka, ze momentalne mam docasne na kratke obdobie aj 1,5 roc krizenca (srny, haha) - aktualne je u mna treti den.

akym sposobom postupovat pri zblizovani tychto dvoch psov, skor, ako sa vzajomne pozabijaju ? Fena je extremne strestena a neustale az naozaj neznesitelne nechce dat psovi dychat, stale nanho skace, hryzie, blazni sa, ale nemysli to agresivne – len sa chce hrat no jej prejav je az nasilny( a nechce prestat). Pes je kastrovany, ale taktiez poznaceny zlou socializaciou v mladom veku a tak si psov vybera, s fenami vsak vraj nikdy problem nemal. Na moju samozrejme vrci az vybieha a snazi sa ju „varovat“ a trochu prudsie (hryzenim, vrcanim) odohnat, co vsak ona uplne ignoruje a tak to zachadza do stadia, kedy pes sa do nej dost agresivne pusta a ona hlava-nehlava po nom dalej poskakuje a ma jeho varovania uplne na haku. Este sa nedostali do situacie, ze by sa pobili nejak extremne, lebo boli od seba vzdy v najhorsom hned oddeleni. Von spolu funguju, ked mam oci nonstop na stopkach a venujem im celucicky cas- ze su stale zamestnani nejakymi povelmi, funguju na pamlsky, vtedy obaja nic neriesia. Ako nahle im na coilen 5 sekund dam „volno“ ze zrazu fena zisti, ze nema co robit, opat ide po nom (dost narocne cele dvoj a troj hodinove prechadzky a vence ich stale niecim zamestnavat bez vydychnutia)
V byte je situacia rovnaka avsak o dost horsia tym ze je to mensi priestor kde spolu musia fungovat. pokial niesu nonstop pod fakt stalym dozorom, fena neda pokoj a strha sa z toho dalsia agresivna mela. Nieco take ako nechat ich momentalne spolu samych doma je naozaj uplne nerealne. Samozrejme snazim sa ich ucit spolu fungovat – oni sa dokazu ignorovat, dokazu sediet v pokoji vedla seba ale len dovtedy, ked po nich nieco chcem alebo ked su zaujati hrackou/mlskou. Pri kazdej prvej moznej prilezitosti nanho fena stale vybieha, pricom on jej pritomnost naopak nevyhladava – skor od nej chce mat pokoj. Mozno je to len nejaka jej prvotna reakcia a po par dnoch co si zvykne ho prestane terorizovat, ale jej spravanie pri psoch je v 80 percentach vzdy taketo a psov si vybera. Niektorych ocucha a necha ich tak, su pre nu nezaujimavi, a su taki (ako tento) ze im nechce dat pokoj.
Teraz neviem, ci je vhodne fenu potrestat zatvorenim do klietky pripadne do inej izby, aj ked realne ich neviem v byte nejak extra oddelit, jedine ze by som jedneho z nich zavrela do kupelne ( :ha: ). Fena je naucena byt v klietke uplne kludna, na noc bola zatvorena, aj ked neviem ci to bolo spravne rozhodnutie (?) ked prakticky ten pes je vlastne „docasna navsteva“ a ona je „domaca“ a pritom prave ona musela byt zatvorena a on navolno (neviem ci to ona vnimala z tohto pohladu). Korigovat a usmernovat ju vodzkou dopadlo tak, ze je schopna sa na nej aj obesit, len aby sa k nemu dostala (a na napnutej vodzke bola este dvakrat tolko neznesitelnejsia ako na volno, to nereagovala uz ani na pamlsok ci hracku a viac ju hecovalo ze ona je na vodzke a on nemusi), naopak ked on je na vodzke a ona navolno, kruzi okolo nas a provokuje- stipe ho, hryzie ho, vrci, beha strestene dokola a „nervaci“… chapem ze chyba sa stala niekde pri jej socializacii a ze tam bolo nieco zanedbane, fenu mam treti mesiac, robila to od sameho zaciatku a naprava takehoto chovania pre mna ako laika je velmi tazke. Neviem, ako inak postupovat, aby som v jej ociach ostala ako autorita ale zaroven aby ona nestratila svoje postavenie doma vo svorke, ked napr ako som vyssie uviedla ona ako clen domacnosti bola zatvorena na noc v klietke a on v jej ociach prakticky ako votrelec bol volne pusteny a ci to nebola chyba. Moja otazka je nasledovna:
Ako by ste v mojom pripade v rovnakej situacii postupovali vy ?
Mam psy oddelovat a na prechadzky s nimi chodit na striedacku ?
Urobilo by sarapatu nechat psa "nech mladej vysvetli sam" (pretoze mam pocit, ze si neuvedomuje, kedy "dost" saskovania a kedy uz fakt prepiskla a moje oddelenie od psa neberie vazne, mozno by zobrala vazne to, keby si to s nou pes vysvetlil sam a ona by zistila ako vypada skutocne varovanie "daj mi uz pokoj" ) ?
Je na nejaku socializaciu feny uz neskoro?


Citim sa ako ich otrok, je mi jasne ze potrebuju doslednost, usmernovanie a neustale opakovanie, ale tym, ze ich treba usmernovat kazdych 10 sekund .... :nwm:
S fenou planujem zacat s navstevami cvicaku kde bude mat vacsi kontakt so psami, lebo doteraz sa so psami stretava len na voditku, nakolko volne pustenu medzi psy ju pustit netrufnem a vacsinou na nu skoro vsetky psy vrcia, kedze s nimi „komunikuje“ strasne dotieravo az nasilnicky.
Len hlavne potrebujem vyriesit co najskor tento konkretny problem skor, nez nieco svojou neuvedomostou pokazim este viac.
meilasse
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Neovládateľný pri stretnutí s iným psom

Poslaťod elfinka » Uto 02.02.2016 16:41

Ahoj, tak zatial par postrehov ja ako zaciatocnik, nez sa toho chyti niekto znalejsi.

Urcite nenechavat psa nech si to riesi sam. Ja by som riesila len fenu, proste ked sa nevie vpratat do koze, tak dostane odlozenie, a pes si moze volne chodit po byte kam chce, ked ju nekontaktuje a ignoruje. A ked fena po uvolneni zacne robit bordel, tak znova... a znova.... Ja ked sa mi pes nevprace do koze pouzivam aj tu klietku, neni to za trest, je to proste povel ktory musi splnit. A chovanie nezlucitelne s tym co sa mi nepaci.
Ked robi bordel na prechadzke, mozes si ju chvilami pripnut o seba na postroji nech ta taha a vybija si energiu takto. Celkovo, ked je sialene divoka, tak ju skus viac unavit, fyzicky aj psychicky, nech potom doma je rada ze moze spat a na otravovanie psa ani nepomysli.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Neovládateľný pri stretnutí s iným psom

Poslaťod Lindchen » Uto 02.02.2016 16:50

Presne, to som chcela poznamenať, že klietka nie je trest a ni to tak psovi "neprezentovať", je to len fyzické oddelenie.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Ďalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov