Ako spriateliť psov?

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Ako spriateliť psov?

Poslaťod Tobin » Pia 05.12.2008 11:52

Prednedavnom sa tutok dost spominala bojovnost APBT ako jednej z typickych charakterovych crt. A v tej suvislosti sa aj v niektorych prispevkoch spochybnovala moznost tu bojovnost (game?) ovladat. Myslim, ze video, ktore tu teraz ukazem, dostatocne preukazuje, ze game sa vychovou a vycvikom ovladnut a ovladnut da.
Pred par dnami som sa zoznamil s jednou dievcinou, ktora je uz dnes clenkou Dogfora - BajaNiko. Ma pitika, dvojrocneho, ziveho, aktivneho, s dobrou poslusnostou a typickou, vraj nezvladatelnou chutou do bitky. Slovo dalo slovo a dohodli sme sa, ze nasich bitkarskych pitikov spriatelime.
Stretli sme sa na luke. Bajaniko mala trochu problem s neustalym tahanim, tak som jej najprv trochu pomohol s ovladnutim, trvalo to tak stvrthodinku, Tobin cakal v aute a dal som pozor, aby nas nevidel. Potom som Tobina vzal z auta, a na voditku sme sa isli stretnut. Scenar: Prideme na 5 m k Nikovi, Tob dostane lahni a Niko sa priblizi k nam.
Stalo sa. Niko sa dost tahal k Tobovi, Tob lezal, nakoniec na seba vyskocili. Opakovali sme situaciu viackrat. Ked sa uz dostatocne poonuchavali a neutocili na seba okamzite, dostali nahubky a voolno z voditka. "Pobili" sa, ale po 20-30 skenundach sa uz znasali. Samozrejme, jeden na druheho to stale skusali, rafali este trochu po sebe, ale znasali sa. O 20 minut uz spolu behali po luke a nahanali sa. Tu je zdokumentovany prvy den, bohuzial az po uvodnej ruvacke:



Na druhy den sme sa stretli znovu. To uz sme Nika a Baju nalozili do auta. Samozrejme, hned v aute to na seba skusili, ale nebol problem ich upokojit. Takto vyzeral ich prvy kontakt pri druhom stretnuti

Potom uz skoro dve hodiny behali spolu, nahanali sa, hrali...
Dufam len, ze vas to nenudilo... :smile:
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Americký pitbull terriér

Poslaťod zebo » Pia 05.12.2008 12:18

Tobin - bojovnost s agresivitou nema nic spolocne - uz to tu bolo napisane niekolkokrat :ach: na nete, v literature najdes kopec pripadov, ked aj psy co maju odbuchane v ringu (kludne aj nikolko x aj 2hod) dokazu v pohode koexistovat s inymi psami :pac:
zebo
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1181

Re: Americký pitbull terriér

Poslaťod Nyssa » Pia 05.12.2008 12:36

Tobin - bojovnost s agresivitou nema nic spolocne - uz to tu bolo napisane niekolkokrat :ach: na nete, v literature najdes kopec pripadov, ked aj psy co maju odbuchane v ringu (kludne aj nikolko x aj 2hod) dokazu v pohode koexistovat s inymi psami :pac:

:jop:
Tobin, síce nemám pita, ale poviem ti, keby môj pes mal také prejavy dominancie, ako ten hnedý pitík na poslednom videu, tak má čo robiť so mnou a nič príjemné by to nebolo. tvoj Tob bol v pohode, ale ten druhý? ako ste mu mohli dovoliť robiť také veci? či to ste ako robili že však nech si to vydiskutujú sami? mne sa takéto spôsoby nepáčia, ale je to čisto len môj názor :nie:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Americký pitbull terriér

Poslaťod Fraga » Pia 05.12.2008 12:37

Vidím to presne tak isto ako Nyssa! Nedajbože by boli bez náhubkov to by bola mela ...
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Americký pitbull terriér

Poslaťod Tobin » Pia 05.12.2008 12:41

Zebo: Kazdopadne mudro hovoris. No a? Co tym chcel autor povedat? Huh? Obrázok
Nyssa: Nemusia sa ti pacit take sposoby, ale psy si musia vydiskutovat veci same. Len tak mozu byt v pohode. A funguje to. Tob je socializovanejsi a vie sa v spolocnosti spravat disciplinovanejsie, ako Niko, ale veci si v takomto pripade musi vyriest pes sam! Akykolvek zasah psovoda by bol zasahom do prirodzeneho vyvoja vztahu.
Fraga: :lol:
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Americký pitbull terriér

Poslaťod Fraga » Pia 05.12.2008 12:43

Tobin ta posledna veta no, no comment to sa ani nečudujem potom názory na pitov a hlavne ich majitelov je mi to jasné :no:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Americký pitbull terriér

Poslaťod Nyssa » Pia 05.12.2008 12:46

tak Tobin, keby som "hrala tvoju hru", takže najpr by si mal do svojho príspevku napísať, že JE TO LEN TVOJ NÁZOR a ďalšia vec: hoď mi tu linky, kde sa to tak hovorí, že pes si má všetko vydiskutovať sám.
a keď si to musí vyriešiť pes sám, prečo mali náhubky? veď takto nevyriešia nič nie? dajte im ich dole nech vidíte, kto bude víťaz a kto porazený a budú to mať ešte aj vydiskutované :pac:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Americký pitbull terriér

Poslaťod Amaguk » Pia 05.12.2008 12:48

Ten Niko zjavne dorypoval a mne sa zda, ze Tobin z neho nebol nejako extra nadseny...pises sice ze sa potom hrali, ale z toho videa mi to skor pripadalo tak, ze je len otazka casu, kedy Tobin strati trpezlivost :nwm:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Americký pitbull terriér

Poslaťod Silwuska » Pia 05.12.2008 12:53

No Niko, a hlavne jeho panicka ma naozaj co robit...a cudujem sa ze sa nesnazila psa ani najako slovne "navadzat" ako si to robil napr. ty s tobinom...ono castokrat tam staci slovne pochvalit ked sa pes sprava vhodne...inak nemam nic proti tomu ked sa takto psiska zoznamuju s kosikmi a pod dozorom si co to pomrmlu jeden na druheho...ono pri niektorych psoch mam pocit ze to vyslovene potrebuju...potrebuju si tak nejaku urcit kto co a ako...ako tob s macom...nie?? to bolo tiez podobne dvakrat skaredo vrkli po sebe a potom sa uz hezky ignorovali a dokonca v blave som uz potom ani nemala strach ked boli bez nahubkov :jop:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Americký pitbull terriér

Poslaťod Tobin » Pia 05.12.2008 13:14

Amaguk píše:Ten Niko zjavne dorypoval a mne sa zda, ze Tobin z neho nebol nejako extra nadseny...pises sice ze sa potom hrali, ale z toho videa mi to skor pripadalo tak, ze je len otazka casu, kedy Tobin strati trpezlivost :nwm:

Ano, Tob mal anjelsku trpezlivost, ale je skusenejsi, tak to lahsie znasal. Niko zazil organizovane/riadene zoznamovanie po prvy raz a dost sa od Toba uci. Ono ked uz to na Toba bolo moc, tak aj on to skusal na Nika :lol: , ale celkova atmoska bola fajn. Jasan, este stale behaju s kosikmi...
Offtopic: Nemal som to asi davat do temy APBT, skor asi do Agresivne psy na stretavkach. Ee?
Nyssa píše:tak Tobin, keby som "hrala tvoju hru", takže najpr by si mal do svojho príspevku napísať, že JE TO LEN TVOJ NÁZOR a ďalšia vec: hoď mi tu linky, kde sa to tak hovorí, že pes si má všetko vydiskutovať sám.
a keď si to musí vyriešiť pes sám, prečo mali náhubky? veď takto nevyriešia nič nie? dajte im ich dole nech vidíte, kto bude víťaz a kto porazený a budú to mať ešte aj vydiskutované :pac:

To je srandaaaa! Slovickaris. Nie vsetko, a ty to vies velmi dobre o com hovorim, ide o vztahy. Ja vyriesim sposob zoznamenia, urcim psovi hranice, a dalsie vytvorenie/vyjasnenie vztahu je psova vec. Neviem, preco by som ti mal davat linky. Mne sa tento sposob zoznamovania osvedcil, nemam dovod ho dalej niecim obhajovat proti tym, ktorum sa to nepaci a robia to inak, alebo vobec nie. Nepaci sa ti - OK, drz si psa na voditku, nezoznamuj ho, alebo zoznamuj inym sposobom. A fakt je to sranda, co pises - preco by sme im mali davat uz v tomto stadiu dole kosiky? Aj to bude, oni si vyjasnia vzajomne postavenie a budu behat bez kosikov.
Silwuska píše:ono pri niektorych psoch mam pocit ze to vyslovene potrebuju...potrebuju si tak nejaku urcit kto co a ako...ako tob s macom...nie?? to bolo tiez podobne dvakrat skaredo vrkli po sebe a potom sa uz hezky ignorovali a dokonca v blave som uz potom ani nemala strach ked boli bez nahubkov

Presne! Toto bolo trochu ine, lebo su obaja pitici... A Tob s Nikom sa neignoruju, hraju sa spolu, nahanaju, jednu stanku lizu, chodia spolu pit vodu...
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Americký pitbull terriér

Poslaťod Nyssa » Pia 05.12.2008 13:20

Offtopic: Tobin ja si psa na vodítku držať nemusím, dokonca ho v 80% prípadov ani nemám so sebou :lol:
A fakt je to sranda, co pises - preco by sme im mali davat uz v tomto stadiu dole kosiky?

asi preto, nech si to vyjasnia. vieš Tobin, poznám psov, ktorí s náhubkom neurobia nič, sú ako baránky, v momente ako im ten košík dáš dole, druhý pes ho má v krku
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Americký pitbull terriér

Poslaťod Tobin » Pia 05.12.2008 13:26

Ano, ale podla mojich skusenosti iba vtedy, ked im psovodi nedovolili zoznamovanie dotiahnut do konca, alebo nebolo dosledne. Psi potom maju este "nevyrovnane ucty", taxi ich dotiahnu.
K tvojmu OT: To je dost neopatrne a voci inym dost bezohladne, ale tato poznamka je OTOTOT, k veci: Ako zoznamujes svojho psa? Pises, ze ja to robim nespravne, OK, das navod, ako sa to robi spravne? A hlavne - ako bez voditka?
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Americký pitbull terriér

Poslaťod Nyssa » Pia 05.12.2008 13:36

prečo by to malo byť neohľaduplné? môj pes si iných psov nevšíma a v mometne, ak ide oproti či človek alebo pes, sám od seba sa radí k nohe. vieš to len my slováci sme takíto blbí. v KE som sa stretla väčšinou s tým, že každý si pustil psa a mal na saláme, či ten druhý je agresívny alebo nie. toto ma vedelo dostať do riadnych táčok. keď som bola v Nemecku, tam 90% ľudí malo vychovaných psov - nevenovali sa športovej kynológii, len chodili do psích škôlok a pod. ak si sa stretol s niekým iným v parku, psa si si privolal a ak obe strany potvrdili, že psík je v pohode, psy sa pustili. prečo to takto nefunguje aj u nás? tak ako som písala už predtým, ak by môj pes mal takýto náznak dominancie, tak ho obrazne udupem pod zem. aj keď viem, že moja suka je nekonfliktná, vždy ju mám pod dozorom a pri akomkoľvek náznaku psa zahriaknem. nepotrebujem na to ani náhubok ani nič. ok nemám pita, ale nemám ani prvého psa a žiadny nebol agresívny
a btw. mohol by si vedieť, že keď máš psa na vodítku a to je napnuté, u psa to vyvolá ešte väčšiu agresiu - to na margo tohto
Nepaci sa ti - OK, drz si psa na voditku
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Americký pitbull terriér

Poslaťod Fraga » Pia 05.12.2008 15:15

Tobin píše:Ano, ale podla mojich skusenosti ...

Tobin neber to ako rýpanie, ale podla tvojich skúseností ako dlho si na fore? a s čím si sem prišiel? a aké dlhé su tie tvoje skúsenosti a s kolkými psami? Nemusíš ani odpovedat. Je mi jasné, že chceš prezentovať svoj názor, ale tie skúsenosti nie sú ešte také, aby si mohol radiť iným prepač.
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Americký pitbull terriér

Poslaťod Nyssa » Pia 05.12.2008 15:29

takže celou cestou do práce som rozmýšľala nad tým, čo som chcela povedať. ospravedlňujem sa, že písomnou formou niekedy zle vyjadrujem svoje myšlienky, no proste to tak neviem :ach:
takže ešte raz: tobin ja som ZA zoznamovanie sa s náhubkom, ak nevieš, ako psy zareagujú, to moje podrypnutie prečo košíky mali bolo kvôli tvojmu vyhláseniu, nech si to vydiskutujú. toto je podľa mňa v určitom význame blbosť, pretože ako si sám napísal, ty určuješ hranice. očividne Tobin hranice pozná a nemal zlaté nervy, ale diamantové :yes: ja som narážala na Nika, ktorému podľa toho videa hranice určené neboli alebo ich prekročil. nvm posúdiť moc, keďže vidím len video, nebola som tam, ale práve na tom videu sa mi nepáčilo, že ste nechali Nika zájsť pre mňa až príliš ďaleko.
teraz nechcem zo seba alebo svojho psa robiť dokonalú, takisto moja suka má situáciu, kde si chráni svoje (na výstave svoje veci, moju tašku a vtedy je schopná "skočiť" do iného psa a je jej jedno, či je to čivava alebo CC)
priznám sa, že ja mám doslova fóbiu z toho, že mi na vlastného psa zaútočí iný. aj sa to stalo, ale psy mám naučené tak, že takéto veci riešim ja ako alfa, oni do toho nezasahujú, takto písala napr. aj hanka1,že má naučených psov. tiež doma mám dvoch psov a myslíš, že neboli bitky? boli ale opäť ja ako alfa určujem hranice, viem kedy už sa hrajú tak, že by to prešlo do bitky a vtedy zakročím. chvalabohu už vyše roka nebol doma žiadny konflikt, ale dovolím si tvrdiť, že vďaka mojim zásahom a "vysvetľovaniam" odkiaľ pokiaľ
dúfam, že som to napísala zrozumiteľne :ahoj:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Ďalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa