Vyskakovanie na gauc, stol, do postele...

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Vyskakovanie na gauc, stol, do postele...

Poslaťod anyaa » Pon 25.08.2008 11:01

Prosim o radu. mame rocnu fenku bigla. uz druhy mesiac bojujeme s jednym problemom. vyskakuje na gauc a na jedalensky stol }aj ked na nom nic nie je.najskor sme to riesili tak ze sme sa ju snazili okriknut nesmies este pred tym nez vyskocila a nasledne sme ju pochvalili.ked sme to nestihli a ona uz vyskocila, povedala som prisne dole a chytila som ju za obojok a stiahla na zem. to som trpezlivo opakovala asi tak tri dni v nadeji ze prestane. ale ona zacala pri mojej snahe chytit ju za obojok blaznivo hryzt a lahla si na chrbat. to ked sa mi ju podarilo chytit za obojok tak som ju vyviedla z obyvacky, vynadala jej a zavrela ju v predsieni. no ked som ju po 5 minutach pustila, znova vyskocila na gauc akoby nic. a tak sa opakovala ta scena ale to som ju uz do obyvacky nepustila aj hodinu. viem ze zakaz vstupu do obyvacky je riesenim ale nie premna.chcem, aby mohla byt pri nas ale aby nerobila veci ktore nesmie. to iste robi aj s jedalenskym stolom. vyskakuje na okraj stola a ak nedavame pozor a nezasunieme stolicku tak vyskoci cez stolicku aj na stol.prosim poradte ako mam razne zakrocit.
anyaa
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod Silwuska » Pon 25.08.2008 11:02

Stane sa niekedy ze by ju niekto iny s rodiny na ten gauc pustil?? niekedy...raz za cas??
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod anyaa » Pon 25.08.2008 12:06

nie a este som zabudla dodat ze moju mamu ktoru to ruzculuje posluchne skor ako mna, ale pocka az ked pridue blizko ku gaucu.proste ju provokuje. ked bola mensia tak do pol roka, spavala niekedy na mojich nohach ked som sedelav kresle, ale nedovolila som jej zliezt z mojich noh na gauc.
anyaa
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod Silwuska » Pon 25.08.2008 12:34

Ja by som jej supla dlhe voditko na doma a vynutila si povel na dialku...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod anyaa » Pon 25.08.2008 13:15

dakujem za radu skusim, len ci jeje neublizim ona sa tomu velmi brani a uz mi raz skoro padla na hlavu lebo sa zvali na chrbat a pada dole hlavou nie na packy.to je taka potovra.
anyaa
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod Silwuska » Pon 25.08.2008 13:59

No robi to aby ta obmekcila...ale ty sa nedas :no:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 25.08.2008 15:25

no neviem, pád šteňaťa na hlavu môže byť nebezpečný, takže možno by bola opatrnosť na mieste. ak padá zo stola ako krumpel, sídce ťa odmäkčuje, ale môže to byť nebezpečné.
Možno by sa ešte hodilo namiesto servávania a zakazovanie presmerovať šteňa na niečo veselšie.
teda ak vieš, že niečo chystá, tak ho osloviť a zabaviť ho niečim iným. Teda ukázať, že sa dá robiť aj niečo iné ako skákať po stole. Ak ho nemáš na dosah, tak zabezpečiť tak, aby sa ku stolu nedostal. Skákanie na stôl z repertoáru úplne vynecháte, nebudeš to nijak zdôrazňovať zákazom. Buď k sotlu nebude mať fyzicky prístup, alebo mu ukážeš čo iné sa dá robiť. Musí to byť samozrejme zaujímavé, objavné, veselé a hlavne s tvojim úprimným záujmom.
Stiahnute takého krumplíka za stopovačku z výšky metra aj dačo by som neviem či riskovala a navyše, ak sa písalo o "vynútení povelu", je na mieste povedať že najprv povel musí vedieť, musí prebehnúť dlhá fáza učenia a vysvetľovania, teda stopovačka by nemala slúžiť len ako splachovač na záchode. Zatiahnem a ide.

Stretla som sa s týmto problémom osobne a problém to bol intenzívny. Pomohlo presmerovanie, lebo skutočne si neviem predstaviť šteňa ako padne na hlavu, alebo chrbát so stola, lebo ho potiahnem za šnúru.
Apropo, pri žiadnej metóde nečakaj zázrak za tri dni, najmä ak táto forma získavania si vašej pozornosti trvá už dlhší čas a pes vždy vyhraje.
Inak si myslím, že nervozita a hnev nepatrí do žiadneho vzťahu, teda ani do vzťahu psa a človeka. Takže možno by bolo vhodné zapojiť viac láskavostia ukľudniť najprv seba.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod Silwuska » Uto 26.08.2008 6:52

:haha: ta splachovacka na zachode je super :jop: :lol:
Ono je jasne ze psa ten "povel" alebo "zakaz" alebo ako si to nazveme treba naucit...no stacit by nato mohla prave ta stopovacka...ako anyaa pisala raz jej skoro padla na lahvicku (btw. kolkokrat sa moj krpec skotulal s gauca a neutrpela ziadna cast jeho tela, mozno tak troska klesol IQ :lol: ) a mne to vyznelo ako by to pes na nu hral...toto robieval aj maco ked bol zasvineny a ja som ho z gauca vykazala...proste sa zvalil na chrbat a ani bohovy...ak by som ho bola tlakom zhodila dole tak rupne na ten chrbat a vyhodi si plotenku, ale dala som voditko, potiahla, a jak videla ze mu hlava couha s gauca tak uz sa prevracal a pace daval na zem...pejsa neny sebevrah...

Ale este by som chcela upozornit ze mi mame povel dole, lenze ja mavam psov aj na gauci...proste niekedy tam smu byt niekedy nie...ak by som chcela gauc uplne vynechat tak :nwm: ono to zalezi aj od psa, ale jak pise amaguk, vasej sa ten gauc proste paci...

Jooo este ma nieco napadlo...mi mame par tyzdnov novy gauc, a pred nasimi nanho psi nemozu vyliezat :no: tiez boli najprv pokusy, ze smutne oci, potom ja tam vyskocim a hotovo, ale mne pomohlo ze som im tam dala jeden taky paranny makucky peliesok co maju...oni proste chceli byt s nami ale nechceli byt na tej tvrdej zemi :pac: boli uplne spokojny aj oni aj mi :smile:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod Hanka 1 » Uto 26.08.2008 11:08

anyaa píše:Prosim o radu. mame rocnu fenku bigla. uz druhy mesiac bojujeme s jednym problemom. vyskakuje na gauc a na jedalensky stol }aj ked na nom nic nie je.najskor sme to riesili tak ze sme sa ju snazili okriknut nesmies este pred tym nez vyskocila a nasledne sme ju pochvalili.ked sme to nestihli a ona uz vyskocila, povedala som prisne dole a chytila som ju za obojok a stiahla na zem. to som trpezlivo opakovala asi tak tri dni v nadeji ze prestane. ale ona zacala pri mojej snahe chytit ju za obojok blaznivo hryzt a lahla si na chrbat. to ked sa mi ju podarilo chytit za obojok tak som ju vyviedla z obyvacky, vynadala jej a zavrela ju v predsieni. no ked som ju po 5 minutach pustila, znova vyskocila na gauc akoby nic. a tak sa opakovala ta scena ale to som ju uz do obyvacky nepustila aj hodinu. viem ze zakaz vstupu do obyvacky je riesenim ale nie premna.chcem, aby mohla byt pri nas ale aby nerobila veci ktore nesmie. to iste robi aj s jedalenskym stolom. vyskakuje na okraj stola a ak nedavame pozor a nezasunieme stolicku tak vyskoci cez stolicku aj na stol.prosim poradte ako mam razne zakrocit.


Postupuješ tak, že ona vůbec nechápe, co jí vlastně chceš. S tím obojkem bych to nedělala, naučí se bát toho, že jí za něj vezmeš a bude opravdu hryzat, protože se bojí. Když jí vezmeš předsíně a vynadáš jí v předsíni, jak ona může vědět, že to je za něco, co provedla v obýváku. Tím dosáhneš toho, že se bude bát chodit do předsíně, ale ne toho, aby ti v obýváku lezla po gauči nebo po stole.
Vodítko doma nebo kratší stopovačka je při výchově psa dobrým pomocníkem, ale v tomhle případě bych použila něco jiného. Hozený předmět, který psovi neublíží, ale udělá rámus. Už jsem tu někde psala, že nám se osvědčila krabička od sirek s knoflíky (zalepená, aby se nemohly rozlétnout po celém bytě). Nevarovat oslovením, povelem, ničím, jen hodit, pejsek se lekne a sleze sám a hlavně si při tom neublíží.
Pád malého štěněte z výšky stolou na packy nebo na hlavu považuju za vysloveně nebezpečný. Takhle se snažili známí sundat z konferenčního, nízkého stolku, svoji mexickou naháčku a výsledkem byla přední noha v sádře a doživotní kulhání. Já bych to neriskovala.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod anyaa » Uto 26.08.2008 12:27

no ja po nej hadzem kuchynsku utierku a zavelim dole.to niekedy zafunguje,ale ked ju nemam po ruke tak co. zarucene okamzite zlezie dole ked vidi ze chodim okolo nejakej dobroty, hracka nezabera. mne nejde do hlavy len to ze ten gauc riesime uz druhy mesiac. neviem jej to vyskakovanie spojit s nejakym trestom, s niecim neprijemnym.a neviem ci chce uputat pozornost, ked ona sa popritom gauci plizi a caka kedy to nesledujeme a je hned tam a tvari sa veeeeelmi veeelmi nenapadne ked tam lezi.ani sa na nas nepozera.proste ten gauc miluje.

a ten napad z krabickou sa mi paci. vonku ked nieco zerie tak hadzem vedla nej zmotane voditko to sa vzdy zlakne.ale zavelim aj povel fuj. preco nemam hovorit ked je na gauci dole? nie je lepsie ked si spoji povel dole s tym ze ma zliezt , nez mat po ruke krabicku?

//pouzivaj tlacidlo Uprav
/Amaguk
anyaa
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod Hanka 1 » Uto 26.08.2008 16:42

Píšeš o trestu a gauči. Nejdřív bys jí měla vysvětlit, že je to zakázaná činnost, pak teprve můžeš trestat. Podle tvého popisu ona vůbec, ale vůbec nechápe, že dělá něco špatného. Trestat za tuhle činnost bys asi měla až po tom, co ona bude věedět, že to je zakázaná činnost.
To, že bys jí neměla říkat dolů - tím jí upozorníš, že je sledovaná a pod dohledem, tak se podivá, jestli jí někdo sleduje a když ne, vleze si tam. Když vedle ní z ničeho nic něco spadne, pochopí to. I když, mezi námi, proč ten gauč tolik řešíte? Ona ho nějak ničí? Beru to z toho pohledu, že u nás psi spí v posteli .... .
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod anyaa » Uto 26.08.2008 18:00

no a to neviem ako jej to mam vysvetlit ze je to zakazane.skusila som dnes hrkajucu skatulku a............a potvora sa zlakla ale len na sekundu a potom ju schamtla do papule a brala ju ako hracku. v podstate sa velmi potesila ze jej na ten gauc nieco spadlo.aj ona spi so mnou v posteli ale gauc vadi ostatnym clenom rodiny a to ja musim respektovat.asi mi nezostava nic ine len dalsie dni usilovne davat tu malu potvoru dole z gauca a snazit sa jej vysvetlit ze tam nesmie chodit.ked napriklad lezie do kosa a ja ju napomeniem ze nesmies tak cuvne ale preco to nepochopi pri vyskoku na gauc tak neviem.musim prist na to kde robim chybu.dakujm vsetkym za rady.dam neskor vediet ako nam to ide.budem pokracovat aj so skatulkou.
anyaa
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod lusy » Uto 26.08.2008 18:03

a keby si skusila na ten gauc dat nieco sustajuce mozno by jej to vadilo pri vyskoceni a zliezla by. :ach:
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod anyaa » Uto 26.08.2008 18:07

to teda nie tesila by sa. ona je odmala taky nebojko. bala sa len minule ked ju dvojmesacna sucka staforda ukusila do ucha.hned sa chovala za mna. :ha:
anyaa
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod Hanka 1 » Uto 26.08.2008 21:35

Místo krabičky zkus řetízkový obojek, hodit před čumák.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Ďalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa