Socializácia

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Socializácia

Poslaťod Angie a Mia » Pia 22.08.2014 14:46

Super ďakujem za reakciu a vysvetlenie. Stále sa učím rozumieť tým mojim babám.
Angie a Mia
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 93
Bydlisko: Viničné

Re: Socializácia

Poslaťod Tchor » Pia 22.08.2014 15:04

Proboha v naproste vetsine pripadu to zadny projev dominance neni!!!

Ma tro mnoho vyznamu, ale nejcasteji je to udobrovaci gesto - neco jako "tak uz se nezlob", nebo vyzva ke hre. Muze to mit ale taky uklidnovaci vyznam - "tohle uz prehanis" nebo "klid, o nic nejde" a mnoho dalsich...

PS: nikdo vam nikdy nemuze rict podle jednoho gesta co ma to gesto za vyznam vzdy zalezi na okolnostech za jakych je gesto pouzito a na mnha dalsich znacich po celem tele obou psu. Rikat o necem ze je dominantni gesto je ujety - takove ktere ma ciste jen tento vyznam vubec neexistuje - i casto zminovane teckovani ma mnoho vyznamu...
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Socializácia

Poslaťod merri » Pia 22.08.2014 15:18

U nas je Rox rozhodne ten submisivnejsi pes, a pritom casto T-ckuje ci uz Berry, alebo aj ine psy (pripadne aj mna sa tak obcas pokusa zadusit :heh: ), to iste vykladanie paciek. V ziadnom pripade tam nie je ani kusok dominancie. To sa neda pausalne povedat, ze v kazdej situacii a v kazdej kombinacii psov to je alebo nie je prejav dominancie.
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Socializácia

Poslaťod Vikiki22 » Pia 22.08.2014 15:26

Tak moja Eliška tieto finty často využíva a u nej to teda prejav dominancie určite je.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Socializácia

Poslaťod Angie a Mia » Pia 22.08.2014 16:47

Ta malá Mia , ktorá to robí je bojazlivá, skôr submisívna voči iným psom, robí to iba našej staršej fenke. Preto som prekvapená pretože ona určite nie je dominantná, skôr strachoprd čo sa všetkého bojí a je neistá z veľa vecí. Ona je také klbko nervou. Ona proste zrazu na staršiu vyskočí a takto ju chvílu drží a niekedy pri tom vydáva zvuky ako keby vrčanie alebo vrnkanie. Ona má veľkú škálu hlasového prejavu, sa až divíme čo za zvuky vie vydať zo seba. Niekedy jej pri tom okusuje uši. A mám pocit že keď okusuje uši a vydáva zvuky je to hra a to tak na nej visí a aj poskakuje, ale niekedy ju iba takto drží bez pohybu a je trocha napnutá ako keby jej nechcela niečo dovoliť, napr ísť ku mne a pod. Také preloženie hlavy cez jej krk a drží a tvári sa dôležito. Preto som chcela vedieť čo to znamená či je to v poriadku a mám to nechať tak alebo tú staršiu terorizuje a mám to riešiť.
Ďakujem
Angie a Mia
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 93
Bydlisko: Viničné

Re: Socializácia

Poslaťod merri » Pia 22.08.2014 18:33

Ono aj bojazlivy pes, a prave preto, si rad dviha na inych psoch sebavedomie, ak mu to je umoznene, a z bojazliveho psa sa lahko moze stat pes sikanujuci. Netreba sa preto spoliehat na to, ze ved nie je dominantna, tak je to ok. To nie je iba o dominancii/submisivnosti. Preto to netreba nechat iba na to, aby si to riesili medzi sebou, ale korigovat vsetko, co moze byt niektoremu zucastnenemu neprijemne. Takze sa skuste riadit starsou fenkou, ak bude davat najavo, ze toho ma uz dost, tak presmerovat. Aj v hre si vedia psi robit neprijemne veci. A tym, ze ju budete ucit "normalnej" hre s vasou fenkou, sa ju naucite viac krotit aj pri hre s inymi psami, ktori uz nemusia byt tak tolerantni ako vasa starsia a mohli by jej to dat patricne najavo, z coho by mohol byt zbytocny konflikt.


Aaa mna by zaujimalo, k tomu oddychu, co chce Roxycka dat najavo tym, ze pri spanku neznesie aby sa jej akykolvek iny pes dotkol/narusil jej "diskretnu zonu"? A to fakt ze len dotkol chlpu, ona uplne vystreli. V hre si necha po sebe dupat, aj ked oddychuje ale nechysta sa spat, no akonahle sa ide spat, tak musi mat absolutny klud, inac je cela nestastna.
Ale u nej to asi bude nejakymi blbymi skusenostami, mozno do nej daky pes v spanku skocil..?
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Socializácia

Poslaťod Bad » Pia 22.08.2014 19:30

merri píše:Ono aj bojazlivy pes, a prave preto, si rad dviha na inych psoch sebavedomie, ak mu to je umoznene, a z bojazliveho psa sa lahko moze stat pes sikanujuci. Netreba sa preto spoliehat na to, ze ved nie je dominantna, tak je to ok. To nie je iba o dominancii/submisivnosti. Preto to netreba nechat iba na to, aby si to riesili medzi sebou, ale korigovat vsetko, co moze byt niektoremu zucastnenemu neprijemne. Takze sa skuste riadit starsou fenkou, ak bude davat najavo, ze toho ma uz dost, tak presmerovat.

:yes: :yes:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Socializácia

Poslaťod hriva » Pia 22.08.2014 20:16

merri Brii sa nesmiem dotýkať ani ja keď spí, ju to vyslovene ruší, vzdy poodide dalej. keď spí potrebuje pokoj vtedy aj zajace zatváram lebo sa o ňu obsuchnu a ona vystrelí a cvakne. Asi je to nejakou neistotu ale zlú skúsenosť že by jej niekto niečo urobil keď spala nemala nikdy, viem to určite mám ju od narodenia.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Socializácia

Poslaťod hruska » Pia 22.08.2014 20:28

foxu podobne, ja mozem, ale ostatne tvory skor nie, aspon kym si na ne poriadne nezvykne, takze u nej je to najskor neistota. Ale ona je celkovo protiva, ked je unavena. Sa pomamila v tomto uplne :ha:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Socializácia

Poslaťod Buchťa » Pia 22.08.2014 22:54

Tchor píše:Ceho si vsimat - jakym zpusobem resi spolecny ukol, ktery z nich to reseni koordinuje (pokud ho nekoordinuje clovek), kdo kontroluje spoleckou hru, ale rozhodne neplati ze to je ten kdo honi druheho. U toho odpocinku je to slozitejsi jsou ty znaky mene napadne a mnohdy maji ruzne vyznamy podle okolnosti to takhle popsat nejde - to se musi vykoukat. Jde o to jakym zpusobem spolu odpocivaji jak se navzajem dotykaji o peci o sebe navzajem atd.

Jeste k te srukture s velkou pravdepodobnosti u vasi smecky budou jenom dve vrstvy - vy v te prvni a ti tri psy v te treti druha bude pravdepodobne chybet uplne - u takhle male smecky je zbytecna. Tedy je velmi pravdepodobne ze ti tri psi budou va temer stejne urovni a ty drobne rozdily se jeste budou stridat podle situace.


Tchor, takže přeci jen něco zkusím:
- o mé smečce si přečteš v profilu (Bofinek a Faldík již nejsou s námi :plac: )
- v domě mají vše k dispozici, žádnou místnost nemají zakázanou
- velmi výjimečně, opravdu ojediněle spí Arpi s Brunčem (většinou v kuchyni, když jsem u PC)
- tam si také dojde lehnout i Bona - občas
- jinak každý má své oblíbené místo (a každý v jiné místnosti)
- venku je to to stejné - každý odpočívá jinde
- říci, kde přesně odpočívá Arpi je těžké, protože to je múj stín, kamkoliv se hnu - přes den - je za mnou (ve většině případú) i se mě musí hodně dotýkat
- pokuď vyjdu z domu je to na 100% (když je móóóc teplo, tak jde zpátky domú, jinak si lehne do stínu a pozoruje mě)
- tím, že zahrada je velmi dlouhá, tak při mém přemístění se přemístí také
- ostatní jsou doma a spí (teď píši o létě)
- v noci mě prcek zásadně "čeká" než jdu spát - spí na pelechu v ložnici
- v létě začal Brunčo v noci spát venku, je tam chladněji, tak ho tam nechávám - Bonu beru domú (její zadek není oki)
- žrádlo mají každý zvlášť, mají pultíky
- u chystání nedělají žádný "cirkus", prostě jen čekají, až je zavolám
- pokuď v kuchyni leží Bona a Brunčo jde ke svému pultíku, tak na něho zamrnčí (na malého tak často ne)
- dokonce malého pustí, když žere, do vedlejší misky, kde je voda, se napít
- po žrádle, až všichni dožerkají, si múžou zkontrolovat misky - není tam žádná "agrese"
- až je vše hotovo, přijdou si pro "zákusek" do kuchyně - pamlsek - sedí těsně vedle sebe a čekají, jak vlašťovky na drátě
- kosti dostávají venku, každý má své místo, ale kam si to odvlečou, neřeším - opět bez problémú
- Bonču jen musím hlídat (jen jsem prostě tam) - když rychle pochroumá, jde jim krást (oba ji pustí, Arpiho místo je blíž)
)
- venku mají dvě bedny - jednu s hračkami, druhou s vysušenými kostmi (vepřové kloubní a hov.harfy), to mají na žužlání a okusování - nikdy sebemenší problém mezi nimi kvúli tomu - každý si přijde, kdy chce a vezme si to co chce - pak si to ale hlídá, dokuď ho to nepřestane bavit (Arpi je profi zloděj, jakmile zjistí, že něco odvedlo Boninu a nebo Brunčovu pozornost - už je to jeho z výrazem - já nic, já muzikant - jakoby z toho měl srandu)
- pokuď je u mě Bruno, tak se Arpi snaží dostat mezi nás (dříve zdvihal pysky a Bruno uhl, ale to jsem hned "zrušila" - to i zkoušel, když byl u mě a Brunčo šel ke mně)
- u Bony to Arpiho "odtláčení" ode mě není tak markantní, jakoby ji více respektoval (fenu a nebo osobnost?)
- Bru hodně Arpimu uhýbá, hračku mu nakonec nechá, jen kosti si hlídá
- oni jsou více spolu, Bonči je větší samotářka (není moc na hry - ani se mnou, ani mezi nimi)
- pokuď se u domu něco šustne a oni jsou uvnitř, první je venku Arpi, pak Brunčo a pak Bona (múže to také býti jejich rychlostí a pohyblivostí - jako jednotlivce)
- venku "pouštějí hrúzu" tak asi přibližně stejně (nikdy se, při běhání podél plotu, neobrátili proti sobě, ať už tam bylo cokoliv)
- cizí lidi - Bonča je umazlená, Brunčo také, Arpi je odměřenější (ať venku, nebo u nás doma) - něco, jako by si hlídal tu "svou zónu" jak on uzná za vhodné
- při spánku se jich mohu kdykoliv dotknout - ve dne v noci
- venku jsou Arpi s Bru lovci a oba šmejdí očima, kde co je
- stačí, že jeden vystartuje a letí i druhý
- Brunča už občas odvolám od Arpiho, Arpiho od Brunča nehrozí
- jakmile jeden venku něco čuchá, jsou tam okamžitě i ostatní
- blešky mi čistí nejčastěji Brunčo, velmi málo Arpi, Bona ne
- packu mi dávají všichni (nemají to ode mě naučeno)
- Arpi min. 50x za den dojde ke mně - když si ho nevšímám - dloubne do mě přední
- často se i ke mně točí zadkem - přijde, přede mnou se otočí a nastaví mi riťku (miluje škrabání vajek - Bru nehrozí)
- na chrbát a nebo na mrtvolku je mohu převalit všechny, nejsou ztuhnutí = jde se škrabkat
- citlivá zóna u Bruna - ocas, riťka, vajka
- ošetřování u nikoho problém (na každého, ale musím jinak)
- pamlsky dostávají při výchově a cvičení (ale asi jen púl roku)
- klikr nepoužívám
- obojky látkové se sponou
- jsme na barfíku.

Mohla bych ještě toho moc a moc psát. Jen Tě, Tchor, poprosím, z toho něco, i málo vyčíst, a někam mě mírně nasměrovat. Pokuď to nepújde, pochopím, jen si pro mě velmi daleko. Asi Ti i tady bude scházet, jak se spolu hrají, kdo tu hru začíná, jaký styl hry, jaký styl odměňování, pochval a výcviku atd.... Vše Ti ráda zodpovím, jen již jsem ko. Jo a nepraktikuji, já první ze dveří, pes nesmí ležet na vyvýšeném místě, nelezu jim do misek a podobné, pardon, "ptákoviny".
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Socializácia

Poslaťod Buchťa » Sob 23.08.2014 8:42

Tchor píše:Na druhou stranu jsem zazil asi 10minutovy bezeslovny "rozhovor" s vudcem jedne smecky (mel jsem ji asi 14 dni nastarost kdyz majitel musel odjet) behem ktereho me ten pes uznal za hodneho mu pomoct s vedenim smecky. Ten konzert ktery nasledoval, kdy mne ten pes ukoloval s cim mu mam pomoct a navadel mne jak se neda popsat - to se musi zazit, ale byla to jedna z nejlepsich zkusenosti ktery jsem mezi psama zazil. Bylo to asi pred dvanacti rokama a pri tehle zkusenosti jsem si uvedomil ze v psi smecce je to uplne jinak nez jsem si do te doby myslel.


Offtopic: Našla jsem na netu :jupi: , o jakou smečku se jednalo a kdo byl vúdcem té smečky :oo: .
Naposledy upravil Buchťa dňa Sob 23.08.2014 9:27, celkovo upravené 1
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Socializácia

Poslaťod Bad » Sob 23.08.2014 9:07

Buchťa, a ty řešíš nějaký problém ve smečce? To vypadá, že jste v poho....
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Socializácia

Poslaťod Buchťa » Sob 23.08.2014 9:37

Badíku, děkuji.
Jen bych v nich ráda lépe četla a vyvarovala se případných a nebo dalších chyb. A ty určitě dělám. A nevím, jestli Arpi nešikanuje Brunča, s tím si nejsem tak jistá. Múj pohled asi není objektivní a pohled zvenčí mě múže na něco upozornit, co nevidím. A jak píše Tchor, měla bych být tím "vúdcem" smečky, ve kterém je jistota, o kterého se dá opřít a který nedovolí nespravedlnost (kromě jiného). A hodně se mi i jedná o Brunča.
A včera v noci, jak jsem šla spát, za mnou přišla Bona a ten malý maďarský exot po ní z pelechu "vystartoval". Bez zvuku, jen mírně nakrčené pysky a opět se postavil mezi mě a ji (to vúči ní takto udělal poprvé). Prostě ji nechtěl ke mně pustit a ona to respektovala Jen já ne :heh: .
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Socializácia

Poslaťod zuzka:) » Str 26.11.2014 14:39

mám ešte stále malého psa v dočaske, od mala neskutočný bojko.. včera sme prišli domov až v noci a dosť som do domu vpálila, lebo som sa ponáhlala a pes zrejme spal a nestihol z poza dverí zistiť, že to ideme my. strašne začal štekať, skrytý za obrusom. som sa mu prihovárala, on vôbec nevnímal, ani ked už vyšiel z poza stola a díval sa na mna ma nevidel. potom mu docvaklo. len ostalo po ňom vyskočené :kak: a včetko naokolo očurané...
to sa mu nestalo prvý krát ( :kak: mu vyskočilo aj ked mi ho prvý krát dali do ruky). docikal sa aj ked raz videl mojho muža za oknom a nevedel kto to je. na okno často breše, to riešime potom tak, že ho vezmem do okna a sa bavíme cez okno alebo mu iba ukážem, že tam nič nie je. to pomáha.
ale to už aký level strachu musí byť, aby všetko naraz vypustil? uznávam, že nie je uplne socializovaný. chodievala som s ním medzi ludí aj psov, ale ako bol na operácii, tak sme asi mesiac nikde neboli, až teraz som s ním začala zas chodiť na dlhšie.
to sa dokáže niekedy zbaviť takého strachu? pritom k nám chodilo dosť ľudí a nemal s nimi problém.
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Socializácia

Poslaťod elfinka » Str 04.02.2015 11:03

Uz dlhsie som sa zamyslala nad fenomenom "mam psa z utulku, a ked sa pri nom niekto zazenie tycou, tak ma strachovu reakciu - urcite ho predtym mlatili tycou!" a podobne vyjadrenia.
Nasla som na tuto temu celkom pekny uryvok z clanku:
Sometimes, the human guesses at what happened. "A man with a hat must have abused her because she hates men with hats." Or maybe she just finds hats scary? Or maybe she's unsure about men in general, and the hat just adds to the scariness? If a 10 foot tall three headed slime being suddenly appeared on your street, your reaction wouldn't be due to having been abused by three headed slime beings but rather due to the strangeness, the novelty, the unfamiliarity of the thing. What is attributed to abuse in the dog's past often can be more accurately laid at the feet of being poorly socialized and thus having a very small list of known & familiar, but a huge list of what is strange, novel or unfamiliar and therefore frightening. By contrast, a well socialized animal has a huge list of familiar and known items, people, experiences.

slovensky volne prerozpravane píše:ludia sa snazia tipovat, preco sa pes sprava ako sa sprava. "Urcite ju musel tyrat chlap s klobukom, lebo ona neznasa chlapov s klobukmi". Ale naozaj? Mozno len neni zvyknuta na muzov celkovo, a to ze ma na hlave klobuk len zvysuje jeho nedoveryhodnost. Ked sa pred nas na ulici postavi trojhlava slizka obluda a my spanikarime, je to preto, lebo nas ako malych tyrali trojhlave slizke obludy? Vela z dohadov o tyrani v minulosti je len nedostatocna socializacia.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa