Switch to full style

Pravidlá fóra

Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<
Odoslať odpoveď

Re: Steniatko cvaka zubami

Pia 13.01.2017 23:53

Je to uplne normalne. Azda kazdy sme mali docvakane a doskriabane ruky a nohy. Je treba jasne stanovit pravidla odkial pokial a hru ukoncit a odist, presmerovat na hracku...

Hryzenie nohavíc, rúk

Str 18.01.2017 18:10

Dobrý deň. Mám 6 mesačnú sučku BOxNO. Chcel by som sa informovať ako by som mal odnaučiť psa hrýzť nohavice a ruky. Akonáhle sa jej prestanem venovať nehladkám ju, nehodím jej loptu a idem preč od nej tak my začne hrýzť nohavice. Darmo jej vravím nesmieš len niekedy na to zareaguje a prestane to robiť no začne na mňa stekať a akonáhle sa pohnem schmatne my ruku.
Ďakujem.

Neovladateľný psík

Pia 05.05.2017 17:58

Ahojte, poprosila by som vás o radu. Máme doma 5 mesačne šteniatko zlatého retrievera, od malička hrýzol ruky, nohy, topánky a kadečo, čo sa dalo. Pri šteniatku normálne, ale teraz už vyskočil na 6 ročného chlapčeka a kusal všetko za radom ,niekedy je neovládateľný. Keď si už neviem dať rady tak s rukou v jeho ústach ho ťahám do koterca a čakám kým sa ukľudni. Bojím sa, že to začínam hraničiť s agresivitou. Poprosím Vás o nejakú radu, ako ho skľudnit v takom stave. Ďakujem

Re: Hryzenie rúk, nôh, nohavíc, vodítka...

Sob 06.05.2017 6:40

U nas napriklad to hryzenie prestalo tak v hmm... 2 rokoch? :lol: S tym, ze teda od roka to uz bolo len lepsie a lepsie. Takze neklesajte na duchu, 5 mesiacov je este stale dost male steniatko. Proste trpezlivo vychovavat a bude sa to zlepsovat.

Incident s 6rocnym chlapcekom moze mat rozne dovody, tak budem teraz strielat do vzduchu :smile:
Najpravdepodobnejsie sa steniatko proste len hra, su to take male tanky v tomto veku a nevedia si uvedomit ze to dieta je slabe a vedia mu ublizit. Takze s mensimi detmi len pod dozorom a ked vidite ze sa stenuch moc rozsantil, tak hru radsej ukoncit.
Mozne je ale napriklad aj, ze ak sa chlapec venoval stenuchovi moc dlho, steniatko uz chcelo pokoj a dieta mu pokoj neda, tak sa zacne kusavo branit. Mne to robil napriklad stenuch ked uz bol po vychadzke unaveny a este som ho tahala po schodoch domov.

No a samozrejme klasika - treba aby stenuch mal dostatok prilezitosti vybit energiu zelanym sposobom (prechadzky, pocvicenicko) a aby vedel ze ked sa odpociva, tak sa odpociva a nikto sa s nim hrat nebude, ani ked sa pokusi si to vymoct zubami.

Prejav agresivity alebo strach?

Štv 22.06.2017 8:55

Dobrý deň, máme 3,5 mesačné šteňa NO. Všetko bolo v poriadku, bol aj je hravý, vnímavý, typické šteňa čo okusuje ruky, nohy, jednoducho všetko (aj keď niekedy zubom vie poriadne pozerať a potom tie ruky vyzerajú, ako keby sme mali sebadeštrukčné sklony). Vždy ho napomenieme, okríkneme slovami "fuj, nesmieš".
Po prvej návšteve veterinárky sme si ale všimli, že začal mať agresívne (???) prejavy. Na veterine ho totiž lekárka zdrapla za kožu na krku bez toho, aby sa predtým s ním zoznámila. Takže samozrejme sme mu museli dať náhubok a aby toho nebolo málo, aby nám ukázala, že pes takú reakciu nesmie mať (akože pardon, ale ani jej by sa asi nepáčilo keby ju niekto cudzí len tak zdrapol), tak ho chytila zasa, pes smrť v očiach, panika,,, a pritlačila ho k zemi. Vraj aby sa ukľudnil... Jedným som si istá, k tejto už nepôjdeme.
No odvtedy, keď ho chytíme za obojok a chceme potiahnuť keď nejde na zavolanie (napr. keď asistuje v záhrade a ryje ako krt), začne byť agresívny, kňučí, cerí zuby (ako naozaj naštartovaný dospelý pes) a aj by pokúsal (aj mňa ako pána, i keď inokedy ma počúvne, rešpektuje). nevieme teda, čo si o tomto máme myslieť. Na cvičisko s ním chceme chodiť, no rada by som počula váš názor, prípadne rady, ako sa v takejto situácii zachovať. Hlavne aby pes dovolil manipulovať so sebou (príde návšteva, odvediem ho do voliéry) bez toho, aby sme sa báli, že nás uhryzne. Ďakujem

Re: Hryzenie rúk, nôh, nohavíc, vodítka...

Štv 22.06.2017 22:46

To je veterinárka ty koxo, ma pri čítaní zlosť chytila

Ja by som s ním hrala collar grab game (môžete si nájsť milión videí na YouTube)

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Re: Hryzenie rúk, nôh, nohavíc, vodítka...

Pia 23.06.2017 6:52

Collar grab game je super vec, to by som odporúčala aj paušálne všetkým, strašne sa to hodí potom v živote, keď nastanú nečakané, vyhrotené situácie a psa treba schmatnúť za obojok, odviezť preč alebo s ním kvôli situácii ráznejšie manipulovať.
Robí sa to v statike (pes sedí, stojí), ale aj ako súčasť privolacej hry.

https://www.youtube.com/results?search_ ... +grab+game

K veterinárke, občas treba so psom trošku ráznejšie, ale toto bolo podľa popisu dosť zbytočné. Nemilá skúsenosť pre šteniatko. Každopádne vo výchove buďte dôsledný a zo zásad neustupujte, ale to sa dá aj láskavo, takže netreba sa hrať na vodcu ani na silného pána, silou ani trvdosťou sa to aj tak nedosahuje.

Re: Hryzenie rúk, nôh, nohavíc, vodítka...

Pia 23.06.2017 7:46

Za prve,veterinarka by nemala byt veterinarkou,ked nerozumie zvieratam. Aktivne sebaiste stence mavaju prirodzene taku reakciu - proste davaju najavo svoju nevolu (ako ked sa napr dieta rozplace, lebo ine nevie). Treba to riesit v klude,bez agresie (od veterinarky), lebo to vyvola len dalsiu agresiu (od stenata). Mozete mat zarobeny na problem u veterinara na cely zivot... Co najskor by som nasla schopnejsiu veterinu s ochotnym personalom a chodievala tam teraz co najcastejsie len tak - bez ukonov.
Co sa tyka tej manipulacie doma,zo zaciatku odporucam urcite kratke lahke voditko a manipulovat so psom pomocou neho. Cisto chytanie za obojok spajat len s niecim pozitivnym. Ono aj tak by sa casom nechcel dat chytit, ked si to bude spajat len s negativnym - zavretie do kotca...
Pomimo zvykat na rozne ukony, cesanie, prezeranie usi, oci, zubov, srsti, srihanie pazurikov. Musi byt vybehany, unaveny, v klude. Pocas uspavacieho hladkania zapojit.

Re: Hryzenie rúk, nôh, nohavíc, vodítka...

Sob 24.06.2017 13:33

U veterinara by som si velmi odsledovala ako manipuluje so psom. Dobre, ze sa vetetinarna lekarka prejavila este pred vami, skoda ale, ze na vasom stenati :ua: Poznam veterinarov, ktori si myslia, ze musia ist na psa silou, pritlacenim. Ked tak nad tym premyslam tak u hospodarskych zvierat sa na fixaciu a manipulaciu pouzivaju donucovacie prostriedky, o ktorych sa uci, tak co cakat (niektore vyvolavaju bolest, ine znemoznuju pohyb).

Re: Hryzenie rúk, nôh, nohavíc, vodítka...

Pon 26.06.2017 16:43

Ja som bola z toho prístupu neskutočne sklamaná. Kliniku ako takú každý chváli, no veterinári sa v nej striedajú a žial, natrafila som na tú nesprávnu. Skúšame to aj s obojkom, aj keď ide hrýzť sa dvihneme a ideme preč a aj "fuj" má svoj efekt. Tak uvidíme časom.
Aj kynológ nám povedal, že máme veľmi temperamentné šteňa, takže ten výcvik musí byť naozaj intenzívny, no dávať 3,5 mesačnému šteňaťu náhubok len preto, že mal reakciu, ktorá bola úplne primeraná situácii a ešte mu nasilu ukázať kto je pán, keď ten pes mal strach... otras naozaj. A varovala som pred ňou aj známych...

Re: Hryzenie rúk, nôh, nohavíc, vodítka...

Pon 26.06.2017 17:12

Kludne varuj aj tu :no:

Inak veeelky pozor -mozno som len zle pochopila - ked zacne sa branit hryzenim a vy odidete, pes si z toho odnese, ze dosiahol svoje a urobi to vzdy, ked sa mu nieco nebude pacit.

Re: Hryzenie rúk, nôh, nohavíc, vodítka...

Pon 26.06.2017 17:33

Nie pri bránení, no od tej veteriny začal občas ísť do útoku aj pri škrabkaní, hlavne keď je to niekto z rodiny, kto napr. tak často nechodí. Vtedy mu poviem nech ho nechá tak a odstúpi. On pochopí, zachvílku príde a už je dobre. Ale hovorím, zlepšuje sa to. Hlavne mám pocit že najviac zaberie keď ho okríknem, už ked poviem nekúš tak vie, čo robí zle, tak dúfam, že pri tom aj zostaneme :) Ale rada si vypočujem nejaké tipy ak máš skúsenosť s takým živším šteňaťom :)

Veterinárku by som nerada menovala, lebo 100 ludí, 100 chutí, možno s nejakým menším psom čo žije štýlom "robte si so mnou čo chcete, len ma ticho položte", to vie dobre, no toto si myslím, že absolútne nezvládla. Preto som aj známej ktorá má ČSV povedala, nech rovno hľadá inú veterinárku. Lebo tá má malého diabla :smile:

Re: Hryzenie rúk, nôh, nohavíc, vodítka...

Pon 26.06.2017 17:48

Na tosu recenzie - pridava sa nazor a kazdy si zvazi relevantnost pre neho osobne. Pri popise faktov to nie je ohovaranie, za svoju vizitku si moze sama. Ja by som k takej nesla, resp mojpes by jejasi ukazal veelmi rychlo, ze toto neplati nakazdeho psa. :haha: Nebude nikdy respektovat cudzie osoby a ani to od neho neziadam. :no: Tym, s normalnym pristupom, sa da osetrit uuuplne v pohode - ja si vetov dobre vyberam...

S tym hryzenim - akje to hra, ok. Ak prejav nevole, tak pozor. Ale nerozumiem tomu skrabkaniu - to preco robia/robite tomu psovi, ked je to neprijemne? :nwm: Stena chce blbnut, hrat sa,kusat, nie lezat v klude. :pac: Doma, v klude, unaveny, si tomozno bude uzivat, ale nie medzi vzruchmi. Pisala som,ze zvykat na manipulaciu, ale pesmusi byt unaveny, bez akychkolvek podnetov.

Re: Hryzenie rúk, nôh, nohavíc, vodítka...

Pon 26.06.2017 18:12

Nechápeme sa asi :) to nie je nič nasilu. On práveže príde, lahne si na chrbát nech ho škrabkajú (to on vždy robí, no popri tom začne ísť do rúk). Nie vyslovene agresívne, to sme uňho videli vtedy pri tom obojku, ako som písala 1x. No to kúsanie rúk a nôh sa uňho snažím eliminovať celkovo, lebo nikomu nie je príjemné, keď ho tými ostrými zubami poreže. To je ťažko vysvetliť keď to človek nevidí.

ako mu vysvetlit ze hryzie moc silno..

Pia 30.03.2018 22:41

uf, no uz som to tu raz pisala ale nikde mi to nezobrazuje,tak sa ospravedlnujem ak pisem dva krat,ale mam pocit ze sa to neodoslalo.
kazdopadne -mam cca 3a pol rocneho utulkaca (krizenec ceskeho bradaca a borderky-pravdepodobne) a hoci sa mame velmi radi a je fakt super a poslusny,dobrak,milacek atd atd atd. ..hryzie. je to akoby nevedel ze kedy dost, ze kedy to uz boli a kedy to uz pre mna nie je hra. vacsinou je to teda fakt len z hry a z rozjasenosti ale ak ho nieco vylaka,tak je schopny hryznut az do krvi-ako obranu. niekedy ma zas obranny instinkt a ked pride novy host do domu alebo jeho ,,teritoria,, ,tak hryzie clenky(nie silno,ale dost prekvapivo na to aby to pripadnu navstevu vystrasilo). istu dobu som uz toho mala fakt dost a dostal nahubok. vyskusali sme niekolko,ale vzdy sa tvaril akoby strasne trpel a z aktivneho culeho psa sa stal len tien,ledva za sebou vlecuc nohy-a to nehovoriac tom ze skoro kazdy okoloiduci mi musel oznamit ze nahubkom ho strasne tyram,chudacika-neveriac ze by fakt mohol kusnut.. :/
no proste,ako mu vysvetlim ze to nesmie, ze sa daju prblemy vyriesit aj inak ako nasilim ?:D ako mu povedat ze k hrajme sa kludne mi aj uzuzli ten rukav,ale nehryz ma tak silno?
o jeho historii toho vela neviem,mam ho od 7mesiacov, a odkedy sa pozname na neho dva krat zautocil pes a oba razy mu prehryzol kozu(a zilu).
Odoslať odpoveď