Puberta psov - ako na ňu

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Lindchen » Pon 15.02.2016 10:17

U nás puberta bola v zmysle mierne zmeny vzťahu k samcom, začal trošku vyzývať a prsiť sa, ale dalo sa skorigovať. To bola otázka čisto hormonálna, ono tá krivka testosterónu pomerne náhle narastie, takže to môže človeka aj prekvapiť, že treba interakcie samcov sledovať. U súk neviem ako to je.

A tá poslušnosť, no, Elis mala k tomu dobrý koment, šteniatko je kontaktné, orientované na človeka, začne (aj vďaka hormónom) sledovať svet, tak logicky napr. zlyháva privolanie aj motivácia spolupracovať, keď všetko je tak zaujímavé. Len teda sa nedá povedať, že šteňa prestalo poslúchať, ono nikdy neposlúchalo, nemalo poslušnosť, však je maličké. A to "druhé cvičenie", to je vlastne len dotiahnutie cvikov a výchovy za sťažených podmienok.

EDIT: ale pokiaľ to niekto nazýva potrebou druhého výcviku v dôsledku puberty, budiž, však je to jedno vlastne.

Inak, u Arisa bola hlavne to pubertálne strachové obdobie také zjavné.
Naposledy upravil Lindchen dňa Pon 15.02.2016 10:21, celkovo upravené 1
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod kives » Pon 15.02.2016 10:21

pubertu nikto nespochybňuje, len veľa ľudí čaká, že pes dostane rozum sám alebo si prečíta knihu.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod elfinka » Pon 15.02.2016 10:30

Lindchen píše:ale pokiaľ to niekto nazýva potrebou druhého výcviku v dôsledku puberty, budiž, však je to jedno vlastne.

No mne to prave jedno neni, ci je to len dotiahnutie cvikov (tzn ak ich mam naucene spravne tak su dotahovania kozmeticke), alebo je to ze pes zo dna na den uplne vsetko zabudne a treba ho ucit odznova, a je to normalne a vlastne clovek nema co spravit aby to tak nebolo
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod pigie » Pon 15.02.2016 10:32

Hmm. Tak ja s Fryom kazde rano vstanem a ucim vsetko odznova. Takze jo, on ma celozivotnu pubertu :haha:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Lindchen » Pon 15.02.2016 11:56

elfinka píše:alebo je to ze pes zo dna na den uplne vsetko zabudne a treba ho ucit odznova, a je to normalne a vlastne clovek nema co spravit aby to tak nebolo

Ak by zabudol, tak by muselo spojenie medzi povelom, konaním a odmenou vyhasnúť. Takže to asi nie takto relatívne náhle. Ale pokiaľ poklesne motivácia povel vykonať, tak áno, treba na tom zapracovať. Tiež poklesne schopnosť koncentrácie, pokiaľ teda furt zňucháva nejaké suky alebo má v hlave len iných samcov, čo sa s nimi musí porátať, to je tiež reálne. Ak toto vnímaš ako učenie "nanovo", tak potom to platí, že učiť znova a treba s tým počítať, že môžu byť prejavy aj takéto.

Len ja to vnímam inak, počítam proste s tým, že zviera je menej sústredené a menej motivované spolupracovať so mnou, keď má plnú hlavu nových podnetov, vníma totiž svet inými, novými očami ako keď bol psie bábätko. Ďalšia vec, že objavuje aj svoje fyzické schopnosti - je silnejšie, pohyblivejšie, rýchlejšie, lepšie vníma všetko okolo, zbystrili sa zmysly. To všetko súvisí s tým, že nereaguje tak, ako predtým, verím tomu, že preto, lebo sa mu inak nedá. Len čisto môj názor, pokaiľ v tomto období príde na to, že sa dá obabrať systém a prešťať paničku, tak to bude dlhodobo využívať a už sa to bude ťažšie riešiť.

Pre mňa skúsenosť do budúcna, ďalší bígel bude mať od nejakých 4-5 mesiacov stopku a tvrdo trénovať v lese orientáciu na mňa a nie zňuchávať hovadiny, mne sa najhoršie veci naučil pes práve v tomto období...
Naposledy upravil Lindchen dňa Pon 15.02.2016 11:59, celkovo upravené 1
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod hriva » Pon 15.02.2016 11:58

Nero mal stopku tiež od nejakých 4 mesiacov. Verím tomu ze keby mu nechám vačšiu slobodu, mam problém.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod wer » Pon 15.02.2016 11:59

no ved to - ludia davaju stenatam volnost uplnu a ten pes si to fixuje prave vtedy na cely zivot.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod pigie » Pon 15.02.2016 12:07

Ja som Hugovi davala volnost, chodil na volno. Ale nemal moznost zdrhnut, bola som rychlejsia :haha:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod elfinka » Pon 15.02.2016 12:26

Linda - dava zmysel.
Ja zas po skusenosti teraz - nebudem spoliehat na to ze stena je zrave hrave a pes v puberte ostane tiez zravy hravy sam od seba, ale zapracujem na vygumovani mozgu skor nez ho zacne zaujimat okolity svet viac nez by mi bolo mile. A ked budem pracovat na (pozitivkarskej = "prirodzenymi vychovavatelmi" nenavidenej) hodnote seba, spolocnej hry, hracky - aj silne nad ramec toho co treba aby mi stena prislo, by som cakala ze puberta s tym potom zas tak moc nezamava. Uvidime ako to bude naozaj :smile:
Lebo toto som ja identifikovala ako ten problem, ked niekto v 3-4 mesiacoch konci s odmenami lebo odmeny su fuj, stena ma fungovat za pekny pohlad, tak sa nedivim ze pubertakovi ten pekny pohlad zrazu nestaci a ide sa odznova.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod hriva » Pon 15.02.2016 12:28

No jasne, ja som im ako šteňatám vygumovala mozgy loptou. Nerovi až moc
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Lindchen » Pon 15.02.2016 12:38

elfinka píše:A ked budem pracovat na (pozitivkarskej = "prirodzenymi vychovavatelmi" nenavidenej) hodnote seba, spolocnej hry, hracky - aj silne nad ramec toho co treba aby mi stena prislo, by som cakala ze puberta s tym potom zas tak moc nezamava.

Posilníš tým záujem spolupracovať s tebou, to určite, upevňuješ správne reakcie na podnety, buduješ dobré návyky. Ale s hormonálnou zmenou nevybabreš, čiže radšej rátať, že tá krivka proste hore pôjde, do akej miery to bude problémové, sa nevie dopredu nikdy. Niekto moc ani nepostrehne a niekto má problém. Aj keď si myslím, že väčšia časť toho problému je prostá nevychovanosť, ako tá chudera puberta :lol: . Sa to preceňuje trošku. Alebo na ňu zvaľuje :angel: .

elfinka píše:Lebo toto som ja identifikovala ako ten problem, ked niekto v 3-4 mesiacoch konci s odmenami lebo odmeny su fuj, stena ma fungovat za pekny pohlad, tak sa nedivim ze pubertakovi ten pekny pohlad zrazu nestaci a ide sa odznova.

S odmenami sa ale nekončí nikdy. Pes musí byť odmeňovaný doživotne, tým ale samozrejme nemyslím pchať doňho hlava-nehlava kilo párkov denne :fizel: . Ak skončia pozitívne asociácie s človekom, poväčšine končí vzťah.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod AndreaT » Pon 15.02.2016 12:46

pigie píše:Ja som Hugovi davala volnost, chodil na volno. Ale nemal moznost zdrhnut, bola som rychlejsia :haha:

pigie ja v tomto vidím trochu rozdiel. Ty si síce dávala Hugovi ako šteniatku voľnosť, ale nedovolila si mu zdrhnúť = zodpovedný majiteľ psa. Iní dávajú voľnosť a vôbec neriešia, čo ich pes robí, lebo veď šteňa a nech si robí čo chce, otravuje koho chce = :au:
Dogs are not our whole life, but they make our lives whole.
Bradáč je láska na celý život!
In my heart and in my home Schnauzers rule!
AndreaT
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1427
Bydlisko: Bratislava

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod wer » Pon 15.02.2016 12:51

ja som nemyslela pod volnost, ze chodi navolno. :nwm: vsak to sa vobec nevylucuje. pointa bola, ze volnost = mimo kontroly, bez pravidiel.
a vidim to podobne, ako pise elfinka.
prilis casto sa stretavam s tym, ze ludia povedia, ze vsak on ovlada vsetky povely.. muhehe. v skutocnosti neovlada ani jeden. :angel: a to aj starsi pes... nieto stena.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod pigie » Pon 15.02.2016 13:05

Jaj, tak ale to si ja v meste ani neviem predstavit tu volnost. Take stenata koncia pod kolesami aut, co maju az privela volnosti :nwm: (a ak preziju stenacie obdobie, tak tam skoncia ako mlade jedince)
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod elfinka » Pon 15.02.2016 13:12

Neskoncia. Je ich tu takych milion a stale ziju, niekolko z nich uz skoncilo na ceste takmer pod autom ked doliezali k nam ale zla burina nevyhynie :lol:
Ale je pravda ze raz som sa hodila pred auto aj ja, ked sa mi Fidostena rozbehlo na cestu zrovna ked slo okolo to JEDINE auto o 5 rano :pac:
Lindchen píše:S odmenami sa ale nekončí nikdy. Pes musí byť odmeňovaný doživotne, tým ale samozrejme nemyslím pchať doňho hlava-nehlava kilo párkov denne

Len ci ta socialna odmena vie byt dost silna pre pubertaka. Odmena loptickou/hrou silna byt vie ked sa zamaka.

Inak ja si tak moc pomale stena neviem predstavit, aby slo dobehnut, nie v takom veku kedy uz sa pri tom aj nieco poriadne uci. Hento moje cierne bolo uz v 3 mesiacoch rychlejsie nez ja, ked som sa tomu pokusala ujst tak ma to kludne dobehlo a zahryzlo
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa