Ako pracovat so psom vonku

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Na voľno nereaguje ani na meno

Poslaťod Bad » Pon 24.02.2014 12:46

majaz píše:Snažíme sa zdokonaliť privolačku, to je ale ťažko keď vás pes vonku na voľno ani len nevníma

Pozornost psa je základ, výcvik/výchova je dialog...
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Na voľno nereaguje ani na meno

Poslaťod majaz » Uto 25.02.2014 10:09

Vcerajsia situacia:
Casto chodime po hradzi okolo velkeho repkoveho pola. Na piatich vychadzkach sa pes na pole rozbehne, na privolanie pekne pride a ide sa dalej. Vcera po hodinu a pol lietani po lese s kamosom RR sa maly drzy pubertalny terier (kernak - 14 mesiacov) rozhodol, ze by bolo dobre nasrat panicku a ist na pole chytat mysi. Ako sa zachovat v takej situacii? Nahanat teriera po repkovom poli, to som mu na smiech. Na privolanie nereaguje. Nechat ho tam, nech sa o seba postara o pol siestej vecer, to mi pride trochu ehmmm. Tak sme cakali asi 15 minut, kym sa pubis uracil dokracat, ani zdrbat som ho nemohla, lebo sa k nam rutil stylom "bozeee, kde ste boli, ja som vas tam na tom poli taaaak dlho hladal". Keby mi to urobili 5 rocna westica, tak ju tam necham a viem, ze do 5tich minut ju mam za patami, lebo ved co keby ju tam nahodou panicka nechala. Ale tento co by urobil, to teda neviem. Viem, je to pubis, skusa, co to da, ale ako sa zachovat, ako ho privolat a nestratit pri tom "glanc"? Hajzlik ma vnimal, lebo na zapiskanie a oslovenie dvihol hlavu a kukol mojim smerom, ale aj tak si robil svoje.
majaz
Snoopy
 
Príspevky: 187

Re: Na voľno nereaguje ani na meno

Poslaťod Margita » Uto 25.02.2014 10:26

ja si myslim ze tam uz tazko nieco narobis,ked nemas nanho dosah a tamto je presne to,vnima ta zdvihne hlavu pozrie na teba ale ide si robit svoje,lebo to vtedy kalkuluje :lol: oplati sa mi to?neoplati?a jemu sa to neoplatilo,mysi na poli su predsa zaujimavejsie
vzdy a vsetko je vec motivacie,ak uz ti zdrhne a potom pride tam uz vela toho nespravis,musis mu "vygumovat " mozog aby mal na miesto neho hracku :lol:

Derikovi raz pomedzi nohy prebehla mys a on si ju ani nevsimol :heh:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Na voľno nereaguje ani na meno

Poslaťod Bad » Uto 25.02.2014 10:28

Majaz, přesně proto mám psa trvale na stopovačce (14m. puboš), aby k takové situaci nemohlo dojít. A přesně proto bylo přivolání to první, co uměl a vytrvale ho cvičím a vytrvale s pořádnou odměnou a úsměvem, i když mi zrovna drhne o zaťaté čelisti.

V situaci, jakou popisuješ, bych nepoužila "ke mně" ale cokoliv jiného (pojď sem....) ani bych psa nenaháněla, ale dle situace začala prchat, hrát si s balónkem (či co má rád). A poté by pes tu stopovačku vyfasoval permanentně a nastal by dlouhodobý kurz přivolání za jakékoliv situace.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Na voľno nereaguje ani na meno

Poslaťod majaz » Uto 25.02.2014 11:43

Bad, od malicka na privolanie na 99% chodil, az prisiel den "D" ked si povedal,ze posluchania stacilo a od tej doby sa trapime. proste doslova zo dna na den ohluchol, oslepol. Uz sme boli na 10m stopovacke hadam tri mesiace, na tej funguje aj na 30 m volne pustenou a pride okamzite, aj spagatik uz za sebou tahal, lebo zvykol robit okolo mna tanecky s vyzvou "chyt ma ak to dokazes". Na hracky nereaguje, to uz mam vyskusane, opat nadisiel den "D" a dlabal na to.
Tyzden poslucha ako hodinky a raz proste neposluchne. Potom zase nejaku dobu poslucha a zase raz nie. Je to hajzlik teriersky pubertalny. Ja som len chcela vediet, ako sa zachovat.
Je viazany na mna, mam este 5 rocnu westicu, zasadne sleduje mna, nie ju, ona je taka lenivsia, takze jeden pes uhana 20 m predo mnou a ona ide pomalickym tempom 50m za mnou a nic na svete ju neprinuti pridat. Teda prinuti, vidina odmeny, macka, zajac a ina behajuco-lietajuca haved.
majaz
Snoopy
 
Príspevky: 187

Re: Na voľno nereaguje ani na meno

Poslaťod MisheliQ » Uto 25.02.2014 12:32

Myslím, že ide o to "drilovať" to privolanie pomocou stopovačky počas puberty permanentne (hlavne tam, kde je možné, že neposlúchne), aby sa nestalo, že príde to neuposlúchnutie. Proste počas tej puberty si musí spojiť že privolanie = vždy prísť bez ohľadu na to, čo sa deje....a to si musí fixovať...
Ja som Fergie počas puberty (aj v dobe hárania) strašne pucovala, bola na vodítku a ani náhodou som neskúsila vtedy, čo by sa stalo, kebyže ju pustím. To je také, že ty skúšaš dokým ešte bude počúvať a on skúša kedy nebude musieť poslúchnuť.
Rátam s tým, že Aronovi zavesím stopovačku na krk permanentne, až kým neodoznie puberta...doteraz som ho venčila navoľno a učila ho, že si ma má sledovať a otáčať sa za mnou (keď som zmenila smer, zásadne som neprivolávala) ale vidím že pomaly toto obdobie odoznieva a nastupuje druhé :D
Sama som zvedavá ako si s nim poradím a či to s Fergie nebola len náhoda (že je taká aká je len vďaka svojej povahe)
:joint:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Na voľno nereaguje ani na meno

Poslaťod majaz » Uto 25.02.2014 12:58

MisheliQ, drzim palec a pevne nervy prajem. Tiez som necakala, ze ten zver bude takto skusat. Hold, bude hodit so stopovackou. Sice sa moc nevybeha, ale tak co s nim. Drilovat, drilovat a drilovat, asi nam ine neostava. :au:
majaz
Snoopy
 
Príspevky: 187

Re: Na voľno nereaguje ani na meno

Poslaťod Bad » Uto 25.02.2014 13:06

majaz píše:Sice sa moc nevybeha, ale tak co s nim

však ji nemusíš mít pořád v ruce (to musíš uvážit sama), ale pokud budeš chtít vyslovit "ke mně", tak ji chytíš a až poté přivoláváš
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Ignorácia v "teréne" a mimo bytu

Poslaťod majaz » Uto 25.02.2014 19:03

Dnesny poznatok:
Maly cert behal po zahrade so spagatom na obojku a posluchal aj v situaciach, kedy vobec nemal zaujem posluchnut. Poznamka: aj na dvore si zo mna obcas robil srandu.
majaz
Snoopy
 
Príspevky: 187

Re: Ignorácia v "teréne" a mimo bytu

Poslaťod Bad » Str 26.02.2014 6:44

MisheliQ píše:Myslím, že ide o to "drilovať" to privolanie pomocou stopovačky počas puberty permanentne (hlavne tam, kde je možné, že neposlúchne), aby sa nestalo, že príde to neuposlúchnutie. Proste počas tej puberty si musí spojiť že privolanie = vždy prísť bez ohľadu na to, čo sa deje....a to si musí fixovať...

tak nějak, tvoříš reflex = pes musí poznat jenom jedno řešení = příchod
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Ignorácia v "teréne" a mimo bytu

Poslaťod Amarice Kaguya » Sob 01.03.2014 20:05

Nikkita píše:AHojte, mám strašný problém s mojím psom. Doma je OK, poslúcha, privolanie a triky, blbinky proste všetko ako má byť. Ale na vychádzke, u svokrovocov a podobne ma totálne ignoruje. A po ďalšie, u svokrovcov často aj prespáva. DOslova sa o neho bijeme a na víkendy mi ho vždy vezmú:( Proste hrúza no. Chodím s ním aj na cvičák, ale aj tam sa mi to už začína prejavovať, čo nebývalo, že na neho musím doslova revať, aby sa uráčil prísť odbehnť parkur a on potom celú dobu kňučí, že nemôže robiť čo chce on. Lezie mi to na nervy, lebo mimo nášho bytu ma total ignoruje a ani zákl. povely nechce vykonávať, o trikoch už ani nehovorí. Nebude problém v tom, že je pravidelne 2dni v týždni totálne bezomňa? Ja už fakt neviem. Díky za každú radu. :plac:


Ja mam taky isty problem, v byte v pohode a mimo sa riadi vlastnim pravidlom : "Ty tu nie si, nevidim ta, vobec ma nevolas."
Skusala som to s hrackou a nic. Ja ju hodim a potom musim krasne ist pre nu -.- Niekedy sa citim ako idiot ked na nho ziapen cez cely park a potom za nim aj tak musim bezat. Skusala som to s pamlskom. Najprv sa tvaril - "Fajn spravim to a dostanem pamlsok." potom asi na piaty krat som mu dala povel on ho spravil ale nedostal pamlsok (nemoze ho dostavat stale), neskor dam povel a on sa otoci a odide :plac: :plac: :plac:
Prosim poradte niekto :nwm:
Amarice Kaguya
Okoloidúci
 
Príspevky: 10

Re: Ignorácia v "teréne" a mimo bytu

Poslaťod straka17 » Sob 01.03.2014 20:09

Daj si ho na stopku / dlhé vodítko, aby si si stále mohla vynútiť ten povel
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Ignorácia v "teréne" a mimo bytu

Poslaťod Amarice Kaguya » Sob 01.03.2014 21:20

straka17 píše:Daj si ho na stopku / dlhé vodítko, aby si si stále mohla vynútiť ten povel


Ďakujem, skusim :jop:
Amarice Kaguya
Okoloidúci
 
Príspevky: 10

Re: Ignorácia v "teréne" a mimo bytu

Poslaťod Margita » Sob 01.03.2014 21:34

Amarice Kaguya píše:"Ty tu nie si, nevidim ta, vobec ma nevolas."

popracujte na motivaci,vonku je prenho zaujimave vsetko,len nie ty,a to musis zmenit
Skusala som to s hrackou a nic. Ja ju hodim a potom musim krasne ist pre nu
-.
namiesto hadzania mu ju skus tahat po zemi aby ju "lovil"

-
Niekedy sa citim ako idiot ked na nho ziapen cez cely park a potom za nim aj tak musim bezat.

nepustat psa na volno,ked viem ze na zavolanie nepride,a cim viac ti takto odbehne za inym psom,tym viac bude zistovat ze je s nimi vacsia zabava ako s tebou

Skusala som to s pamlskom. Najprv sa tvaril - "Fajn spravim to a dostanem pamlsok." potom asi na piaty krat som mu dala povel on ho spravil ale nedostal pamlsok (nemoze ho dostavat stale), neskor dam povel a on sa otoci a odide :plac: :plac: :plac:

ak ho pamlsky nemotivuju,skus ine,alebo hracku,musis najst nieco co psa bude motivovat a odmenuj ho stale kym ten povel nebude vediet a az potom si mozes dovolit ho obcas neodmenit,
si predstav ze ti mama povie,ked dostanes jednotku z matiky da ti za odmenu horku cokoladu,ale ty horku cokoladu nemas rada,tak sa vyprdnes na celu matiku,ale keby ti povedala ze za odmenu budes mat piskotovu tortu s jahodami tak sa aj posnazis ,mozno :lol: neviem ci mas rada jahody,
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Ignorácia v "teréne" a mimo bytu

Poslaťod Amarice Kaguya » Sob 01.03.2014 22:56

[/quote] ak ho pamlsky nemotivuju,skus ine,alebo hracku,musis najst nieco co psa bude motivovat a odmenuj ho stale kym ten povel nebude vediet a az potom si mozes dovolit ho obcas neodmenit,
si predstav ze ti mama povie,ked dostanes jednotku z matiky da ti za odmenu horku cokoladu,ale ty horku cokoladu nemas rada,tak sa vyprdnes na celu matiku,ale keby ti povedala ze za odmenu budes mat piskotovu tortu s jahodami tak sa aj posnazis ,mozno :lol: neviem ci mas rada jahody,[/quote]

Ďakujem ;) a jasne ze mam :lol:
Amarice Kaguya
Okoloidúci
 
Príspevky: 10

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa