Aportovanie

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Aportovanie

Poslaťod merri » Štv 23.05.2013 21:15

Jedine co mi z toho vychadza, je proste to, ze su tam pre nu motivujucejsie veci, ako hra s tebou. :nwm: Cize si asi este neprisla na to, ako ju tou hrou naozaj zaujat. Ta hracka musi byt korist, o ktoru musi bojovat. Musi jej utekat, VZDY smerom od nej, trhanymi pohybmi, nikdy nesmie byt hracka psovi len tak nehybne ponuknuta alebo nebodaj ju psovi strkat smerom k nemu. A ked po minutke straca zaujem - znamena to, ze tu hru mas skoncit podstatne skor, vtedy ked je pes najviac nazhaveny, nie az ked uz ide do utlmu. Kludne aj po par sekundach. Plus casto nechat psa vyhravat - ak tu hracku nikdy neziska, nebude ho to motivovat bojovat dalej. Ak robi to, ze ked ju nechas vyhrat, odnesie si hracku dakam prec alebo ju uplne pusti, je dobre mat dve rovnake hracky a hned po tom, ako jednu pustis, vytiahnut druhu a zase ju nou zaujat. Pripadne mat psa na voditku a vytvorit mu reflex, ze ho hned jemne pritiahnes a volas a hra pokracuje. Hru ukoncovat tym, ze psovi hracku ukradnem, vyhecujem a schovam. Nekoncit povelom "pust" a v zaciatkoch ho pustanie vobec neucit, ani vymienanim za pamlsok, to az ked bude tu hru naozaj zboznovat.
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Aportovanie

Poslaťod Mac Gie » Pia 24.05.2013 18:25

ja mám zas úplne opačný problém môj pes je až premotivovaný na aport :pac: vždy to bola aktivita vďaka ktorej som ho najlepšie vybehala bavila ho a aj teraz je to pre neho najlepšia odmena len je to niekedy (často) až na nervy
napriek tomu som sa snažila ho naučiť sa ovládať a keď dostane povel aj ho spraví pokiaľ ho hodím alebo ho mám v ruke ale ak ho má v ruke niekto iný tak na mňa zvysoka :kak: a je mu jedno aj keď odíjdem až keď som ďaleko tak sa uvedomí a príde za mnou
alebo keď mu niekto niečo hádže a potom prestane tak vkuse dolieza, kňučí a nedá pokoj stále sa motá pod nohami a podobne a nosí a nosí niečo hocikomu kto je nablízku či náhodou nenájde niekoho kto je ochotný mu ničo hádzať :ach:
najviac ma štve že ma vtedy úplne ignoruje a nevie kedy má dosť niekedy mám pocit že ho chytá infarkt keď je vonku teplejšie, dychčí až mám strach a taktiež keď mu niečo (palicu, loptičku...) držím pred xichtom tak skoro nedýcha :pac:
už si tiež pri apotrovaní 2x vytrhol piaty necht na pravej prednej labe lebo sa správa jak psychopat :ach:
on reaguje úplne na všetko čo sa dá aj nedá hodiť, niekedy mu stačí že dám ruku v päsť a zamávam ňou no úplný magor
a to nehovorím o tom ako ho ide poraziť keď ho držím alebo ho dám do odkladačky a aportuje niekto iný
a ešte aj keď ideme na nejaké psie stretko ovonia sa so psami a keď mu je niekto sympatický tak sa aj pohrá ale akonáhle sa zjaví aport celý svet, psy a všetko zmizne a z neho je zas magor čo ma vôbec nevníma :ua:
“If you don’t own a dog, at least one, there is not necessarily anything wrong with you, but there may be something wrong with your life.” - Roger Caras
Mac Gie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2374
Bydlisko: Ražňany/PO

Re: Aportovanie

Poslaťod merri » Pia 24.05.2013 18:58

Mac gie, to by si mala robit vsetko opacne ako co sa tu pise. :heh: Ale ja mam s tymto podobny problem, Berry je takto psycho z hadzania kamenov. Jedina vec, ktora fungovala - ked sa raz povie "stacilo", tak sa uz NIC hadzat nebude, az kym ju zase nezavolam, ze sa ide hadzat. Toto ale samozrejme stroskotava na ostatnych ludoch, ktorym nevysvetlis. Ako som tu aj minule pisala - vencilo s nami tvrdohlave dieta, samozrejme jej hadzala vyse hodiny VKUSE, Berry uplne nepricetna, pena okolo huby, predinfarktove stavy, keby som ju potom nedala na voditko a nedonutila sa ist namocit do potoka, tak asi skolabuje. :pac: Odvtedy samozrejme cela moja snaha v keli a mozme zacinat odznova. Vymlatila si kvoli kamenom 3 zuby a neodradilo ju to absolutne.
Cize asi jedina fungujuca vec - dosledne ignorovanie, a vysvetlit to aj ostatnym. Plus psa pustit k aportu az po tom, ako posluchne tvoj povel - tzv. Premackov princip - napr. vidi cloveka drziaceho loptu - pustim ho za nim az ked sa na mna pes pozrie, najprv staci letmy pohlad, postupne predlzovat aby sa ucil sustredit co najdlhsie. Cvicit so stopkou privolanie od cloveka s aportom - ked pes pride a chvilu sa na mna sustredi, za odmenu po uvolneni moze ist zase aportovat. Vzdy tam davat to "nieco za nieco" a mozes to potom vyuzivat vzdy, ked bude motivacia mimo teba - ale pes bude mat zafixovane, ze sa k nej dostane LEN cez teba.
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Aportovanie

Poslaťod Mac Gie » Pia 24.05.2013 20:48

no práveže to že ostatný ľudia mi všetko kazia pretože aj ja to mám tak že poviem mu VYPADNI a už mu to proste nehodím a hotovo ale ostatný keď proste kňučí a dobiedza tak na mňa se*ú a hádžu mu to aj tak a to ma vytáča...ako keď poviem nech mu nehádžu lebo je teplo a nech si oddýchne to ma poslúchnu ale on nedá pokoj a potom si všetci myslia že šak vládze šak on chce ale on by chcel aj keby nemohol lapiť dych...keď je nás viac a každý sa s ním chce pohrať ja som aj rada že sa vyhrá len oni že aký je zlatý ako chce a bla bla ja som za Hitlera čo mu nič nedovolí a robí mu furt napriek a "najradšej" mám keď ho zavolám a hneď po tom mu nikto niečo hodí lenže ak je to "obyčajný" človek to by som pochopila ale ak to urobí človek čo má psa a niečo o tom vie tak som že WTF? inak ak niekoho hypnotizuje tak na neho zavolám akoby sa nič nestalo, ale tak na tretí krát keď zvriesknem tak sa zobudí a dôjde s tým že sa stále obzerá za aportom a chce zdrhnúť inak on zvykne dosť poskakovať a hlavne keď sa k nemu priblížim takže nejaké chytiť ho a doniesť k sebe to nejde len privolať..aj keď je v odkladačke tak akonáhle sa posunie alebo vstane stále ho vrátim na pôvodné miesto a kým tam nie je bez pohnutia kým nepoviem voľno stále ho tam vrátim...a čo sa týka niečo za niečo tak on väčšinou keď ho privolám od niekoho a chcem ho za to odmeniť tak sa na to zvysoka...on to nechce, normálne na pamlsky je dosť napichaný ale keď mu ja najhorší človek na svete niečo také urobím ako že ho odtiahnem od niekoho s kým sa hrá tak to max ovonia niekedy aj na 3x zje :ach:
inak má ľudí ktorých len zbadá a už hľadá palicu alebo niečo :heh:
ja si myslím že má psychickú poruchu a diagnóza je magor
“If you don’t own a dog, at least one, there is not necessarily anything wrong with you, but there may be something wrong with your life.” - Roger Caras
Mac Gie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2374
Bydlisko: Ražňany/PO

Re: Aportovanie

Poslaťod merri » Pia 24.05.2013 23:33

Poznam ten pocit beznadeje, ked sa clovek moze snazit kolko chce a ostatni mu to veselo kazia a :kak: na nho. Im to je jedno, ked s tym psom nemusia byt furt a nevrieska po nich stale, ze chce daco robit. :prd:
To chce jedine absolutnu doslednost, fakt dat psa na stopku a vynutit si to splnenie cviku. Ved ak ti aj prdi na pamlsky, na tie sa vykasli, ako odmenu mozes pouzivat len to uvolnenie k aportu, ak o nic ine nestoji, ale musi si to zasluzit. Najlepsie je si take situacie "umelo" navodzovat a zabezpecit aby nemohol neposluchnut. Zacinat s niecim nie az tak lakavym, ale aby pochopil, ze to bude az ked ta bude vnimat. Najprv by som len vzala dalsieho cloveka, s tym ze by sa ziadny aport nevytahoval, a dat mu len pamlsky, a na tom ho ucit to, ze ak je aj motivacia u niekoho ineho, dostane sa k nej len cez teba. Potom postupne to vymienat za hracky ale stale ho drzat v "normale", najprv nehadzat, az ked sa to uz nauci ovladat.

Mozno dakto poradi aj nieco lepsie, ja som to zatial len takto robila s piskacou loptickou, za tym Berry tiez strasne magori a niekedy absolutne nebola schopna sustredit sa na to, co po nej chcem, len cihala a zizala a nedychala. Postupne ale pochopila, ze to je az za zasluhy a moze cihat kolko chce, je to zbytocna strata casu. Teraz na lopticku behame agi a mozem ju aj drzat v ruke a sustredi sa na mna a na prekazky. Aj ked okolo nas piskaju lopticky inych psov, uz sa ich naucila ignorovat a nechyta vypadky.
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Aportovanie

Poslaťod Tinka123 » Sob 27.07.2013 11:08

Ahojte, ako mám psa naučiť aportovať? On absolútne nejaví záujem o hračku. Ani len hrať sa nevie s hračkami a ja by som strašne chcela aby aportoval. Má len 3 roky. Keď sme na lúke tak ja pomaličky idem a on pri mne alebo cupitá sám. Mňa to potom nebaví jeden čas som mu schovávala kúsky piškótov na ihrisku našiel a zožral ich ale potom to už bola nuda. Dnes mu chcem vyrobiť hračku. Také zapletené látky a pod kusom látky skryjem piškót bude ju musieť dať do papulky a ja ho vtedy odmením. Neviem či to pomôže ale dúfam. Prosím poraďte mi. :plac:
Tinka123
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485

Re: Aportovanie

Poslaťod raky » Sob 27.07.2013 23:38

čo robil do troch rokov?
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Aportovanie

Poslaťod Tinka123 » Pon 29.07.2013 9:53

Nevedel sa hrať s hračkami. Skúšala som čo sa dalo hračky ho absolútne nezaujímali. Ani len topánky nám netrhal. :pac:
Tinka123
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485

Re: Aportovanie

Poslaťod Connie » Uto 30.07.2013 15:06

Lidičky ja už začínam byť z tej mojej veverky zúfalá ... Tá malá potvora sa nechce ani za svet hrať. Preťahuje sa maximálne tak občas so psom a neaportuje vôbec..Teraz skúšam klikať aj keď sa hračky čo i len dotkne alebo keď sa za ňou rozbehne ale viac sa sústreďuje na žrádlo :lol: Nejaké typy čo by ešte mohlo zabrať ? Mali ste niekto podobný problém ? :angel:
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Aportovanie

Poslaťod Tinka123 » Str 31.07.2013 18:35

connie my sme na tom tak isto ale ten môj ani len so psom.
Tinka123
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485

Re: Aportovanie

Poslaťod Silvuch » Štv 01.08.2013 21:19

u mna uz aportuje vsecko, aj ti neaporteri. :pac: Cvicim psa Baryho aport, Niru musim zavriet, okamzite mu to berie a po novom uz musim zatvarat aj Dabu, lebo ona ako sef sa nenechava zahanbit a bere vsetko vsetkym a hrdo mi to nosi.. Asi to spravim tak, ze budem cvicit baryho, a Dabu veznem na skusky. :haha:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6336
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Aportovanie

Poslaťod Tinka123 » Uto 06.08.2013 19:03

Silvvuch to máš dobre že ti aportujú. :jop:
Tinka123
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485

Re: Aportovanie

Poslaťod Silvuch » Štv 08.08.2013 19:52

ale nevyzera to tak ako by som chcela.. Ono to vyzerala uplne dokonale, ked mam u seba vsetkych troch a sa pretekaju kto bude najlepsi. :haha:
Da sa robit OB s troma psami naraz? :hi:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6336
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Aportovanie

Poslaťod Cathie » Sob 10.08.2013 15:29

Silvuch píše:Asi to spravim tak, ze budem cvicit baryho, a Dabu veznem na skusky.

:haha: aj to je riesenie. Pred pretekom Dabu priviazes, budes precvicovat s Barym a na skusku uz len vymenis a budes dufat, ze motivacia vodcovstva vydrzi :lol:

connie píše:Lidičky ja už začínam byť z tej mojej veverky zúfalá ... Tá malá potvora sa nechce ani za svet hrať. Preťahuje sa maximálne tak občas so psom a neaportuje vôbec..Teraz skúšam klikať aj keď sa hračky čo i len dotkne alebo keď sa za ňou rozbehne ale viac sa sústreďuje na žrádlo :lol: Nejaké typy čo by ešte mohlo zabrať ? Mali ste niekto podobný problém ? :angel:

A nestavalo sa ti, ze by ti ju borderky vzdy "predbehli" v hrani sa, ked bola mensia? Ale inak asi iba tak ako vravis - odmenovat pamlskami akykolvek zaujem o hracky a postupne sa dopracovat k tomu, ze budes odmenovat hru. Skusila by som aj nejaky "kolotoc" hier so psami, vyuzit trochu vplyv ostatnych a ziarlivosti. Priviazat si psy, po minutke striedat a s kazdym sa len hrat.. casom ked pochopi, ako to funguje a ze v tom momente s tebou moze travit cas iba hrou, tak sa mozno chyti lepsie :nwm:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Aportovanie

Poslaťod Libuska » Uto 29.10.2013 11:29

Ahojte psickari. Nas maly rad aportuje ale iba doma :ach: :ach: :ach: :ach: vonku ho lopta voooobec nezaujima :pac: :pac: :pac: Myslite, ze z toho vyrastie ??? na 10 tyzdnov :smile:
Obrázok
Libuska
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 40

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa