Switch to full style
Odoslať odpoveď

V akom veku začať?

Pia 28.03.2008 23:03

ahojte

s mojim psíkom Gopherom sa venujeme dogfrisbee od chvíle keď sme začali spolu bývať, t.j. od jeho 8. týždňa. Gopher je momentálne 7 mesiacov starý čokoládový labrador retriever.
naučiť retrievera prinášať, to je asi tak na hodinku-dve cvičenia.. hračkársky tanier začal čoskoro chytať ešte počas toho ako sa kotúľal.
Obrázok
približne vo veku 4 mesiacov dokázal sledovať letiaci tanier a dokázal ho chytiť vo vzduchu. v šiestich mesiacoch sme si zadovážili poriadne taniere (wham-o super flex)
Obrázok
začali sme trénovať skoky intenzívnejšie, začali behávať na vytrvalosť a tréning s tanierom začína byť čoraz zábavnejší. momentálne, vo veku 7 mesiacov nerobí Gopherovi problém chytiť vo vzduchu takmer každý dobre hodený tanier
Obrázok
tešíme sa na ďalšie zlepšovanie :-)

Re: Dogfrisbee

Pia 28.03.2008 23:27

jojha, nechcem ti pokazit radost, ale takymito skokmi v stenacom veku mu mozes uhnat akurat tak dysplazie.. sakramentsky pozor si daj na taketo namahave skakanie, na to ma cas po druhom roku veku, ked bude mat vyvin kostry uplne dokonceny..

Re: Dogfrisbee

Pia 28.03.2008 23:40

predtým, ako sme začali trénovať som si zosumarizoval samozrejme informácie o tom, kedy je najvhodnejšie začať a ako. zo všetkého najmenej by som chcel psíkovi ublížiť.

genetický predpoklad na dysplaziu nemá, podávam mu od začiatku intenzívnejšieho tréningu štenaciu dávku Gelacanu na ochranu pohybového aparátu, na spestrenie dostáva hrtany a tréning začíname rozcičkou a zahriatim sa. cvičíme len dovtedy kým psík očividne s radosťou prináša hodené taniere a má radosť z cvičenia. on by nedbal naháňať taniere do úplného vyčerpania ale hru sa snažím ukončiť včas.

nerád by som niečo zanedbal, verím, že robím všetko pre to aby to bola aj pre psíka dobrá zábava bez následkov.

Re: Dogfrisbee

Sob 29.03.2008 0:16

Nech mu davas akekolvek doplnky stravy. Pes je stale vo vyvine a nie je vhodne zatazovat ho skokmi. Je to tvoja vec ale ja by som to este zvazila.

Re: Dogfrisbee

Sob 29.03.2008 18:53

presne - ako hovori mia - klbova vyziva je fajn, ale taketo skakanie je naozaj nebezpecne pre tak mladeho psika.. ja by som na tvojom mieste este taky rok pockala s takymito pohybmi.

Re: Dogfrisbee

Str 02.04.2008 0:15

chápem, pes počas vývoja by nemal byť veľmi zaťažovaný, chápem že skoky sú pre jeho kĺby náročné.
pod trénovaním som nemyslel dlhé tréningy ako s dospelým psom ale zoznamovanie sa a zaúčanie. po rozbehaní tanier hádžem tak, aby nemusel za ním vyskakovať do výšky ale aby ho mohol dobehnúť a tak chytiť, snažím sa trénovať techniku chytania. počas tréningu pár krát hodím tanier aj tak, aby musel/mohol za ním skočiť do vzduchu a tých pár krát čo sa tak stane intenzívne pochválim a to je všetko. žiadne figúry vo vzduchu, žiadne zložité situácie, len jednoduchý beh na krátku vzdialenosť a skok. obmedzil som ale momentálne skoky na úplné minimum. to znamená, maximálne 3-4 skoky, skôr som ho nechal skočiť do 10 krát. to by už snáď nemusel byť až tak veľký prečin voči mladému psíkovi:)
v každom prípade, začať so skokmi až v jednom roku alebo neskôr podľa môjho názoru nemusí byť tiež najlepšie, pretože pes už má dosť veľkú váhu a nezvyknutý pohybový aparát by mohol skoky znášať možno ešte horšie ako šteňa alebo sa mýlim?

Re: Dogfrisbee

Str 02.04.2008 5:45

nie som odbornik, nemam ziadne podlozene argumenty na to, ale mam dysplaticku labradorku po dvoch operaciach klbu, ktorej DLK je zrejme nasledkom nejakeho nespravneho pohybu v mladosti (brala som si ju uz ako 9mesacnu), preto urcite by som mlade stena nenechala skakat za dogfrisbee, ani behat na vydrz, ani nic podobne.. nemyslim, ze by mal mat problemy s vyskokmi po uplnom dokonceni rastu (18-24mes.), pokial zvolis spravny pohyb teraz a rozumnym pohybom - dlzkou, sposobom a intenzitou pohybu mu budes postupne spevnovat svalstvo, zakialco klby sa budu vyvijat.. najvhodnejsi pohyb pre tak mladuckeho psika je plavanie a vybehanie sa so psimi kamosmi a takisto trening aportu - ale vsetko s mierou..

Re: Dogfrisbee

Str 02.04.2008 10:54

ok. nechám si poradiť, hoci by ma zaujímalo ešte viacero názorov. nateraz vylúčim skoky a možno neskôr keď si spomenie psík na to ako veľmi ho to bavilo "za mladi" tak o to radšej bude skákať :)

zhodou okolností sme boli práve včera prvý krát vyskúšať plávanie a bol to fantastický zážitok pre mňa a zrejme aj pre psíka.bolo to spôsobené tým, že práve plávanie by som mu chcel dopriať pomerne často, lebo určite pôsobí aj na psa podobne vynikajúco ako na človeka. kamarátov na vybehanie zatiaľ nemáme ale tiež by sme chceli dákych spoznať, časom..

tréning aportu mi pripadá niekedy pre psíka náročnejší ako skoky, pretože pri tom nadšenom behu a brzdení pri peškovi sa mu niekedy prihodí aj šmyk a samozrejme si neodpustí posledný ladný skok pred uchytením.

Re: Dogfrisbee

Str 02.04.2008 11:17

Moj nazor je tiez: zatial neskakat, len som to nepisala kedze to nebolo spomenute. Napis si k info o tebe odkial si, skor sa nejaky chytia ak si z toho isteho mesta (kamarati na vybehanie). Plávanie je super vec, len ja mám potom problám vytiahnut Briu z vody, asi si mysli ze je tulen, alebo tak nieco.

Re: Dogfrisbee

Str 02.04.2008 14:11

Tak ten nas skoro 10 mesacny "šteniak" weimara je do lietajuceho taniera uplne zblazneny. Moze byt okolo neho 20 psov, 4 harajuce fenky, ak mam v rukach tanier, nic ine pre neho neexistuje. Doslova. Na cvicaku behala jedna harajuca sa fenka, vsetci za nou pobehovali, ale nas nie. Behal za tanierom.

Neviem ci je 10 mesiacov uz vek kedy moze bez problemov skakat..? Vacsinou vsak este ten tanier nechyti vo vzduchu (mam taky obycajny ludsky tanier, vlastne mal som) ale az ked padne na zem. Ale zato - ako sa po nom rozbehne - skor vystreli, to ma vzdy udivuje. Myslim ze je to asi jeho najvacsia zabava, zo vsetkych hier.

Kde ze je nejake spolčisko podobne "postihnutych" ? v okolo senca..?

Re: Dogfrisbee

Str 02.04.2008 16:30

phuture si ma skoro zabil tym, ze si napisal, ze uz ako 4 mesacny dokazal chytit tanier vo vzduchu. uz vidim, ze si si dal povedat, tak nechcem zbytocne este rypat aj ja, ale fakt neskac s nim este. ja mam rocneho velkeho bradaca a stale si este davam pozor, aby mi velmi neskakal.

Re: Dogfrisbee

Str 02.04.2008 19:13

phuture, ono u takeho mladasa samoska ani s aportom netreba prehanat.. polhodka denne je akurat tak dost, skor by som to radsej asi na 2 x 15 minut rozdelila.. presne pre to, co pises - fleky a taktiez odpich je zaberak na bedrove klby, brzdenie pred aportom zase na laktove a ramenne..
inak, ono ked kupis tanier, co plava, mozes mu hadzat do vody.. nebude to sice chytanie v lufte, ale neodvykne si od taniera :no:

shomy, 10 mesiacov je stale malo, vyvoj kosti a kostry (do vysky) konci v roku-roku aj pol, potom sa este kostra dotvara osvalovanim a spevnovanim..
inak, chytanie tanieru vo vzduchu mozes trenovat tak, ze to budes hadzat najskor smerom k nemu (treba sa naucit aj dobre hadzat tanier - najlepsie bez psa), potom na kratke vzdialenosti a postupne predlzovat.. pes musi byt na tanier nazhaveny, takze trosku ho vydrazdit a potom mu hodit (na neho) - vtedy ani nemusi skakat, staci ked sa postavi na zadne, zvrtne trosku a tak..

Re: Dogfrisbee

Štv 03.04.2008 10:41

Lucik - nasho draka neni absolutne treba drazdit, on len ZBADA tanier a je hotovy. hadzat ho celkom viem, od malicka sme sa na dovolenkach s tym hrali.
Skor je na neho este rychly ten tanier. Niekedy ho aj chyti vo vzduchu, ked je dobry protivietor a leti pomali, a predpokladatelnym smerom, a nezahne podla poryvu vetra.

Re: Dogfrisbee

Pia 04.04.2008 15:52

pripadám si teraz ako dáky trápiteľ šteniatka alebo zabijak tunajších čitateľov..

keď som napísal, že Gopher vedel v 4 mesiacoch chytiť tanier zo vzduchu, tak som chcel povedať, že to je jeho šikovnosť a dobré hodenie. nedrilovali sme to dlho, odmala chytal iba kotúľajúce sa taniere. hádzal som iba keď bolo bezvetrie, nebola zima, nešmíkalo sa, čo bolo tak 2-3 krát do týždňa. ako som povedal, zámerne som hádzal tak, aby skoky boli malé a aby radšej tanier chytal v behu,. v sume za týždeň to nebolo viac ako odporučované aportovanie 2x15 minút. to je tak možno čas čo seriózne cvičíme dohromady za celý týždeň.

odporúčané hádzanie taniera proti psovi by som dôrazne neodporučil. pes sa môže nepríjemne raniť a môže získať strach z taniera. viem hádzať tanierom celkom dobre ale nikdy som sa neopovážil hádzať tanier smerom na psa.

Re: Dogfrisbee

Pia 04.04.2008 16:03

chi, teraz sa citim ako zabijak ja :lol: ale nie, viem o com pises, len som ti napisala nazor (teda my viaceri)
my mame taky gumenny tanier, vsetky ostatne po par hodoch posli - ci to bol plastovy urceny pre psy alebo pre ludi, alebo ten textilny, alebo aj taku obruc sme mali, ten dokonca vonal (taky makky plast) - kupila som ho raz na vystave, ale tatko ho nechal havine na kusanie a posiel aj ten :smile:
teraz mame gumenny taky mensi Dog-o-soar, ten sa fajn hadze, plava na hladine a uz sa on aj pretahovala s inou psicou a vydrzal, takze ten mame rady :lol:

phuture, pozri, rob ako chces, ja som ti len napisala moj nazor.. ty si svojho psika poznas, ty musis uvazit co ho moze ohrozit a co je v pohode.. ja len ze aportovanie je na klby trosku ine ako skoky.. ale to som ti uz pisala, opakovat sa nechcem..
Odoslať odpoveď