Šteniatko - kedy a ako začať s výcvikom?

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: ucenie steniatka

Poslaťod Michael_ILY » Pon 30.04.2012 19:19

Neviete ako mám psa odnaučiť hrabať jamy po dvore???
Michael_ILY
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: ucenie steniatka

Poslaťod kaciatko2121 » Pia 28.09.2012 12:42

chcem sa spytat, pomalicky len zopar minut denne som zacala ucit moju malu na sadni a lahni..ked sadni vedela perfektne, presla som na lahni...konecne pochopila co je lahni a ked vidi ze mam mlsku alebo jej oblubenu hracku v ruke, tak povel lahni posluchne, ale ak nemam nic ani za svet si nelahne :D mam to u steniatka zatial nechat len tak, alebo nejak zmenit metodu? dakujem za rady :smile:
''Jeho srdce bije za dvoch. Najprv za svojho pána a až potom za seba.''
''Dejiny sú naplnené príkladmi o vernosti psov viac, ako o vernosti priateľov.''
kaciatko2121
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 645
Bydlisko: Kosice

Re: ucenie steniatka

Poslaťod jurm » Pia 28.09.2012 14:19

Ahoj,

neuc ju len na pamlsok, ale aj na pochvalu, ustne, pohladit, hrat sa s nou za odmenu a atd ... tak aby nevedela kedy dostane aku odmenu. Teraz ked pocuva len na pamlsok, ukaz jej ho, daj ju lahnut ale odmen ju len pochvalou, pripadne sa s nou pohraj. Ked to s nou budes robit takto nastriedacku zvykne si a posluchne aj bez pamlsku :ahoj:
jurm
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 128

Re: ucenie steniatka

Poslaťod kaciatko2121 » Pia 28.09.2012 16:40

jurm píše: Teraz ked pocuva len na pamlsok
este aj ked mam oblubenu hracku v ruke :jazyk:

jurm píše: ukaz jej ho, daj ju lahnut ale odmen ju len pochvalou, pripadne sa s nou pohraj. Ked to s nou budes robit takto nastriedacku zvykne si a posluchne aj bez pamlsku
dobre skusim :) dakujem
''Jeho srdce bije za dvoch. Najprv za svojho pána a až potom za seba.''
''Dejiny sú naplnené príkladmi o vernosti psov viac, ako o vernosti priateľov.''
kaciatko2121
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 645
Bydlisko: Kosice

Re: ucenie steniatka

Poslaťod Cathie » Pia 28.09.2012 21:49

Rea nadherne video s vysvetlenim psej reci.. clovek tieto signaly a gesta vidi casto, no malokedy je schopny ich precitat a hlavne plne pochopit. Vdaka za poucenie a skvely komentar :smile: :poklona:

kaciatko2121 píše:
jurm píše: ukaz jej ho, daj ju lahnut ale odmen ju len pochvalou, pripadne sa s nou pohraj. Ked to s nou budes robit takto nastriedacku zvykne si a posluchne aj bez pamlsku
dobre skusim :) dakujem

Toto by som nerobila - mne to pride ako oklamanie. Ukazes mu, ze nieco dostane, motivujes ho, preto vykona povel a nakoniec nedostane to, co si mu "slubila"? Takto nebude vediet, co od teba cakat a len sa bude snazit ta viac "prekuknut" alebo mu znechutis povel, pretoze nedostane odmenu, ktoru ocakava.

Ja by som postupom casu a veku zacala menit sposob odmenovania. Male steniatka potrebuju mat pamlsok az pri nose, aby sa nan dokazali sustredit - kdezto ako rastu, zvladaju sustredenie lepsie. Postupne by si sa mala prepracovat k tomu, aby si pamlsok vytahovala az PO splneni cviku. Tak pes nebude mat nic "slubene" a nebudes ho na povel lakat - takze nebude vykonavat tvoj prikaz iba kvoli pamlsku ci hracke, pretoze nebude vediet ci a ako bude odmenene.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: ucenie steniatka

Poslaťod jurm » Sob 29.09.2012 8:18

Vytrhla si to trochu z kontextu ... predtym co citujes som napisal "Teraz ked pocuva len na pamlsok". Cize to stendo "oklame" len par krat, kym pochopi, ze je aj ina odmena ako pamlsok ...
jurm
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 128

Re: ucenie steniatka

Poslaťod Cathie » Ned 30.09.2012 5:51

Jurm nevravim, ze je to zle. Len preferujem neklamat psa nikdy, ak je aj iny sposob - nie preto, ze by to neslo, aj takto casom pravdepodobne naucis to, co chces. Iba sa snazim pouzivat sposoby, ktore pes za kazdych okolnosti chape, aby si bol isty a mal vo mna plnu doveru :smile: ano, pamlsok je naucena vec - stena ju ocakava, pretoze sa naucilo, ze to tak funguje. Treba ho naucit, ze existuju aj ine sposoby odmien - hracka, pohladenie,.. s tym suhlasim. Iba sposob by som pouzila iny.

Takisto ako sa da naucit odmenovanie pamlskom, sa da naucit aj na hracku. A s tym, ze odmenene bude "iba" hlasom a pohladenim, volnom ci hocicim inym, s tym by som robila opatrne a prechadzala na to postupne. Ja na to hram viacero "hier" :smile: Napr. so steniatkom beham, taham mu po zemi hracku na tahanie, obcas ho necham ju chytit, ponatahujeme sa a bezime dalej. Pomedzi to zastavim - hracku schovam za chrbat a spravim povel, napr sadni - za splnenie pochvalim hlasom (ak nesplni sam, pomozem mu napr dotykom ruky na zadok), dam volno a rozbehnem sa - hra pokracuje. Odmenou je iba nasledna hra a stenuch plni povel bez toho, aby mu pred nosom visel pamlsok alebo hracka.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: ucenie steniatka

Poslaťod jurm » Ned 30.09.2012 18:59

podla mna zbytocne zlozite a prekombinovane ... dva tri krat das stena lahnut s pamlskom v ruke a prejdes na inu formu pochvaly ... pes nie je clovek - mam trochu pocit ze k tomu pristupujes s miernym poludstovanim - nevezme to ako klamstvo a uz vobec nie v stenacom veku... to co som napisal uz predtym sa da naucit behom par minut a stena si v ziadnom pripade nevsimne ze bolo klamane, pretoze odmenu dostane tak ci tak len inej forme ...
jurm
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 128

Re: ucenie steniatka

Poslaťod Bad » Pon 01.10.2012 5:44

jurm píše: dva tri krat das stena lahnut s pamlskom v ruke

nevím kolikrát, ale až si pevně spojí povel s pohybem(polohou, činností)

Cathie píše:hracku schovam za chrbat a spravim povel, napr sadni - za splnenie pochvalim hlasom (ak nesplni sam, pomozem mu napr dotykom ruky na zadok),

totéž s pamlskem - pamlsek mám v ruce ale ne viditelně, dám povel (který už štěně umí), pokud nesplní splním já mechanicky a odměním až za splněný povel (i když jsem štěněti do polohy mechanicky pomohla)
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: ucenie steniatka

Poslaťod Cathie » Pon 01.10.2012 7:14

jurm píše:podla mna zbytocne zlozite a prekombinovane ... dva tri krat das stena lahnut s pamlskom v ruke a prejdes na inu formu pochvaly ... pes nie je clovek - mam trochu pocit ze k tomu pristupujes s miernym poludstovanim - nevezme to ako klamstvo a uz vobec nie v stenacom veku... to co som napisal uz predtym sa da naucit behom par minut a stena si v ziadnom pripade nevsimne ze bolo klamane, pretoze odmenu dostane tak ci tak len inej forme ...

Pozri, kazdy mame svoj nazor :smile: Mozno to nechape ako klamstvo, ale ak na to nie je zvyknute, minimalne v tom momente je zmatena, pretoze cakalo nieco ine. Pre mna je motivacia psa prioritou, tak to proste riesim tak, aby som ho nikdy nicim nedemotivovala. To je vsetko.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Správny vek na výcvik

Poslaťod ejda » Sob 16.02.2013 1:31

Ahoj, nenašla jsem vhodnější topic, tak to hodím sem. Mám 9 měsíců staré štěně krátkosrsté kolie a chci se zeptat, možná zbytečně, ale kolik toho po něm můžu chtít?
Je v pubertě, takže poctivě cvičíme přivolačku na stopovačce (nedělá mu problém ani ve volnosti, je lehce motivovatelný zvlášť na hračky - jediné co neodvolám hned je uprostřed hry se psy, když je třeba tak spíš "lákám" nespecifickými povely k sobě abych si přivolání nezkazila...), umí sedni, lehni + odložení na cca 20-30 metrů, chápe chůzi u nohy (pracujem na tom...), dává pac a občas mi venku nabídne nějakou blbinu, ze které bych udělala cvik - třeba kolečko.
Mám ale strach, že psa "přecvičím" a budu toho po něm chtít moc.
Nedělám žádné cvičící procházky, většinu času prolínám hru a povely, třeba se taháme o klacek, pak chci pár kroků u nohy, pochválím, klacek hodím a pokračujeme. Jde mi o to, že si nejsem jistá tou hranicí, kterou je ten můj dlouhej čumák schopnej ještě pobrat...
Budu ráda za vaše zkušenosti, přece jenom je to hodně aktivní a chytrej pes a je těžký nechtít po něm víc a víc kravin...
ejda
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 19
Bydlisko: Praha

Re: Správny vek na výcvik

Poslaťod Elis » Sob 16.02.2013 22:15

for Eida - chce to jen trochu citu, empatie - a nemuzes psa nijak pretahnout, otravit.
Obecne - stene je mnohem lepe motivovatelne, nez dospely pes. Takze naucit psa chuti ucit se nove veci, navazanost na pana atd -do roka nejpozdeji je potreba. Pak uz to jde mnohem hur.
ja mam molossa -a treba vsechny "rychle" cviky jsem zacala delat hodne brzy - dokud je jeste dostatecne blazniva a sama to nabizi. Zna kliker, umi nabizet chovani -a to je si myslim docela dobry zaklad pro cokoliv bych s ni v budoucnosti chtela delat.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Správny vek na výcvik

Poslaťod Bad » Pon 18.02.2013 12:59

Ejda, na zkoušku ZZO dle našeho NZŘ je věkový limit 10 měsíců, takže je obecný předpoklad, že 9ti měsíční štěně už je schopno zvládnout celou poslušnost. Není problém v tom CO, ale JAK ho cvičíš :no:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Kniha na výcvik šteniatka

Poslaťod Soni a Ivka » Pon 08.06.2015 21:37

Dobrý deň neviete niekto o knihe ktorá ma všetky základne poveli ? Ktorá by sa dala stiahnuť :smile: ... Aby sa ale dali dobre pochopiť poveli a aby to bolo skôr formou hry pre šteniatko.
Soni a Ivka
Snoopy
 
Príspevky: 103

Re: Kniha na výcvik šteniatka

Poslaťod aNeMiC » Pon 24.08.2015 0:50

Taká kniha asi neexistuje :angel: a už vôbec voľne na stiahnutie :no: to by bolo moc ľahké
mne návody nikdy, ale nikdy nefungovali. Na každého psa nesadne to isté a to si treba vziať do hlavy. Poznám ľudí, ktorí všetko robili silou mocou podľa knihy a učili to aj tri mesiace. Treba si vytvoriť svoj návod, ktorý psíkovi sadne :no: :smile: Ale tak ja moc výcvikových kníh nemám, zvyčajne mám doma len o plemenách, športoch, atlasy a potom až tak "výcvikovo" Tréning je rozhovor ale to by som nazvala skôr "otvorenie myslenia zvieraťa pred človekom" lebo po prečítaní tej knihy som si toho veľa uvedomila... ale návody tam nie sú no :ua:
...Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today...
aNeMiC
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 554
Bydlisko: ♡ Rajecká dolina ♡

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa