Šteniatko - kedy a ako začať s výcvikom?

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Šteniatko - kedy a ako začať s výcvikom?

Poslaťod bady » Pia 30.11.2007 21:21

Prosím Vás poradte my kedy je správny vek na to aby som začal cvyčiť môjho 8 týždňového bígla.Ďakujem
bady
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 92
Bydlisko: Kostoľany pod Tribečom

Poslaťod Lenka.Buddy » Pia 30.11.2007 21:22

podľa toho čo chceš cvičiť..a inak treba cvičiť psa hneď..poslušnosť
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod bady » Pia 30.11.2007 21:34

Chcem ho cvicit základné povely ako sú sadni, lahni, k nohe a tak
bady
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 92
Bydlisko: Kostoľany pod Tribečom

Poslaťod Iwka » Pia 30.11.2007 21:36

hned
Obrázok
Iwka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1532
Bydlisko: Praha

Poslaťod bady » Pia 30.11.2007 21:41

A ako ho naučím povel k nohe? :no:
bady
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 92
Bydlisko: Kostoľany pod Tribečom

Poslaťod Iwka » Pia 30.11.2007 21:44

ukazuj mu mnamku , daj ho do polohy ku nohe a povedz k nohe :vpravo:
Obrázok
Iwka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1532
Bydlisko: Praha

Poslaťod bady » Pia 30.11.2007 22:06

Veľa ludí my píše že psa treba cvičit hrou môže my niekto vysvetliť ako to je cvičenie hrou napríklad ako ho naučí sadni hrou?? :poklona: :ahoj:
bady
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 92
Bydlisko: Kostoľany pod Tribečom

Poslaťod Jack » Pia 30.11.2007 22:12

Ja som mal doma Yorka na 2 dni a stihol som ho ako tak naucit sadni a pochopil aport ... Naučil som ho vdaka lopticke .Najprv som ho na nu vábil kým ju nezačal chytať . Potom som mu ju pohádzal, poňahánal kým mi ju nedal. Potom som brával loptu a dával som mu ju nad hlavu tak že si sadol potom som pripojil povel ,,sadni" a ked si sadol hodil som mu lopticku. toto som spravil zo 10x a potom to robil automaticky ked videl že mám lopticku...Toto som opakoval niekoľko krát denne. Potom som loptu vysadil a dával som mu granule ako pamlsky a učil som ho to aj na povel.. A o 2 dni mu to celkom išlo.
Jack
Hafan
 
Príspevky: 825

Poslaťod MisheliQ » Pia 30.11.2007 23:13

súhlasím s Meggy, najlepší čas na začatie výchovy a výcviku je úplne od začiatku! Odpoveď je jednoduchá, šteňa a aj pes dospelý, senior sa učí každý deň. Sú veci, ktoré sú pre neho nové a sú veci, ktoré už pozná a s istotou môžem povedať, že s výcvikom a výchovou je dobre začať úplne od začiatku a nečakať kým vraj príde deň D kedy sa odporúča psa cvičiť (podľa toho ale, že čo, samozrejme), od prvého dňa treba určiť jasné pravidlá, ktoré treba dodržiavať, aby bola vo svorke harmónia, spravodlivosť a pochopenie...nový prírastok znamená premyslenie si Vašich pravidiel..musíte tak urobiť preto, lebo častokrát všetky pravidlá, ktoré máte dané, sú už natoľko zabehnuté, že ich robíte Vy a aj Váš druhý pes nevedomky, ale dodržiavate ich...
ďalej mali by ste si skúsiť byť na jeden deň šteniatkom, alebo starším psom, ktorý by bol u Vás nový...poriadne sa ale do tejto úlohy vciťte, uvidíte aké to bude zaujímavé, vedzte, že pre šteňa a niekedy aj pre staršieho psa môže byť veľa vecí nových a tak už len tým, že ich navykate na ne, ich učíte tým veciam akoby rozumieť, napríklad taký uterák, najprv nevedia na čo slúži, každé však naň reaguje inak, možno ste si to ani nevšimli...ale časom pochopia, že uterák vlastne znamená: ideme drhnúť kožúšok a veľa ďalšieho, šteniatka si stále budú veci k situáciam, ktoré sa stali niekedy, prirovnávať...budú si pamätať jednotlivé situácie, kedy sa tá a tá vec použila a ak sa s ňou budú stretávať často, o to skôr pochopia jej využitie...a to je predsa tiež učenie, nik iný ako my, im nevysvetlí vlastne na čo jednotlivé veci sú...pretože my tie veci vieme použiť...
šteňa treba však učiť od útleho veku, treba s nim chodiť na miesta, pri ktorých máte pocit, že sa s nimi skôr či neskôr stretne, ale všetko s mierou, lebo šteniatka sú v tak mladom veku veľmi zraniteľné a bojazlivé, predsa len nie sú už pri matke, pri ktorej mali tú dôveru, že ich ochráni, a tým, že vy ich učíte novým veciam a dodávate im odvahu na prekonanie strachu z nich si získavate ich dôveru a priazeň, nie ten, čo psa rozmaznáva a všade ho dobre že nevlačí na rukách či v prenosnej taške, len aby chúďatko nedostalo infakrt z tej a z tej veci, lebo jeho pániček uznal za vhodnejšie netrápiť psíka tým, aby ho na vec postupne navykal ale nechal ho v tom, že tá či ona vec je príšerna a treba mať z nej strach, taký človek síce môže u psa vzbudzovať rešpekt a cítia sa pri ňom bezpečne, ale sami uznáte, že taký pes nepozná hodnotu samého seba, jeho sebavedomie je tak na bode mrazu a také niečo by sa v divokej svorke nedalo nijako ospravedlniť a slabé jedince s nízkym sebavedomím by boli od začiatku odsúdené..a nie je tomu tak bezdôvodne, predsa len hodnota psa sa preukáže tým, čo dokáže..už len to, že vie prejsť cez dvere bez toho, že by mal chvost niekde medzi nohami, je hodné pochvaly, viete si predstaviť aké to možno bolo pre psa ťažké? :lol: ale netreba preháňať, inak bude pes často vzrušený a to predsa nechceme..hodnota psa je teda obrazom toho, čo sme ho my naučili...ale niekedy je menej viac a všetkého veľa škodí, a tak aj priveľmi sebavedomé psy môžu byť ohrozujúce, ale spôsob akým takí budú, si už oni sami vyberú..čiže zlatá stredná cesta je teda prijateľnejšia
(k tomu dodávaniu sebavedomia, odvahy mám dva príklady, a to dve sučky, ktoré v nich hrajú hlavné roly: 1. sučka bola mladšia o mesiac, kríženka anglický koker - cavalier, 2. sučka bola staršia o mesiac, čistokrvná pudlica, čiernej farby...obe som mala na starosť na pár dní, ale obe v rozdielnom čase, období....1. fenka sa volala Heidi, 2. fenka Channel alebo kratšie Nela, Heidi bola u mňa keď mala 6 týždňov a niekoľko dni, bolo to šteňa ako sa patrí, z bytovkového života nič nepoznala, nieto ešte výťah, na ktorý si zvykla za dva dni, človek by však povedal, že schody nebudú až taký problém v RD ich predsa zaiste majú. No bol to omyl, schody boli pre ňu prekážkou, sťa akoby to hora bola. Ale naučila sa veľmi rýchlo, vyliezť na ne vedela už asi na tretí či štvrtý deň, len dole bol ešte problém, ale jej snaha zvládnuť ich bola uctihodná. Nedá sa však povedať, že by bola taká smelá, ale povzbudzovala som ju v tom a mala som po ruke psa, ktorý jej ukázal, že schody nie sú žiadny problém, a to jej dalo odvahy zvládnuť ich. Lenže Channel bola v tomto tvrdší oriešok, staršia sučka, povedali by ste si, by už mala také niečo ovládať. Mala vtedy už možno 3 mesiace, ale schody znamenali pre ňu asi toľko, zober ma na ruky a ide sa. Ale u mňa to takto neplatí, po schodoch sa ide po svojich. A tak Nela v sebe objavila odvahu, ktorú pri mojom povzbudzovani a pri Caesarovom preukázani aké je ľahke zvládnuť schody, zvládla to. Trvalo jej to o niečo dlhšie, aj kňučanie bolo o niečo trvácnejšie ako u Heidi, ale to bolo zvykom. A neskôr schody prekonávala až som bola sama v úžase, bavilo ju to. Cítila sa asi viac hodnotná, ktovie. No a po čase som ju naučila aj na výťah, ktorý predtým však nepoznala. Bývala síce v bytovke, lenže bez výťahu, tri poschodia nie je tak veľa. A aj tento problém sa po čase vyriešil. Išlo to už akoby samo. Koniec)
týmto som chcela ukázať, že v, pre nás, bežnom živote je toľko, pre šteňa, nových situácií, že keby sa s nimi neučili žiť už v terajšom veku, bol by to problém naučiť ich to v dospelosti, kedy by sa ich povahove črty definitívne prestali meniť.
možno som teraz dosť odbočila od hlavnej myšlienky tejto témy, ale možno tým niekomu pomôžem, človek nikdy nevie
A k cvičeniu povelom poviem len pár slov, alebo viet? Ako vravím, šteňa sa učí každým dňom. A stavím sa, že prídu situácie, keď je treba sadnúť si či ľahnúť, čo nie je naškodu, škodou by skôr bolo nevyužiť príležitosť a nevysloviť to krásne slovo, povel ako napr. sadni! či ľahni! Možno si ten povel na prvýkrát plne neuvedomí, nepochopí jeho významu, ale stavím sa, že ak sa bude v spravnej chvíli opakovať, a v celku často, bude to mať aj nejaký efekt a ono to šteňa naozaj pochopí, aký význam to slovko môže mať...ale zaiste bude treba dať aj nejakétie tréningy, ktoré budú presne na to zamerané, s nimi by som odporúčala začať až o niečo neskôr, kým si šteňa na nové prostredie nezvykne a kým sa nezačlení, alebo Vy ho nezačleníte, z toho dôvodu, že o to ťažie by mohlo byť získať si jeho pozornosť na pár minúť...ak máte ešte nejaké otázky, len sa pýtajte, aj na veci konkrétne! Myslím, že tu nájdete veľa ľudí, ktorí Vám nielen ochotne poradia, pomôžu, ale aj dobre poradia. Tým však nemyslím seba, ale tí ľudia, ktorých mám na mysli, to určo vedia. A viac názorov, viac záverov :smile: dúfam, že sa budeme rozumieť...chápte, že je už neskoro v noci :heh:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Správny vek na výcvik

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 01.12.2007 6:28

bady píše:Prosím Vás poradte my kedy je správny vek na to aby som začal cvyčiť môjho 8 týždňového bígla.Ďakujem


okamžite ale primeranou formou - hrou.
okrem iného, pozoruj ho pri hre a ak bude robiť niečo, čo v budúcnosti budeš chcieť, aby robil na povel, takmu pri hre a tej činnosti hovor daný povel. Zapamätá si to a bude sa to neskôr ľahšie učiť. príklad: chyť, pusti...
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Správny vek na výcvik

Poslaťod bady » Sob 01.12.2007 21:30

Dnes som Badyho ako tak naučil k nohe :jupi:, lenže je to veľmy neposedné šteniatko.bude to ťašký oriešok vycvyčiť takého šibalského bígla. :heh:
bady
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 92
Bydlisko: Kostoľany pod Tribečom

Poslaťod Iwka » Sob 01.12.2007 22:39

o bigloch aj terieroch je vseobecne zname, ze su tvrdohlaveksie ako ostatne plemena. lenze ak sa tymto plemenam venujes, naucia sa vela a ucia sa este rychlejsie ako ,,lahko cvicitelne plemena" napr. golden, labrador, NO...
Obrázok
Iwka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1532
Bydlisko: Praha

Poslaťod Ulfheiðr » Ned 02.12.2007 8:20

jj, a ak je také neposedné, nezabudni ho poriadne unaviť, teda do jedného roka v rámci zdravia šteniatka. :ahoj:
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Správny vek na výcvik

Poslaťod lusy » Štv 17.01.2008 21:45

tuto temu som objavila este len teraz, ale neda mi nereagovat. ako mozete tvrdit, ze cvicit psa treba od prveho dna??? :nwm: mozme hovorit o vychove, ale nie o vycviku. a ucit 8 tyzdnove stena k nohe??? :oo: na co?

MisheliQ Heidi bola u mňa keď mala 6 týždňov a niekoľko dni, bolo to šteňa ako sa patrí, z bytovkového života nič nepoznala, nieto ešte výťah, na ktorý si zvykla za dva dni, človek by však povedal, že schody nebudú až taký problém v RD ich predsa zaiste majú. No bol to omyl, schody boli pre ňu prekážkou, sťa akoby to hora bola.


ucit 6 tyzdnove stena chodit po schodoch :pac: :pac: :pac: to je sila. tym sa ako chvalis??? take male stendo by po tych schodoch vobec nemalo behat. :nie: :nie: :nie: ja som mojho vlacila na rukach dokial som mohla. a to nehovorim o normalnych schodoch. co mame my su dlhe a nizucke, ale aj tak som ho bravala na ruky.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Správny vek na výcvik

Poslaťod Hegrid » Štv 17.01.2008 23:04

No ja to vidím asi takto. Je super že sa snažíte vysvetliť niekomu ako psa niečo naučiť, ale myslím si že úplný začiatočník by mal v prvom rade vyhladať skúseného výcvikára s ktorým to môže konzultovať osobne. To je jediné rozumné riešenie. A zvlášť keď ide práve o takéto plemeno. S Bíglom treba začať vo veku 3 mesiace. Celkom pozvolna. Privolanie, chôda na vodítku a postupne zvyšovať nároky. Takže moja rada je: Vyhladať výcvikové stredisko a prihlásiť sa do základného kurzu.
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Ďalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa