Povel "ku mne!"

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod Aris » Pon 01.10.2018 16:00

Ďakujem, snažila som sa to vždy odmeniť viac, aj sa s ňou potom pohrať. Takže budem v tom pokračovať. :smile: Veľmi som zvedavá či jej to vydrží
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2575
Bydlisko: Omicron Persei 8

Barfer.sk

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod Slausa » Uto 02.10.2018 22:16

Chcem sa spýtať skúsenejších:
Čo by ste robili/ako by ste sa zachovali v prípade, je by váš na voľno pustený mladý pes prišiel za okoloiducimi ľuďmi, bez nejakého extra zámeru, len zo zvedavosti obzrieť a na zavolanie sa vrátil ku vám? Čo by ste mu dali/urobili/...?
Miss you so much...
Slausa
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 810

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod wer » Str 03.10.2018 4:53

Asi nechapem otazke. :ha: Keby som mu uz dovolila ist za niekym, tak ved nic, ved keby prisiel na zavolanie, tak normal odmenit.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11245
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod pigie » Str 03.10.2018 5:04

No, ak si predtym na neho nebacala, ze tam ist nema, tak by som normalne odmenila. A ked by si bacala, tak ja v tom pripade neprivolavam, ale idem pre neho. Ale keby mi bolo jedno, ze odbehol, tak normalne precvicim privolanie a odmenim.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 9602
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod Slausa » Str 03.10.2018 5:54

Nejde o môjho. Ale včera som bola svedkom situácie, keď ku mne pribehol pes, len tak, a majiteľka ho, keď sa vrátil vytrepala za krk ako handru a pichla mu hlavu do zeme :nwm:
Ja by som asi tiež odmenila, že sa vrátil, takže mi to prišlo viac ako divné
Miss you so much...
Slausa
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 810

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod wer » Str 03.10.2018 5:56

Jaaaj, tak takych sme uz videli... :pac:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11245
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod pigie » Str 03.10.2018 6:10

Ja som tak raz bojovala s jednym panom, aj som mu vysvetlovala, ten pes uz nechcel chodit k nemu, lebo sa bal, chodil radsej za jeho zenou, ktora ho len odchytila, ale potom si ho prevzal on a este aj tak zrachal... Inak zvlastne je, ze tieto psiky vidim len ako stenata alebo mlade. Potom uz nie :ua: Sice, ja teraz nevidim nikoho okrem tych na ulici, ale proste ani na tej ulici ich nevidno. (Som sa tesila ako budem vidat 2 stenata boxerov... som ich videla len ako stenata malinke, potom uz nikdy viac)
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 9602
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod elfinka » Str 03.10.2018 8:14

Offtopic: tak napríklad nás tiež videli niektorí len kým bol Fido šteňa a potom už nie - časom som si našla obľúbené trasy a niekam už proste nechodím. Alebo aj niektoré časy, poobede som so šteňaťom chodievala na dlhšie prechádzky, na výbehy a tak a teraz už chodím len ráno.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3079
Bydlisko: Brno

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod pigie » Str 03.10.2018 11:04

Offtopic: Jasne, aj to je mozne. Ale ja pri istych ludoch to skor vidim na zavretie v zahrade. A nie jedneho som tak na zahrade objavila a nemyslim, ze uz s nimi chodia von. Niektorym stacia 1-2 take hanby z hodinoveho nahanania, aby si povedali, ze mu staci zahrada. Nebudu riesit.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 9602
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod cobr4in » Pon 29.10.2018 14:32

Čau,

mám problém s privolaním psa. Keď to s ním doma trénujem, zvláda to na 100 %. Dám mu "Zostaň", poodídem, nejaký čas počkým a zvolám "Ku mne", na čo pribehne a predsadne. Avšak keď je to mimo tréningu a má nejaký silný podnet, napríklad sú pri bráne deti (tie miluje), neposlúchne. Čo v takom prípade robiť? Ale hlavne by ma zaujímalo, čo robiť v tom danom momente. Pretože na jednej strane treba trvať na okamžitom splnení povelu, na strane druhej sa neodporúča povel opakovať. Ale ako trvať na splnení povelu, ak nesmiem opakovať povel?

Dík.
cobr4in
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 34

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod vavrena » Pon 29.10.2018 22:33

Nedávaj psovi povel, ak vieš, že ho nedokáže splniť. S deťmi pri bráne sa môžeš dohodnúť, že poodídu, otočia sa chrbtom, prestanú sa hýbať, a keď pes pochopí, že odchádzajú, zavoláš si ho, pochváliš, deti sa k bráne vrátia, psa uvoľníš. Opakuješ.
Alebo si dáš psa na šnúru a pritiahneš si ho. Ak sú deti pre psa odmena, môžeš otvoriť bránu až po splnení privolania a príchod detí dostane pes zato, že k tebe pribehne. (ale toto je vec, čo treba fakt opakovať, a veľmi dôsledne nacvičiť).

Noa teraz tá ťažšia vec - ja neviem, či chápeš princíp učenia privolávačky. Pes sa privoláva z rôznych činností, a väčšinou, alebo nikdy, sa neučí privolávačka z povelu zostaň (okrem iného ti po opakovaní tohoto postupu pes začne kaziť toto tvoje "zostaň" a bude sa dvíhať), privolanie sa učí postupne v čoraz silnejších podnetoch - vonku v pokoji, vonku pri čuchaní kríkov, vonku za jemných ruchov, atď. Nesmieš dopustiť, aby sa pes najprv od teba odpútal za zajacom napríklad, a ty ho budeš márne privolávať. Keď vieš, že prichádza podnet, ktorý bude silnejší, než ty, psa si pripútaj. Ak nevieš, či pes príde, maj ho vždy na dlhej šnúre, isti si ho.
Nie je to tak, že ho naučíš pribehnúť za jednej konkrétnej podmienky (doma a z povelu zostaň) a zrazu zmeníš komplet podmienky a pes to bude ovládať. Musíš učiť daný povel v rôznych podmienkach, meniť odmeny (btw. pohladkanie zvyčajne nie je odmena pre psa, ale naša potreba ho pohladkať), meniť dĺžku trasy privolania.
A ďalšia vec je odmena. Privolanie psa vždy musí mať zmysel pre psa, nesmie to byť buzerácia, že si ho voláš len tak pre nič za nič každú chvíľu. Pes nikdy nevie, aká odmena ho čaká, kedy náhle vyberieš hračku spoza chrbta, a začnete sa hrať, kedy pokračuje jeho beh tebe útekom za hodenou loptou, kedy dostane priehrštie pamlskov, kedy dostane po príchode ďalšie dva cviky a kus žvanca, kedy po jeho pribehnutí začneš skákať a tešiť sa spolu s ním, kedy po privolaní začneš utekať ešte ďalej, a on musí zrýchliť, aby ťa dobehol... privolanie nemusí končiť zakaždým predsadnutím, privolanie môže pokračovať hrou. A áno, môžeš na psa aj zahučať, ak ťa neposlúchne - vyžiadaj si príchod, neodmeňuj, len sucho ohodnoť "hodný, dobre," a nastav podmienky tak, aby si pes mohol privolanie "opraviť". Čiže choď ďalej od silnejšieho podnetu, pripútaj na šnúru...
Psa nikdy nelákame na odmenu, odmena prichádza až po splnení povelu, a pes nikdy nevie, aká. Lákaním môžeme šteňatu vsyvetľovať, že po určitom slove má letieť k psovodovi napríklad po vyslovení mena psovod vytiahne hračku, píska a beží preč, a šteniatko ho nadšene nasleduje, a po príchode sa hrá s hračkou.. po niekoľkých pokusoch sa už po vyslovení mena psík snaží pribehnúť, lebo si myslí, že sa bude hrať. Čím viac opakovaní a čím viac zábavy, tým viac si šteňa utvrdí reflex, že po vyslovení jeho mena sa má letieť k človeku - a na tomto sa stavia privolávačka.
Odmeny sa odbúravajú vtedy, keď pes už povel ovláda, nepravidelne ich vynechávame.

Ak chceš pekné privolanie v plnom behu a vždy, musíš to trénovať všade, a veľmi výrazne odmeňovať tie pekné splnené trysky :smile: .
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2950
Bydlisko: Galanta

Predchádzajúci

Späť na Základná výchova a výcvik psa