Lovenie

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Lovenie

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 19.11.2007 16:48

Tema tu este nieje, takze ako sa vysporaduvate s lovenim?
U nas je to tak, ze ak zazrie "veceru", tak zacne skucat, vzdychat, plakat, skekat a vrieskat, cely sa klepe a vyraza danym smerom tak ze si je schoplny o postroj rebra dolamat, a lieta vo vzduchu, ked dorazi na koniec voditka, robi to s naprostym fanatizmom a razantnostou a nevnima vobec nic, vcetne bolesti. Toto je vec, s ktorou vobec neviem co mam robit, lebo ako viem ze psy lovia, ale tieto prejavy sa mi zdaju naprosto extremne. Aj v beznom provoze je jeho prah bolesti takmer nekonecny, neciti skoro nic. A v tomto tranze po nom mozem akurat "hodit tehlu" a aj to by podla mna uputalo jeho pozornost len asi na sekundu, to myslim na margo toho ze by som ho mala sklbnut voditkom na "prebudenie sa". Volne by som povedala ze mam vtedy na konci voditka vyskratovaneho robota. Nepomaha ani ked sa ho snazim zhaltovat v momente rozbehu.
Trva mu aj hodinu kym sa uplne ukludni, to jest pominu krcovite pohyby a cuk vsetko prekutravat, kam sa mu ta svina skovala :smile: . V akutnom pripade ho skratka zalahnem a pockam kym ten najvacsi osial prejde. Ale aj tak je potom este tu hodinu ako pocarovany.
Co vy na to?
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: hurá na lov!

Poslaťod Silwuska » Uto 20.11.2007 7:57

Úlfheidr píše:U nas je to tak, ze ak zazrie "veceru", tak zacne skucat, vzdychat, plakat, skekat a vrieskat, cely sa klepe a vyraza danym smerom tak ze si je schoplny o obojok aj priedusnicu dolamat, a lieta vo vzduchu, ked dorazi na koniec voditka, robi to s naprostym fanatizmom a razantnostou a nevnima vobec nic, vcetne bolesti. Toto je vec, s ktorou vobec neviem co mam robit, lebo ako viem ze psy lovia, ale tieto prejavy sa mi zdaju naprosto extremne. A v tomto tranze po nom mozem akurat "hodit tehlu" a aj to by podla mna uputalo jeho pozornost len asi na sekundu, to myslim na margo toho ze by som ho mala sklbnut voditkom na "prebudenie sa". Volne by som povedala ze mam vtedy na konci voditka vyskratovaneho robota. Nepomaha ani ked sa ho snazim zhaltovat v momente rozbehu.


Tak som to minimalne upravila ale je to presne o nas...ale moj este k tym zvukom pridava take knucave vrcanie...asi ako keby ste sa zo zavretymi ustami snazili povedat chrrrrrr a do to ho knucali (dlho som skusala jak to popisem) :lol: Ked s nim trhnem, tak s nim vlastne ani netrhnem, lebo ked stuhne 25 kilo tak to ma 50 kilo, takze jedine co by som mohla spravit je to ze by som ho zacala trieskat s traverzou po hrbe...ale na prechadzky traverzy nenosim :heh:

Ja tiez nevidim riesenie, jedine sa mi osvedcilo striehnut a sliedit a zbadat korist skor ako on...to si ho posadim k sebe, cupnem si k nemu a opakujem mu nesmies nesmies az domrtva...vtedy su tie excesy neny az take strasne, ale trase sa a robi chrrrr aj tak....
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod Aris » Uto 20.11.2007 11:55

Moja babka byva pri hore a srnky a jelene chodia pomaly az k domu. Vtedy je Očko ako na nozoch vyzera ako jezko a ide "lovit". Horsie je ked sme na prechadzke vtedy aj kedyze pred neho dam kg masa tak jediné čo vidí je ziva korist a je mu vsetko ukradnute. uz padlo niekolko karabin stastie, že sa aj trochu boji. Vacsinou to vyzera asi tak, že sa rozbehne v polovičke si to rozmysli a stiahne chvost. Blazon
Aris to ani nehovorim ten chyta vsetko od mysi po nieco vacsie a ked ideme do hory tak si musim brat aj dobre pevnu karabinu a sama tak radsej ani nejdem. Ja mam mieto psov lovcov :ach:
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2682
Bydlisko: Kysuce

Poslaťod rea » Uto 20.11.2007 12:21

Tu si treba naozaj nekompromisne, ale v kľude, vytvoriť žiadanú reakciu na oslovenie. V každom prípade nenechať psa pred sebou v ťahu, ale obrátiť jeho pohľad od toho, čo psa priťahuje. Čím viac zbytočných pokusov budete robiť a čím viac sa necháte vynervovať, tým bude nežiadúcareakcia psa silnejšia. Ak vám pes nevenuje pozornosť, je to, ako keby vám ukazoval známe gesto s ukazovákom hore... Razancia vášho podnetu musí byť taká silná, aby prerušila jeho reakciu na cudzí podnet. Základom je nenechať psa v ťahu. Je dobré postaviť sa mu do cesty a trvať na tom, aby pohľad venoval vám (nie zvyšovaním hlasu a opakovaním oslovenia alebo povelu, ale mechanicky), na to ale potrebujete istotu a akúsi "silu osobnosti", cez ktorú pes nepôjde. Vašim psom jednoducho chýba rešpekt voči vám.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Poslaťod Silwuska » Uto 20.11.2007 12:55

Rea

Vašim psom jednoducho chýba rešpekt voči vám.
Preco myslis?? podla mna to je prirodzena reakcia psa ked zbada "korist" nie?? ja mu to dokazem prerusit...ide o to ci na to mam podmienky...

A ulf ma utulkaca a nema ho natolko dlho aby to v nom doteraz dokazala potlacit...mozno sa k tomu casom dopracuje...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 20.11.2007 13:10

prerusit jeho reakciu na 4 jelene moze akurat tak smrt.
ak si ho manualne nasmerujem jeho pohlad na mna, nic to nerobi.
A zase je treba brat ohlad na plemenne specifika husky a labrador - polovne plemena, pitbul-drtic, tank, fanatik.

Myslim ze s plemenami ako husky a im podobne ma len pramalo kto skusenosti a este nikomu sa nepodarilo "odnaucit" ich lovu.
ja ho aj tak v lese na volno nebudem pustat, vid. plemenne specifika, len to vrieskanie nieje bohvie co, ludia si myslia ze ho v tom lese snad tyram.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod rea » Uto 20.11.2007 13:10

Áno, je to prirodzená reakcia, pokiaľ pes nie je pod kontrolou. Ďalšou prirodzenou reakciou by malo byť reagovať na vodcu. On rozhoduje, či sa niečo loviť bude, alebo nie. Jasné, že na psoch, ktorí tento rešpekt nemajú, pretože mali iné návyky, treba zapracovať. Už snáď vieš, že mi nejde o to, aby som tu ľudí napádala alebo nejak znemožňovala, niekedy to tak jednoducho býva, že človek v sebe namá tú autoritu, ktorú by pes potreboval, aby ho pod kontrolu dostal. Vyššie som písala o základných chybách, ktoré prichádzajú do úvahy a sú najčastejšie.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 20.11.2007 13:12

dobre, beries teda do uvahy okrem toho ze nemame autroritu tak napr u mna plemeno husky? pracovala si s nimi?
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod Silwuska » Uto 20.11.2007 13:16

No ale husky a plemena su ozaj magory...ja osobne z mojho pohladu neverim tomu ze ulf nema dostatocnu autoritu...to by sa potom dalo povedat na kazdy problem...preco potom zaprahovy psi byvaju v lesoch priviazany k tym lanam zeleznym?? ved to by mali byt na volni, ked teda ich alfa lezi v stane a oni mu maju byt podriadeny...a to taky ludia maju uz inaksie skusenosti s tymto plemenom...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 20.11.2007 13:18

asi tag. pekne povedane.
ja nevravim ze mam 100% autoritu, ja som v jeho ociach beta, alfa je priatel. vobec mi to nevadi, on si vybral. ja teraz sa nemusim storcovat a byt lepsia ako chlap a dupat si u neho alfa poziciu. a robi to aj jemu.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod rea » Uto 20.11.2007 13:38

Áno, husky sú magori, svojim spôsobom. Mala som dočinenia s viacerými a bohužiaľ u väčšiny na nich majitelia nestačili. Plemeno, ktoré nie je vyšľachtené na to, aby bolo len spoločníkom. Má nejaké využitie a mimo tohto využitia sú títo psi v podmienkach, do ktorých patria, zabezpečení. Majitelia týchto psov, ktorí ich využívajú čisto na to, na čo boli vyšľachtení, nejaké ťahanie na vodidle neriešia, s týmito psami nechodia do mesta a podobne. Bez dohľadu ich jednoducho zabezpečia a keby sa tlačili do našich podmienok, mali by s týmito psami veľké problémy. Na každé správanie psa je nejaké riešenie, ktoré ale mnohokrát vyžaduje také opatrenia, ktoré majiteľ nie je ochotný, alebo schopný zabezpečiť. To už si musíte v hlave zrovnať sami. Ulf na tie veci, ktoré by chcela od psa, potrebnú autoritu nemá. Preto musí robiť kompromisy a hľadať záplaty. Ak si v tom urobí jasno a zvládne, čo sa dá a ostatné si zabezpečí, môže to byť pre ňu aj pre psa v pohode. Ciest a možností je veľa, napríklad tu mohla zistiť, že ovládateľnosť na vodidle a práca v ťahu sa nevylučujú. A že ten ťah v určitých prípadoch vyvoláva niečo, čo jej kazí ostatné veci. Už len týmto by mohla ísť o krok ďalej.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 20.11.2007 14:20

rea píše:Majitelia týchto psov, ktorí ich využívajú čisto na to, na čo boli vyšľachtení, nejaké ťahanie na vodidle neriešia, s týmito psami nechodia do mesta a podobne


konecne si definovala kto som. dakujem, ze sme sa pochopili.
neviem co nazyvas nase podmienky, ale moje podmienky su trening, trening, a moznmo trochu prace v lese. moja priorita nieje korzo zo psom po meste ani po sidlisku.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod rea » Uto 20.11.2007 14:29

Naše podmienky=účel a podmienky, za ktorých zväčša ľudia chovajú psov napríklad na Slovensku, aby sme to nebrali príliš zoširoka. Ak sa so psom nepresúvaš na rôzne miesta na vodítku a pri stretnutiach s druhými psami ti nezáleží na tom, ako sa pes správa, pokiaľ to nenarušuje účel, za ktorým ho držíš, tak nemáš čo riešiť. Každopádne potom ale nezapadáš do priemeru. Potom sú ale niektoré otázky, ktoré si tu dala, pre teba zbytočné. Ale zas to neznamená, že ťa to nemusí zaujímať. Nechcem to tu príliš zamotať. :no:

Ulf mimochodom s krížencom, ktorého pôvod nepoznáš, sa tak celkom do tejto skupiny zaradiť nemôžeš... A okolitými podmienkami už vôbec nie.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 20.11.2007 15:37

ako sa mi chova pes pri inom psovy mi jedno nieje a ty to dobre vies.(takisto ziadnemu inemu musherovy to jedno nieje, kedze nikto nestoji o bitku 20 psov pri predbiehani teamov) taktiez som tu kdesi napisala, ze sa to zacalo zahadne a rapidne lepsit. Tiez myslim vies, ze resocializacia takto socialne deprivovaneho psa moze trvat 2 -3 roky a taktiez to, ze v 2,5 roku pes zdaleka nieje dospely, takze som necakala zazraky.

p.s. k tym "skupinam" mam ten pocit ze s cistymi SH uz dnes jazdi malo ludi, skor romantici. Ludia utekaju ku krizencom, AH, ESP, kachnicky (staci si pozriet nejake forografie, napr. z Pireny)... tyto ludia sa teda taktiez nemozu zaradit? Myslim ze vytazstvo Radka Havrdy na Trophe Grande Odysse 2007 (222 km) http://www.protrail.info/odysee07/index.htm (vid Radek a jeho team) s krizencami je dobry priklad. Takze pouzitie tejto plemennej skatulky je minimalne nevhodne. Ide tu o sport, nie o to s akymi psami.
A teraz spat k teme.

Zaujimalo ma nakolko su prejavy mojho dunca extremne, ale po tom co napisala Silvus vidim ze niesom sama.
K tym prejavom, mne osobne to nevadi, viem ze lovit vzdy bude (a lovia aj tie zabezpecene psy mimo civilizacie o ktorych si pisala, ergo zrejme ani spominany mnou citovany ludia ich nezvladaju, ale mozes si pre zaujimavost na mushing.cz podebatit s nejakym musherom na temu, ked jeho psy lovia a zdrhnu, nema u nich respect. Zvacsa su to ludia co ziju viac ako 15 rokou so svorkamy husky o pocte 2 - 30 kusov, takze budu mat o tom co povedat.). A ja osobne nevidim rozdiel v tom ci lovi a zdrha jeho pes, alebo moj pes.
Vadi mi len to, ked na mna turisti pokukavaju, lebo nevedia preco tak strasne krical. Raz sa ma volakto spytal, ze zaco dostal taku hroznu bitku.
:ach:
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Lovenie

Poslaťod Amaguk » Uto 04.03.2008 13:51

Ulfheiðr
Hádaj kto v Tatrách chodil niekoľko krát denne priamo k penziónu?? Srnkýýý. Keď mi šmikol preč rovno z otvorených dverí chaty (predtým ešte tri krát )a dve hodiny ho nebolo, tak už fakt pretiekol kalich a nafasoval 15 metrovú šnúru pripnutú o chatu :pac: Horšie to už byť nemohlo.


My sme zase prave pred par dnami stretli srny priamo u nas tu na luke. Boli tak max 50 m od nas, stali a kukali sa rovno na nas. Peso samozrejme zacal chytat tranz. Tak som hned skrikla "fuj", prichytila stopku nakratko a snazila co najviac uputat pozornost na seba - co sa mi moc nedarili, az ked som mu dala k "nohe" a zacala pred nufakom mavat piskotou, tak zacal trochu posluchat, ale bolo to take "schizofrenicke".
S tymto lovenim zatial neviem nic moc urobit, keby bol na volno, tak nemam sancu. :ua:
Zacala som mu striktne zakazovat aj vybiehanie po vtakoch, no neviem, ci to nejako pomoze...

A ako sa spravaju vasi pesovia pri zveri? Ako riesite lovenie?
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Ďalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov