Dominancia

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Dominancia

Poslaťod Elis » Pia 05.02.2016 11:18

elfinka píše:Ked na to miesto nema ist nikdy


spicka ledovce.
mas nejaky jiny 100% zakazovy povel, ktery ti pes splni kdykoliv a kdekoliv?
myslim si, ze ne.
tak ti nezbyva nic jineho nez mechanicka zabrana.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Dominancia

Poslaťod Elis » Pia 05.02.2016 11:23

pigie píše: Cize toto malo byt naucene vopred


ano. tohle a jeste spoustu dalsich jinych naprosto srozumitelnych pozadavku...
pak by to najednou bylpokyn jako kazdy jiny.
ale takhle je to neco spesl -na co pes neni zvykly a vyvolava to to, co to vyvolava :nwm:

pigie píše:Ja by som proste dala zabranu medzi dvere, ked si tam chodi hore dolu a nechces to strazit.


:yes: :yes: :yes:
vubec nepripustit ten konflikt je to nejlepsi reseni...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Dominancia

Poslaťod elfinka » Pia 05.02.2016 13:41

Dobre dobre, sice si stale nemyslim ze je v tom pes uplne nevinne :joint: ale je mi jasne ze keby mal ineho psovoda (takeho co uz od zaciatku vie lepsie co ma robit) tak by bol ten pes na tom uplne inak. Vlastne by som mu stacila aj ja uz teraz, len 2 roky dozadu som tie skusenosti nemala

Kazdopadne som medzicasom este nasla tento clanok o dominancii:
http://suzanneclothier.com/darned-dominance-debate/
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Dominancia

Poslaťod Puk » Sob 06.02.2016 11:21

S tým článkom sa dá v temer všetkom súhlasiť.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Dominancia

Poslaťod Elis » Sob 06.02.2016 17:59

temer...
me tam treba zaujali ty zdroje.
ve stadech bylozravcu obecne treba neexistuje boj o ne. ze bojuji -je uz vliv cloveka a pridelu.
i kdyz je ve skupine dominator - neprudi ve chvili kdy ma jiny clen stada zizen. neodezene ho od vody.
nedelaji si naschvaly ap.
trosku jiny svet nez ve spolecnosti lidi :nwm:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Dominancia

Poslaťod hruska » Sob 06.02.2016 18:51

nechce sa mi to teraz citat :lol:
pisu tam o medzidruhovej dominancii? Lebo chapem koncept dominancie pes vs pes, resp ine zvierata, ale ine zviera vs clovek?
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Dominancia

Poslaťod Lindchen » Sob 28.05.2016 17:19

Na FB naživo vysiela Chirag Patel o dominancii.
https://www.facebook.com/37425206610273 ... 1291537240
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Dominancia

Poslaťod elfinka » Pia 03.06.2016 12:32

Drobny prehlad toho, co vie veda o dominancii (vseobecne, a u psov).

https://www.youtube.com/watch?v=sn4mhJVj1T0

Komu sa nechce pozerat, tak
- clovek je dominantny podla definicie, lebo kontroluje pristup k limitovanym zdrojom (zradlo)
- prva vedecka studia hierarchie psej skupiny bola robena niekedy nedavno, a ano, psy maju hierarchiu
- nikto neskumal, co vlastne berie pes od cloveka ako prejavy dominancie
- nikto neskumal, ci dominantne postavenie cloveka znamena ze pes lepsie poslucha
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Dominancia

Poslaťod Lindchen » Pia 08.07.2016 13:20

O tom, že dominancia u psov nie je mýtus od Marca Bekoffa: https://www.psychologytoday.com/blog/an ... ble-debate.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Dominancia

Poslaťod Jozef Macuško » Pon 04.09.2017 16:42

Moja 7-mesačná fenka ma dnes prekvapila. Dal som jej za odmenu tú kosť z byvolej kože nech si pochutná a zabaví sa. Potom som si k nej sadol a začal hladkať. Začala potichu vrčať. Tak som chcel, že jej hračku vezmem a skoro ma hryzla. Potom som jej to vzal. Neskôr som jej ju dal znova. A znova pri hladení zavrčala. Tak som jej jednu tresol, že toto sa nerobí a fráza na dohováranie, kedy už ona vie, že niečo zlé spravila. Čo za tým môže byť? Ako to odstrániť ?
Bude to asi tým, že je dominantná, čo by vysvetľovalo časté značkovanie.
Jozef Macuško
Okoloidúci
 
Príspevky: 23

Re: Dominancia

Poslaťod Sunny » Uto 05.09.2017 10:21

Mne najviac značkuje fena, ktorá je teda presný opak dominancie. Nemá to s tým nič spoločné. K tomu žrádlu ti už písali inde, ale v skratke - niekto ťa pozve na luxusnú večeru, dostaneš pred seba výbornú večeru, začnej jesť a ten niekto si k tebe prisadne a začne ťa objímať. Zavrčíš naňho, či mu nehrabe, nech ti dá pokoj a on ti tú večeru vezme. Potom ti ju dá zas a zopakuje sa to - zavrčíš asi ešte viac, on ti jednu uvalí, jedlo vezme a ešte ti aj vynadá. Budeš naňho asi čumieť a nechápať, o čo mu ide, že? Presne to si robil svojmu psovi. Keď už psovi niečo dám, tak ho nechám v kľude jesť. Ak mu to potrebujem vziať, tak bez zbytočných okolkov proste vezmem, bez hladkania, otravovania, skúšania. Ideálne vymením za niečo lepšie. A ak chcem psa naučiť neriešiť moju prítomnosť pri jeho žraní, tak mu to žrádlo neberiem, ale práve naopak, chodím mu niečo dobré do misky prihodiť. Tak sa bude na môj príchod k miske tešiť a nie si ju brániť.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Dominancia

Poslaťod Jozef Macuško » Str 06.09.2017 5:47

Áno už som to pochopil, že granulkou sa dá všetko zobrať. Ja som len skúšal to, že či pustí danú vec. Niekde som čítal, že pes by mal pustiť všetko čo mu dáš, dokonca aj misku s jedlom by mal nechať ak to ty chceš. Lepšie asi bude zbytočne nestresovať psa a nechať ho jesť v kľude.
Jozef Macuško
Okoloidúci
 
Príspevky: 23

Re: Dominancia

Poslaťod Margita » Str 06.09.2017 5:51

ak ti ten pes bude doverovat tak ti misku prenecha,ale tym ,ze mu budes furt vsetko brat si tvoju doveru neziska
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Predchádzajúci

Späť na Riešenie problémového správania sa psov