Vyskakovanie na gauc, stol, do postele...

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod malamila » Ned 16.12.2012 19:11

caty toto chapem, ale je vela situacii, kedy ho nedokazem ustriehnut /robim nejaku aktivitu alebo pri nom nie som/..priklad: varim..skace pri mne, neda sa nanho stale dohliadat /nieco krajam a pod/, ked som v kuchyni, skace aj v obyvacke, kam nanho nevidim a musim odbiehat kuchyne..dalsie priklady: pracujem, upratujem..a je to aj v case, ked oddychujem..vtedy sa mu dost casto idem venovat, bud von alebo hra., ale nechcem "skakat" podla toho, ako si on zacne skakat, musi sa naucit respektovat aj moj oddych. samozrejme, postupne, necakam, ze to bude vediet lusknutim prsta..to len na vysvetlenie, preco sa neutekam vzdy hrat..podotykam cez tyzden som s nim sama..
najcastejsie skace na konferencny a linku a potom na gauc, na jedalensky vacsinou, ked jeme..
malamila
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 48
Bydlisko: Trnava

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod gaidheal » Ned 16.12.2012 20:01

malamila píše:caty toto chapem, ale je vela situacii, kedy ho nedokazem ustriehnut ...

na také prípady existujú klietky

malamila píše:najcastejsie skace na konferencny a linku a potom na gauc, na jedalensky vacsinou, ked jeme..

:oo: :oo: tak toto už ste zjavne na neho "krátki" a raz videné je viac ako stokrát počuté či čítané,takže by to asi chcelo si niekoho zavolať, kto vám to ukáže priamo v akcii, ako to tomu havovi vysvetliť, že to sa nerobí
gaidheal
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 531

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod malamila » Ned 16.12.2012 23:04

gaidheal..hmm klietka..to mi ani nenapadlo a radsej by som sa tomu vyhla..najma, ked nieco nerobime v ramci nasich moznosti dobre. samozrejme, na nieco sme prisli a snazime sa to odstranit..odteraz sa teda zameriame cisto len to, ze ked nevyskoci, tak mu dame odmenu. len este neviem, co robit, ked uz teda vyskoci..co sa urcite bude stavat..ja pri nom nemozem stat kazdu sekundu..teda ci mu poviem dole a ak pojde tak nic /bez pamlsku za splnenie povedalu/ alebo ho dam sama dole..

to ze sme nanho kratki..ocividne..ma celkom peknu vytrvalost..neviem, ci viac ako je u psov standard :) a ano, bolo by fajn, keby to niekto videl a posudil na zaklade toho..mozno robime nieco, co je dolezite, ale ja to tak nevnimam..
okrem toho, nejak som myslela, ze vsetky stenata vyskaju, tak ako napriklad kusu..preto som to nebrala ako nic vynimocne, len ze my si s tym nevieme rady k nasej spokojnosti..
malamila
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 48
Bydlisko: Trnava

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod gaidheal » Pon 17.12.2012 7:57

malamila píše:gaidheal..hmm klietka..to mi ani nenapadlo a radsej by som sa tomu vyhla..najma, ked nieco nerobime v ramci nasich moznosti dobre.

ale veď to sa nevylučuje, naopak, práve keď vo výchove tápete, by to bol určite lepší spôsob ho tam napr. zavrieť keď idete jesť ako ho počas obeda dávať dole zo stola
Ono tá klietka nerovná sa natiahnuť psa na škripec, je to jednoducho miesto pre psa, kde má pokoj (a vy máte pokoj od neho) a vyrieši sa tým aj to otravovanie pri iných činnostiach čo sa snažíš tiež riešiť, jednoducho dáš povel "miesto" a pes je na mieste, žiadne hodinové zhadzovanie zo stola a podobne.

malamila píše:samozrejme, na nieco sme prisli a snazime sa to odstranit..odteraz sa teda zameriame cisto len to, ze ked nevyskoci, tak mu dame odmenu. ....

asi sa budem opakovať, ale ste v štádiu, že "pokus-omyl" vo vašom prístupe ku psovi je kontraproduktívny, vôbec nemáte rešpekt u psa a to ako ho získať by vám mal niekto ukázať, na to pokusmi neprídete. Psa nenaučíte neskákať na stôl tým, že mu dáte odmenu keď na tom stole nie je, ide o to, že to toho psa ani len nenapadne na ten stôl (gauč, postel..) vyliezť, lebo je to vaše,ale zdôrazňujem, na diaľku ťa niekto môže usmerniť, keď už vieš ako na to, ale základ ti musí niekto ukázať, niekto kto vidí, ako robíte so psom teraz a ukáže vám ako to máte robiť, aby to malo efekt. Určite sa aj tu na fóre nájde nejaký ochotný ti osobne pomôcť, veď ani za BA to nie je k vám tak ďaleko

a čím skôr, psík rastie, ide do puberty a už teraz má navrch
gaidheal
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 531

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod Bad » Pon 17.12.2012 8:28

malamila píše:ja pri nom nemozem stat kazdu sekundu

naučit psa neskákat na stůl by ti nemělo trvat dlouho, pokud budeš postupovat pro psa jasně, srozumitelně, důrazně a důsledně. Pokud ho to chceš odnaučit, tak ten čas budeš muset najít. Já jsem odnaučila psa skákat na mě po příchodu domů JEDNÍM nastavením kolena s důrazným ne a ukázáním jak ano - doba učení cca 1 minuta.

malamila píše:teraz ked ho dame dole alebo sam zide dole na povel, tak ho pochvalime alebo dame pamlsok

takže co jste ho naučili - nejdřív musí vyskočit na stůl, aby z něj mohl seskočit (nebo se nechat něžně sundat) a dostal odměnu :ha: Vždyť je šikovný, co po něm chcete pochopil rychle :heh: !

malamila píše:najcastejsie skace na konferencny a linku a potom na gauc, na jedalensky vacsinou, ked jeme..

tomu nerozumím - to ho nevidíte?!!!

Cathie ti to napsala hezky, nehledej proč to nejde ale cestu, jak to půjde.
Musíš mu stanovit jasně hranice - tohle NE a tohle ANO.
Pokud by mi můj pes chtěl vyskočit na stůl, tak ho rázně sundám ve výskoku (a tím sundám nemám na mysli něžné snesení na zem) se stejně rázným NE vysloveným jednoznačnou intonací a řeknu mu co má dělat (místo, lehni nebo třeba vypadni...prostě co zná) a odměním ho za splnění tohoto povelu. Pokud chce být s vámi u stolu, tak ho tam třeba polož. Ty mu určuj pravidla.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod hruska » Pon 17.12.2012 8:33

toto nie je rada, iba opisem co pomohlo nam. Moja skusila vyskocit na stol raz, bola som dalej, takze fyzicky ju usmernit neslo, preto som pred nu hodila co bolo po ruke (tusim to bola plastova tuba na krem), odvtedy ju ani nenapadne vyskakovat, obcas zdialky stoji na dvoch zadnych a kuka, ale to moze.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod Cathie » Pon 17.12.2012 9:54

hruska píše:obcas zdialky stoji na dvoch zadnych a kuka, ale to moze.

Offtopic: toto chcem vidieeeet, natoc! :heh:

Malamila ono je to ako so vsetkym - bud sa s tym clovek bude trapit mesiace alebo si proste najde prve dni cas a bude na tom pracovat nonstop.. ver, ze toto sa da psovi vysvetlit aj za den - ak budes dostatocne pozorna, razna a pohotova. On jednoducho VIE, ze to nestihnes, VIE, ze sa nepozeras. Jedina cesta je, ze ho presvedcis, ze ho stale vidis a on to casom vzda, pretoze ho zastavis a uvidis vzdy skor, nez nieco v skutocnosti spravi.
A tak ako tu bolo povedane - nemyslim, ze cesta v tomto pripade vedie cez pamlsky a nezne skladanie dole.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod lenli » Pon 17.12.2012 13:02

No môj keď vyskočil na stôl tak dostal nie + následne dostal ľahni alebo miesto a následne pamlsok (proste odmena nie zato, že zliezol zo stola, ale zato, že si ľahol/leží). Teraz keď jeme, ľahne si ku stolu a po jedle dostane niečo dobré pod zub. Ale doteraz pokiaľ ho vidím, že nejako podozrivo sa obšmieta okolo stola, tak dostane nie a keď obráti pozornosť je pochválený, ale dobrotu nedostane, aby si to nespojil, že to je cesta k dobrote. Tento spôsob sa nám zaťiaľ osvedčil - veľkou skúškou budú Vianoce.
lenli
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 591
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod hruska » Pon 17.12.2012 13:42

Offtopic: cathie, dakedy skusim :lol: Uplna surikata je z nej, musim to vyuzit na naucenie triku :lol:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod malamila » Pon 17.12.2012 15:57

dakujem za vsetky odpovede..ocividne sme urobili chybu v tom, ze sme ho "nechali" vyskocit na nieco. nebolo to a nie je to o tom, ze sme cakali, kym da predne packy hore, aby sme ho potom dali dole. neboli sme mu vzdy za zadkom, aj ked sme asi mali. neviem si vsak predstavit, ako to ma fungovat v praxi, kedze sa neda byt vzdy pri nom. opakujem, ze sice s nim byvam doma, ale musim aj robit.
na zaklade popisaneho teda dame pozor na to aby vobec nevyskocil a za to ho pochvalime /ta pochvala moze byt, ci ani to nie?/ ak uz vyskoci, tak ho dame razne a prisne dolu a to je vsetko..snad je este cas na napravu. dufam, ze to nie je o tom, ze nema respekt, ale ze sme ho nieco nechtiac naucili zle, a tak robi co nechceme.. :ach:
malamila
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 48
Bydlisko: Trnava

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod Cathie » Pon 17.12.2012 16:15

malamila píše:na zaklade popisaneho teda dame pozor na to aby vobec nevyskocil a za to ho pochvalime /ta pochvala moze byt, ci ani to nie?/ ak uz vyskoci, tak ho dame razne a prisne dolu a to je vsetko..

Ono treba hlavne chapat, co si z toho pes vezme. Ja som tento vikend strazila steniatko u neho doma - skakal mi tam na vsetko, kam dociahne. Tak som to riesila tak, ze som sa snazila mu fyzicky zabranit, aby tam skakal. Teda som mu strcila ruku/nohu do cesty, odstrcila ho uprostred skoku.. idealne ho usmernila este na zemi, aby sa siel hrat niekam inam a obcas som mu hodila hracku smerom prec od gauca, aby sa hral inde.
Ale ked som fyzicky na neho nedociahla, oslovila som ho menom uz len pri tom, ked polozil hlavu na gauc alebo sa pozrel smerom hore nan - ked sa sa na meno otocil, tak som ho zavolala, pochvalila, vyhladkala a zabavila ho niecim inym, ak bolo treba (zase napr hodena hracka). Neodmenovala som teda to, ze neskocil - ale za vykonany "povel" (reakcia na meno a to, ze prisiel). Takze chvalit ano - ale podla mna nie priamo za to, ze neskoci, ale napr za pribehnutie.

Podla mna nejde ani tak o to, aby pochopil, ze nesmie, ale o to, aby to pre neho nebola taka uzasna zabava.. aby zistil, ze aj na zemi je dobre a zabudol, ze sa da vobec pohybovat niekde inde :lol:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod malamila » Pon 17.12.2012 16:31

super, super, uz v tom mam jasno, takze zapojim povel..co som robila, ale len obcas..inak dakujem ti, ty si skoro, ako moj osobny poradca..:) teraz spi, ale ked sme prisli z vonku, tak stale pochodoval do kuchyne, tak som vkuse chodila za nim a striehla nanho :fizel:
malamila
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 48
Bydlisko: Trnava

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod judas » Str 19.12.2012 16:29

anyaa píše:Prosim o radu. mame rocnu fenku bigla. uz druhy mesiac bojujeme s jednym problemom. vyskakuje na gauc a na jedalensky stol }aj ked na nom nic nie je.najskor sme to riesili tak ze sme sa ju snazili okriknut nesmies este pred tym nez vyskocila a nasledne sme ju pochvalili.ked sme to nestihli a ona uz vyskocila, povedala som prisne dole a chytila som ju za obojok a stiahla na zem. to som trpezlivo opakovala asi tak tri dni v nadeji ze prestane. ale ona zacala pri mojej snahe chytit ju za obojok blaznivo hryzt a lahla si na chrbat. to ked sa mi ju podarilo chytit za obojok tak som ju vyviedla z obyvacky, vynadala jej a zavrela ju v predsieni. no ked som ju po 5 minutach pustila, znova vyskocila na gauc akoby nic. a tak sa opakovala ta scena ale to som ju uz do obyvacky nepustila aj hodinu. viem ze zakaz vstupu do obyvacky je riesenim ale nie premna.chcem, aby mohla byt pri nas ale aby nerobila veci ktore nesmie. to iste robi aj s jedalenskym stolom. vyskakuje na okraj stola a ak nedavame pozor a nezasunieme stolicku tak vyskoci cez stolicku aj na stol.prosim poradte ako mam razne zakrocit.


u nas pomohlo ked som ho za trest vykazal aj z obyvacky ... teraz uz len tak sedi a caka ci ho niekto na ten gauc privola ... ak tak naaa hodou vyskoci nedovolene treba mu jednoznacne vysvetlit ze za to je trest ..
judas
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Vyskakovanie na gauc

Poslaťod malamila » Uto 08.01.2013 18:25

po vianocach sa hlasim s tym, ze oskar uz na gauci nespava /nepristihli sme ho, ani nevideli stopy..teda ak sa to nenaucil po sebe nejako upratat :lol:/ no a uz neskace ani na konferencny. na linku v kuchyni to este nie je stopercentne, sem-tam sa stane, ze si raz vyskoci..poctivo sme mu chodili za zadkom a robili :fizel:
malamila
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 48
Bydlisko: Trnava

Re: Čo môže a čo nie

Poslaťod hilli » Ned 21.12.2014 17:43

Prosím o radu. Náš pes, veľmi múdry a dobrý pes, začal posledný mesiac chodiť tajne na gauč. Vie že tam nesmie, lebo to má zakázané, ale viem že tam bol lebo ostávajú po ňom otlačky a chlpy. Chodí keď je sám doma, alebo v noci. Keď mu ukážem že fuj, a spytam sa, kde si bol, tak sa dobreze neplazi na svoj pelech. Ako ho to mám odnaučiť?
hilli
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa