Stráženie jedla

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Stráženie žrádla

Poslaťod chico69 » Štv 12.04.2012 8:58

tak toto lahko vyriesis - das nieco svojmu psovi, uvidis ze niekto k vam chce ist, tak navstevnikom povies nech chvilku pockaju (pes nezere hodinu, cize minutku by mohli pockat) za branou/dverami, alebo aj ked kludne pridu dnu - urcite hned nepojdu hladkat tvojho psa ktory zere, a ked aj, povies im aby to nerobili... ked budu mat psa nevidim dovod preco by ho mali hned pustat, len si ho nechaju na voditku, tvojmu psovi sa vyhnu a je to... myslim ze toto je ten najmensi problem, toto si lahko ustrazis (teda nepredpokladam ze k vam chodia ludia len tak svojvolne bez toho, aby si o tom vedel)


tak my bránku nezamykáme a pes aj ja sme väčšinou vzadu za domom, takže sa stane že k nám príde (rodina) rovno dnu aj s pustením psom resp. ho hneď pustia.. (cudzí jasné že zazvonia). Pri žraní som väčšinou ja s ním, takže s tým by nemal byť problém.. ale zas včera som mu dal na žužlanie kosť a nechal ho samého - tu by mohla nastať vyššie spomínaná situácia..
alebo príklad: som v robote a on si odniekiaľ vytiahne nejakú zabudnutú alebo schovanú maškrtu (alebo aj na dnes som mu nechal žužlaciu kosť) a niekto k nám príde so psom..
nehovorím že by to malo mať hneď nejaké fatálne následky, ale ak by to bolo možné tak by som rád zmiernil ten jeho strach o jedlo

čo sa týka odoberania doma.. zdá sa mi že to u nás funguje takto - 10x ho odvolám od nejakej kosti - on príde odmením ho a kosť mu nechám.. všetko je ok. na 11-ty krát mu kosť musím z nejakého dôvodu zobrať - on si to uvedomí-zapamätá a potom ho nabudúce ťažko odvolám od nejakej pochúťky.. a som zas na začiatku..

tak som si povedala ze asi bude naj., ked jej nebudem nic hovorit a necham ju, nech to aspon v klude rozkuse jedine ze mam po ruke nejaku vec co mozem po nej hodit - vtedy to vacsiou pusti, inak si mozem aj hlasivky vykricat a nic)
- tak tento problém chcem práve vyriešiť - lebo takto si vlastne vynútil aby som ja "poslúchal" jeho.. čo keď sa raz pustí do niečoho čo mu môže uškodiť ?
chico69
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 162
Bydlisko: Senec (okolie)

Re: Stráženie žrádla

Poslaťod Bad » Štv 12.04.2012 9:15

Chico, klidně bych ho začal krmit z ruky = jídlo přichází od pána (vyšší stupeň než jenom že ho při jídle nerušíš)
To odebírání kosti určitě trénuj a VŽDYCKY musí být za puštění odměněn a odměny střídej - buď mu ji vrátíš, nebo mu dáš jinou, nebo nějakou jinou super odměnu(pamlsek, hra...).
Branku bych začala zamykat, to je to nejjednodušší.

chico69 píše:Napríklad včera som rozbaloval objednaný tovar (granule+žuvacie kosti+pamlsky). Ako to zacítil tak začal chňápať po labradorke (jeho kamoške). Nebolo to nejaké extra agresívne, ale bolo to také skôr odháňanie. Potom začal vyskakovať prednými labami na stôl, tak som ho dal dole. Tiež mi tak neuroticky začal chňápať po ruke - nebolo to až také agresívne, ale bolo to štýlom že : "nechaj ma na pokoji chcem sa pozrieť resp. to zjesť".

Okamžitě bych psa (respektive oba psy) položila (jakmile by se začal zajímat o balík) a ležel by celou dobu, nakonec samozřejmě odměna. A z toho bych si udělala takový rituál - pes by věděl, co má dělat a věděl by i to, že to vyústí do něčeho dobrého.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Stráženie žrádla

Poslaťod chico69 » Štv 12.04.2012 9:56

Okamžitě bych psa (respektive oba psy) položila (jakmile by se začal zajímat o balík) a ležel by celou dobu, nakonec samozřejmě odměna. A z toho bych si udělala takový rituál - pes by věděl, co má dělat a věděl by i to, že to vyústí do něčeho dobrého.
- toto aj tak skončilo. Tá jeho pažravosť má tú výhodu, že keď teda niečo zacíti, tak "sa aj na hlavu postaví" aby niečo dostal. Takže vtedy ho mám pod palcom.

Chico, klidně bych ho začal krmit z ruky = jídlo přichází od pána (vyšší stupeň než jenom že ho při jídle nerušíš)
To odebírání kosti určitě trénuj a VŽDYCKY musí být za puštění odměněn a odměny střídej - buď mu ji vrátíš, nebo mu dáš jinou, nebo nějakou jinou super odměnu(pamlsek, hra...)

- hej, budem to musieť trénovať. A asi bude dobré ho odmeniť hrou, na odľahčenie resp. na odpútanie sa od jedla. Len sa toho bojím, že ak vytiahnem hračku ako odmenu, tak sa na ňu vykašle a bude stále zameraný iba na odobranú pochúťku.
Tú hru resp. hračku on možno ani nebude považovať za odmenu.

Teraz som nakúpil viac vecí na kúsanie a chcel by som to spraviť takým spôsobom, že za odmenu že pustil tak mu pridám ďalšiu a potom ďalšiu.. (max tak 3-4 kusy) čiže ho trocha zahrniem tými kosťmi, nech vidí že je toho dosť a že sa netreba o to báť.
chico69
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 162
Bydlisko: Senec (okolie)

Re: Stráženie žrádla

Poslaťod Bad » Štv 12.04.2012 10:06

chico69 píše:Len sa toho bojím, že ak vytiahnem hračku ako odmenu, tak sa na ňu vykašle a bude stále zameraný iba na odobranú pochúťku.

právě proto píšu obecně odměna, pro každého to může být něco jiné. Můj pes je například totální magor na kamínky, takže pokud bych ho chtěla jó odměnit (a nepotřebovala přitom aby zůstal v klidu a soustředěný), tak mu hodím kamínek a on bude v sedmém nebi. Takže přemýšlej a vymýšlej.... :ahoj:
Chico, obecně, vždycky, když pes dělá něco, s čím nejsi spokojen(jak tam popisuješ nějaké situace), mu řekni, co dělat MÁ.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Stráženie žrádla

Poslaťod chico69 » Štv 12.04.2012 10:22

jasné chápem .. už aj to som pochopil že psovi sa nemá vravieť to čo nemá, ale to čo má robiť..
chico69
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 162
Bydlisko: Senec (okolie)

Re: Stráženie žrádla

Poslaťod BinLadin » Štv 12.04.2012 10:48

Pokud je takovi magor mklidne odmen zradlem..deni davku rozdel na vice casti.Nauc se jak psa dostat do klidu aby s nepretacel.A pokud prestane vnimat a upadne do popisovane stavu bud prevest pozornost nebo cinnost ukoncit,osobne si nejsem jist zda v tu chvily je vhodne na psa tlacit a pokladat jej.mozna snad jej za predpokladu ze je pes odlozen na misto,ale polozenim tak jak jsem pochopil spise situaci vyhrotim...pes bude mit pocit ze se oduvodnen boji o jidlo pokud uz drive snim mnel negativni skusenosti coz podle popisu asi mnel.
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Psik vonku zerie odpad a je agresivny

Poslaťod Zuzana12345 » Ned 22.02.2015 21:13

Ahojte. Doma mame steniatko Jacka Russela a nas problem je taky, ze ked sme vonku so psikom, zacne zrat napr. odhodene kosti, kus chleba, a ked mu to ideme vybrat zacne nenormalne vrcat, kusat a e velmi agresivny. Prosim poradte. PS: psik je momentalne v obdobi puberty.
Zuzana12345
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Stráženie jedla

Poslaťod Renata » Pon 23.02.2015 12:49

Zuzana a precitala si si nieco z tejto temy o strazeni zradla? lebo ja sa priznam ze ja nie, ale ja ani takyto problem nemam :no:
ale teda kym to docitac, tak krok cislo
1/ nenechavam vonku zrat psa odhodene kosti, chleba, odpadky a pod. nikdy nevies, co v tom je a z coho sa ti pes moze prinajlepsom priotravit
2/ ja som si tak zbezne prebehla tieto posledne odpovede a myslim, ze je tu toho dost na to, aby si svojho psa naucila ako sa ma pri zrani spravat, co je ziaduce a odnaucit agresivne spravanie pri zrani.
a ked nieco nastudujes a nebude ti nieco jasne, tak sa kludne dalej pytaj
vela stastia :ahoj:
Maybe the reason I love animals so much, is because the only time they have ever broken my heart, is when they've crossed that rainbow bridge
Renata
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 932

Predchádzajúci

Späť na Riešenie problémového správania sa psov