Neposlušný pes

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Neposlušný pes

Poslaťod monulik136 » Štv 27.12.2007 9:57

Mam asi jedena pol ročného bígla a je strasne zivy. Je poslusny len vtedy ako sa mu chce. Na prechadzke vobec nepocuva na meno. Ked ho pustim z voditka tak utecie prec a nevrati sa no a poto ho musim ist hladat. Bola by som velmi rada keby som ho naucila chodit bez voditka aby si trochu pobehal.
Prosim poradte.
monulik136
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Poslaťod bielyhavko » Štv 27.12.2007 10:39

monulik ja som mala tiež ten istý problém.Ale vzhľadom na to,že je to ešte len 5 mesačné šteňa.Najlepšie urobíš ak budeš psíka stále oslovovať menom nie teda macko alebo všeliake tie zdrobneninky lebo psík potom nevie na aké meno ma reagovať.Psíka si vezmi von s tím že sa musí naučiť aj prísť domov.Vezmi si vodítko ale obojok mu nechaj a pusti ho nech si pobeha možno je len príliš hyperaktivný a potrebuje si energiu poriadne vybaiť najlepšie je keď sa s psíkom vonku zahráš hádzeš mu nejaký predmet s tím,že sa musí vrátiť a dať ti ho najlepšie s odmenou ak k tebe príde a predmet si vezmeš povedz dobrý a meno psíka.Tak sa aspom naučí reagovať na meno ale aj povel tím ho naučíš to najzákladnejšie ako je povel ku mne.Je to však trošku tvrdí oriešok vzhladom na to že máš bíglika.Musíš sa mu viacej venovať a s vícvikom neotálať ale už ho učiť poveli sadni lahni ku mne.Aj keď je to síce bígel podľa mňa všetki tipy plemien sa dajú cvičiť treba len veľa trpezlivosti a hlavne nestrácať nervy.
Pretože ak na psíka vonku kričíš a naháňaš ho a potom ho potrestáš je prirodzene že k tebe nerpíde lebo sa bude báť že bude bytka.Ja mám na našu Sully taký trik ak je už moc dlho vonku niekedy zavrem dvere a po 5 minutách otvorím a ona sedi už pri dverách alebo keď sa jej nechce zahrkam dózou kde má pripravené piškótiki a už letí domov.Utrem jej labky takže pekne počká kym sa prezujem a vyzlečem utrem capky a potom dostane svoju odmenu.skús nejakú fintu uvidíš pojde to.Potom mi napíš ako to ide ok?

ešte jedna rada cez deň ho na vodítko nedávaj vybije si tim aspom nadbitočnú energiu ale keď pojdeš s nim v noci von vtedy si ho daj na vodítko.ja to tak tiež robím a je to veľmi dobre.

/// editovať nevieš ? :ach:
/// jukel
bielyhavko
BANNED
 
Príspevky: 60
Bydlisko: Na dolinách

Re: Bígl

Poslaťod MisheliQ » Štv 27.12.2007 10:59

monulik136 píše:Mam asi jedena pol ročného bígla a je strasne zivy. Je poslusny len vtedy ako sa mu chce. Na prechadzke vobec nepocuva na meno. Ked ho pustim z voditka tak utecie prec a nevrati sa no a poto ho musim ist hladat. Bola by som velmi rada keby som ho naucila chodit bez voditka aby si trochu pobehal.
Prosim poradte.

zaveď pravidlá, ak chceš, aby počúval, tak bude musieť počúvať..nie že on si zmyslí, že bude počúvať...takto sú vychované rozmaznané psy..poväčšine..už veľa takých psov som videla tu v Poprade..lenže oni ich radšej nepúšťali, pretože vedeli, že im utečú a na ich volanie neprídu, ale naopak ty ho púšťaš no snažíš sa učiť ovládať ho, a prosto majú svojich pánov hlboko...
ono to je ak decko, rozmaznané, musí byť skoro vždy po jeho...a ak mu vy dáte prst, zožere vám celú ruku..jak sa vraví
v tvojom prípade ti odporúčam vyskúšať stopovačku..je to dlhé vodidlo, z textilu, ktoré slúži aj na cvičenie privolávačky a podobne..a na tom psíka chodievaj venčiť...vodidlo by psík však nemal cítiť, aby sa cítil, že je voľný..no vy ho budete ovládať...prečítajte si na internete všetko dostupné o stopovačke..a o jej používaní... a uvidíte, že sama prídete na to aj, ako na vášho psíka..a nedovoľte mu neposlúchať, stanovte si pravidlá, čo sa smie a čo nie...bígle sú dosť tvrdohlavé psíky, moja spolužiačka a kamoška má u babky jedného, niekedy to bol jej pes, ale nechcela ho, lebo ju neposlúchal..chodila s nim aj na agility, ale bolo to o tom istom, psík ju neposlúchal, no bígla dostala keď mala asi 9-10 rokov? a to je dosť skoro podľa mňa, lebo bígle sú inteligentné, ale zato svojhlavé../obdivujem Riku za to, čo dokázala so svojim bíglom, aj Jukela...či Badyho/...
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Poslaťod monulik136 » Štv 27.12.2007 15:40

on ma sice rok a 5 msiacov to ale nevadi. povel sadni a lahni uz vie a bola som prekvapená ako rýchlo sa to naučil napr ked som ho ucila lahni tak som vzdy ked bola prilezitost ukazala prstom dole a povedala sadni neslo to ale raz som to len tak skusila ze keby nahodou a podarilo sa. no ked on zavetri nejaku stopu tak to mozes volat prosit vyhrazat sa kolko len chces. ja ho ani nebyjem ked ku mne pride lebo to uz mam overene. a on je teda dost schopny polovnik minule chytil ziveho holuba co sedel na zemi a mys. posielam jeho fotku a moja dalsia otazka je:
Je velmi nauceny na maskrty a ked ho neodmenim tak po par krat prestane robit to co chcem a mali ste pravdu on je rozmaznany a poriadne.

ja som tu nova takze sa potom necudujte ked urobim volaco blbe napr ta fotka ja som dala ze pridat obrazok a on tam neni

//edituj príspevky
// jukel :ahoj:
monulik136
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Poslaťod MisheliQ » Štv 27.12.2007 18:31

monulik136 píše:on ma sice rok a 5 msiacov to ale nevadi. povel sadni a lahni uz vie a bola som prekvapená ako rýchlo sa to naučil napr ked som ho ucila lahni tak som vzdy ked bola prilezitost ukazala prstom dole a povedala sadni neslo to ale raz som to len tak skusila ze keby nahodou a podarilo sa. no ked on zavetri nejaku stopu tak to mozes volat prosit vyhrazat sa kolko len chces. ja ho ani nebyjem ked ku mne pride lebo to uz mam overene. a on je teda dost schopny polovnik minule chytil ziveho holuba co sedel na zemi a mys. posielam jeho fotku a moja dalsia otazka je:
Je velmi nauceny na maskrty a ked ho neodmenim tak po par krat prestane robit to co chcem a mali ste pravdu on je rozmaznany a poriadne.

ja som tu nova takze sa potom necudujte ked urobim volaco blbe napr ta fotka ja som dala ze pridat obrazok a on tam neni

//edituj príspevky
// jukel :ahoj:


ono to trošku z toho písania o ňom je vidieť, že je rozmaznaný. A to s tou maškrtou, proste ju obmedzuj, dávaj mu ju, ale v čoraz menších dávkach až ju nakoniec vylúč a skús maškrtu spájať spolu so slovami chvály. Aby si spojil makšrtu a chválu s tým, že spravil niečo dobré. Vynúť si od neho, aby daný povel spravil. Je pre mňa ťažké ti radiť, keď som rozmaznaného psa ešte nemala. Ale moja kamoška má jedného, mala som ho na 10 dní, a tak hovorím iba z toho, ako by som asi ja reagovala, keby sa to stalo mne. Rozmaznaný pes môže byť často aj dominantným, tým myslím, že ak sa mu niečo nepáči, čo po ňom chceš, tak môže zaútočiť. Mojej sestry spolužiačka má rozmaznaného psa a to je fakt že rozmaznaný pes s najrozmaznanejších. Ak sa nechce hladkať, tak sa hladkať nebude. Ak sa mu toto nepáči, tak sa to robiť nebude. Dokonca pritom ukazuje svoj bojovný úsmev, čiže cerí zubky. A ona nič iné robiť nemôže, len sa podriadiť, pretože nič iné nevie, čo má robiť. Je to ťažké, rozmaznaný pes je asi to najťažšie a najhoršie, čo môže majiteľ spôsobiť, ale tým ťa nedsudzujem, práve naopak. Páči sa mi, že to chceš riešiť, pretože ťa to trápi a práve takých psov je na svete tiež veľa, lenže väčšina ich majiteľov je tými, že sa podradia. Ale ak vidím, ty tá nebudeš, čo bude v smečke úplne dole.
Neviem, napadlo ma, že čo keby si mu spravila nejakú jeho obľubenú maškrtu a tvárila sa že ju papáš. Potom by si ju položila, tak aby ju nevidel...a dala by si mu povel. Potom by si ho pochválila, ak by ho zrobil. Ale maškrta by nebola žiadna...mm neviem však, či by ti pomohlo. Kamoška, čo má rozmaznaného psa, ktorého som mala 10 dní, mi sem-tam vravela, že keď na ňu kričí, má sučku, tak sa akoby aj urazí...z toho usudzujem, že rozmaznaný pes je viac-menej poludštený pes, pretože má ľudské vlastnosti, ktoré by si asi v divej smečke nemohol dovoliť, alebo v smečke vôbec.
A ak je teda rozmaznaný, tak tú jeho rozmaznanosť mu treba potlačiť. Ber ho von na vodidle s tým, že pôjdete tam, kde chceš ísť ty. Snaž sa o to, aby ste robili, čo ty chceš..viem, ľahko sa to možno píše, ťažko sa to robí...a vlastne nič moc som ti neporadila, čo ma mrzí...ale tak možno teba samú niečo aj napadne, ako naňho...držím palčeky :smile:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Poslaťod bady » Pia 28.12.2007 20:06

Výcvik bígla je sice veľmy tazký ale aj ja mám jedného a zatial nám to ide skvele, ked sa mu venujes dostatocne dlho
urcite to zvládnes aj ty.. :lol: :ahoj:
Obrázok
...tvoj pes nevie o tom, že bývaš zlý, žiarlivý alebo chamtivý. Inšpiruje ťa, aby si bol milý, a keď ho poslúchneš, miluje ťa.
bady
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 92
Bydlisko: Kostoľany pod Tribečom

Poslaťod Kača » Pia 04.01.2008 10:31

Ja mám zase trošku iný problém... s mojou bíglicou som začala cvičiť (má 3 roky). Pred tým to boli len také prťaté cvičenia..


Začali sme na záhrade... Zostaň, Ku mne, K nohe, sadni, ľahni, vstaň....
Všetko bez najmenších problémov... akonáhle som s ňou vykročila na ulice s kamoškou a chcela som jej ukázať, čo všetko vie, tak ona proste ignorovala... zavelila som k nohe: a ona na mňa kukla ako na takého puka!!!
Tak som si ju pritiahla k nohe a zavelila som ešte raz, a vykročila som... Ona tam ostala stáť!!

A tak som skúsila sadni, a t aj ten najľahší povel, ktorí na záhrade perfiš zvláda, ona ho nespravila... Tak som si povedala, že budeme cvičiŤ aj na uliciach, niekedy aj v meste... teda, ide to veľmi pomaly... neviem, či nerobím chybu, že všetko sa najprv naučíme na záhrade, kde je kľud, a potom ideme precvičovať inde... aj keď podľa mňa to neni chyba, keď je niečo nové, najprv to treba nacvičiˇ´t v prostredí, kde je psík plne sústredený....
Cvičievame tak 20 minút asi 2 krát denne, s tým že 5 min. cvičíme, 5 sa hráme a pod.... Obrázok
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Poslaťod lusy » Pia 04.01.2008 11:26

8kaca8 urcite nerobis chybu. psika musim nove povely ucit najprv na mieste kde ho nic nerusi a on sa moze dokonale sustredit na teba a cvicenie. to, ze ti nechcel vonku nic urobit, tak to zalezi aj od toho, ako dlho si s nim cvicievala iba na zahrade. tiez ci si od neho vyzadovala poslusnost hned po vyjdeni z brany. ono staci ak s nim zacnes cvicit aj medzi ludmi na roznych rusnych miestach tak ako sama pises. ak ti povely ovlada, teraz uz len musi pochopit, ze splnenie vyzadujes na vsetkych miestach nielen doma.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Poslaťod Kača » Sob 05.01.2008 18:59

Wow, to som rada, že som nespravila chybu... A dík, že mi to potvrdil aj nejaký "skúsenejší":D

Díky
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 05.01.2008 19:04

bady píše:Výcvik bígla je sice veľmy tazký ale aj ja mám jedného a zatial nám to ide skvele, ked sa mu venujes dostatocne dlho
urcite to zvládnes aj ty.. :lol: :ahoj:


teraz ti to ide supiš, ale musíš saa obrniť trpezlivosťou na psiu pubertu. nevím, myslím, že okolo 7 mesiaca by to už malo frčať na plno (majitelia puberťákov, opravte ma). Vtedy sa všetko zmení, a šteňa čo dovtedy počúvalo, tak zrazu prestane. Je to ako s človekom, ostatne :hi:
Tak držíme palec. (ešteže ma to tentokrát obišlo
:rip: :smile: )
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod jagdterier » Ned 06.01.2008 17:48

cvicit.cvicit a stale len cvicit. :ha:
jagdterier
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 54
Bydlisko: Brezova pod Bradlom

Re:

Poslaťod bady » Pia 11.01.2008 21:08

8kaca8 píše:Ja mám zase trošku iný problém... s mojou bíglicou som začala cvičiť (má 3 roky). Pred tým to boli len také prťaté cvičenia..


Začali sme na záhrade... Zostaň, Ku mne, K nohe, sadni, ľahni, vstaň....
Všetko bez najmenších problémov... akonáhle som s ňou vykročila na ulice s kamoškou a chcela som jej ukázať, čo všetko vie, tak ona proste ignorovala... zavelila som k nohe: a ona na mňa kukla ako na takého puka!!!
Tak som si ju pritiahla k nohe a zavelila som ešte raz, a vykročila som... Ona tam ostala stáť!!

A tak som skúsila sadni, a t aj ten najľahší povel, ktorí na záhrade perfiš zvláda, ona ho nespravila... Tak som si povedala, že budeme cvičiŤ aj na uliciach, niekedy aj v meste... teda, ide to veľmi pomaly... neviem, či nerobím chybu, že všetko sa najprv naučíme na záhrade, kde je kľud, a potom ideme precvičovať inde... aj keď podľa mňa to neni chyba, keď je niečo nové, najprv to treba nacvičiˇ´t v prostredí, kde je psík plne sústredený....
Cvičievame tak 20 minút asi 2 krát denne, s tým že 5 min. cvičíme, 5 sa hráme a pod.... Obrázok


ja môjho bíglosa cvicim bud v pivnici alebo v dome, pretoze ked ho cvivím vonku je tam vela rusivých elementov a je nesustredený..zatial je este malý ale postupne prejdeme cvicit von
Obrázok
...tvoj pes nevie o tom, že bývaš zlý, žiarlivý alebo chamtivý. Inšpiruje ťa, aby si bol milý, a keď ho poslúchneš, miluje ťa.
bady
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 92
Bydlisko: Kostoľany pod Tribečom

Re: Bígl

Poslaťod Kača » Str 13.02.2008 13:44

Mávala som s mojou bíglicou taký istý problém... skús to aj takto (nám to pár krát pomohlo:D)
Choď s ním na prechádzku a stále mu dávaj piškotky, len tak, krm ho, rozprávaj sa s ním.. a vela vela papania... tak ked ho pustiš sa bude držať zo začiatku pri tebe.. a je potrebné nauči%ť psa "Ku mne!" a to ti pomôže 10 a viac metrová stopovačka :jop:
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Bígl

Poslaťod lusy » Str 13.02.2008 16:35

aky ma vyznam krmit ho len tak???
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re:

Poslaťod Kača » Str 13.02.2008 17:24

Na prvý krát keď som ju v dopselosti pustila len tak, to malo význam taký, že sa držala pri mne...
Aj keď bolo veľa rušivých podnetov...
Postupne som to obmedzovala-a pridávala som cvičenie hrou, povely, tréning... teraz je to ok...
Vravím len, že prvý raz sa nám to oplatilo
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Ďalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov