Switch to full style

Pravidlá fóra

Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<
Odoslať odpoveď

Re: Povel "ku mne!"

Pia 20.11.2015 11:11

Dakujem svojej hovorkyni, je to presne tak :yes:
Napriklad - zbadam proti nam ist cloveka, bez snury by som hned privolala aj ked nevidim ci ma psa (ked by som zbadala psa moze uz byt neskoro na uspesne privolanie bez pomoci), so snurou je prvy instinkt ze vsak mam poistku keby sa tam ten pes zjavil a moj by nechcel posluchnut - tak ho necham ist dalej...

Re: Povel "ku mne!"

Pia 20.11.2015 11:32

elfinka píše:Dakujem svojej hovorkyni, je to presne tak


:jazyk:

Re: Povel "ku mne!"

Pia 20.11.2015 11:44

Elis píše:tak ale cela tahle spartakiáda je o tom, ze prave tu snuru nepouzije, ne

nevím o čem je spartakiáda, já mluvím o max. 3 vteřinách po vyslovení povelu "ke mně"

Elis píše:ale když na ni bude porad spoléhat -nezbavi se ji nikdy

nerozumím

elfinka píše:so snurou je prvy instinkt ze vsak mam poistku keby sa tam ten pes zjavil a moj by nechcel posluchnut - tak ho necham ist dalej...

a proč? Opět nechápu - šňůra, je pojistka, že ti na to zavolání fakt přijde a nikdy jinak. Tyto nějaké úvahy jsou už jenom o tobě, ne o nácviku přivolání......Já takový instinkt nemám, spíš bych řekla naopak, právě a protože vím, že se šňůrou nemůže být přivolání neúspěšné :nwm:

Editnu :
Elis píše:ale když na ni bude porad spoléhat -nezbavi se ji nikdy

jestli to myslíš tak, že se přestane snažit a psa cvičit, tak to chápu (ale to už není o nácviku přivolání, ale o člověku). Však já jsem tvrdošijně i přes pokutu (na táboře SHK) vodila Badyho na volno, neb chci, aby poslouchal mozkem a ne vodítkem

Re: Povel "ku mne!"

Pia 20.11.2015 12:01

Bad - asi som to napisala nepochopitelne.
Bez snury (alebo virtualne bez snury) - ideme, vidim cloveka, psa privolam so vsetkou tou paradou okolo, ked vidim ze je to samotny clovek tak psa zase pustim, ak zbadam psa tak je fido pri mne a moze ist rovno na voditko.
So snurou - ideme, vidim cloveka, necham Fida zatial tak (snura to isti), za clovekom sa vynori jeho pes, akurat to uz je za Fidovou hranicou autonomneho chovania -> miesto radostneho privolania kym bolo vidno len cloveka, mam na krku nutene pritiahnutie snurou psa ktory uz je pretoceny (a privolavat ani nema zmysel lebo z intervencie snurou si aj tak nic nezapamata).

O tom hovorim.

Re: Povel "ku mne!"

Pia 20.11.2015 12:04

ja ale nechapem preco to tak robis? ra snura je len a len poistka, preco to neurobis akoby tu snuru nemal :nwm: sama si to privolanie potom kazis, nie?

Re: Povel "ku mne!"

Pia 20.11.2015 12:07

ANO snura JE POISTKA a PSOVOD ma tendenciu sa spravat inak ked vie ze ma v ruke POISTKU, nez ked vie ze sa nemoze spolahnut na nic.

Vzdavam to asi som hotentot :pac: dakujem aspon Elis za to ze chape

Re: Povel "ku mne!"

Pia 20.11.2015 12:14

Elfinka, já chápu a myslím, že i kelly tě pochopila, tohle je ale opravdu jenom o hlavě psovoda (nemůžeš psát o obecné tendenci, můžu tě ujistit, že mít Aribo stopku na obojku, tak ho naopak přivolávám minimálně 20x do hodiny) a ne o technice a bych řekla vůbec o přístupu k nácviku přivolání (a to je to podstatné - ten nácvik, to co jsi popsala není nácvik ničeho).

Re: Povel "ku mne!"

Pia 20.11.2015 12:19

elfinka píše:ANO snura JE POISTKA a PSOVOD ma tendenciu sa spravat inak ked vie ze ma v ruke POISTKU, nez ked vie ze sa nemoze spolahnut na nic.

Vzdavam to asi som hotentot :pac: dakujem aspon Elis za to ze chape



Ja chapem o co ide, lenze je to na tebe, aby si to zmenila. Tymto stylom proste to privolanie nebude ono nikdy. Mne snura pomahala v tom, že som nestresovala. ked som videla psa, ale som vedela, ze ked neposluchne tak pristupim a pritiahnem spat. necakala som na ziadny moment jeho prepnutia ani nicoho ineho.

Re: Povel "ku mne!"

Pia 20.11.2015 12:58

kellee píše:Tymto stylom proste to privolanie nebude ono nikdy.

Akoze, preto, lebo si uvedomim kde je chyba (vo mne)?
Asi som to ani nemala pisat no, len som mala pocit ze to moze pomoct niekomu inemu co by robil tu istu chybu ked to bude citat, alebo mne ked si to precitam niekedy znova.

Bad píše:můžu tě ujistit, že mít Aribo stopku na obojku, tak ho naopak přivolávám minimálně 20x do hodiny

A toto teraz nechapem ja, co s tym ma obojok vs. postroj? Ako vlastne s tou stopkou pracujes ty s nim?

A inak - samozrejme ze to popisane (moznost ked sa tvarim ze snuru nemam, mnou preferovana) JE nacvik, kazde uspesne a silne odmenene prevedenie povelu ho predsa posiluje.
Rovnako ako JE sucastou nacviku to, ze psa postavim do situacie kde je potrebne privolanie max 3-4x za prechadzku ked viem, ze viackrat to povazuje za buzeraciu a aj keby som ho odmenila stejkom, tak to pre neho bol trest (v behavioristickej definicii)

Re: Povel "ku mne!"

Pia 20.11.2015 13:03

tak nic

Re: Povel "ku mne!"

Pia 20.11.2015 13:07

Bad píše:nevím o čem je spartakiáda, já mluvím o max. 3 vteřinách po vyslovení povelu "ke mně"


no prave. a Elfi pise o necem jinem:-)

Bad píše:jestli to myslíš tak, že se přestane snažit a psa cvičit, tak to chápu


prave naopak. ona cvici sama sebe :-), aby prestala na snuru spoléhat. pise, ze o ni vi hlavne ona.
ze se musí hlidat - aby se chovala, jako by tam nebyla.
a se psem pracovala na privolani -porad a porad a porad - aniz se opirala o snuru jako o berličku :no:
clovek je proste méně opatrny, když vi, ze ma moznosti :-)

snura fakt jen o tom, aby se nestalo -v naprosto necekane situaci - to ze se mu povede vzit drahu.

proste -jsme lidi, ne stroje, no -me to pripada docela pochopitelne

Re: Povel "ku mne!"

Pia 20.11.2015 13:11

Bad píše: můžu tě ujistit, že mít Aribo stopku na obojku, tak ho naopak přivolávám minimálně 20x do hodiny) a ne o technice a bych řekla vůbec o přístupu k nácviku přivolání (a to je to podstatné - ten nácvik, to co jsi popsala není nácvik ničeho).


nechapu.

a uz dlouhodobe nechapu proc je rozdil ve stopce na postroji a na obojku? - ale nenapadlo me se ještě zeptat

Re: Povel "ku mne!"

Pia 20.11.2015 13:27

elfinka píše:Dakujem svojej hovorkyni, je to presne tak :yes:
Napriklad - zbadam proti nam ist cloveka, bez snury by som hned privolala aj ked nevidim ci ma psa (ked by som zbadala psa moze uz byt neskoro na uspesne privolanie bez pomoci), so snurou je prvy instinkt ze vsak mam poistku keby sa tam ten pes zjavil a moj by nechcel posluchnut - tak ho necham ist dalej...

A nie je lepsie toho psa ucit, ze ci vidi cloveka (ci psa ale to je vyssi level) je lepsie sa priradit? Ja tak som mala nauceneho Huga a snuru by som na toto naozaj ani ja nepouzivala. Snuru by som pouzivala hlavne v riadenych situaciach - teda nacvik privolania, kedy ja viem vopred, ked este pes nevie :joint: Ale chapem, ze je to poistka, ale aj tak by som privolavala vidim cloveka a necakala na psa.

Re: Povel "ku mne!"

Pia 20.11.2015 13:38

elfinka píše: miesto radostneho privolania kym bolo vidno len cloveka, mam na krku nutene pritiahnutie snurou psa ktory uz je pretoceny (a privolavat ani nema zmysel lebo z intervencie snurou si aj tak nic nezapamata

tohle je nácvik přivolání???

elfinka píše:samozrejme ze to popisane (moznost ked sa tvarim ze snuru nemam, mnou preferovana) JE nacvik, kazde uspesne a silne odmenene prevedenie povelu ho predsa posiluje.

však to nikde nerozporuju :nwm:

Elis píše:ona cvici sama sebe

a já píšu co - že to už je o její hlavě (to, že si psa nepřivolá včas a nechá to dojít do situace, kdy nic jiného než mechanické přitažení nefunguje) a ne technice nácviku...

Elis píše:a uz dlouhodobe nechapu proc je rozdil ve stopce na postroji a na obojku? - ale nenapadlo me se ještě zeptat

tak si zkus manipulovat se psem (myslím psem parametrů našich psů) na postroji a na obojku a hned uvidíš ten rozdíl....na postroji ho ani neotočím, nepřitáhnu, ani neucítí jakýkoliv škubánek, ani vlnu stopkou..... nic, citlivost nula

Re: Povel "ku mne!"

Pia 20.11.2015 14:03

privolanie je dost zlozity "cvik", ale nie tak zlozity ako si ho dokaze urobit clovek :no:
Odoslať odpoveď