Maďarský chrt / Magyar Agár (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Maďarský chrt / Magyar Agár (FCI)

Poslaťod Vikiki22 » Str 21.07.2010 18:10

MAĎARSKÝ CHRT (č. 240)
(Magyar agár)
Klasifikácia: 10. skupina - chrty; 3. sekcia - krátkosrsté chrty, bez skúšky
Dátum publikovania platného štandardu: 6. 4. 2000

Pôvod: Maďarsko
Použitie: Poľovný pes a durič, ktorý poľuje zrakom. Napriek tomu má pozoruhodný čuch. Je mimoriadne vhodný pre závodnú dráhu a kurzing, najlepšie sa hodí pre dlhé trate. Je výborným sprievodným a strážnym psom.

História: Maďarský chrt je pôvodné poľovnícke plemeno. Jeho pôvod sa dá doložiť do čias podmanenia krajiny Maďarmi. Pri vykopávkach boli nájdené lebečné kosti, ktoré to potvrdzujú. Na zvýšenie rýchlosti bolo v 19. storočí plemeno krížené s rôznymi chrtmi.

Celkový vzhľad: Jeho zjav vyžaruje silu, kostra a svalstvo sú dobre vyvinuté. Je elegantný.
Dôležité proporcie: Dĺžka trupu je o niečo väčšia ako výška v kohútiku, dĺžka papule zodpovedá približne polovici dĺžky hlavy.

Povaha: Neúnavný, vytrvalý, rýchly, tvrdý a odolný. Výborný na psích dostihoch. Na niektorých dráhach je rýchlejší ako greyhound. Je zdržanlivý, ale nebojácny, rozvážny, inteligentný a verný. Je ostražitý, má dobre vyvinutý strážny inštinkt, stráži ľudí, dom aj dvor, čo ale nevedie k agresivite a sklonu hrýzť.

Hlava: zhora i zboku má tvar klinu s pomerne širokým základom.
Stop: výrazný.
Ňucháč: pomerne veľký, dobre pigmentovaný, s veľkými a širokými nosnými dierkami.
Papuľa: silná, podlhovastá, nemá byť príliš špicatá.
Pysky: dobre uzavreté, priliehavé, dobre pigmentované.
Čeľuste, zuby: mohutné, silné čeľuste, dobre vyvinuté, silné zuby, úplný nožnicový zhryz podľa vzorca chrupu psa.
Líca: silné, svalnaté.
Oči: stredne veľké, tmavé, nemajú byť vystúpené ani zapadnuté. Živý a inteligentný výraz.
Uši: sú veľké a majú hrubú chrupavku. Sú stredne vysoko nasadené, skladajú sa na krku ako dobre nesené ružičkové ucho. Keď je pes v strehu, sú vztýčené. Uši majú byť skôr ťažké ako ľahké. Stále vztýčené uši sú chybou.

Krk: stredne dlhý, ale elegantný, suchý, svalnatý, bez voľnej kože.

Trup
Kohútik: dobre vyvinutý, svalnatý, dlhý.
Chrbát: široký, rovný, napnutý, veľmi svalnatý.
Bedrá: veľmi široké, rovné, svalnaté.
Kríže: široké, mierne klesajú, mohutné svalstvo.
Hrudník: hlboký a pomerne široký, aby v ňom bolo dosť priestoru pre veľké pľúca a srdce.
Brucho: primerane vtiahnuté.

Chvost: silný, hrubý, stredne vysoko nasadený, len mierne sa stenčuje, je mierne zahnutý, siaha k pätám. Na spodnej časti je pokrytý drôtovitou srsťou. V pokoji je nesený nadol, v akcii smie byť zodvihnutý len do línie chrbta.

Predné končatiny: sú mocné a šľachovité. Pri pohľade spredu aj zboku sú rovné a paralelené.
Plecia: mierne šikmé, pohyblivé, svalnaté, dlhé.
Lakte: pružne priliehajú k hrudnému košu. Sú pohyblivé a nie sú vtočené ani vytočené.
Predlaktia: dlhé, rovné, so silnými kosťami a suchým svalstvom.
Kĺby predlaktia: široké a silné.
Nadprstia: krátke, zvislé.
Predné labky: relatívne veľké, podlhovasté. Silné vankúšiky. Silné, krátke pazúriky.

Zadné kočatiny: dobre, ale nie príliš zauhlené, svalnaté, so silnými kosťami. Pri pohľade zozadu sú paralelené.
Stehná: majú mohutné svaly, vyvinuté hlavne do dĺžky.
Kolenné kĺby: primerane zauhlené, mocné, nie sú vtočené ani vytočené.
Predkolenia: dlhé, sucho svalnaté.
Päty: mocné, silné, nízko postavené.
Zadné labky: relatívne veľké, podlhovasté. Silné vankúšiky a pazúriky.

Pohyb: pružný a priestranný klus, pri pohľade spredu a zozadu sa končatiny pohybujú v jednej rovine.

Koža: pomerne hrubá, na celom tele dobre prilieha, netvorí záhyby ani lalok.
Srsť: krátka, hustá, tvrdá, hladká, v zime sa môže tvoriť hustá podsada v značnom množstve.
Farba: všetky farby a farebné kombinácie, tak ako sa vyskytujú pri chrtoch, s výnimkou farieb a farebných kombinácií, ktoré sú uvedené medzi chybami.

Veľkosť: ideálna kohútiková výška psov je 65–70 cm, sučiek 62–67 cm.
Najdôležitejšia nie je výška, ale harmónia proporcií.

Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poznáte niekoho, kto toto plemeno má? Ja som ich pozorovala na výstavách, ale nejak som sa o ne bližšie nezaujímala. Veľmi sa podobajú na anglického chrta - greyhounda, ale dajú sa rozlíšiť :no: : viewtopic.php?f=3&t=753&start=480#p327525

Obrázok
Obrázok
Naposledy upravil Vikiki22 dňa Pon 26.07.2010 19:45, celkovo upravené 1
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Maďarský chrt (Magyar agár)

Poslaťod Ulfheiðr » Str 21.07.2010 22:23

On je od greyov hodne taký hrubý, menej uhlený, s málo výrazným rozdielom hruď/brucho, tá hlava je hodne psovská s výrazným stopom, nemá tak extrémnu muskulatúru. Inak je otužilý (v zime sa nemusí obliekať), dosť dobre ovládateľný a spolupracujúci s človekom, veľmi rodinne založený a telesná stavba ako taká nieje tak extrémna, takže tieto psy sa pre bežný život a terénne behy hodia oveľa viac ako greyhounds.
To málo čo o nich viem mi veľmi učarovalo, ale moja estetika sa zatiaľ nestotožnila s ich exteriérom :heh:

Inak díkes za založenie témy :jop:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Maďarský chrt (Magyar agár)

Poslaťod Lindchen » Štv 22.07.2010 10:48

Celkom sa mi paci popis, co si sem dala, Ulfi, ale tiez akosi ten exterier... Neviem, co sa mi nezda, asi ze nie su az taky elegantny. :nwm:
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Maďarský chrt (Magyar agár)

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 22.07.2010 12:06

Inak v pohybe sú super, rýchlosť tiež nevyzerá na zahodenie. (zajaca si odmyslite-pre citlivé povahy, žiadna krv nepotečie) http://www.youtube.com/watch?v=63M4BcjZiGo
Ako sa vraví zvyk je železná košela. Možno si časom na ten look zvyknem, mám na to ešte nejakých tých pár rokov :heh:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Maďarský chrt (Magyar agár)

Poslaťod Vikiki22 » Štv 22.07.2010 13:20

Mne sa maďarský chrt páči. Na rozdiel od greyhounda, ktorý je elegantnejší a štíhlejší, má tento chrt menej ,,chrtovitú formu´´, tzn., že nemá tak pretiahnutú tvárovú časť, čo vyzerá viac hrubo, ale o to zaujímavejšie. Proste vyzerá ako normálny pes a nie ako chrt. :jazyk:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Maďarský chrt (Magyar agár)

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 22.07.2010 13:59

Pre niekoho, kto neobľubuje tie najtypickejšie chrtie črty to môže byť zaujímavá voľba. Ja bych mu akurát dala inú hlavu, no. A ešte dlhší chvost. :heh:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Maďarský chrt (Magyar agár)

Poslaťod Vikiki22 » Štv 22.07.2010 14:44

Koľko ľudí, toľko chutí. :jazyk: Podľa mňa vyzerá dobre tak, ako je. Nevyzerá tak krehko.
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Maďarský chrt (Magyar agár)

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 22.07.2010 14:47

Keď oželiem hlavu, tak aspoň dlhšie lanko od zadku :jazyk:
Veď to. On nielen nevyzerá, on skutočne je menej krehký. Dostihový grey sa môže vážne zraniť sám o seba pri neriadenom behu. Možno tá odolnosť a otužilosť u mňa raz rozhodne. :yes:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Maďarský chrt (Magyar agár)

Poslaťod Vikiki22 » Štv 22.07.2010 15:09

Zopár pekných kúskov z maďarského chovu :no: :
http://olajosretikennel.mlap.hu/#/html/ ... r/agaraink
http://hungaryagar.fw.hu/
http://www.szelpatkolo.hu/agarak.html

Mne sa obzvlášť páči v žíhanej farbe. :yes:

* 16.2.2011 prečistená téma od OT. (Vikiki22)
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Maďarský chrt / Magyar Agár (FCI)

Poslaťod katka » Pia 08.07.2011 11:29

Vidím že táto téma zapadla prachom, tak ju skúsim mierne oživiť jednou super novinkou. :joint:

Máme doma Maďarského chrta :aaa:
9-týždňovú fenočku s PP samozrejme priamo z Maďarska.

Zatiaľ toto plemeno skúmame, keďže je to pre nás veľká neznáma...len aby sa mi slečna po chvíľke nezmenila na ďaľšieho malamuta ...povahovo :pac:

Fotečky máme tuuuu http://www.facebook.com/media/set/?set=a.1909162689611.2097598.1258143808
katka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 749
Bydlisko: Rajka

Re: Maďarský chrt / Magyar Agár (FCI)

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 08.07.2011 11:33

Tak vitaj v rodine. Pre nefejsbúkových môžeš jednu-dve fotečky šuchnúť aj sem?

...len aby sa mi slečna po chvíľke nezmenila na ďaľšieho malamuta ...povahovo :pac:

Na túto možnosť sa reálne priprav. :no:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Maďarský chrt / Magyar Agár (FCI)

Poslaťod starr » Pia 08.07.2011 11:36

Je krásna :-).

Páči sa mi popis povahy tohto plemena. Hlavne toto:

- Je výborným sprievodným a strážnym psom.

- Je ostražitý, má dobre vyvinutý strážny inštinkt, stráži ľudí, dom aj dvor, čo ale nevedie k agresivite a sklonu hrýzť.


Ak je to pravda, tak si ho zaradím na listinu pre mňa do budúcnosti reálnych plemien :-).
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Maďarský chrt / Magyar Agár (FCI)

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 08.07.2011 11:44

Nooo, s tým strážením. Často krát to platí skôr pre svorku chrtov na čele s fenou. Keď je pes sám, zväčša ho to stráženie veľmi rýchlo prejde. Aj Barin strážil tak prvých hmm, 3 mesiace a potom to prešlo.
Ale ak reálne stráži aj domáca svorka do ktorej prišiel, tak by to mohlo pokračovať aj u neho.

Chrti sú strašne plastický a veľmi sa snažia prispôsobiť móresom a zvykom, ktoré okolo seba vidia, takže človek sa občas čuduje, de na to prišiel. Ale oni sú proste papagáji. :heh: V našej svorke už pomali nevieme čo kto od koho okukáva. Jediný čo neokukáva je Viggo :pac: :joint:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Maďarský chrt / Magyar Agár (FCI)

Poslaťod katka » Pia 08.07.2011 11:47

Ulfheiðr píše:Tak vitaj v rodine. Pre nefejsbúkových môžeš jednu-dve fotečky šuchnúť aj sem?

...len aby sa mi slečna po chvíľke nezmenila na ďaľšieho malamuta ...povahovo :pac:

Na túto možnosť sa reálne priprav. :no:


No Ulfi..na tom pripravená :lol: ... ja mám totiž doma 2 a pol malamuta, keďže aj shiba už sa pomalamutila :joint:

Fotečky sem skúsim dajaké ponahadzovať :no:

Juuuj...no tak to potom naša Aisha strážiť asi bude....už teraz je schopná vyletieť v noci z postele, lebo Shiba išla strážiť so štekaním dvere :heh:

fotosky :yes: http://www.dogforum.sk/gallery/album.php?album_id=1276
katka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 749
Bydlisko: Rajka

Re: Maďarský chrt / Magyar Agár (FCI)

Poslaťod starr » Pia 08.07.2011 12:42

Ulfheiðr píše:Nooo, s tým strážením. Často krát to platí skôr pre svorku chrtov na čele s fenou. Keď je pes sám, zväčša ho to stráženie veľmi rýchlo prejde. Aj Barin strážil tak prvých hmm, 3 mesiace a potom to prešlo.
Ale ak reálne stráži aj domáca svorka do ktorej prišiel, tak by to mohlo pokračovať aj u neho.

Chrti sú strašne plastický a veľmi sa snažia prispôsobiť móresom a zvykom, ktoré okolo seba vidia, takže človek sa občas čuduje, de na to prišiel. Ale oni sú proste papagáji. :heh: V našej svorke už pomali nevieme čo kto od koho okukáva. Jediný čo neokukáva je Viggo :pac: :joint:


Hehe, že plastickí :ha:. To je výhoda aj nevýhoda. Nevýhoda, ak odkukajú od iných psov to zlé. A výhoda, ak sa priučia niečomu dobrému. Veru, každá minca má dve strany :lol:.

Som na tieto chrtie stvorenia celkom zvedavá, pôjdem si ich omrknúť na výstave v auguste v Blave, do dnešného dňa som netušila, že také plemeno existuje.
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI