Agresivita voči majiteľom

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod cobr4in » Str 23.03.2016 21:41

A prečo je zlé posilňovať sebakontrolu u psov, ktorí necvičia na skúšky?

Vodca svorky, tak podľa teba je to strašné, ja som sa s tým už zmieril.
cobr4in
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 34

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod Lindchen » Str 23.03.2016 21:43

Nehovorím, že je to zlé, ale neviem, či máš nejakú koncepciu pritom :lol: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod cobr4in » Str 23.03.2016 21:53

No veď to som už písal, jednak čaká v kľude namiesto vyskakovania a jednak tým, že som si presadil svoje, lebo vie, že žrať nedostane kým sa neukľudní (to mimochodom pochopil veľmi rýchlo), som si upevnil voči nemu postavenie a pomohlo mu to pochopiť, že som, ako to nazývate vy, predseda NSDAP. A zároveň sa tým precvičuje "zostaň", resp. sebakontrola, ktorú si spomenula. Je to rovnaké, ako so všetkými ostatnými pravidlami, ktoré musí samozrejme dodržiavať (srať na povel nemusí, ale nesmie vojsť dovnútra alebo vybehnúť bez dovolenia na ulicu, keď je otvorená brána). Ale keď som kvôli tomu podľa vás lámač psa alebo dokonca Hitler, tak asi nie som na správnom fóre.
cobr4in
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 34

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod elfinka » Str 23.03.2016 21:57

Pod buzeraciou som myslela to co si spravil po zavrcani - pes si vrkne lebo je neisty a boji sa ze mu to vezmes, a co sa nestane, ty mu to naozaj vezmes a opakovane... co sa tym asi naucil? Ze si sef? Skor to, ze je naozaj nebezpecne ked sa motas okolo plnej misky, lebo mu ju zjavne chces zobrat.

Pre psa sa nestanes sefom tym ze si budes dokazovat ze si sef, ale tym ze budes k nemu ferovy a zrozumitelny.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3326
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod cobr4in » Str 23.03.2016 22:03

Ja som to možno blbo napísal, ale vždy, keď poslúchne, tak ho pochválim a to aj v prípade toho vrčania - zavrčal, zoberiem misku, prestane vrčať, pochválim a vrátim misku. Alebo zavrčí, ľahni, poslúchne, pochválim a povel na žranie. Alebo strčím do nej ruku, nezavrčí, pochválim, vytiahnem ruku.

S tou poslednou vetou plne súhlasím, o to sa celý čas snažím.
cobr4in
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 34

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod Margita » Str 23.03.2016 22:05

no nemyslim,ze je dobre v spojitosti s vrcanim dat iny povel a psa pochvalit.sa mi to tam nehodi,
to nie je ako ze psovi sa nedari spravit stojku na hlave tak mu dam lahni a pochvalim ho nech nie je demotivovany
toto co robis ty mi pripada ako buzeracia
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod cobr4in » Str 23.03.2016 22:11

No mojím cieľom bolo práve mu ukázať, že keď nevrčí, tak sa nemusí obávať, že mu misku vezmem. T.j. že agresivitou sa k svojmu cieľu nedostane, zatiaľ čo poslušnosťou áno.
Ale to nerobím bežne, len keď náhodou takto na mňa zavrčí (stalo sa dvakrát), inak má kľud.
cobr4in
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 34

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod Renata » Štv 24.03.2016 8:56

Skus zaradit do toho vasho spoluzitia trosku viac dovery a kamaratstva a menej toho buzeracno kontroloneho sposobu, nemyslim to v zlom, len mat respekt a byt vodca, neznamena nebyt kamarat a neverit. ja dostat tolko povelov a prikazov pred tym, ako sa chcem nazrat, tak ma aj chut prejde. ja si myslim, ze si zareagoval v danej situacii zle. robil si okolo toho vela cavikov. to ze pes zavrci, ked nema je jedna vec, ale druha je, ze tym, ze to cele odpovelujes, zopakujes, skusas v danej chvili, tym len upevnujes to "zle", co si mal prejst s nadhladom. jedna vychovna miskou po hlave a dojedene, take to oznamenie, ze pes robi uplnu blbost.
tiez nerozumiem tomu, preco si upevnujes voci nemu postavenie? v tom by si mal mat jasno ty aj pes.
Maybe the reason I love animals so much, is because the only time they have ever broken my heart, is when they've crossed that rainbow bridge
Renata
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 932

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod Sunny » Štv 24.03.2016 10:15

Sa mi nedávno stalo čosi podobné - išla som Trixine prichytiť misku, lebo ju pri vylizovaní naháňala cez pol kuchyne. Zavrčala (kúsok od nej žral Manny, pre ňu nezvyklá situácia, väčšinou žerie sama v koterci). Dostala síce okamžitého zdrba a vyhodila som ju od misky, že toto sa nerobí - ale po chvíločke privolala a miesto ďalšieho skúšania a pchania rúk a brania misky a dokazovania si kto je king, som misku držala a prihadzovala jej tam dobroty. Skús to nabudúce tak, uvidíš ten rozdiel :no:
Pchať psovi ruky len tak do misky, aby sa naučil, je vážne blbosť a naučí psa presný opak, že niečo riešiť má. U mojich som toto nikdy neriešila, keď tak občas niečo prihodila, ale pridržala misku, nech sa im lepšie je, a ani jeden nikdy nič neriešil.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8296
Bydlisko: Morava

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod vavrena » Štv 24.03.2016 10:36

mrfenderjaguar píše:Ja som to možno blbo napísal, ale vždy, keď poslúchne, tak ho pochválim a to aj v prípade toho vrčania - zavrčal, zoberiem misku, prestane vrčať, pochválim a vrátim misku. Alebo zavrčí, ľahni, poslúchne, pochválim a povel na žranie. Alebo strčím do nej ruku, nezavrčí, pochválim, vytiahnem ruku.


Problém je, že tým nedocieliš, že vrčať prestane. Vrčať prestane, ak nebude mať obavu, že mu misku vezmeš. Vrčaním vyjadruje svoju obavu - a ty mu ju naplníš. K poslednej vete. Strčíš ruku, nezavrčí, pochváliš psa. Ako ho pochváliš? Slovne? Pes to ale ako pochvalu nemá, len vie, že ty si spokojný, ale odmena pre neho by v tej chvíli bola ďalšie prihodené jedlo.
Ak by si urobil postup, že si sadneš k miske, a postupne budeš do nej prihadzovať jedlo, a pes ho bude postupne jesť, bez ďalších cvikov či kontroly, jednoducho sa bude tešiť prihadzovanému, na sto percent pes po takýchto cvičeniach prestane vrčať.
Je to jednoduchá matematika - keď pes vrčí, vyjadruje obavu o svoje jedlo (inak niektoré psy vrčia pri jedle nonstop, a skôr sa v tom vyžívajú, než by chceli niekoho napádať). Ty mu neposiluj a nerozširuj jeho obavy, ale posiluj mu mienku, že tvoja prítomnosť pri jedle je dobrá. Ak toto docieliš, máš situáciu win-win a budete obaja super spoko.
vavrena
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Môj pes na mňa zavrčal

Poslaťod Tchor » Štv 24.03.2016 10:39

mrfenderjaguar píše:Ahoj,

mám NO, vyše rok a pol starý, veľmi priateľský a dnes počas žrania (žerie až na povel) mu z misky vypadla taká tá kalciová tabletka, tak som ju vzal a chcel vrátiť do misky, čím som mu tam vlastne vopchal ruku a v tom na mňa vyceril zuby a zavrčal (pozeral pri tom stále do misky). Potiahol som ho za kožušinu, ale stále vrčal, tak som mu dal "ľahni", na čo si síce ľahol, no stále neprestával ceriť zuby a aj po mne trochu chňapol, ale skôr len náznakom. Inak do očí sa mi nepozeral. Trošku som ho prepleskol a vyhrešil, to už prestal vrčať a misku som mu zobral, jeho vyhnal, trochu som mu aj pomohol nohou. Poodišiel tak meter, tam si ľahol a pozeral na mňa. Misku som schoval preč a jeho si nevšímal. Pár krát do mňa štuchol ňufákom, ale nevšímal som si ho, tak poodišiel ďalej, ľahol si a pozeral na mňa. Nechal som ho tak asi 10 minúť a potom som schválne skúsil misku vrátiť a počas žrania mu do nej znova strčiť ruku, tentoraz vyceril zuby už len náznakom, na čo som reagoval "nesmieš" a "ľahni". Zase poslúchol, ľahol a už nevrčal ani náznakom, akurát bol taký trochu našponovaný, alebo nesvoj, že sa mu ani moc nepáčilo, keď som ho pohladkal, že poslúchol. Síce na to nijak nereagoval, ale zjavne nebol úplne ok. Misku som mu zobral, ale hneď vrátil a ešte pár krát zopakoval pokus a už síce nezavrčal ani náznakom, ale prestal žrať, kým som tam mal ruku.


Kdyby vas nekdo buzeroval u jidla a dovolil vam jist jen na povel, byl jste neustale mirne hladovy a nikdy nevedel kdy vam to jidlo nekdo veme, byl by jste psychicky v klidu? Kdyz vam pes bude verit vrcet nebude, vrceni je nejiste ohrazeni se proti bezpravi at uz zkutecnemu nebo domelemu. To vrceni je vase chyba ne chyba psa, dostal jste psa do stavu kdy vam kolem zradla neveri.

Resenim je odbourat jakekoli "ritualy koem krmeni, nechat psa v klidu a po nejake dobe kdy se pes zklidni mu s tim zradlem obcas zaanipulovat. Pokud zavrci tak dokoncit manipulaci a psa se zeptat jestli si mysli ze tim vrcenim neceho dosahne. Hruba chyba jsou jakekoli tresty za vrceni, ale i uhnuti se. Uplne nejhorsi je kombinace - uhnout se a pak psa "napadnout".
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Môj pes na mňa zavrčal

Poslaťod Lindchen » Štv 24.03.2016 15:30

Tchor píše:Uplne nejhorsi je kombinace - uhnout se a pak psa "napadnout".

Toto vytesať do kameňa. Červená zóna, do ktorej nikdy neísť.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod cobr4in » Štv 24.03.2016 16:50

Renata píše:Skus zaradit do toho vasho spoluzitia trosku viac dovery a kamaratstva a menej toho buzeracno kontroloneho sposobu, nemyslim to v zlom, len mat respekt a byt vodca, neznamena nebyt kamarat a neverit. ja dostat tolko povelov a prikazov pred tym, ako sa chcem nazrat, tak ma aj chut prejde. ja si myslim, ze si zareagoval v danej situacii zle. robil si okolo toho vela cavikov. to ze pes zavrci, ked nema je jedna vec, ale druha je, ze tym, ze to cele odpovelujes, zopakujes, skusas v danej chvili, tym len upevnujes to "zle", co si mal prejst s nadhladom. jedna vychovna miskou po hlave a dojedene, take to oznamenie, ze pes robi uplnu blbost.
tiez nerozumiem tomu, preco si upevnujes voci nemu postavenie? v tom by si mal mat jasno ty aj pes.

Ak by som mu nedával najavo, aké má postavenie, nemal by v tom jasno a úplne prirodzene by postavenie vodcu zastal on, pretože čo pes neznáša je nejasná hierarchia.
Inak vôbec nie je pravda, že by som ho nebral aj ako kamaráta, možno to tak nevyznieva z toho čo píšem, ale nie je to tak, akurát sem píšem hlavne tie negatívne veci, kvôli riešeniu, preto to tak možno pôsobí.

Tchor píše:Kdyby vas nekdo buzeroval u jidla a dovolil vam jist jen na povel, byl jste neustale mirne hladovy a nikdy nevedel kdy vam to jidlo nekdo veme, byl by jste psychicky v klidu? Kdyz vam pes bude verit vrcet nebude, vrceni je nejiste ohrazeni se proti bezpravi at uz zkutecnemu nebo domelemu. To vrceni je vase chyba ne chyba psa, dostal jste psa do stavu kdy vam kolem zradla neveri.

Resenim je odbourat jakekoli "ritualy koem krmeni, nechat psa v klidu a po nejake dobe kdy se pes zklidni mu s tim zradlem obcas zaanipulovat. Pokud zavrci tak dokoncit manipulaci a psa se zeptat jestli si mysli ze tim vrcenim neceho dosahne. Hruba chyba jsou jakekoli tresty za vrceni, ale i uhnuti se. Uplne nejhorsi je kombinace - uhnout se a pak psa "napadnout".

Toto mi príde ako demagógia. Ja som to už písal, ale ešte raz - počas jedla žiadna "buzerácia", ako to nazývate, bežne neprebieha a má vtedy kľud, žerie vždy zhruba v rovnaký čas a v živote som mu žrádlo takto nezobral, takže náhodné vypadnutie tablety z misky a jej následne vrátenie s tým, logicky, nemôže mať žiadny súvis.
To, čo píšete vy, by platilo presne v opačnom prípade - počas jedla by som ho neustále otravoval, až by jedného dňa zavrčal.
Ďalšia vec, že pes nemá nikdy nič dostať "zadarmo" je známa vec a neviem, kde ste prišli na opak. Je úplne zrejmé, že len tak môže chápať svoje postavenie vo svorke a takisto tú "férovosť" jej vodcu, ako tu tiež zaznelo.
S tým, že vrčanie je moja chyba súhlasím a mám obavu, že je spôsobené práve tým, že som niekedy až príliš kamarátsky a asi nemá ujasnené svoje postavenie, pretože ako podriadený pes by si mal nechať s jedlom bez problémov manipulovať. Z toho dôvodu mi prihadzovanie jedla počas žrania príde ako riešenie dôsledku, ale nie príčiny.
cobr4in
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 34

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod hruska » Štv 24.03.2016 17:12

ano, urcite je tuzbou mnohych psov sefovat nam :lol:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Agresivita voči majiteľom

Poslaťod naja » Štv 24.03.2016 17:24

ako ja neznasam to slovo vodca v spojeni so psami :ach: .
a preco by pes nemohol dostat nieco len tak, zadarmo?
naja
Junior
 
Príspevky: 266
Bydlisko: Poprad, momentalne Tirol, Osterreich

PredchádzajúciĎalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov