Puberta psov - ako na ňu

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Amaguk » Uto 01.04.2008 13:03

Mno, ono to neni take jednoznacne, ako to interpretujete :no: :no: :no:
puberta u psov existuje, to je realny fakt, a treba s nou ratat, no samozrejme, tak ako u ludi, je vela zavisi od konkterneho jedinca aj od jeho "vychovavatelov"
tu nejde o vysumenie z hlavy, ale o tom, ze sa pes dospievanim dostava do veku, ked zacne skusat kam az moze posuvat hranice a ci sa mu podari si presadit svoje, ked sa zacina viac osamostatnovat...
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Poca » Uto 01.04.2008 13:08

Ako jednoznacne interpretujeme? Je tu aj to ze je, v akych pripadoch aj to ze sa da vychovou zvladnut.. S druhou castou suhlasim. Len aj ked som uz cvicila a vychovavala psov, obavam sa puberty mojho Yetiho. Mozno je to zbytocne, ale ked ho vlacime medzi ludi a nechame ho hladkat a aj tak vcera zautocil a to ma 3 mesiace, tak neviem kde robim chybu. Ale to uz asi nieje k puberte..
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Sezen » Uto 01.04.2008 13:19

No áno to ja viem, že ako dospieva dostáva sa do testovacej fázy, pretože to vidím na mojom 10 mesačnom strááášnom chlapovi :lol: , ktorý sa snaží šplhať po rebríčku hierarchie, ale vždy narazí na mňa a ja ho hneď usmerním, hlavne to teda skúša na "jeho 1,5 ročnú sestru". Ibaže je smiešne keď sa majiteľ 2 ročného nevychovaného psa oháňa pubertov, a nepripustí si jednoducho že to nezvláda.
Obrázok
Sezen
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1581
Bydlisko: Zvolen

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Poca » Uto 01.04.2008 13:21

To hej. Ja sa tiez vyhovaram ked nepocuva, ze hara, harala, alebo ide harat. Ale vtedy sucky ozaj menej pocuvaju :ach: . Aspon par dni..
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Amaguk » Uto 01.04.2008 13:22

mne to trosku vyznelo tak, ze sa spochybnuje existencia puberty, ako takej, ze je len vyhovorka, ale asi som tomu porozumela inac, ako to bolo myslene. :smile:
s ostatnym suhlas
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Ivanka.P » Uto 01.04.2008 13:25

Ja práveže vôbec nespochybňujem, že niečo také je. Podla mňa je to v období od cca 6 - 12 mes u každého psa v závislosti od toho ako je hormonálne vyspelý. Aj mne sa v jednom období stávalo, že ma Rita akoby ignorovala vo veciach čo už viem že vedela. Ale stačito zvýšiť hlas alebo šklbnúť za vodítkom a pochopila, že vyskakovať sa nebude. Ale jednoznačne to nieje argument aby sme sa nad tým pousmiali a spoliehali sa, že je to puberta a sama prejde. Áno prejde, ale vyvinie sa z toho riadna nevychovanosť. A potom vidíme ako psi venčia svojich páničkov a určujú pravidlá hry. Ja mám proste také v susedstve pred očami a stále počujem len: " . . . to preto je taký, lebo je v puberte . . . " ale to je asi tak všetko, nejako sú zo psa na vetvi a ten má pánov len na zábavu a na žrádlo :pac:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Ivanka.P » Uto 01.04.2008 13:27

Poca píše:To hej. Ja sa tiez vyhovaram ked nepocuva, ze hara, harala, alebo ide harat. Ale vtedy sucky ozaj menej pocuvaju :ach: . Aspon par dni..


moja vtedy fakt nepočúva a nie pár dní ale týždňov :ua: ale ajtak s ňou moc von nechodím iba na vodítku, tak je to v pohode.
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Lili » Uto 01.04.2008 13:29

jj, to háranie je aj u nás rovnaké... a po háraní zase staré dobré fenečky :lol:
Lili
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 235
Bydlisko: Trenčianska Teplá

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Poca » Uto 01.04.2008 13:30

Ja som mala vzdy smolu ze harala akurat ked sme mali ist na sutaz, tak som sa tam potom musela hambit.. :pac:
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Sezen » Uto 01.04.2008 13:32

Poca, akýkoľvek prejav agresivity treba potrestať. Občas chodí vonku s nami šteňa borderky (asi nie čistej), ktoré bohužiaľ má sklon ku agresivite. Keď mi zahryzlo do ruky, tak som ho zdrapla vyvalila na chrbát a hrozivo vrčala (vyzerala som síce ako idiot) ale šteňa pochopilo. Držala som ho tak dlho kým sa neuvoľnilo a potom som ho pustila (takto ma to naučila kamarátka). Toto zopakovali aj jeho majitelia a veru to pomohlo.
Obrázok
Sezen
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1581
Bydlisko: Zvolen

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Poca » Uto 01.04.2008 13:35

Ved tresame tak ako pises, ale dako sa to obracia na horsie.
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Sezen » Uto 01.04.2008 13:38

Tak potom skús, aby ho vyvalili aj cudzí ľudia. Spýtam sa na to našej cvičiteľky, čo by ešte radila.
Obrázok
Sezen
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1581
Bydlisko: Zvolen

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Poca » Uto 01.04.2008 13:40

Ked ho vyvalia cudzi ludia, bude ich brat ako nepriatelov, horko tazko ho ucim, aby sa dal pohladkat a s kaukazanom treba kus inak ako s borderkou. OK, spytaj sa ,diik.
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Amaguk » Uto 01.04.2008 13:55

nemam sice osobnu skusenost, ale pokial viem od ludi, ktory riesia problemovych psov, trestanie agresivity silou nemusi viest k jej potlaceniu, ba prave naopak, niektori psi mozu reagovat prave opacne a spirala agresivity sa moze stupnovat. a uz vobec sa neodporuca prevalovat psa na chrbat nasilim - ak ide o agresiu zo strachu alebo psychickej nevyrovnanostitak to moze cely problem este zhorsit
na tutu temu tu uz bola diskusia, skus pohladat hlavne v prispevkoch, ktore pisala rea
o prevalovani na chrbat (alfa roll) je doby canok tu: http://barney.glenalbyn.org/view.php?ci ... 2005111701
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Puberta psov - ako na ňu

Poslaťod Sezen » Uto 01.04.2008 14:02

To je pravda. Treba zistiť čo je dôvodom agresivity. Ten malý borderiak bol agresívny preto, lebo si myslel že je v hierarchii vysoko.
Obrázok
Sezen
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1581
Bydlisko: Zvolen

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa