Switch to full style

Pravidlá fóra

Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<
Odoslať odpoveď

trening -viac povelov súčastne

Ned 10.03.2019 0:12

Ahojte, prvý krát som adoptovala už cca ročneho psika. Neovlada abslutne nič, preto by som potrebovala urýchlene naučit aspon zakladne povely. Ku mne, fuj/nechaj, zostaň, neskakať. Na začiatok tieto. sadni atd necham na neskôr. Doteraz som mala vždy psika od šteniatka a na učenie bol čas, učila som pekne postupne po jednom. Prosim vas je realne a efektivne učit ho tieto 4 povely naraz. Nebude mat v tom gulaš? Alebo treba ist postupne a pridat mu dalši až ked sa nauči jeden. Ďakujem :)

Re: trening -viac povelov súčastne

Ned 10.03.2019 14:08

Mija, toto je skôr výchova psa než výcvik, pri dôslednom nastavení pravidiel pes guláš mať nebude :smile:
To, že pes k tebe príde na zavolanie, že niekde chvíľočku zostane, že sa po tebe nesápe, a že ti nevyberá jedlo z batoha, sú výchovné veci. A zaradila by som tam aj funkčné sadni/čakaj. Tieto veci sa učí pes za pochodu, keď s ním žiješ a pracuješ každý deň, všetky naraz a kľudne ešte viac. Je to spôsob tvojho života so psom, funkčná ovládateľnosť.

Re: trening -viac povelov súčastne

Pon 11.03.2019 9:42

Offtopic: uplne mimo temy, ale neda mi to, vavrena - to si tak krasne formulovala! ako z knihy o vychove psov. ja pisem jak hotentot :lol:

Re: trening -viac povelov súčastne

Pon 11.03.2019 10:08

Super, ďakujem krásne za odpoveď :D

Re: trening -viac povelov súčastne

Pon 11.03.2019 13:26

Mija píše:preto by som potrebovala urýchlene naučit aspon zakladne povely. Ku mne, fuj/nechaj, zostaň, neskakať. Na začiatok tieto. sadni atd necham na neskôr.


Mija, bych ti i doporučila skutečně v prvé řadě naučit ty základní povely, a to určitě to sedni, lehni i stůj, samozřejmě přivolání, a pusť, velmi funkční povel. Protože toto jsou pro psa velmi jednoznačné a srozumitelné povely=povely příkazové, které zcela jasně a jednoduše psu říkají, co MÁ dělat a lze je učit ryze po dobrém a velmi velmi rychle...na rozdíl od zákazových "nedělej to a to"...a o tom by výcvik/výchova měl být.....

fuj/nechej = takové situace řešíš pomocí povelů pusť, ke mně....
neskákání = povel sedni nebo lehni nebo stůj, všechny vylučují skákání
zůstaň=to opět řešíš polohovým povelem +učením výdrže
Odoslať odpoveď