Dominancia

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Poslaťod Aris » Sob 10.11.2007 16:39

Ja mám problem s Arisom. Je agresivny a vzdy chce byt dominantny. Ma 9 rokov a ja sa mu vlastne venujem od takych 5 ked som sa vlastne zacala zaujimat o psov. Jeho problem je ten, že kedze je jazvečík mal problem s chrbticou a vet. povedal, že by sme ho nemali trestat resp. zavalit na zem a pod. Tak ja neviem čo s ním :ua
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2681
Bydlisko: Kysuce

Poslaťod rea » Sob 10.11.2007 17:00

Aris píše:Ja mám problem s Arisom. Je agresivny a vzdy chce byt dominantny. Ma 9 rokov a ja sa mu vlastne venujem od takych 5 ked som sa vlastne zacala zaujimat o psov. Jeho problem je ten, že kedze je jazvečík mal problem s chrbticou a vet. povedal, že by sme ho nemali trestat resp. zavalit na zem a pod. Tak ja neviem čo s ním :ua


Aris veľa psov dominantnými len chce byť, ale bohužiaľ (alebo skôr chválabohu)na to nemajú vlohy. Dominantný pes v pravom zmysle slova (a tých naozaj nie je veľa) by nemal byť agresívny. Ľuda vravia, že ich pes je dominantný, ale nie je to pravda, pes len používa určité gestá, väčšinou to ale nebýva kvôli naozajstnej dominancii, ale kvôli neistote a strachu a kvôli tomu, že nevedia komunikovať, takto sa správajú preventívne. Veľkú úlohu zohráva to, či pes považuje svojho majiteľa naozaj za vodcu, alebo nie a to, čo chýba majiteľovi, sa snaží svojim správaním nahrádzať.
Tvoj veterinár si pravdepodobne pod pojmom trest vybavuje prevracanie na chrbát, alebo nejaké tvrdé fyzické tresty, ktoré nie len že môžu kvôli chrbtici ublížiť, ale ani nie sú na mieste. Rozšírené sú totiž riešenia agresivity z stany majiteľa, ktoré majú prebiť agresivitu psa, ale oni ju len podporujú. Zas je to jedno jednoduché, rýchle a zdanlivo logické riešenie. Znovu ale platí uprav si vzťah, poslušnosť a prekonáš aj toto. Nemusíš chcieť, aby psík s ostatnými skotačil, ale nebude ich ani napádať.
Kde je v konkrétnych príadoch chyba v správaní majiteľa sa nikto tu nedozvie, pretože ty sa snažíš robiť to najlepšie, čo vieš, ale to najlepšie to nebude, ak nemáš kladné výsledky a sama nám to tu nepovieš, pretože o tom nevieš. Preto sa bližšie ani nedá povedať, čo máš robiť inak, ako robíš.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Dominancia

Poslaťod MisheliQ » Pia 25.01.2008 21:00

Dominancia pes vs. človek a pes vs. pes ako sa dá riešiť?
MisheliQ píše:
katarina píše:reaguje na nho asi takto :hi: ...vkuse, vkuse, vkuse....jezisi
Obrázok

huh to poznám, aj môj pes sa o to snaží zakaždým :D chápeš, šak sú to chlapi, musia si nejak ručne stručne dávať najavo, kto je tu "väčším pánom" :lol: a ako inak sa to dá ak nie sexuálnymi maniérmi :DD ale nee...
no ak to Benymu neprekáža, myslím, že je submisívnejší, ale náhoda je blbec, ešte nie je u vás tak dlho, aby sa naplno prejavil no nie? ktovie čo budete môcť očakávať neskôr :p a držím palce s hľadaním nového domova al. respektíve viac držím palčeky, aby ste si ho nechali, ovšem ak to ty budeš chcieť :ha:

MisheliQ píše:
katarina píše:.myslis podriadil, ze sa mal prevalit, ne tak? mne pripadal najprv ze je mu to jedno alebo co..len lezal, ale to bol vtedy unaveny v ten den jak sme s nim chodili po celej dedine :ach: tak nevim...a ze neni u nas tak dlho aby si zacal presadzovat svoje? teraz sa ho snazi dostat na lopatky, co sa mu aj par krat podarilo...snazim sa ich nechat nech si to vyriesia sami, len ja uz ani neviem kedy sa biju a hraju a neviem co... :ua: myslite ze sa ich "vztah" da dat do poriadku?

no podradenie nemusí byť znakom len toho, že pes psa prevalí na lopatky, s takým to podriaďovaním som nestretla, zatiaľ :DD ale čo viem, tak psy si dokazujú svoju dominanciu tým, že vyskakujú na druhých psov a robia to vlastne aj sučky...ak to robí pes, ktorý má už vo svorke vyššie miesto, druhý pes sa mu podriadí, ale ja som ešte svorku psov nemala, mám iba caesara, ale čo viem, tak keď bol u nás Kovu, vysvetľovali si to, ako sa veci majú, dosť drastickým spôsobom a tiež som nevedela, či ich mám nechať nech si to vyriešia alebo mám tomu zabrániť, avšak som sa rozhodla, že sa na tom nemôžem pozerať a rozdelila som ich, teraz sa však zastávam názoru, zaitaľ, ktorý je asi taký, že všetko by mal vyriešiť Alfa a nenechávať to na ostatné psy, aspoň čo som to tak pochopila od pána Dvorského, ale či je to pravda, neviem...bolo by fajn sa dozvedieť o tom niečo viac :no:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Dominancia

Poslaťod Amaguk » Pia 25.01.2008 21:04

to je z akej temy prenesene?
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Dominancia

Poslaťod MisheliQ » Pia 25.01.2008 21:14

Straty a nálezy, téma Beny, tam to nepatrí a tak sa to môže vymazať
a potrebovala by som vedieť ako mám v takýchto prípadoch reagovať, napr. pri situácii pes a pes...mám ich nechať aby sa sami rozhodli riešiť si postavenie medzi sebou alebo to mám vyriešiť ja?
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Dominancia

Poslaťod Amaguk » Pia 25.01.2008 21:16

aha,
myslis teraz konkretne to "nakryvanie: :otaznik:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Dominancia

Poslaťod MisheliQ » Pia 25.01.2008 21:19

Amaguk píše:aha,
myslis teraz konkretne to "nakryvanie: :otaznik:

no aj to, ale mám na mysli aj to, že ako a čo mám robiť pri dvoch dominantných psoch, ktorí si chcú dokazovať na akom mieste vo svorke sú aj drastickým spôsobom, kusanec - nekusanec..?
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Dominancia

Poslaťod Amaguk » Pia 25.01.2008 21:29

ak sa biju, tak im to nesmies dovolit.
ak ide len o nejake ritualne tance, symbolicke gesta, tak to je ine - ale zavisi aj od toho, ako su psi stari, ako reaguju celkovo (napr. nenechala by som nejakeho ustrachaneho psa aby ho druhy terorizoval len tak), aku historiu maju za sebou a aj od konkretnej situacie.
tu sa tazko davaju nejake vseobecne rady, lebo tych moznych konkretnych situacii je strasne vela
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Dominancia

Poslaťod BinLadin » Sob 26.01.2008 7:49

Ono je pomerne caste ze se zamnenuje nevychovanost za dominanci.Dominantni pes se rozhodne nechova tak jak pise zadavatelka a ja jsem pochopil ze zdejsich prispevku.Dalsim problem souvisejici s timto tematem jsou potommneadekvatni reakce psu poku u nich mluvime asocialnim chovani,psychyckach poruchach.....
Na fotce na zacatku tohoto vlakna na psa neni moc dobre videt,ale rozhodne podle postoje tela tam neni ani stopa po dominci,spis mi prijde ze pes je nejisty,pokud je zachycen projev behem agresivniho chovani tak jde patrne o ciste agresivitu ze strachu.
S tematem ktery jste zde nastinily dost souvisy i dalsi obecni omyl ze se hodne veci pasuje na agresivitu ps,ale peitom jde jen o nevine projevy psa pri hre nebo vyzve ke hre.K posouzeni obojiho je potreba vychazet z kontextu kde posuzuji dej jako celek,konkretnihi psa a pokud znam jeho povahu,reci tela,mimiky,vydavynych zvuku....to vse se posuzuje.
uvedene veci lze resit,ale trosku jinak budu delat se psem co se boji a tohle mazkuje obranou reakci...jinak budu delat se psemmco ma relativne dobre sebevedomi,al je nedotceny vychovou...
Co se tyka potencialnich situaci kdy se mi psy rvou neexistuje,tohle neni jejich problem.Ja jsem sef a tohle si vyresim ja za ne,a oni se muzou tak maximalne divat bez jakykoliv komentaru.Tohle je o budovani a udezeni so vudci pozice,o poradi ve smecce.spolu s budovanim si a udrzenim si respektu a duvery ve mne.Obrázok
Takze jak je otazka polozena je sni súpojena cela rada dalsich dotazu.navic pokud nenechavam sve fenule rvat aucim ze tohle resim ja mam mnohdy pri nevychovanych psech jednodusi situaci.Ono vedi ze je ucine ochranim atim padem nemanji potrebu resit.Zaqse tohle je veci vzajemne duvery.
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Dominancia

Poslaťod MisheliQ » Sob 26.01.2008 10:33

BinLadin píše:Ono je pomerne caste ze se zamnenuje nevychovanost za dominanci.Dominantni pes se rozhodne nechova tak jak pise zadavatelka a ja jsem pochopil ze zdejsich prispevku.Dalsim problem souvisejici s timto tematem jsou potommneadekvatni reakce psu poku u nich mluvime asocialnim chovani,psychyckach poruchach.....
Na fotce na zacatku tohoto vlakna na psa neni moc dobre videt,ale rozhodne podle postoje tela tam neni ani stopa po dominci,spis mi prijde ze pes je nejisty,pokud je zachycen projev behem agresivniho chovani tak jde patrne o ciste agresivitu ze strachu.
S tematem ktery jste zde nastinily dost souvisy i dalsi obecni omyl ze se hodne veci pasuje na agresivitu ps,ale peitom jde jen o nevine projevy psa pri hre nebo vyzve ke hre.K posouzeni obojiho je potreba vychazet z kontextu kde posuzuji dej jako celek,konkretnihi psa a pokud znam jeho povahu,reci tela,mimiky,vydavynych zvuku....to vse se posuzuje.
uvedene veci lze resit,ale trosku jinak budu delat se psem co se boji a tohle mazkuje obranou reakci...jinak budu delat se psemmco ma relativne dobre sebevedomi,al je nedotceny vychovou...
Co se tyka potencialnich situaci kdy se mi psy rvou neexistuje,tohle neni jejich problem.Ja jsem sef a tohle si vyresim ja za ne,a oni se muzou tak maximalne divat bez jakykoliv komentaru.Tohle je o budovani a udezeni so vudci pozice,o poradi ve smecce.spolu s budovanim si a udrzenim si respektu a duvery ve mne.Obrázok
Takze jak je otazka polozena je sni súpojena cela rada dalsich dotazu.navic pokud nenechavam sve fenule rvat aucim ze tohle resim ja mam mnohdy pri nevychovanych psech jednodusi situaci.Ono vedi ze je ucine ochranim atim padem nemanji potrebu resit.Zaqse tohle je veci vzajemne duvery.

no pravdou je, že Kovu, ten môj druhý pes, ktorého mám u babky, nemá vôbec výcvik ani výchovu, vonku ide pri mne a aj na zavolanie ku mne príde, ale to bude skôr tým, že to robil už od šteniatka, vždy sa držal pri mne...jedine čo vie je sadni, daj labku, hop a podobne kraviny...ale určite nemá ani zdanie o tom, kto je uňho alfou alebo ako to vo svorke chodí...u babky mal ešte jedného kamoša, Norik, ktorý bol menší psík, a s nim nebol problém, vychádzali spolu a obaja mali spoločné to, že neboli vychovaný a o výcviku oboch môžem hovoriť len v základnych poveloch
a ak je Kovu u nás, vyzerá to asi takto...snažím sa, aby ani jeden na druhého nevyskakoval a pod., keď som prišla s Kovum, Caesar reagoval asi takto: celá jeho reč tela ukazovala, že sa mu nepáči takýto votrelec na jeho územie...chvost bol vztýčený, celé telo napnuté...a Kovu v pohode, nereagoval na to..no museli sme ich vždy strážiť...vyzeralo to ako keby jeden druhému tým, že ho my hladkáme, ja a sestra, dokazoval, že jeho miesto je vyššie, neviem..iný by to možno označili za žiarlivosť..keď hladkám jedného, druhý udržuje s tým psom, čo ja hladkám očný kontakt a obidvaja na seba vydávajú také dunivé zvuky, vrčia, ale ešte nie tak hrozivo, len tak akoby pohrozujúco...snažila som sa to riešiť najprv tak, že ten kto začal vrčať a chovať sa nežiadúco, toho som sa snažila odstrčiť..alebo respektíve nevenovať sa mu..a ten kto sa správal ,,slušne" s tým som sa bavila..ale napr. akonáhle som sa s jedným hrala, druhý pribehol a začal rýpať do toho, čo som sa s nim hrala..takí sú avšak len keď sú u nás doma, resp,. u Caesara doma..inak vonku je to v pohode...myslíte, že by bol problém v tom, že som Caesarovi napr. neukázala, že toto teritorium je ako aj jeho, tak aj moje? že proste tým, že u nás dovtedy, dokým bol Caesar šteniatko, žiaden pes nebo, som niečo pokazila? Alebo som niečo v jeho výchove prehliadla? pretože takto sa chová ku každému psovi u nás, podotýkam psovi, sučky a šteniatka berie v pohode...
a ani vonku nemá s nikým problém, kedysi však mal, skákal do každého psa, sučky a šteniatka s tými bol vždy v pohode, ale teraz to už nerobí...v tomto tiež bola chyba vo mne, pretože ako mladšia, som ho vždy pred každým psom dvíhala na ruky, čo som robiť nemala..tým som vlastne Caesarovi vštiepila to, že keď ide pes, má sa mať na pozore a podobne..a dvíhanie psa na ruky nebolo dobré riešenie už len preto, lebo ak by sa mi náhodou psy stretli, tak dvihnutím na ruky som vlastne Caesara hm neviem ako to teraz povedať, jednoducho toto gesto, o ňom sa píše, že v reči psov to znamená dominanciu alebo niečo také, tak som to čítala, tak som to pochopila..ale našťastie sa mi po dlhších mesiacoch podarilo to, že sa začal hrať aj so psami a nie sú vôbec žiadne problémy, všetko totiž záleží teraz už aj od druhého psa..už nezačína on bitky ako to bolo kedysi, že do každého skákal, ale sú to ostatné psy, ktoré s tým začnú...minule šiel napr. taký ten clumber, pes, a ten sa s caesarom nemá veľmi v láske, no caesar mi nezačal doňho skákať, vedel, že tam je, ale ignoroval ho pravdepodobne...čomu som bola rada..
no lenže čo sa týka Kovuho a psov u nás doma, neviem kde vo mne je problém.. :ua: :pac:
ps: myslím si, že caesar nemá vo mne až takú veľkú dôveru a skôr sa spolieha keď už tak aj na mňa aj na seba..keď som bola mladšou, jeho alfou som určite nebola ja, ale postupne som si to musela vybudovať, pretože som zlyhala a riešila som to tým, že som bola frustrovaná, urazená, nadutá na Caesara, ale nie na seba..čo bola asi najväčšia chyba, lenže ako inak sa ponaučím z chýb ak nie z vlastných? aj keď radšej robiť bez chýb ako z chybami a psa tak nejako poškodiť...:S Caesar bral najprv môjho otca za alfu, teraz mám pocit, že o to miesto sa s tatikom akoby "bijem"...ako dieťa som nemala tú istotu, čo robím..a caesar tú istotu potreboval..našiel ju v otcovi..pretože však hlava rodiny asi...
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Dominancia

Poslaťod Amaguk » Sob 26.01.2008 11:07

Na fotce na zacatku tohoto vlakna na psa neni moc dobre videt,ale rozhodne podle postoje tela tam neni ani stopa po dominci,spis mi prijde ze pes je nejisty,pokud je zachycen projev behem agresivniho chovani tak jde patrne o ciste agresivitu ze strachu.


BinLadin, na tej prvej fotke je "nakryvanie", co sa casto interpretuje ako dominantne gesto :no:
O agresivitu tam nejde, skor o "sefovanie"

ale aj tam je otazka, ci ich nechat alebo nie.
napr. toto je jedna z veci, kde majho psa nechavam, aby si to riesil sam - oni to aj tak vacsinou ti psi beru ako viac-menej srandu, aspon moj urcite :smile:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Dominancia

Poslaťod BinLadin » Sob 26.01.2008 11:19

MisheliQ
Kazdy pes potrebuje jasne dane pravidla co ajak,pokud tahle hranice chyby problem resi sam jak nejlip umi,casto k inarktovim stavum majitele.to reseni kdo je kdo ve smecce probyha i u tvych psu,akorat jej nevidis,to co povazujes za jeste neskodne je ve skutecnosti uz stanoveni poradi...tady to bylo potreba hned utnout.Stejne jako kdyz dovedu noveho hafana dom,seznamuji psy v neutralnim prostredi,nikdy ne na plose kterou jeden ze psu povazuje za sve vysostne uzemi.stejne jak nenecham ani jednoho ze dvojce na sebe machrovat coz je zrejme i z daneho popisu.
Podle popisu je pes spis nevyrovnany nez dominatni.na blizsi si netroufam dokud psa bych nevidel.
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Dominancia

Poslaťod BinLadin » Sob 26.01.2008 11:24

Amaguk píše:
Na fotce na zacatku tohoto vlakna na psa neni moc dobre videt,ale rozhodne podle postoje tela tam neni ani stopa po dominci,spis mi prijde ze pes je nejisty,pokud je zachycen projev behem agresivniho chovani tak jde patrne o ciste agresivitu ze strachu.


BinLadin, na tej prvej fotke je "nakryvanie", co sa casto interpretuje ako dominantne gesto :no:
O agresivitu tam nejde, skor o "sefovanie"

ale aj tam je otazka, ci ich nechat alebo nie.
napr. toto je jedna z veci, kde majho psa nechavam, aby si to riesil sam - oni to aj tak vacsinou ti psi beru ako viac-menej srandu, aspon moj urcite :smile:

Nemysli ze jde o srandu,tohle muze bit stejne dobre reakci psa na pro nej zdanlive neresitelnou situaci....projev hry,naznaky souboje kdo je kdo...ale tohle nevim,nemam dost dostupnych informaci a ani neznam potrebne souvislosti.
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Dominancia

Poslaťod Amaguk » Sob 26.01.2008 11:29

ja tam teda u moho psa ziadnu neistotu nevidim, cela rec tela, vyraz tvare a sposob jeho komunikacie signalizuje, ze od niektorych psov (kamosov) to ako srandu berie ba vyslovene ich k tomu provokuje :no:
a ked sa mu to nepaci, tak ich prosto zazenenie a vybavene...
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Dominancia

Poslaťod rea » Sob 26.01.2008 11:35

Na takéto dlhé príspevky sa píše odpoveď dosť ťažko, lepšie je to prebrať po častiach. Skúsim to trochu rozobrať.

MisheliQ píše:no pravdou je, že Kovu, ten môj druhý pes, ktorého mám u babky, nemá vôbec výcvik ani výchovu, vonku ide pri mne a aj na zavolanie ku mne príde, ale to bude skôr tým, že to robil už od šteniatka, vždy sa držal pri mne...jedine čo vie je sadni, daj labku, hop a podobne kraviny...ale určite nemá ani zdanie o tom, kto je uňho alfou alebo ako to vo svorke chodí...u babky mal ešte jedného kamoša, Norik, ktorý bol menší psík, a s nim nebol problém, vychádzali spolu a obaja mali spoločné to, že neboli vychovaný a o výcviku oboch môžem hovoriť len v základnych poveloch
a ak je Kovu u nás, vyzerá to asi takto...snažím sa, aby ani jeden na druhého nevyskakoval a pod.,


Tu nie je jasné, ako sa snažíš ty, či je to pre psov zrozumiteľné. Či ich správanie stopneš, alebo sa im podarí ťa obísť a robiť ďalej po svojom. Alfa je o tom, že podstatné veci vidí a má pod dohľadom.

MisheliQ píše:keď som prišla s Kovum, Caesar reagoval asi takto: celá jeho reč tela ukazovala, že sa mu nepáči takýto votrelec na jeho územie...chvost bol vztýčený, celé telo napnuté...a Kovu v pohode, nereagoval na to..no museli sme ich vždy strážiť...


...ak nevieš psovi vysvetliť, že územie je tvoje a on má len kompetencie, ktoré mu dáš ty, vzniká takéto správanie.


MisheliQ píše:vyzeralo to ako keby jeden druhému tým, že ho my hladkáme, ja a sestra, dokazoval, že jeho miesto je vyššie, neviem..iný by to možno označili za žiarlivosť..keď hladkám jedného, druhý udržuje s tým psom, čo ja hladkám očný kontakt a obidvaja na seba vydávajú také dunivé zvuky, vrčia, ale ešte nie tak hrozivo, len tak akoby pohrozujúco...


...očný kontakt musíš vedieť previesť na seba. Kým ty toho psa hladkáš, dokáže očným kontaktom a telom tomu druhému psovi povedať také veci, že by sa to ani tebe nepáčilo.

MisheliQ píše:snažila som sa to riešiť najprv tak, že ten kto začal vrčať a chovať sa nežiadúco, toho som sa snažila odstrčiť..alebo respektíve nevenovať sa mu..a ten kto sa správal ,,slušne" s tým som sa bavila..ale napr. akonáhle som sa s jedným hrala, druhý pribehol a začal rýpať do toho, čo som sa s nim hrala..takí sú avšak len keď sú u nás doma, resp,. u Caesara doma..inak vonku je to v pohode...myslíte, že by bol problém v tom, že som Caesarovi napr. neukázala, že toto teritorium je ako aj jeho, tak aj moje?


Tu záleží na tom, ako sa správajú psi a ako rýchlo a jasne reaguješ, z toho, čo píšeš, to nie je jasné, tu záleží na drobnostiach. Teritórium má byť ako tvoje, tak aj tvoje. Nie jeho, on môže mať len jasné kompetencie. Nemá ich, vzal si sám, čo uznal za vhodné.

MisheliQ píše: že proste tým, že u nás dovtedy, dokým bol Caesar šteniatko, žiaden pes nebo, som niečo pokazila? Alebo som niečo v jeho výchove prehliadla? pretože takto sa chová ku každému psovi u nás, podotýkam psovi, sučky a šteniatka berie v pohode...


Už keď je pes šteniatko, treba si uvedomiť, do akých situácií príde a pripravovať ho na to, že aj v týchto situáciách sa od neho vyžaduje určité správanie. Ak s tým nepočítaš vopred, pes reaguje podľa svojho uváženia a nemusí to byť vždy to, čo vyhovuje tebe.



MisheliQ píše:no lenže čo sa týka Kovuho a psov u nás doma, neviem kde vo mne je problém.. :ua: :pac:
ps: myslím si, že caesar nemá vo mne až takú veľkú dôveru a skôr sa spolieha keď už tak aj na mňa aj na seba..


To, čo nemáš v rukách ty, berie na seba pes.

MisheliQ píše:keď som bola mladšou, jeho alfou som určite nebola ja, ale postupne som si to musela vybudovať, pretože som zlyhala a riešila som to tým, že som bola frustrovaná, urazená, nadutá na Caesara, ale nie na seba..čo bola asi najväčšia chyba, lenže ako inak sa ponaučím z chýb ak nie z vlastných? aj keď radšej robiť bez chýb ako z chybami a psa tak nejako poškodiť...


áno, tu bola chyba v tom, že tie emócie pes vyhodnotil ako tvoju neistotu, to znamená, že sa neoprie o teba, ale o seba. Zas tam môže vzniknúť nevhodná reakcia.

MisheliQ píše::S Caesar bral najprv môjho otca za alfu, teraz mám pocit, že o to miesto sa s tatikom akoby "bijem"...ako dieťa som nemala tú istotu, čo robím..a caesar tú istotu potreboval..našiel ju v otcovi..pretože však hlava rodiny asi...


Vy sa s otcom bite, koľko chcete, on môže mať každého z vás zaradeného trocha inak, čo ale nemusí znamenať, že je niektorý z vás pravá Alfa, len jeden z vás k tomu môže mať bližšie a v každej situácii to môže byť niekto iný. Komplet Alfa to zastúpi všetko.

Ani s tým, čo som napísala, nie je vysvetlenie kompletné. Bolo by dobré dodať, že Alfa rieši všetko s prehľadom a pokiaľ sa dá, v kľude. Z toho, že v tom nemáš jasno, vyplýva, že presne takto si to neriešila a to je zhruba hlavný dôvod. Situáciu treba vyhodnotiť správne a reagovať správne, čo sa nestalo. Je to len krátky rozbor na základe tvojho subjektívneho popisu, ktorý ti slúži na zamyslenie, nie na to, aby som ťa sprdla. Ani ťa nenaučí reagovať. Je ale fajn, že sa o to zaujímaš.

Podotknem, že naskakovanie na psov môže mať rôznu príčinu, ako je neistota, nevychovanosť, nedostatok komunikačných prostriedkov psa, výzva ku hre, sexuálny motív.... Na tom obrázku to vyzerá tak, že naskakujúci pes sa snaží komunikovať, nevie, ako, tak urobí prvé, čo mu príde na myseľ. Nerozvinuté komunikačné prvky. Z môjho subjektívneho pohľadu samozrejme.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Ďalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov