Arabský chrt / Sloughi (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Arabský chrt / Sloughi (FCI)

Poslaťod Silvuch » Pon 31.05.2010 18:36

Do úplnosti chrtov :smile: jeden z najstarších psov.

FCI ŠTANDATD 188
Sloughi
Pôvod
: Maroko
Dátum publikovania platného štandardu: 17. 04. 1998
Použitie: chrt
Klasifikácia: 10. skupina chrty; sekcia 3. krátkosrsté chrty, bez pracovnej skúšky resp. licencie
Krátky prehľad histórie: je známy dlhé storočia v Severnej Afrike. Súčasne sa vo väčšom počte nachádza v Maroku, ktoré je aj zodpovedné za štandard. Sluga je len krátkosrstá.

Celkový vzhľad: Pohybom, jemnosťou a suchým svalstvom pôsobí ako veľmi ušľachtilý pes.

Dôležité proporcie: pes ideálne vysoký (70 cm) by mal mať telo dlhé 67 alebo 68 cm, sučka vysoká 60 cm by mala mať telo dlhé 62 až 63 cm.
Pomer dĺžky (od pleca po sedaciu kosť) a výšky tela (v kohútiku) by mal byť asi 0,96 (9,6:10).
Pomer hĺbky hrudníka k výške v kohútiku je asi 0,4 (4:10).
Pomer papule k celkovej dĺže hlavy je asi 0,5 (

Povaha a správanie: je ušľachtilý a hrdý, veľmi ľpie na svojom pánovi a na podnet ho aj bráni. Má inštinkt lovca a je schopný dlhodobej námahy, súčasne ocení aj pohodlie bytu.

Hlava: z profilu je dlhá, elegantná, jemná, ale pritom dostatočne silná. Pri pohľade zboku vytvára veľmi dlhý klin, temeno tvorí najširšiu časť, ktorá sa potom zužuje až k špičke tvorenej ňucháčom.
Temeno: pri pohľade zhora je ploché, pomerne široké 12–14 cm medzi ušami. Zadná časť temena je zreteľne zaokrúhlená, boky sú harmonicky zaoblené. Nadočnicové oblúky sú nezreteľné. Čelová brázda málo vyvinutá. Medzitemenná kosť a jej výbežok takmer nie sú viditeľné.
Stop: málo výrazný.
Ňucháč: čierny, dostatočne silný, nevyzerá špicatý.
Papuľa: predná časť zašpicatená vo forme dlhého klinu, ale bez preháňania, zjavne rovnako dlhá ako temeno. Od napojenia na temeno je papuľa rovná, ňucháč, ktorý nie je podopretý kosťou, je mierne nadvihnutý.
Pysky: jemné a priliehavé, presne prekrývajú spodnú čeľusť, kútik tak málo viditeľný ako je len možné.
Chrup: normálny, čeľuste silné a pravidelné, kliešťový zhryz.
Oči: veľké, tmavé, dobre uložené do očných dutín, príležitostne mierne prekryté šikmými viečkami, ich výraz je jemný, trochu smutný, pohľad akoby prezrádzal túžbu po domove. Svetlo sfarbené jedince majú oči zvyčajne jantárové, viečka sú pigmetnované.
Uši: vysoko nasadené, visia tesne popri hlave, nie príliš veľké, trojuholníkového tvaru, špičky mierne zaoblené.

Krk: dlhý, dobre nasadený, horná línia mierne vyklenutá. Koža je jemná, napnutá, bez laloku, srsť je krátka. Je tak dlhý ako hlava.
Telo
Horná línia: jemná a harmonická s výraznými bedrovými hrbolcami, ktoré sú vo výške kohútika alebo ho mierne presahujú.
Kohútik: dobre vyznačený
Chrbát: krátky, skoro vodorovný.
Bedrá: krátke, suché, široké a mierne klenuté.
Kríže: kostnaté a šikmé, ale nie strom spadajúce.
Hrudník: nie príliš široký, do hĺbky sotva dosahuje po úroveň lakťa. Do dĺžky je dobre vyvinutý. Rebrá ploché, opierajú sa o dlhú, vysokoposadenú hrudnú kosť.
Spodná línia a brucho: hrudná kosť dlhá a zdvihnutá, brucho a slabiny vtiahnuté, spodná línia je pekne vykreslená, nie zalomená ale ani ako ju má vipet..

Chvost: tenký, nasadený na predĺžení krížovej kosti a nesený pod líniou chrbta. Musí dosahovať minimálne po päty, v pokoji koniec chvosta tvorí výraznú krivku.

Končatiny
Predné končatiny: kolmé na zem, rovné.
Plecia: dlhé, šikmé,
Ramená: silné.
Predlaktia: kostnaté a svalnaté.
Zápästný kĺb a nadprstia: pružné a silné.
Zadné končatiny: pri pohľade zozadu vertikálne a paralelné, svalstvo ploché, šľachy pekne vykreslené.
Stehná: ploché, svalnaté.
Predkolenia: dlhé a svalnaté.
Pätový kĺb: silný, dobre zauhlený.
Podpätia: silné, bez vlčích pazúrikov.
Labky: chudé, oválne, dlhé, mnohé ľahké sloughi majú zajačie labky. Stredné dva prsty sú výrazne dlhšie ako ostatné. Pazúriky čierne alebo farebné.

Pohyb: chôdza, klus, cval, najmä cval, pohyb plynulý, s dlhými pohybmi.

Koža: veľmi jemná, priliehavá, bez vrások a laloka.
Srsť: veľmi krátka, hustá a jemná.
Sfarbenie: pieskové, svetlé pieskové, červenkasté pieskové, hrdzavopieskové, s maskou alebo bez masky, s čiernym plášťom alebo bez plášťa, pásikavé alebo zadýmené.

Veľkosť: kohútiková výška psov 66–72 cm, ideálna výška je 70 cm, sučiek 61–68 cm, ideálna výška je 65 cm.

Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky.
• zlý ppomer medzi výškou a dĺžkou tela
• hlava a telo mierne ťažkopádne,
• príliš výrazný alebo bez stopu
• príliš svetlé oči,
• chrbtová línia nie vodorovná,
• úzke kríže a nie dosť šikmé,
• nedostatočne vtiahnuté brucho,
• okrúhle rebrá,
• hrudník nie dosť dlhý, pri pohľade zboku spodná línia zalomená alebo príliš vyklenutá
• chvost príliš krátky, príliš osrstený alebo zle nesený,
• svalstvo príliš objemné
• srsť drsná alebo hrubá
• malý biely znak na hrudi.
Vylučujúce chyby:
• telo jednoznačne dlhšie ako je vysoké, bederné kosti pod líniou konútika,
• nepigmentované škvrny na slizniciach,
• predhryz alebo podhryz,
•uši postavené alebo nesené s dopredu zalomenými špicami, príliš dlhé alebo dozadu stiahnuté,
• polodlhá srsť,
• strapce na končatinách a chvoste, biele znaky,
• iné farby ako predpisuje štandard.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6336
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Arabský chrt - Sloughi (Sluga)

Poslaťod Laura » Pon 31.05.2010 19:12

Kamarat ma Sloughinku, ma 6 mesiacov a na slovenksu je zapisana myslim pod cislom 3 :)
"Border collie, pravému a neúnavnému pastierovi by v srdci vždy malo ostať miesto na stádo oviec kľudne sa pasúcich na rozľahlých lúkach a pasienkoch."
Laura
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 701

Re: Arabský chrt - Sloughi (Sluga)

Poslaťod Kača » Pon 31.05.2010 19:21

Aj neďaleko nás býva jeden psík :smile:
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Arabský chrt - Sloughi (Sluga)

Poslaťod Silvuch » Pon 31.05.2010 19:23

no .. ja by som sa nevedela rozhodnut ci poliaka ci araba.. keby som uz sla do toho.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6336
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Arabský chrt - Sloughi (Sluga)

Poslaťod Sophie » Uto 01.06.2010 7:29

Aj neďaleko nás býva jeden psík


aj neďaleko nás.. ale zrejme ten istý, keďže v ZA je len jeden :lol:

http://www.netspace.sk/chrty/webs/psy/ahagar%20ag%20dalvit.htm :love:

pre mňa sloughi ostáva vzhľadovo moje top.. ale či budem niekedy aj vlastníčka... ako som už písala v inej téme.. mám obavy z povahy.. ale môj obdiv budú mať asi navždy, krásne psy :poklona:
Sophie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1243

Re: Arabský chrt - Sloughi (Sluga)

Poslaťod iwory1987 » Str 02.06.2010 16:00

Laura píše:Kamarat ma Sloughinku, ma 6 mesiacov a na slovenksu je zapisana myslim pod cislom 3 :)


Ahoj Lauri:) ano mam sluginku, mladu krasnu fenku len sme zapisani pod cislom 4:) nevieme ktora je ta tretia v poradi:)
iwory1987
Okoloidúci
 
Príspevky: 16

Re: Arabský chrt - Sloughi (Sluga)

Poslaťod iwory1987 » Str 02.06.2010 16:01

Sophie píše:
Aj neďaleko nás býva jeden psík


aj neďaleko nás.. ale zrejme ten istý, keďže v ZA je len jeden :lol:

http://www.netspace.sk/chrty/webs/psy/ahagar%20ag%20dalvit.htm :love:

pre mňa sloughi ostáva vzhľadovo moje top.. ale či budem niekedy aj vlastníčka... ako som už písala v inej téme.. mám obavy z povahy.. ale môj obdiv budú mať asi navždy, krásne psy :poklona:



Agicek je stryko mojej malej sluginky:)
iwory1987
Okoloidúci
 
Príspevky: 16

Re: Arabský chrt - Sloughi (Sluga)

Poslaťod iwory1987 » Str 02.06.2010 16:04

Sloughi je uzasne plemeno, myslim ze stoji za obdiv:) po dvoch rokoch som sa konecne dockal malej sloughinky a je to uzasna dama:) rad vam poradim pri nejakych otazkach:) aspon sa posnazim:)
iwory1987
Okoloidúci
 
Príspevky: 16

Re: Arabský chrt - Sloughi (Sluga)

Poslaťod Haleth » Str 02.06.2010 16:30

iwory: takže máš teraz malé štendo, či už je to psia dáma ?? odkiaľ ju máš a odkiaľ si ty ? chystáš sa s ňou aj na výstavy ? a ako sa vôbec volá ? prihoď fotky :no:
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

Re: Arabský chrt - Sloughi (Sluga)

Poslaťod Ulfheiðr » Str 02.06.2010 16:58

nebol si s ňou pár krát na Vianočných trhoch? pamätám si odtiaľ sloughy mimino.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Arabský chrt - Sloughi (Sluga)

Poslaťod Char+Alyosha » Štv 03.06.2010 14:00

Agíček je psík mojej kamarátky Milky :-)
Obrázok
Char+Alyosha
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 509

Re: Arabský chrt / Sloughi (FCI)

Poslaťod iwory1987 » Pia 12.11.2010 16:38

Ahoj! No uz je to velka dama, pred tyzdnom sme oslavili jeden rok:) fotky prikladam v tomto linku, ma tam celu galeriu a pravidelne pridavame nove!

http://picasaweb.google.com/ivan.padej

Vola sa Bassira ag Dalvit, je z CZ chov. stanice...teraz sa pomaly rozbiehame vo vystavach a sem tam skocime na nejaky coursingovy trening...na vianocnych trhoch som s nou nebol...nie som totiz z BA:)
iwory1987
Okoloidúci
 
Príspevky: 16

Re: Arabský chrt / Sloughi (FCI)

Poslaťod Vikiki22 » Sob 13.11.2010 12:46

iwory, tá je prekrásna! Obzvlášť v takejto farbe sloughiho môžem! :jop:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Arabský chrt - Sloughi (Sluga)

Poslaťod wandalka » Uto 23.11.2010 0:13

Ulfheiðr píše:nebol si s ňou pár krát na Vianočných trhoch? pamätám si odtiaľ sloughy mimino.


to sme asi boli my
wandalka
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11

Re: Arabský chrt / Sloughi (FCI)

Poslaťod Offca » Uto 23.11.2010 15:06

Wandalka, jedit, ten avatar :heh: :aaa: To je malý mimozemšťan! Straašne je zlatá (ý?)!
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI