Zoznamovanie psov v jednej domácnosti

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: je rozumné "adoptovať"dospelého psa?

Poslaťod ahoj1001 » Pon 11.05.2015 20:10

Ďakujem za rady, psov chováme tak "amatérsky", vlastne ani nechováme, viac-menej sú to členovia rodiny :smile: Ale všetci prišli buď ako šteniatka, alebo do 1 roka(nie naraz), bez problémov si na seba zvykli a a ak aj nejaké mali, problémy si aj sami vedeli poriešiť :smile: , na vianoce dožil starý vlčiak, takže chceme tak, či tak ešte jedného, preto uvažujeme o tomto nešťastníkovi...pôjdeme sa pozrieť čo je zač a uvidíme, náš vlčiak je v pohode, má rád cudzie psy a nie je ani agresívny, starý koker je už dedo ufrflaný, ale zase vie ako sa chovať k veľkým psom, uvidíme, vďaka ešte raz, pekný večer všetkým
ahoj1001
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: je rozumné "adoptovať"dospelého psa?

Poslaťod vavrena » Pon 11.05.2015 21:27

Hlavne ich zoznamujte na cudzom prostredí, neprineste "prišelca" domov k vašim, aby ho hneď nebrali ako votrelca. Ani im nevytvárajte nejaký stres, skúste sa poprechádzať všetci spolu, popritom nech sa zoznamujú, psík z reťaze nemusí byť konfliktný, ale možno sa nevie zoznamovať, ak uvidíte potenciálne problémy, kefy na chrbte, chvosty, hore, hlavne neťahajte vodítko, psy na napnutom vodítku sa hecnú a skočia si do ďalšieho psa, usmerňujte tých svojich. Chváliť za dobré správanie, nedovoliť, aby vznikla napätá situácia. Ak tušíte problém, určite ich nezoznamujte napriamo - proti sebe - a už vôbec nie na napnutých vodítkach. Radšej choďte vedľa seba, nech si zvyknú na vlastnú prítomnosť a nech sa čuchajú až popri aktivite.
Možno nebude absolútne žiadny problém, ale môže sa tiež stať, že si psíky nesadnú.
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: je rozumné "adoptovať"dospelého psa?

Poslaťod ahoj1001 » Uto 12.05.2015 8:54

vavrena píše:Hlavne ich zoznamujte na cudzom prostredí, neprineste "prišelca" domov k vašim, aby ho hneď nebrali ako votrelca. Ani im nevytvárajte nejaký stres, skúste sa poprechádzať všetci spolu, popritom nech sa zoznamujú, psík z reťaze nemusí byť konfliktný, ale možno sa nevie zoznamovať, ak uvidíte potenciálne problémy, kefy na chrbte, chvosty, hore, hlavne neťahajte vodítko, psy na napnutom vodítku sa hecnú a skočia si do ďalšieho psa, usmerňujte tých svojich. Chváliť za dobré správanie, nedovoliť, aby vznikla napätá situácia. Ak tušíte problém, určite ich nezoznamujte napriamo - proti sebe - a už vôbec nie na napnutých vodítkach. Radšej choďte vedľa seba, nech si zvyknú na vlastnú prítomnosť a nech sa čuchajú až popri aktivite.
Možno nebude absolútne žiadny problém, ale môže sa tiež stať, že si psíky nesadnú.

Ďakujem pekne, dnes ho pôjdeme pozrieť, skúsime ho "kúpiť si " jedlom a ak sa bude dať viesť, tak zajtra na neutrálnom území skúsime skontaktovať....pán, ktorý k nemu chodí momentálne ho nakrmiť ale hovorí, že je to hlúpy pes, uvidím ako sa tá hlúposť prejaví (pán má bígla, to je asi iná povaha). Podľa mňa ide skôr o zanedbanosť, však ked ho nič neučili, odkiaľ to má vedieť? Hovorí sa síce, že starého psa novým kúskom nenaučíš, ale s vlčiakmi máme také skúsenosti, že sa radi učia nové veci stále....len sa mu treba venovať
ahoj1001
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: Zoznamovanie psov v jednej domácnosti

Poslaťod ahoj1001 » Pia 29.05.2015 12:59

Znova sa ozývam, všetko pokračuje veľmi pomaly, rýchlo sme zabudli na zoznamovanie s našimi psami, havo je totálny asociál, učíme ho to základné, reagovať na meno, dať vodítko, vyjsť na ulicu (prvý krát ani na párky a piškoty nechcel vyjsť), na prechádzke neútočiť na ľudí, bicykle, autá, psov vo dvoroch, iné zvieratá vrátane vtákov. Na prechádzke sme už okrem áut zvládli všetko, ľudí má rád a prestal si všímať psov vo dvoroch a bicykle, mám napchaté vrecká párkami a ked uvidím auto volám ho k sebe a pchám do papule párok...Len ked už vie, že ide domov, tak ma ťahá jak besný až po bránu....Áut sa neskutočne bojí, do nášho ani do kufra ani na zadné sedadlo nechce ísť, neviem ako si poradiť...a pritom bude musieť, lebo ako ho dopravím k zverolekárovi....neviete nejakú fintu? Rozmýšľala som, že náhubok a nasilu ho tam naložiť a povoziť sa s ním aby so zvykol, ale muža momentálne nemám doma a sama to nezvládnem...zatiaľ je stále na pôvodnom mieste, každý deň chodím krmiť a prechádzať sa, ale budúci týžden už chcem zoznamovať s našími psami, na prechádzke som si vyhliadla priestor, tam uvidíme.... Chcela by som ho čo najskôr presťahovať, lebo časovo nestíham a aj pre neho je 1-2hodiny denne čo sme s ním máličko...Napriek tomu sa už hodne naučil, takže hlúpy nie je :smile:
ahoj1001
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: Zoznamovanie psov v jednej domácnosti

Poslaťod ahoj1001 » Štv 18.06.2015 15:00

ahoj1001 píše:Znova sa ozývam, všetko pokračuje veľmi pomaly, rýchlo sme zabudli na zoznamovanie s našimi psami, havo je totálny asociál, učíme ho to základné, reagovať na meno, dať vodítko, vyjsť na ulicu (prvý krát ani na párky a piškoty nechcel vyjsť), na prechádzke neútočiť na ľudí, bicykle, autá, psov vo dvoroch, iné zvieratá vrátane vtákov. Na prechádzke sme už okrem áut zvládli všetko, ľudí má rád a prestal si všímať psov vo dvoroch a bicykle, mám napchaté vrecká párkami a ked uvidím auto volám ho k sebe a pchám do papule párok...Len ked už vie, že ide domov, tak ma ťahá jak besný až po bránu....Áut sa neskutočne bojí, do nášho ani do kufra ani na zadné sedadlo nechce ísť, neviem ako si poradiť...a pritom bude musieť, lebo ako ho dopravím k zverolekárovi....neviete nejakú fintu? Rozmýšľala som, že náhubok a nasilu ho tam naložiť a povoziť sa s ním aby so zvykol, ale muža momentálne nemám doma a sama to nezvládnem...zatiaľ je stále na pôvodnom mieste, každý deň chodím krmiť a prechádzať sa, ale budúci týžden už chcem zoznamovať s našími psami, na prechádzke som si vyhliadla priestor, tam uvidíme.... Chcela by som ho čo najskôr presťahovať, lebo časovo nestíham a aj pre neho je 1-2hodiny denne čo sme s ním máličko...Napriek tomu sa už hodne naučil, takže hlúpy nie je :smile:

Zdravím, pes je už u nás, najvážnejší problém je, že náš starý hluchý a poloslepý koker na neho dovtedy útočil, kým ho prišelec nevyválal po zemi, a ani potom neprestal dobiedzať, takže ked nie sme doma, musí byť nový pes uviazaný. Začali sme robiť bránu na prehradenie dvora, aby mohol byť zvlášť a voľne...On ako sa zabývava, tak už prišiel na to, že nemá taký režim ako predtým a nie sme na neho zlí a začína si dovolovať...síce pri kokrovi sa najprv len bránil, ale keby ho teraz chytil, tak neviem, neviem. Zastrašuje už aj nášho mladého vlčiaka, ten si to zatiaľ necháva....Na spoločných prechádzkach sú v pohode, ale vyzerá to tak, že doma budú musieť byť oddelene, teda ked budú sami. Poprípade poprosím poradiť ako predísť problému(hlavne aby si neublížili), alebo či je jediné riešenie držať ich zvlášť? Psy, ktorí rástli u nás, si to vždy sami vydiskutovali, ale tu by to asi bol masaker, čiže musíme im do vzťahu zasahovať :(
ahoj1001
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: Zoznamovanie psov v jednej domácnosti

Poslaťod Sunny » Štv 18.06.2015 15:11

Hlavne to treba zaraziť hneď a zaraz, ak už nie je neskoro. Prečo ste nechali kokra naňho útočiť? :nwm: Mali ste kokra spacifikovať vy a nie nechať to naňho. Takto ste mu len ukázali, že si to musí riešiť sám a tak hold rieši. Detto platí opačne, že on si dovoluje na mladšieho, ktorý si to zatiaľ nechá. Nič také. Vy musíte určiť jasné hranice, čo sa môže a čo nie a akékoľvek riešenie medzi nimi zatrhnúť. Kde presne musia byť tie hranice, to už musíte poznať vy - sú psy, ktorým sa nesmie dovoliť ani zavrčať, lebo hneď prepínajú a idú do bitky, a sú aj psy, ktorým môže byť takáto komunikácia povolená. Ale v každom prípade žiadne vybavovanie si účtov a valcovanie a vyvyšovanie sa. Kontakt majte teraz vždy pod dohľadom, naučte sa ich čítať, ak niektorí bude chystať zlobu, treba ho usmerniť, či už vykázať, alebo privolať, ale dať mu jasný pokyn čo má robiť. Ak je problém s poslušnosťou, čo asi ešte bude, tak na obojok ľahké krátke vodítko, aby ste ho vedeli usmerniť, prípadne aj košík, ak hrozí riziko ublíženia či už vám alebo inému psovi. Počas neprítomnosti teraz určite oddeľovať, každý "úspešný" konflikt by to celé len zhoršil. Ale počas vašej prítomnosti čo najviac spolu, ak chcete aby ešte spolu dokázali fungovať - dlhodobé oddelenie vzťahy vo svorke väčšinou len zhorší.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Zoznamovanie psov v jednej domácnosti

Poslaťod ahoj1001 » Pia 19.06.2015 11:41

Sunny píše:Hlavne to treba zaraziť hneď a zaraz, ak už nie je neskoro. Prečo ste nechali kokra naňho útočiť? :nwm: Mali ste kokra spacifikovať vy a nie nechať to naňho. Takto ste mu len ukázali, že si to musí riešiť sám a tak hold rieši. Detto platí opačne, že on si dovoluje na mladšieho, ktorý si to zatiaľ nechá. Nič také. Vy musíte určiť jasné hranice, čo sa môže a čo nie a akékoľvek riešenie medzi nimi zatrhnúť. Kde presne musia byť tie hranice, to už musíte poznať vy - sú psy, ktorým sa nesmie dovoliť ani zavrčať, lebo hneď prepínajú a idú do bitky, a sú aj psy, ktorým môže byť takáto komunikácia povolená. Ale v každom prípade žiadne vybavovanie si účtov a valcovanie a vyvyšovanie sa. Kontakt majte teraz vždy pod dohľadom, naučte sa ich čítať, ak niektorí bude chystať zlobu, treba ho usmerniť, či už vykázať, alebo privolať, ale dať mu jasný pokyn čo má robiť. Ak je problém s poslušnosťou, čo asi ešte bude, tak na obojok ľahké krátke vodítko, aby ste ho vedeli usmerniť, prípadne aj košík, ak hrozí riziko ublíženia či už vám alebo inému psovi. Počas neprítomnosti teraz určite oddeľovať, každý "úspešný" konflikt by to celé len zhoršil. Ale počas vašej prítomnosti čo najviac spolu, ak chcete aby ešte spolu dokázali fungovať - dlhodobé oddelenie vzťahy vo svorke väčšinou len zhorší.

No škoda, s kokrom nič nenarobím, je hluchý ako poleno, nestihla som zareagovať :( a povely nepočuje, doteraz na psov neútočil, tak nás nenapadlo dať mu vodítko....totižto pri zoznamovaní neútočil, len si hundral, ale to on v poslednej dobe 2 rokov stále :), to až po 2 dňoch začal vyvádzať. Takže zostáva to oddelenie, vlčiaci sú spolu, koker zvlášť... nevyzerá, že by mu to vadilo, ked pustíme psa z reťaze, pýta sa do izby k mojej mame a spí....však už bude mať 14rokov. Ďakujem pekne za rady...a ešte ak sa môžem spýtať, občas skáče na nášho psa, alebo aj na nás ako na sučku, hned mu to zatrhávame, prestane, ale o chvíľu znova začne. Má cca 3-4 roky, je to puberta, alebo nejaká dominancia? Prestane sám od seba, alebo ho to treba odnaučiť? Ďakujem ešte raz
ahoj1001
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: Zoznamovanie psov v jednej domácnosti

Poslaťod Sunny » Pia 19.06.2015 11:46

Pes nikdy nič sám od seba, okrem zloby, nespraví :no: S dominanciou to nemá na 99% nič, naskakovanie má mnoho významov - odporúčam prečítať toto: viewtopic.php?f=87&t=2482&hilit=naskakovanie Ja osobne by som to psovi zatrhla, resp. presmerovala na inú činnosť.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Zoznamovanie psov v jednej domácnosti

Poslaťod ahoj1001 » Pia 19.06.2015 12:16

Sunny píše:Pes nikdy nič sám od seba, okrem zloby, nespraví :no: S dominanciou to nemá na 99% nič, naskakovanie má mnoho významov - odporúčam prečítať toto: viewtopic.php?f=87&t=2482&hilit=naskakovanie Ja osobne by som to psovi zatrhla, resp. presmerovala na inú činnosť.

Však aj ja skúšam presmerovať...ale nemám veľa možností, hrať sa nevie, skúšame loptu, od nášho už odkukal, že ju treba mať v papuli,ale tým to konči, jeho najväčšia zábava je naháňať vtáky na oblohe ...privolávam ho, ale ked sú pri mne obaja, tak nedávam odmenu (párok,piškotka), lebo sa bojím, aby si jedlo nezávideli, tak ich len pohladkám a pochválim....už mám dojem, že si občas myslí, že ak bude naskakovať, bude pochválený :( Celý život sme mali psov, skoro nič nebolo treba riešiť a boli v pohode, pravda, neboli vychovaní ako na výstavu, ale neubližovali sebe, ani ľudom (hoci starý vlčiak za zakvačil do poisťovacieho agenta, ked si ten sám otvoril a vošiel do dvora a začal na mňa mávať papiermi v ruke, tak ho za tú ruku v momente chytil, ale poisťováci sa nerátajú :smile: ), strážili, poslúchali, dalo sa s nimi chodiť medzi ľudí...Za posledný mesiac som sa podozvedala toľko vecí o psoch, o ktorých som ani netušila, že ich potrebujem :lol: Snád mi to pomôže vytvoriť z toho divocha slušné zviera, ešte raz vďaka za rady
ahoj1001
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Dve feny v byte

Poslaťod dandr007 » Štv 08.10.2015 21:05

Zdravím. Mam doma fenku maltezáka.Má 8 rokov a je vykastrovaná. Rozhodujeme sa zaobstarať si belgického ovčiaka- malinoisa, tiež fenu.Chcem sa naplno venovať vycviku a veciam okolo ovčiaka. Mám však strach ako zareaguje naša maltezáčka.vedeli by ste mi poradiť ako najlepšie ich privyknúť na seba? Nechcem totiž aby začali na seba žiarlit lebo ak ovciak vyrastie tak z nasej prvej fenky budu lietať chlpy:-).prosim ak mate skusenosti s viacerymi fenkami v domacnosti poradte mi najvhodnejsi postup.Ešte k povahe prvej fenky:Má rada psov svojich rozmerov. Male šteniatka akceptuje ale ked uz velmi otravuju tak da patricne najavo nervy. Nepobila sa mi este nikdy s inymi psami, ale ked mala dva roky tak ju dohryzli nemecke ovčiaky 2.A ustekana je asi na vsetko co ide okolo nej vacsou rychlostou ako ona. Mame aj kocura s ktorym sa znása velmi dobre.su spolu iba dva roky. Dakujem za radu
Správca webu www.domacezvieratko.sk
Hľadáme do tímu blogerov. Niekoho kto rád píše o zvieratkách.
Daniela
dandr007
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 25
Bydlisko: Svit

Re: Dve feny v byte

Poslaťod vavrena » Pia 09.10.2015 6:47

:joint: No tak akýchkoľvek iných psoch. Žiarliť nebudú, iba do tej miery, ako ich privykneš na veci okolo. Moje psy si zvykli, že brávam malinu bez nich, aj keď na seba navzájom žiarlia, odmalička som malinu brávala hore-dole z domu preč a vôbec to nijak neprežívajú, a to veľakrát cvičím aj pred nimi len s ňou. Ak je maltezáčka boss, tak si zariadi, aby ju šteňa neokusovalo príliš, ale hlavne vy na to musíte dohliadnuť. A v dospelosti - vy určujete pravidlá, vrátane tých vecí ako je žranie z misiek, obe feny musia mať presne vymedzené hranice. Neviem, akej povahy je maltezáčka, ale žiarlivosti medzi psami by som sa nebála - je na vás, v akej miere ju povolíte. A poď do témy belgický ovčiak, pochváľ sa, odkiaľ chceš šteniatko :smile:
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Dve feny v byte

Poslaťod Bad » Pia 09.10.2015 7:19

dandr, základní pravidlo - domácího psa seznámíme se štěnětem mimo domov - optimálně tak, že se poprvé uvidí venku a rovnou si dáte malou seznamovací procházku a domů společně.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Dve feny v byte

Poslaťod lucik » Pia 09.10.2015 12:19

ja mám v byte 3 sučky a žiadne žiarlivostné scény, žiadne bitky či vrkanie nikdy nebolo.. ak žiarlia, tak len sa pri mojkaní vocpú pod ruky a vyžadujú pozornosť, ale žiadne také, že by si robili zle.. misky majú v jednej miestnosti, normálne žerú každá zo svojej, keď dožerú, pomenia sa a povylizujú.. nažrali by sa aj z jednej, len asi by sa zadrhli, keďže hlcú, aby sa im čo najviac ušlo :lol: Neuprednostňujeme žiadnu, len keď cvičí jedna, tak dve sú v boxe (vonku, doma sa necvičí), lebo by sa tam cpali pre pamlsky.
Ale teda žiadna z nich nebola nikdy ani majetnícka ani žiarlivá, príchod mladšej znášali dobre, až nadmieru.. :nwm:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Dve feny v byte

Poslaťod wer » Pia 09.10.2015 12:55

a potom aj pozor na to, aby stenuch prilis neotravoval starsiu sucku. to si musis odsledovat ale ty sama nakolko to bude maltezacke neprijemne. ak budu spolu blbnut, ok, ale ak sa bude maltezacka evidentne citit zle, musis spravit opatrenia - napr presmerovat stena na seba, alebo ich oddelit pocas tvojej nepritomnosti a pod.
proste to spoluzitie musis prisposobit - je tam nielen velkostny rozdiel, ale teda predpokladam aj rozdiel v temperamente. :ha:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Dve feny v byte

Poslaťod dandr007 » Str 14.10.2015 22:27

Ďakujem za rady. Termín vyzdvihnutia šteniatka sa približuje a ja sa aj teším aj mam strach ako to dopadne. Dufam ze si na seba zvyknu bez problémov. A možno aj bude rada že bude mať s kym vyvadzat. Lebo ja jej už na hru očividne nestačím. :-)
Správca webu www.domacezvieratko.sk
Hľadáme do tímu blogerov. Niekoho kto rád píše o zvieratkách.
Daniela
dandr007
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 25
Bydlisko: Svit

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa