vychova psa na strazenie

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

vychova psa na strazenie

Poslaťod arasidka » Str 03.12.2008 22:53

ahojte,
mam jeden problem. tak zacnem uplne od zaciatku. Mam rocnu fenku NO,vzhladom na svoju rasu ma zvlastnu povahu. Kupili sme ju aj na strazenie, kedze byvame v rodinom dome so zahradou. Problem je vtom ze je velmi pritulna ku vsetkym aj k cudzim, niekedy sa sprava az podriadene. Niekto ju zavola, ona pribehne, prikrci sa, sklopi uska, vrti chvostom a necha sa hladkat.Ona je velmi hrava, chyba jej taka priebojnost aj trocha agresie. Doteraz nam to nevadilo, ona bola taky milacik. Lenze minule k nam vosiel cudzi clovek do dvora a ona vobec nezareagovala, a stava sa, ze niekto(vacsinou romsky spoluobcania) sa nam ovesi na plot a pozera do dvora,skuma co tam mame a tak. A ona len vrti chvostom... Priznavam, ze je to aj moja chyba, ze som sa nevenovala prisnejsie vycviku uz od malicka, brala som ju ako maznacika, vsetko mala dovolene, vela som sa s nou hrala,a vycvik siel stranou. Chcem to napravit, len vobec neviem ako sa cvici pes tak aby sa naucil strazit si svoje uzemie. Ovlada zakladny vycvik (sadni, lahni, miesto, ku mne), obcas sa taha na voditku, ale na tom pracujeme. Prosim o radu, ako s nou mam postupovat, ako s nou cvicit, ci existuju nejake cviky, ktore podporia u nej ten pud strazenia, alebo ako to nazvat. Cvcitel mi davnejsie odporucil, aby som s nou hrala hru na pretahovanie a aby ona vyhravala, nech nadobudne sebavedomie, a tiez hovoril aby som ju drazdila pri hre, nech je trochu ostrejsia. Robim to stale, ale nejake vyrazne vysledky sa nedostavili. Za kazdu radu velmi pekne dakujem.
arasidka
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4

Re: vychova psa na strazenie

Poslaťod lusy » Str 03.12.2008 23:39

na radu ohladne tvojho problemu si musis pockat. mna len zaujala tato veta.
Priznavam, ze je to aj moja chyba, ze som sa nevenovala prisnejsie vycviku uz od malicka


co konkretne by si ako inak robila??? podla mna to pes v sebe ma alebo nema. nehovorim, ze sa to naucit neda, ale uz to nie je ta jeho prirodzenost. ja psa odmalicka vlacim medzi ludi, ked ho chce niekto pohladit tak moze. agresivitu by som v nom nikdy nepodporovala, ale do domu k nam by nik vkrocit len tak nemohol. preto ten moj nazor, ze pes to bud ma alebo nema v sebe.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: vychova psa na strazenie

Poslaťod Tobin » Str 03.12.2008 23:51

Arasidka, zabudni... Snad nechces dodatocne, ak to - ako pise Lusy - pes v sebe nema, viest k agresii k cudzim! To by sa mohlo nevyplatit aj tebe.
Skus ho naucit strazit predmety - to sa da, ale myslim, ze by bolo vhod, keby si sa s tym zmierila a na strazenie si zaobstarajte iny exemplar :hi:
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: vychova psa na strazenie

Poslaťod raky » Štv 04.12.2008 0:08

arasidka,
je pravda, že pes to má v sebe, alebo nemá..., je to o povahe, génoch atď... Neviem odkiaľ máš psa, ale veľmi záleží na predkoch... Existujú aj iné spôsoby, ako ,,spraviť,, strážneho psa, ale nedovolím si radiť v tomto prípade, ako niečo ..., a že možno.....
Už teraz, ale viem, že to naučené stráženie skúsený psíčkar spozná a je to len taká kamuflácia..., ale zasa ,,spoluobčania,, to asi nerozoznajú... :haha: Psík je ešte mladý a ešte veľa zmeníš.... :yes:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: vychova psa na strazenie

Poslaťod Tobin » Štv 04.12.2008 0:17

Raky, radis zmenit prirodzenost a mierumilovnost toho psika? Vieme, ze sa da, ale poradil by si to Arasidke?
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: vychova psa na strazenie

Poslaťod lusy » Štv 04.12.2008 0:19

Skus ho naucit strazit predmety - to sa da


naco by jej to bolo? :nwm: inak niektory z vycvikarov tu na fore napisal, ze je to velmi zlozity cvik a uz si nikdy nemozes dovolit nechat psa niekde neuviazaneho a rozhodne musi mat kosik. a podla mna je jednoduchsie naucit "strazit" pozemok ako predmet.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: vychova psa na strazenie

Poslaťod Tobin » Štv 04.12.2008 0:24

Lusy, ved to som napisal... to je jedno, pozemok, budu, branku...
Neviem, ci je to zlozity cvik, ale poznam psov, ktori strazia panovi predmety, a to je na povel, na konkretunu situaciu a predmet, tie psy inac kludne mozu behat navolno
Offtopic: Lusy, tusim to uz islo secko spat, uz len my dvaja udrzujeme dogforum aktivne... :hi:
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: vychova psa na strazenie

Poslaťod raky » Štv 04.12.2008 0:26

Tobin píše:Raky, radis zmenit prirodzenost a mierumilovnost toho psika? Vieme, ze sa da, ale poradil by si to Arasidke?


Tobin, kupovala strážneho psa a takého chce mať... Nedovolím si radiť, ale psík sa dá naučiť strážiť, aj keď to nemá v sebe..., ale toto je ťažké radiť pokiaľ nevidíš priamo situáciu...
A taktiež si dovolím povedať, že mierumilovnosť psíka za účasti pánička sa môže spojiť s tým, aby bol strážny pes, keď pániček spí.....
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: vychova psa na strazenie

Poslaťod lusy » Štv 04.12.2008 0:28

no ved ja som nenapisala, ze nemozu behat na volno, ale ze ak ich uz niekde nechas a nebodaj si pri nom nieco odlozis, uz to moze byt pre okolie nebezpecne. inak je tu o tom aj tema.

Offtopic: no este je tu raky nie? a aj amaguk tu byvava o takomto case.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: vychova psa na strazenie

Poslaťod Tobin » Štv 04.12.2008 0:32

Aha... ale vlastne ona by nemusela strazit tak, ze zautoci na votrelca, mozno by im stacilo, aby upozornila stekanim... ale aj to je dvojsecna zbran (napr. bude stekat na kazdeho kto pojde okolo)
Offtopic: Bol som raz na navsteve u jednych mafianov v Cesku. Tam mali dvoch straznych psov a ti sa nepytali, rovno aliena zadrhli. A aby alien nic netusil a beztrestne nezdrhol, mali vyrezane hlasivky :plac:
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: vychova psa na strazenie

Poslaťod lusy » Štv 04.12.2008 0:37

Aha... ale vlastne ona by nemusela strazit tak, ze zautoci na votrelca, mozno by im stacilo, aby upozornila stekanim...


no ved o tom s rakym piseme. aspon dufam, ze mysli to iste co ja. preto som pisala "strazenie" ono by to naozaj bolo len stekanie.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: vychova psa na strazenie

Poslaťod raky » Štv 04.12.2008 0:41

Tobin píše:Aha... ale vlastne ona by nemusela strazit tak, ze zautoci na votrelca, mozno by im stacilo, aby upozornila stekanim... ale aj to je dvojsecna zbran (napr. bude stekat na kazdeho kto pojde okolo)
Offtopic: Bol som raz na navsteve u jednych mafianov v Cesku. Tam mali dvoch straznych psov a ti sa nepytali, rovno aliena zadrhli. A aby alien nic netusil a beztrestne nezdrhol, mali vyrezane hlasivky :plac:


Tobin, dobrý strážny pes hneď nezabije votrelca, ale zadrží ho do príchodu majiteľa a taktiež nemá dôvod štekať na každého kto pôjde okolo... a pravda je, že niekomu stačí to, možno zadávateľke, ale ona sa vyjadrí...

a k Tvojmu offtopicu sa vyjadrovať nebudem - a ver, že som videl tiež všelijakých psov a ich pánov..... :ahoj:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: vychova psa na strazenie

Poslaťod Tobin » Štv 04.12.2008 0:47

Ved nepisem zabije, zautoci... zadrzat do prichodu majitela? OK, ale to by som chcel vidiet, ako to Arasidka s rodinou cvici...; myslim, ze pre Arasidku cista teoria :ach: BTW, skor by som potreboval, aby votrelca zahnal, co s nim zadrzanym budem robit? Nakopat do riti asi ee, takze zavolat polisov, vysluchy, predvolania, svedectvo, chlap dostane pokutu za neopravneny vstup na sukromny pozemok a nakope do riti mna. Ee! Zahnat, zastrasit, kusnut do riti, to by som chcel od strazneho psa ja :hi:
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: vychova psa na strazenie

Poslaťod raky » Štv 04.12.2008 0:52

Tobin,
ok aj Ti celkom rozumiem, ale radšej budem ak cvičený pes vyšteká niekoho o stenu a čaká na mňa, alebo ho kusne do ruky a drží, ako by mu mal prekusnúť krk.... To prvé lahšie budem riešiť...
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: vychova psa na strazenie

Poslaťod Tobin » Štv 04.12.2008 0:58

Raky, ale ved ja som pisal
Tobin píše:Zahnat, zastrasit, kusnut do riti,
a nie o zadrhnuti :ach:
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Ďalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa