Ako pracovat so psom vonku

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Ako pracovat so psom vonku

Poslaťod vevuska24 » Pia 31.08.2012 8:15

Ahojte, mam asi taku pre mnohych z vas divnu otazku. No vsimla som si, ze viaceri tu pisete, ze nejako pracujete so psom na prechadzke a odsudzujete ludi, ktori psa len tak vencia bez akejkolvek prace a komunikacie. Priznam sa, ze aj ja som taka. Nikdy som v praxi nevidela, ako vyzera taka praca/komunikacia so psom pocas obycajnej prechadzky, jedine co mi napada a co som skusala je chodza bez tahania- ked psica potiahne, zastavim sa a pritiahnem k sebe, pokracujeme ked je kludna. Toto skusame tak raz za tyzden, ked dam povel "pomaly", co je vtedy, ked extremne taha, lebo sa tesi na zahradu, inokedy potiahne len obcas a mierne, takze ju nechavam, nech si kludne nucha travicku. Ale nic okrem toho mi nenapada. Teda ako podla vas vyzera taka plnohodnotna prechadzka, pocas ktorej na seba putate havovu pozornost a ktora aj vyzera tak, ze pes je na prechadzke s vami a nie vy s nim? Jednoducho povedane, akym sposobom si udrzujete pozornost a komunikaciu? A je to vobec potrebne, nemal by sa psik venovat hlavne ocuchavaniu a celkovo si uzivat vonkajsok, ked sa dostal von z bytu namiesto toho, aby aj v tejto situacii pozeral len na cloveka? No viem asi, co si o mne myslite, ze som typicka sidliskova holka s kokrom od mnozitela, ale tak rada by som sa polepsila. :angel:
dakujem vam :)
vevuska24
Nováčik
 
Príspevky: 32

Re: Ako pracovat so psom vonku

Poslaťod wer » Pia 31.08.2012 8:35

akakolvek spolocna aktivita utuzuje vztah psovod-pes, lepsie sa spoznate navzajom. pes a psovod maju byt partneri - ty tiez napriklad, ked ides von s niekym, nie ste kazdy za seba, ale sa bavite spolu, hladate si spolocnu zabavu... pes si hlada zabavu pomimo len v pripade, ze mu ten jeho clovek nic neposkytuje. nosievaj von pamlsky, hracky, venuj sa mu, schovavaj sa mu, cvicte (hrou!) - ci uz chodzu pri nohe, odlozenie, polohy, triky - nie je uplne podstatne, co, len nech sa mu venujes. z toho narocnejsieho mozte vyskusat aj stopy napriklad - polovnicke plemena su na to ako stvorene. je to zmysluplna cinnost, pes sa musi aj trosku ponamahat. dalej je fajn, ked vodievas psa do roznych prostredi - aj to je prostriedok na lepsie spoznanie sa navzajom - rozne situacie vyzaduju rozne reakcie + nauci sa viac na teba spoliehat.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Ako pracovat so psom vonku

Poslaťod Bad » Pia 31.08.2012 8:38

Jenom poznámka k tomuto :
vevuska24 píše: jedine co mi napada a co som skusala je chodza bez tahania- ked psica potiahne, zastavim sa a pritiahnem k sebe, pokracujeme ked je kludna. Toto skusame tak raz za tyzden, ked dam povel "pomaly", co je vtedy, ked extremne taha,

pokud ji chceš odnaučit tahat (nebo cokoliv), tak to nesmíš zkoušet jednou za týden ale dělat vždy-pokaždé když tahá
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Ako pracovat so psom vonku

Poslaťod hruska » Pia 31.08.2012 9:25

Tiez si neviem dost dobre predstavit tri hodiny v kuse cosi so psom robit. My asi nemame "plnohodnotne" vychadzky, casto sa iba flakame s tym, ze obcas dam nejake povely, porobime tych par trikov co psica pozna, "poaportujeme", z casu na cas jej cosi skryjem a ona to hlada, skryjem sa ja ci ju nahanam, ale to je tak tretina vencu (aj to mozno prehanam). potom si moze kludne nuchosit, ak sme so psami, mozu si lietat, natahovat sa o palicky. A vsetci sme spokojni. Nepotrebujem a ani nechcem psa, co na mne bude vely cas visiet pohladom a vyzadovat si pozornost, moze si uzivat "psi zivot" kolko chce, ale samozrejme s tym, ze to uplne zadarmo nebude. Vztah mame myslim celkom fajn, aj poslusnost sa da. Viem, ze niektori si povedia, ze tak sa to nema, ale nam to tak vyhovuje a nejdem to menit. Podla mna hodne zavisi aj od psa, mozno v buducnosti budem mat takeho, s ktorym budem musiet viac makat, aby sme boli aspon tam, kde som teraz s tymto. Kto vie.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Ako pracovat so psom vonku

Poslaťod NoRa » Pia 31.08.2012 9:51

Ja mám na väčšine prechádzok moju fenku pustenú. Zvyknem si ju len tak privolať a vychváliť, utekať pred ňou, skovať sa jej, jaším sa s ňou a podobne, dávam jej obiehať stromy, kríky, lampy, vyskočiť na nejakú plochu (kameň, zvalený strom,,,), tam jej prípadne dám ešte nejaké triky a podobne, hádzať paličku, loptu,,, atď. Pre mňa je napríklad veľmi dôležité to, aby na vychádzke bola pustená, mala svoje voľno, svoj priestor, ale keď chcem (a teda hlavne keď potrebujem) tak aby som nemala problém si ju privolať, zastaviť a podobne. Proste potrebujem mať v nej dôveru a ona musí vedieť, že keď jej niečo prikážem, tak to nie je trest, ani obmedzovanie ani nič podobné, a že to teda nejaký zmysel má, prečo jej to hovorím, a poslúchne. Preto sa s ňou počas vychádzky neraz takto hrám a berieme to hrou,,, samozrejme mám vždy po ruke pamlsky a odmeňujem ju. :) a tiež je samozrejmé, že keď sme s niekym, kto má so sebou tiež psy, tak ju nechám, nech sa vynaháňa a vybehá s nimi, ale tiež nemám problém jej niečo prikázať/zakázať a ona ma počúvne.
NoRa
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 187
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Ako pracovat so psom vonku

Poslaťod wer » Pia 31.08.2012 9:54

hruska, nemyslim si, ze vevuska myslela zrovna doslovne "visenie na panickovi"... :ach:
pevne verim, ze ani ty si nemyslis, ze je oka vztah, co vidat asi najcastejsie - venc max okolo baraku, jedina zabava, ktoru pes ma je nuchanie staniek po druhych psoch plus zdrhanie za psami.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Ako pracovat so psom vonku

Poslaťod jurm » Pia 31.08.2012 10:01

myslim, ze wer urcite nepisala o viseni na panickovi hruska :-) hruska, ved to co si ty napisala je uplne ok.

som psom ani nemozes tri hodiny v kuse cvicit, pochybujem, ze by to vydrzal pan a o psovi, co by take nieco zvladol, som ani nepocul :lol: tri styri opakovania nejakeho cviku alebo cinnosti, potom volno a tak dookola cokolvek ta napadne .. psa aj tak najviac unavis cvicenim a nie behanim .... ja tiez mojim dam najprv nejaky cas volno nech sa odreaguju, lebo potom su problemy so sustredenim ... az potom par cvikov a zase volno .... ale mat psa na voditku a len tak sa s nim pomot pomedzi panelaky a raz za tyzden ucit aby netahali naozaj v poriadku nie je ... :nie:
jurm
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 128

Re: Ako pracovat so psom vonku

Poslaťod hruska » Pia 31.08.2012 10:07

Wer, samozrejme ze nie :) Na sidliskovych flexinacov mam nazor aky mam, su to chudence co pana na druhej strane maju za pritaz. Co je pochopitelne.
Len som pisala ako vencime my, a kym veci funguju, nie je dovod to menit :) Urcite to nie je navod, lebo viem, ze su psi, ktori by pri takom pristupe vymyslali kraviny z nudy. A su aj taki, ktorym by uz aj ta pozornost liezla na nervy :lol:

To o viseni na panickovi som pisala, lebo poznam takych psov. A takych z nich spravili ludia a moja by hadam na to aj mala nabeh a aj preto vsetko robim tak ako robim, lebo mne by taky pes vadil.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Ako pracovat so psom vonku

Poslaťod meridia » Pia 31.08.2012 11:07

vevuska24 píše:A je to vobec potrebne, nemal by sa psik venovat hlavne ocuchavaniu a celkovo si uzivat vonkajsok, ked sa dostal von z bytu namiesto toho, aby aj v tejto situacii pozeral len na cloveka? )

Ono to chce vychytat ten správný kompromis a nejít do extrému ani na jedné straně..samosebou,že procházka je hlavně pro psa,je to jeho "volný čas",kdy si může dle libosti počuchat a vůbec si dělat "svoje psí věci",které s ním my lidé prostě dělat nemůžeme.Je nesmysl aby nám pes věnoval pozornost celou vycházku v tom smyslu,že nebude dělat nic jiného..hezky to napsala wer..aby prostě věděl,že jsme partáci a ne pouze venčitelé.Hlavně dle mne je to důležité u štěněte nebo upsa ,se kterým si buduješ vztah,protože to velmi usnadní další soužití.Ale určitě "neotravovat" psa celou vycházku nějakým cvičením či povely,,to ho akorát utavíme.
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: Ako pracovat so psom vonku

Poslaťod vevuska24 » Pia 31.08.2012 14:29

Dakujem vam za nazory :) Skusim teda postriedat tych par cvikov co pozna- sadni, lahni, mrtva, daj labku a pokusim sa ju nejak nalakat, aby obehavala okolo stromov, krikov, preskakovala zabradlie pri potoku a pod. Super by bol urcite aport, ale Bibka na to vobec nie je, je to pod jej uroven, aby sa za niecim nahanala len kvoli tomu, aby som to zase odhodila :DDD Pritom ten princip pozna a hravali sme aport, kym bola mala, ale potom ju to omrzelo a pochybujem, ze by sa teraz v 7 rokoch chcela k tomu vratit :/ Jedine co ju zaujima je nuchanie a stopovanie vtacikov (teda nie stopy ako cvik, ale normalne, ze sama od seba cosi stopuje). Mozno by som si mohla nastudovat, co tie stopy vlastne su, lebo mi doteraz akosi unika ich podstata a forma. Precitam si asi prislusne forum.
vevuska24
Nováčik
 
Príspevky: 32

Re: Ako pracovat so psom vonku

Poslaťod jurm » Pia 31.08.2012 16:25

mrtva :lol: krasa ... akos a to uci? :smile:
jurm
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 128

Re: Ako pracovat so psom vonku

Poslaťod vevuska24 » Pia 31.08.2012 17:32

:lol: Nuz, je to obycajne zvalenie sa na chrbat zo stoja :))). Ucenie je celkom jednoduche- postupne lakanie na nejaku pochutku do tej spravnej polohy :p, po malych kuskoch, samozrejme, lebo aspon moja psica si tak nevedela uplne lahnut na prvykrat, tak najprv som odmenovala aj najmensie naznaky pohybu spravnym smerom.
vevuska24
Nováčik
 
Príspevky: 32

Re: Ako pracovat so psom vonku

Poslaťod wer » Pia 31.08.2012 18:16

precitaj si aj ine temy - aj ako cvicit povely, ale aj ten aport napriklad - mozno ju to nakoniec aj chyti, ked trosku zmenis techniku.. :no:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Ako pracovat so psom vonku

Poslaťod NoRa » Sob 01.09.2012 10:47

Inak, Sally sa tiež nijako nechcelo aportovať, pokiaľ som ju nenaháňala, ale tak to už nebolo potom aportovanie:D spravila som teda tak, že som sa s ňou o to najskôr preťahovala, chválila ju, povzbudzovala, aby to nepustila. Nikdy som jej nepovedala (fuj, nesmieš, pusti, alebo niečo podobne). Keď to pustila (čiže som si to vybojovala a vyhrala) tak som trošku pred ňou začala utekať a mávať tou hračkou pri zemi. Ona hneď po tom vyštartovala a opäť sa to celé opakovalo. Keď už bola absolútne zažratá do hry, tak som hračku odhodila. Ihneď po ňu bežala. Akonáhle ju chytila, tak ja som jej začala pomaly utekať iným smerom, a sama utekala s hračkou ku mne. Vtedy som hračku chytila a zase som sa s ňou o ňu preťahovala. Alebo som ešte robila, že keď som hračku odhodila, utekala som spolu s ňou po ňu. Proste som sa snažila ju predbehnúť a hračku jej uchmatnúť:) Pri celej tejto hre ju slovne povzbudzujem. teraz sa tak tiež často hráme, ale keď jej hračku len odhodím a neutekám, tak sama mi ju prinesie a pchá mi ju, aby som jej ju zobrala. Proste sama má o to už záujem :) Sally ma síce len necelé dva roky, ale podľa mňa za vyskúšanie nič nedáš, možno ju to tiež chytí :) nemusíš robiť nejaké veľké pohyby, či utekať rýchlo ak nebude stíhať, ale možno tiež u nej vzbudíš ten záujem. Inak, takto som videla jednu trénerku vzbudiť u psa záujem o hračku a samotnú hru, aj keď majiteľ dookola tvrdil, že jeho pes sa nikdy o to preťahovať nebude, že on taký nie je. A netrvalo jej to ani 10 minút :) Len niekedy to môže trvať dlhšie,,, :)
NoRa
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 187
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Ako pracovat so psom vonku

Poslaťod vevuska24 » Sob 01.09.2012 12:17

To znie super NoRa, lenze ta moja milacka je na tom asi rovnako ako ten havo, ktoreho opisujes- vobec sa nechce hrat. Velakrat som to skusala, lebo som sa s nou chcela hrat, aj sa pretahovat, nahanat, nic nepomaha. Piskam, jasim sa, straaaaaaaaaasne moc sa tesim z hracky a ponukam ju Bibuske, ona nic. Pozera na mna, ze ci som normalna a ze mi uz dobre hrabe a vobec nechape, ze sa chcem hrat :/ Ju bavi len nuchanie a nahananie vtacikov. A este ked sme na zahrade tak kazdeho kto ide okolo zdravi. Asi by som potrebovala, aby mi niekto ukazal, ako ju mam nalakat na tu hracku, lebo ona je v tomto smere totaaaalny flegmos. Akurat ma kacicku, ktoru si adoptovala ako dietatko a tu stale oblizuje a spava s nou a neznasa, ked sa jej niekto dotkne. Ked sme skusali prave tu kacicu pouzit ako motivaciu, prezivala to strasne emotivne, ze ublizujeme jej dietatu a bola z toho v depresii.
vevuska24
Nováčik
 
Príspevky: 32

Ďalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa