Ako spriateliť psa so šteniatkom?

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Ako spriateľiť psa so šteniatkom?

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 31.07.2012 9:32

Company 7:
V žiadnom prípade oddelene. Ono sa to samé nespraví, si tam TY, kto to má dirigovať. Rozhodne nenechať v tomto prípade aby šteniatko len tak dostávalo cez papulku, môže sa to vymknúť kontrole, najmä ak píšeš že starý je "zlahka agresívny" - čo si máme pod tým predstaviť??
Základ je nenechávať ich kontakt dôjsť tak ďaleko, aby psi museli čokolvek sami riešiť. To jest, šteňa nenechávať otravovať starého, sledovať starého, kedy začína dávať signály, že sa mu to nepáči - vtedy stiahnuť šteňa a jeho hru presmerovať na seba. Naopak, starého nenechávať, aby šteňa nejak extra riešil - na to aby starý pes dokázal vychovávať musí mať aj povahu, a my nevieme či ju má, či si môžeš dovoliť nechať starého aby šteňa riešil, skôr nie.
Takto postupne oba psi, najmä starší, zistia, že ty máš veci pod kontrolou a že sa na teba môžu obrátiť a ty musíš vedieť rozoznávať, kedy sa na teba pes obracia, kedy sa ťa "pýta" čo má robiť, alebo ťa "prosí" o riešenie.

Popravde k psovi, čo je lahko agresívny a poslúcha len na meno (to tiež neviem čo je za štýl poslušnosti a čo vlastne na meno vykonáva akú činnosť) nebol dobrý nápad brať šteňa. Budeš to mať ťažké, ale pri dobrom postupe by to malo ísť. Jasné, môže sa stať že to nepôjde, ale to je posledná možnosť a nie velmi šťastná držať psi oddelene.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Ako spriateľiť psa so šteniatkom?

Poslaťod COMPANY7 » Uto 31.07.2012 17:21

Brito počúva len na meno. Chcel som tým povedať, že neovláda žiadne povely, len na zakričanie mena pribehne. Jednu skutočnosť som ale zabudol spomenúť. V júli nám zomrel pes, Maki, malý kríženec. S Britom boli spolu 4 roky a musím povedať, medzi nimi bol Maki pánom. Bolo mi to divné, že taký malý pes drží veľkého na uzde.
Nuž, tak ich budem postupne púšťať spolu vonku. Musím mať pevné nervy :smile:
COMPANY7
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: Ako spriateľiť psa so šteniatkom?

Poslaťod agah » Str 01.08.2012 1:24

...a postreh! :no:
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

Re: Ako spriateľiť psa so šteniatkom?

Poslaťod veronika.02 » Str 01.08.2012 7:44

U nás sa to postupne, síce pomaličky, ale isto zlepšuje. Starší yorkshír uz na nu prestáva cerit zuby, uz iba štekne vtedy ked pride blízko pri neho. A doteraz k nej chodil iba ked spala, ale teraz pri nu pribehuje aj ked je hore. Síce ked otoči hlavou na neho, tak uteka so štekotom preč, ale už pri nu aspon pribehuje. Akurát som dočítala Konejšivé signály, tak sa snažím si všímať veci a snád to bude už v poriadku. Minule šteniatko ukradlo yorkovi hračku a on si ju normalne išiel od nej zobrať, čo je pokrok podla mna, lebo predtym nešiel blizšie ako 2 metre pri nu :lol:
veronika.02
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 27

Re: Ako spriateľiť psa so šteniatkom?

Poslaťod Tasha » Str 01.08.2012 10:47

myslím si, že hlavný problém je v yorkovi, ani nie tak v šteňati. je absolutne nesocializovaný na ostatné psi. typický malý pes na flexine (bez urážky). Ako už bolo spomenuté, šteniatko držať na uzde, tiež si nemôže dovoľovať ku každému a yorka tiež upozorniť, že vrčanie pre nič za nič nie je prípustné. a možno by som sa snažila aj s yorkom chodiť viac medzi cudzie psi. Aj väčšie. pravidelné stretávanie a nejaké spoločné venčenie (nevravím, že sa musia hneď spolu nejak extra kontaktovať a hrať), stačia spoločné prechádzky, tomu veľmi pomôžu. pes zistí, že to nie je až také strašné a časom sa trošku ukľudní.
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Ako spriateľiť psa so šteniatkom?

Poslaťod veronika.02 » Sob 04.08.2012 12:35

Ja viem, že chyba je v yorkovi a že za to môžeme my. My sme yorka dostali so sestrou ešte trošku mladšie, bez rozumu a ani nás nenapadlo ho nejako socializovať a niečo si o tom čítať a tak. Teraz som dospelá a viem ako sme to pokašlali pri yorkovi, tak to nechcem spraviť pri novom šteniatku, stale s nou chodim vonka, aby sa socializovala na všeličo možne, od autobusu po ine psy a podobne. Aj teraz mi kamoška doniesla ineho kavaliera na cely den, tak sa hra pekne :smile:
veronika.02
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 27

Re: Ako spriateľiť psa so šteniatkom?

Poslaťod Veronika_27 » Štv 09.08.2012 10:49

Company7...
Nemyslíš, že by si to mal s malým ľahšie, kebyže sa mu sem-tam vo voľnom čase povenuješ a naučíš ho základné povely? Sadni, ľahni, ku mne, zostaň by bolo fajn, kebyže ovláda :)

Inak ja som so spriateľovaním pokročila. Dlhý čas som chodila s mojou fenkou k našim, no Astor a Engee mohli na seba pozerať len cez pletivo (spravili sme takú zábranu, aby obaja mohli byť na voľno, no nemohli sa k sebe dostať, jeden do záhrady a druhý do dvora, vždy bol jeden niekde sám). No pár krát sa Astor nejako cez to pletivo dostal až k nám a hoci doteraz na ňu cez to pletivo vždy útočil, teraz okolo nej len prebehol, zavadil pohľadom a šiel ďalej, poprípade len pričuchol a celý šťastný, že je v našej spoločnosti, sa nechal niekomu škrabkať :smile: Engee si nevšímal, kým sa nerozbehla jeho smerom, vtedy výstražne zavrčal a dal sa aj do obranného postoja, keby bolo treba :no: Engee pochopila, že hrať sa s ním nemusí byť taká zábava :yes: stočila to a šla si po svojom....

Preto si myslím, že ked si už starký na moč malého zvykol, nebolo by odveci nechávať ich spolu, nech si zvykajú na svoju spoločnosť, ale ako už bolo poznamenané, nie bez dozoru! Malého treba samozrejme krotiť, ak sa už nevie spratať do kože, to je pravidlo.
Obrázok
Veronika_27
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 102
Bydlisko: Zvolen, Lučenec

Re: Ako spriateľiť psa so šteniatkom?

Poslaťod Kala Kajča » Pia 17.08.2012 12:40

My máme tiež podobný problém ... Mám 8 ročného yorka a momentálne nové 2 mesačné šteňa . Starší pes už po šteňati nevrčí ale ignoruje mňa. Mesiace preučovania privolávačky zmizli. Keď začne šteňa okolo neho tancovať iba odvracia hlavu . Len dakedy chytí triašku a má stvrdnutú šiju zo stresu :ua: Neviem čo s tým stále mu dávam skor pamlsky chodí prvý z dverí atď ... :ua: Vopred za všetky odpoveďe dakujem :smile:
Zazrel som v psích očiach prchavý výraz pobaveného pohŕdania a som presvedčený, že psi si v podstate myslia, že ľudia sú blázni.
http://crazylucky.weebly.com/ http://www.mkatatry.estranky.sk/
Kala Kajča
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 420

Re: Ako spriateľiť psa so šteniatkom?

Poslaťod Hanka 1 » Pia 17.08.2012 14:32

Co chceš těmi pamlsky a chozením první ze dveří dosáhnout?
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Ako spriateľiť psa so šteniatkom?

Poslaťod Kala Kajča » Pia 17.08.2012 15:14

Aby si uvedomil že je ten hlavnejší :ua: to som čítala ale to očividne nefunguje
Zazrel som v psích očiach prchavý výraz pobaveného pohŕdania a som presvedčený, že psi si v podstate myslia, že ľudia sú blázni.
http://crazylucky.weebly.com/ http://www.mkatatry.estranky.sk/
Kala Kajča
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 420

Re: Ako spriateľiť psa so šteniatkom?

Poslaťod Anavi » Pia 17.08.2012 15:56

Kala Kajča Mám 6-ročného jorkšíra a 7 mesačnú borderku....keď som si krpaňu priniesla Axel na ňu vrčal.2 týždne sa so mnou nebavil pretože ten mesiac čo som na malú čakala bol ten hlavný objekt on ... tak je to aj u teba proste Falco nevie pochopiť prečo :
-Je tam ten pes ?
-Prečo si ho nevšímaš alebo teda nevenuješ mu plne svoju pozornosť?
-Prečo by sa mal o teba z niekym deliť ?
Musíš ukázať falcovi že o ňom vieš :zapoj ho do hry ,odmeňuj ich naraz proste mu musíš za každú cenu ukázať :"viem o tebe astále ťa mám rada ." On teraz vidí len jednu vec prišlo niečo čo mi chce "zobrať" paničku a nevenuje mi pozornosť ( ako nie že nevenuješ ale tú spomínanú plnú pozornosť ) ...Ono to postupne príde samé keď pochopí že aj malá Jazz patrí do svorky .
Btw, u nás to dopadlo po 2 týdňoch tak že malá nám jorkšíra preskakuje,volá ho hrať sa a ak orobí falco otáča od nej hlavu nevenujejej pozornosť.teraz to je tak že spolu sa hrajú-naháňajú stále sa olizujú a Axelko nám opár rokov omladol :no:
Sny sú na to , aby sa splnili .
Anavi
Hafan
 
Príspevky: 583

Re: Ako spriateľiť psa so šteniatkom?

Poslaťod Cathie » Pia 17.08.2012 16:22

Kaja ako reaguje, ked tam nie je stena? Venujes sa im aj osobitne? A tym nemyslim iba to, ze chvilu sa hras s jednym, chvilu s druhym, ale ci ich napr beries osobitne von, chodis s nimi cvicit niekam uplne mimo toho druheho.. ako sa spravaju, ked su spolu pri tebe? Nie je to tak, ze ho mala bordera pri cinnostiach s tebou "prevalcuje"? A tym nemyslim doslova, ale ze je vsade skor, skace vam do hry a podobne..
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Ako spriateľiť psa so šteniatkom?

Poslaťod Kala Kajča » Pia 17.08.2012 16:44

Venujem sa im osobitne ked je šteňa napr. V inej miestnosti v klietke cvičíme hráme sa atď. Jediné čo nerobím je samostatná prechádzka a ako sa správajú ... Falcosa teší ale trochu menej ale keď napr. Bežíku mne uvidí že je tam Jazz ( 2 metre odo mňa ) spomalí a hľadá cestu aby sak nej nepriblížil
Zazrel som v psích očiach prchavý výraz pobaveného pohŕdania a som presvedčený, že psi si v podstate myslia, že ľudia sú blázni.
http://crazylucky.weebly.com/ http://www.mkatatry.estranky.sk/
Kala Kajča
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 420

Re: Ako spriateľiť psa so šteniatkom?

Poslaťod Anavi » Pia 17.08.2012 19:38

Falco si na ňu len potrebuje zvyknúť :smile: ,Jazz je pre neho "votrelec "
Sny sú na to , aby sa splnili .
Anavi
Hafan
 
Príspevky: 583

Mám podobný problém

Poslaťod Patrik676 » Ned 28.10.2012 16:40

Ja mám podobný problém, až na to, že sme nepriniesly domov stena. Máme 13 ročného yorkshira, no priniesl sme domov ďalšieho na ktorého neskutočne žiarli. Jedná sa o 6 ročnú fenu westíka. V prvom rade ju potrebujem naučiť, aby jedla zo svojej misky, ktorú má s predošlého domova. Yorkshire bol totiž zvyknutý na to, že má granule stále v miske, pretože už veľa nezožerie (určené iba pre Yorkshire). Jej ale veľmi chutia, je neskutočne pažravá. Má svoje granule, ale tie jej tak nechutía. Budem vám vďačný za každú radu.
Patrik676
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa