Maďarský chrt / Magyar Agár (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Maďarský chrt / Magyar Agár (FCI)

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 25.07.2011 19:13

A najmä je to sranda v dospievaní. Všetci sa vytešujú tak do roku a pol akého majú úžasného chrta... a potom začne dospievať :ha:

Však uvidíš ako to bude, ešte je to dúfam ďaleko, ale je dobré mať prehľad. Ja už mám takto povyberaných zopár plemien - a agar je na špici hitparády. Vylovím také, ktoré sa bude k môjmu životu najviac potom hodiť :heh: Ak vôbec bude na nejakého psa čas a priestor.

Pigie, lenže fundel na 1,5 km zo seba nedá to čo chrt. A v tom je to. Aj ich metabolizmus je nastavený napríklad primárne na okamžité pálenie cukrov, nie tukov ako u vytrvalcov - väčšina chrtov má minimálne, ak vôbec nejaké, tukové zásoby (pokiaľ nieje starý, chorý). Chrt ti dá zo seba v podstate to čo vytrvalec, lenže v osminovom čase. Tak to proste je, v tom je tá ich špecializácia. V podstate je chrt čo sa týka psej rýše extrém.

edit: je to sídce OT, ale pre príklad. Extrém z extrémov greyhound: http://www.netspace.sk/chrty/webs/ostat ... masina.htm veĺmi zaujímavý prehľad.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Maďarský chrt / Magyar Agár (FCI)

Poslaťod pigie » Pon 25.07.2011 20:22

Ulfi - ale ved to clovek neda sprint s chrtom - ani pri behani, bicyklovani ci chodeni tych spomenutych km... Ja som to pochopila tak, ze to co pises, je jeho kazdodenna prechadzka - nie sprint :nwm: Fundlak tolko nachodi + par km zaplava k spokojnosti. Verim, ze nevyda tolko energie ako chrt v sprinte - ale pochybujem, ze si clovek zase moze pri beznej prechadzke chrta takto "vybehat". Preto ma prekvapilo, ze vlastne chrt potrebuje tolko pohybu co fundel :heh: (6-8km klusom)
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10297
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Maďarský chrt / Magyar Agár (FCI)

Poslaťod Char+Alyosha » Uto 26.07.2011 9:20

No chrt je stavany tak, ze ten sprint s totalnym nasadenim zo seba vyda aj bez toho denneho treningu, avsak zvysuje sa riziko zranenia a regeneracia je neuveritelne dlhsia... A to lovca samozrejme nezaujima, v sezone sa lovi denne a tak to ten chrt musi zvladat... V Rusku v jednej chovke kedysi mimo sezony robili so svojimi barzojmi 15 km denne konmo (barzoje klusali)... v sezone (skoro 5 mesiacov) zase denne lovili...

Inak 6-8 km klusom s chrtom je vcelku slusna rychlost, ja bezim pomaly svetove rekordy a oni si len tak rychlejsie cupitaju... pri dobrej konstelacii to mame odbehnute za 40 minut, mozno aj menej. (Mylim sa Ulfi?) Zvysok vychadzky je uz vencenie... My sme teraz pred ME robili takych 8-12 km denne... za 1 az 1a pol hodiny s vencenim (mam 2 chalanov)...

Kamaratove barzoje aj agarka robia pri bicykli 12 km za hodinu denne ...

potom k tomu treba priratat cielene sprinty do svahu, alebo velmi pomale vystupy do svahu... a samozrejme volnocasove aktivity, ked si chrt robi co chce... tzv. mentalny trening...

Ako Ulfi pisala, chrty su v cielenych aktivitach velmi nespolahlive... ale ked su raz lovcami, mozete sa na to 100% spolahnut, ze zivu vam lovit budu. Avsak vsetko ostatne je stale otazne... Mojho bieleho prestala po 2 rokoch uzasnej a uspesnej kariere coursingu bavit plastova navnada, kedze pred zacatim kariery a pocas kariery a aj teraz nedavno bol uspesnym lovcom + iste neprijemne zivotne skusenosti... aj caniscross a dogtrekking ho zatial bavi, uz to ale nie je take zivelne... ale ked sa zapne do modu tahania, tak slape aj 20 km... uvidime, do kedy ho to este bude bavit...

No ale povedzme si aj to, ze su chrty, ktorych nebavi okrem lovu nic z vyssie spominaneho, ani umela, ani caniscross, ani dogtrekking ani nic...
Obrázok
Char+Alyosha
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 509

Re: Maďarský chrt / Magyar Agár (FCI)

Poslaťod :::Cézar::: » Štv 11.12.2014 21:02

Ja mam agara a chodím snim na bicykel skoro kazdy den a chodim večer tak 9km sním a staci mu to, ale už som snim bol na 36 km prechadzke a este bol na moje prekvapenie schopni bežať dalsie 2 km :lol:
:::Cézar:::
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Predchádzajúci

Späť na Plemená psov FCI